Gemengd Nieuws. uitbreiding wil verschaffen, maar ook nog een >appeltje voor dec dorst" wil ter zijde leggen, eene omstandigheid die de stemming ten opzichte van de ingediende ontwerpen niet beter maakt. Uit Montevideo wordt bericht dat de Braziliaansche opstandelingen opnieuw waren begonnen Pao de Janeiro te be schieten, wat door hot vuur van twee forten werd beantwoord. Vermoedelijk wil admiraal Meilo vóór de aankomst der voor Peixoto bestemde schepen uit Noord Amerika een beslissenden slag slaan. De Russische gezant in Brazilié, meld de, dat er eene buskruitontploffing heeft plaats gehad aan boord van de Ilha Go- vemadorwaardoor drie dekofficieren ge dood zijn en zestig opstandelingen. Het ongeluk wordt aan de onachtzaamheid dér opstandelingen toegeschreven. De Chartered Company heeft een nieuwe schitterende overwinning op de Matabelen behaalde. De Matabelen zijn geheel ver slagen, hun hoofdstad Boeloewayo geheel verwoest en Lobengoela met ziin volge lingen gevlucht plunderend in de richting der Zambesi. Hebt uwe naasten lief! In do Vrijdag gehouden vergadering der provinciale staten onzer provincie is bet voorstel van den heer Van Waes- berge Janssens verworpen met 36 tegen stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd af- wijzend beschikt op het adres van Staal c.s. Onder teekenen van bijval der ver gadering noemde de heer Thomaes het adres veel te kras, ja brutaal. Daarna werd tot lid van Gedeputeer de Staten gekozen de heer Van Waes- berghe Janssens met 20 van de 39 geldi ge stemmende heer Van Waesberghe verklaarde gebruik te willen maken van den termijn van beraad bij de wet toe gestaan. Deze termijn duurtvolgens art. 48 der Prov. wet, twee dagen. De volgende vergadering der staten wordt morgen gehouden. Naar men ons mededeelt zal bij de uitgeveis Nijgh van Ditmar te Rot terdam een afzonderlijke uitgave het licht zien van de brieven >het Parlement der Godsdiensten, samengeroepen ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Chicago,"> welke door den heer Hugen- fioltzte GrandRapids, inde NieuivePott. Ct. werden geplaatst. Bij kon besluit is benoemd tot commissaris van politie te Zalt-Bommel de Fouw, thans inspecteur van po li tie te Nijmegen. Naar de Std. verneemt is de toe stand van mr Keuchenius niet vooruit gaande. Bij kon besluit van 11 Nov. is Lycklama Nijeholt, burgemeester der gemeente Rotterdam, met ingang van December 1893, benoemd tot Com missaris der Koningin in de provincie Ovprijsel, met toekenning van eervol ont siag uit 'eerstgenoemde betrekking. AXEL, den 14 November 1893. Na rijp beraad heeft de heer Van Waesberghe het lidmaatschap van ge deputeerde staten aangenomen als ge volg daarvan zal hij zijne betrekking van burgemeester van Hulst neerleggen, daar beide ambten niet vereenigbaar zijn. Beroepen bij de Herv, gemeente te Cadzand de beer Breen. cand. te Nieuwer Amstel. Uit Zevenaar meldt men van 11 No veraber Van den trein, welke beden ochtend ongeveer elf uur te Ruurloo uit Winters wyk aankomt, is do postwagen ontspoord die ongeveer 40 meter buiten de rails voortliep, Het ongeval, hetwelk men aan het omslaan van een der wissels toeschrijft, liep betrekkelijk goed af. De waggon werd nogal beschadigd, doch de postconaucteur H.s die den dienst in den trein verrichtte, kwam met den schrik vrij. De arbeider Jobannes van Ree te Herveld had verleden Vrijdag het onge luk onder een lorrie te geraken, met het ongelukkig gevolg dat hem een arm en een been vermorzeld en het schouder blad uit elkander gerukt werd. Naai het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, verleed hij daar reeds Zondag middag. Hij was mede gereden op de lorrie om een paard van eenen boer, dat in de weide in eene sloot was geraakt, er te helpen uithalenhoewel ongeoe fend wilde bij ook eens mede trappen, zijn voet schoot van den trapper, welke hem greep en hem op den grond sleurde. In een almanak van het jaar 1656 gedrukt bij den uitgever Gillis Joosten Saeghman uit Amsterdam, komt de vol gende anecdote voor: „Eener vrouw gevraagd zijnde, wat een man door dronkenschap verlieze kon de, antwoordde zeer geestichDe Heer schappij van zijn gedachten, den Toon van zijn tong en de Aanzienlijkheid van zijn persoon. Te Rotterdam had een 19jarig ko perslager, na de keuring voor nommer verwisselaar, 10 handgeld ontvangen. Zaterdagavond met een vriend bezig dat geld op te makeD, kreeg bij ruzie met een vreemdeling, die hem onder het vech ten deü linkeipink afbeet. De gek wet ste werd naar bet ziekenhuis gebracht. Uit dit voorval zal wel een schadepostje ontstaan voor den remplaqantenbaas. Te Naaldwijk zijn twee koeien op een even vreemde als noodlottige wijze omgekomen. Het eene dier stiet het andere een hoorn door het oog in de hersenen, zoodat de kromme hoorn niet meer terug kon. Zoo verbonden geraak ten de koeien in een sloot en kwamen daar om. Op het landgoed Crailoo bij Bussum is een 27jarïg persoon, man en vader, bij het snoeien uit een hoogen boom geval len. Hij werd levenloos opgenomen. Een notaris te Ouderkerk aan den IJssel, een 77jarig man, heeft zijn beta lingen gestaakt. De onlangs te Steenwijk opgerieh te Yereeniging voor werkverschaffing telt 192 leden. Zij heeft voor dezen winter te beschikken over bijna ƒ1800, zoodat zij in staat is aan ongeveer 60 gezinnen voor den tijd van 12 weken werk te verschaffen. Dit werk zal hoofdzakelijk bestaan in touwpluizen, matten maken, houtjes zagen, steenpunten, steenkloppen en arbeiden op het land. In de woning van den vogelhande laar Guns te Brussel brak brand uit. AlJe vogels, waaronder 1800 postduiven, kwamen in de vlammen om. Uit jaloezie heeft te Wanne bij Bochum een jong koopman zijn huishoud ster en toen zich zelf doodgeschoten. Twee broeders dreven samen een zaak en namen voor hun huishouding een jong meisje. Beide werden op het jonge meisje verliefd, dat den jongste haar wederliefde schonk. De oudste broeder verdreef daar om den jongsten uit zijn huis en uit de zaak. Het meisje bleef echter haar keuze getrouw. Zondag schoot de oudste broe der eerst het meisje dood en joeg daarop zich zelf een kogel in de borst. De in het groote spelers- en woe keraarsproces van anno ver veclgenoem de bankier Lichtnerde voornaamste medeplichtige van von Meyerink, is de vorige week te Presburg gearresteerd. Hij woonde daar bij zijn zwager en leef de op zeer grooten voet. De inhechte nisneming geschiedde ingevolge den eisch der Weener justitie. Een brutale diefstal is te Rijssel gepleegd. Terwijl de weduwe Spriet met haar dochter en schoonzoon naar den schouwburg was, zijn dieven door den tuin haar woning binnengedrongen. Na alle kamers doorzocht en alle meubels doorsnuffeld te hebben vonden zij achter een beeld een sleutelzij openden daar mede een lade, met fr. 10000 aan byjou- terien en fr. 5000 aan bankbiljetten. Met dezen buit maakten zij zich uil; de voeten. Bij terugkomst uit den schouwburg ont dekte de dame den diefstal en stelde er om de ellendige huur te betalen en in uw eigen ondeihoud te voorzien, maar voor mij Voor herhaalde zij aarzelend. Voor mjj persoonlijk beteekent het niets. Ik heb in het vaste vertrouwen, de erfgenaam van mijn oom te zijn, som men opgenomen, om onze vereeniging mogelijk te maken en het huishouden fat soenlijk in te richten, sorameD, welke ik nimmer kan terugbetalen. Ik geef toe, dat ik als alle verliefden, daarin wat te ver gegaan ben, bet geleek wel een tijd van dwaasheid. Maar zooals de zaken nu staan, zullen zij boven mijn hoofd losbarsten, als ik met ontvlucht en om dat te bespreken met beu ik hier. Een zeldzame beklemdheid beving haar, zij gevoelde plotseling eene zwaarte in al hare leden, zoodat zij zich neer moest zetten en Herbert nam plaats tegenover baar. Breng het kind weg, Magdaiena, zeide hij, het zijn beslissende vragen, welke ik moet doen en ik wil niet gestoord wor den. Ook dat deed zij, maar terwijl zij de onmiddellijk as justitie mede in kennis. De daders zijn echter nog niet ontdekt. Het graf van den onlangs ver moorden burgemeester van Chicago wordt dag en nacht door de politie bewaakt. Men vreest dat er een poging zal worden in het werk gesteld het lijk te stelen en te verbergen tot de familie van den overledene het tegen een hoogen losprijs za! terugvorderen. Donderdag heerschte er te Parijs zulk een scherpe koude dat personen dientengevolge op straat zijn dood go- bleven. De eerste stierf op den impé riaal van een omnibusde tweede werd bewusteloos op het oogenblik dat hij de place des Vorges overginghij werd on middellijk in een apotheek binnenge bracht maar keerde niet tot bewustzijn terug. Welk onheil de duel man ie in jeug dige hoofden kan teweegbrengen bewijst het volgende bericht uit Gent over een kinderduel met doodelijken afloop. Twee 14-jarige schoolknapen, Ver meesch en Timmermans geheeten, ge? raakten in twist en besloten dezen op ridderlijke wijze door een tweegevecht te beslechten. De jeugdige vechtersbazen zochten twee getuigen, waarvoor twee andere domme jongens dienden, waaronder de jongere broeder van Timmermans; zij kochten in een winkel te Gent twee revolvers met de daarbij behoorende pa tronen en kogels. Daarna sloop het beo- Ie troepje naar den hoogen zolder van het raadhuis, waar het duel plaats had. Als beleediger gaf Vermeesch het eer ste schot. Hij schoot op nauwelijks schreden afstand dec revolver tegen het hoofd van den jongen Timmermans af, die dadelijk doodelijk getroffen neder- stortte. De politie paute Vermeesch op, evenals de beide getuigen, die echter wegens hun jeugdigen leeftijd niet be straft kunnen worden. De aanslag te Barcelona,. Ongeveer vijftig anarchisten zijn in hechtenis ge nomen onder verdenking, dat zij schuldig zijn aan een aanslag in het Liceo theater te Barcelona. De politie is echter nog niet zeker, dat zij indeidaad de schul digen jn handen heeft; Meer en meer wint de meening veld, dat de misdaad gepleegd is door eenige anarchisten, met doel wraak te nemen voor den dood van hun partijgenoot Ballas. Donderdag zijn de slachtoffers op kosten der gemeente ter aarde besteld. Ondanks den hevigen regen woonde een ontzag lijke meDigte de treurige plechtigheid bij. Alle autoriteiten waren aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan hen, die door deze misdaad het leven verloren. De lijkstoet bestond uit zestien lijk wagens gevolgd door een zeer groot aantal rijtuigen. Vijf muziekcorpsen ver gezelden den stoet en speelden doo- denmarsehen. Toen de eerste ontsteltenis een wei nig geweken was, werden allerlei ver schrikkelijke bijzonderheden van den aanslag bekend. Een journalist vertelde, dat de onderkaak van een der slachtof fers bij hem in de baignoire terechtkwam. Een ander geeft in de Vanguardiadie te Barcelona verschijnt, de volgende be schrijving van het ontzettende schouw spel: Nadat de paniek, die op de ontploffing volgde, een weinig bedaard was, ging ik kleine ophief was het haar, als droeg zij een centenaarslast op de bevende armen. Zij schelde, om het kind aan het meisje over te geven. Dit was niet meer het nette vriende lijke dienstmeisje, dat zij in het begin had; zooals in alles wat behoord bad tot de bekoorlijkheden van haar stil leven, was ook hierin acheruitgang gekomen. Deze was een vrijmoedig kijkend meisje, wier drieste blikken vorschend tot hare ge biedster opkeken en met onbeschaamd medelijder] Magdalena's droeve trekken beschouwde. (Wordt vervolgd.) oogen. Mijn lieve dierbare man, zeide zp tee- der, gij komt zoo spoedig op den lichten hulpkreet, dien ik liet booren, ik hoop, dat ik niet verschrikt Heb en ook niet vertoornd. Ik ben zoo gelukkig,^ zoo gelukkig, dat gy hier zgt, dat mij in we nabijheidmijne angsten kinderachtig toeschijnen. Evenals zooveel nog bovendien, ant woordde hij, zich aan het venster plaat* send en haar den rug toekeerend. Zaker, zeide zij en bestreed dapper de tranen, welke de ontgoocheling haar in de oogen bracht, ik was ook nog half een kind, toen ik met ging. Maar nu wordt dat alles beter, het is reeds gebeterd, geef dat toe, mijn beste man. Hoe kan ik kinderachtig zijn, daar ik ^moeder Mffe zoo gelukkige moeder. Ziehier, Mec!?n z9 bief het kind, dat blond p,ruas als zij zelve, van den grond },leceld het voor hem, zijn wij bei- Leiogelukkig, in weerwil van zoo Sn-rg prp een halven blik op het klei- van en en zeide toenHet is mij eene geruststelling, Magdaiena, dat kind zulk een troost is. Het is echter ook een oude ervaring, dat de moederliefde grooter is, dan de echtelijke liefde, dat de verhouding tusscben moeder en kind de eenige onverbreekbare i3 op de we reld. Evenals iedere echte liefde, hernam zij het kleine meisje nederzettende Meent gij dan werkelijk, Herbert, dat Veronica mij dierbaarder is dan gij, dat het geluk, haar te bezitten, grooter is dan dat, om toe te behooren Neen, kom hier en wees goed wees niet zoo somber en zwijgend, wij staan toch nog na tot elkander. Noghernam hij langzaam, maar hoe lang Hoe lang denkt gij Magdaiena, dat deze toestand nog duren kan Zij boog het schoone hoofd en ant woordde bedroefdNiet lang, dat weet ik. Daarom deed ik den voorslag, mij een deel onzer zorgen over te geven, ik zal ze aannemen als een geschenk, mijn Herbert. Hij maakte een misnoegde beweging met hand. Wat baat ons datWat gij verdient, zal wellicht toereikend zijn,

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2