No. 761. Woensdag 15 November 1805 0e Htf/p Nieuws- en Advertentieblad voor wscbaa DIELEMAIV, AXEL. Over den tijd. 72. Bilt LET ON. Buitenland. WA'k <tt Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentievan tot regels 25 cent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk" tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE ure». Een spoortrein snelde met ijzingwek- kenden spoed voort. Juist naderde men kromming in den weg en even daar bij lag het station, waar de treinen elk ander gewoonlijk passeerden. De ma chinist was laat, wel zoo laat dat de tijd, waarin hij den te gemoet komenden trein te wachten bad, bijna was verioo- pen bij hoopte echter nog veilig den hoek te kunnen om stoomen. Plotseling naderde een locomotief, en kwam regel recht op hem af. In een oogenblik had de botsing plaats. Een schok en vijf tik menschen hadden het leven verloren alleen omdat een machinistover den tijd was geweest. Eén groote veldslag werd geleverd. Acht verderfelijke uren laDg had de eene ko- lonne na de andere zich geworpen op dèn vijand, die op den top van den heu vel geposteerd stond. De Junizon daalde in het westen reeds waren de verster kingen voor de weerspannige verdedigers in het gezicht; bet wasnoodighun door een laatsten geweldigen aanval uit hunne positie te verdrijven, of alles was ver loren. Een aanzienlijk legercorps was van een verder gelegen plaats ontboden: kwam dit te iuister tijd, dan was alles in orde. De groote veroveraar, vertrou wende op de komst der versterking vormde van zyn achterhoede een kolon- ne van aan val en voerde deze tegen den heuvel op. Wie kent niet de gevolgen Grouchy verscheen nietde keizerlij ke garde werd teruggeslagen, de slag bij "Waterloo was verloreD, en Napoleon stierf als! krijgsgevangene, omdat een van zijn maarschalken over den tijd was ge weest. Een man die ter dood veroordeeld was? werd naar de strafplaats gevoeid. Hij had zich vergrepen aan het leven van een zijner natuurgenooten, maar onder de meest verschoonende omstandigheden en algemeen was men met zijn lot be wogen. Op een verzoekschrift, waarin genade werd verzocht, hadden duizenden geteekend; reeds den avond te voren was daarop een goedgunstig antwoord ver wacht, en ofschoon nóg niet ontvangen, vertrouwde zelfs de officier van justitie dat het nog bij tijds komen zou. De ochtend verliep echter zonder dat de bode verscheen. Het laatste oogenblik was aangebroken. De gevangene ging op de noodlottige plank staan, nadat de kap over zijn oogen was getrokken en weldra bungelde een ontzield lichaam heen ec weder. Juist op dat oogenblik ontdekte men in de verte een ruiter, die vliegenssnel den heuvel kwam afrennen op een met schuim overdekt paard. Hij lfieid in zijn rechterhand een pakket, waarmede hij de opeengepakte menigte toewuifde. Het was de bode, die de gratie bracht. Maar hij was te laat. Zijn uur werk was eenige minuten na geweest en de eigenaar kwam over den tijd. En zoo gaat telkens in het leven. De beste plannen, de belangrijkste zaken, het geluk van menschen en de welvaart der volken, eer, geluk, leven zelfs wor den opgeofferd, omdat somtijds iemand over den tijd is. Daar zijn menschen, die altijd ongelukkig zijn in hun onder ne mingen, doodeenvoudig omdat zij gedurig over den tijd zijn. Daar zijn anderen die jaar aan jaar hun verbetering uitstellen tot de dood hen verrast en dan sterven zonder een stap verder te. zijn gekomen. In hoe menig oogenblik is dralen ver derfelijk geweest. In een crisis zijn viif minuten zooveel waard als een, tal van jaien. Jndien er een deugd is, welke bovenal beoefend moet worden door hen, die in het leven vooruit willen komen, is nauwgezetheid, is er een gebrek, dat vooral moet worden vermeden, is dat van over den tijd te zijn. De Parlementen zijn in de meeste Europeesche landen weder uit den zo merslaap ontwaakt. Riet overal is dat ontwaken even aangenaam geweest. On ze Belgische buren hebben zich gezet aan het uitwerken van eene kieswet, die op de zonderlinge basis van het meervou dig kiesrecht berust en waarin de uit zonderingen, door welke de kiesbevoegd heid wordt ontzegd, regel dreigen te worden. De Fransche Kamer zal wel dra moeten beslissen, of de duidelijk uit gesproken veroordeeling der zoogenaam de politiek van concentratie bestaanbaar is met het behoud van het1 zoo weinig; homogene rainisterie-Dupuy. In Enge-' land doet de heei Gladstone een welge-j meende poging om de »Iersche zitting, die door het verzet van het Hoogerhuis- geheel onvruchtbaar bleef, te laten vol-i gen door eene „Engelsche zitting," in welke eenige lang beloofde maatschap pelijke hervormingen aan de orde zullen worden gesteld, in de hoop, dat de mor rende lersche bondgenooten hunne on-; misbare medewerking genadiglijk zullen willen verleenen. in Italië zal de ex-premier Crispi alle" ontevredenen om zich trachten te ver eenigen om het ministerie-Gjolitti ten val te brengen die vereehigijng'zal' uit den aard der zaak slechts eene tijdelijke kunnen zijn; maar dit vindt de eerzuch tige Crispi waarschijnlijk een zaak van later zorg. Griekenland, is de kamer begonnen met den kandidaat der Tri- koepistiscbe oppositie tot voorzitter te benoemen, waardoor zij het ministerie noodzaakte, zijn ontslag te nemen. In Oostenrijk heeft graaf Taaffe, door de onverwachte indiening van zijne kieswet, een einde gemaakt aan het regime, waar van hij gedurende meer dau veertien jaren de ziel is geweest, en is thans vorst WindiscbgiAtz juist kla'ar met de samenstelling V3n; een1 niéuw kabinet uit dri9 partijen, die weinig meer dan hun baat tegen Taaffe geraéen hebben. In Hongarije is de vertegenwoordi ging wekenlang in spanning gehouden door de vraag, of keizer (een goed Hon gaar zegt natuuGijk koning) Franz Jo- seph zijne toestemming zou geven tot de indiening van het ontwerp, waarbij bet burgerlijk huwelyk wordt ingevoerd; gelukkig heeft de monarch zijn antipa thie tegen dezen maatregel, overwonnen, de vereischte toestemming gegeven en daardoor eene zeer ernstige crisis ver- meden. In Duitschland wachten den Rijksdag, zoodra die bijeenkomt, een drietal belastingontwel,pen, waardoor de tabak, de wijn en de beurs- en handels transactiën zullen worden getroffen en die, nog vóoi zij in het Parlement aan de orde zijn gesteld, op heftig verzet stuiten. Het schijnt, dat de regeering zich hierdoor niet slechts het noodige geld voor de onlangs toegestane leger- NAAlf HET HOOGDTJ1TSCH VAN &©7h© KAIMOT» DOOR Hét gesprek verstomde, want de graaf trad naar buiten, noemde eene straat en huisnummer in de City en na een snellen rit hield het rijtuig stil voor het huis van een bankier. De graaf toonde eene assignatie op de bank van Engeland van duizend pond en verlangde de uitbetaling door den bankier niet in papier, maar in goud. Hij stak de verschillende rolletjes goud in de zakken van zijn rok, terwijl hij het aanbod van den bankier, ora het goud bij hem aan huis te laten brengen, af wees met de opmerking, dat hij zijn rij tuig bij zich had. Maar hij reed niet naar huis. Op het naastbijzijnde plein steeg hij uit, beval den koetsier naar huis te rijden en eerst toen die uit zijn oog verdwenen was, steeg hij in een huurrijtuig en iioemde eene straat in eene der voorsteden. Nooit, gedurende zijne vierjarige echt- vereeniging, had hij dezen voorzorgsmaat regel veizuimd, nooit had hij zijn geheim aan een zijner bedienden prijsgegeven De woning, die hij den koetsier aan wees, was niet meer bet lieve kleine huis met het nette tuintje, waarin Magdalena. den eersten gelukkigen tijd harer liefde had doorgebracht, dat hij zoo sierlijk voor haar had ingericht. Was het berekening van hem, was het de schuld zijner on toereikende middelen, of lag het aan bei den, dat zij reeds tweemaal van woning had moeten verwisselen en telkenmale was de ruil ongunstiger. Telkens ook had Herbert een andere streek uitgekozen en Magdalena was vreemdelinge in Londen als op den eersten dag. Zij had hem dezen morgen nog niet gewacht, diep zat zij over haar werk ge bogen en slechts nu en dan viel haar oog op het kind. dat spelend aan hare voeten zat en door haar gepraat somwij len een helderen glans van geluk op haar gelaat te voorschijn riep. Een weinig bleeker was zij ge.vorden en iets magerder, de vroolijke kindei iijke lach was verdwenen uit hare trekken, maar de meer ernstige uitdrukking ont nam 'haar niets van hare schoonheid. Het gekrulde blonde haar was kunsteloos weg gestreken van het edel gevormde voor hoofd en de eenvoudige heldere huisjapon gaf haar iets meisjesachtigs. Ook de woning droeg een ander kavak ter dan voorheen en als, men in Magda lena's verschijning de vroolijkheid miste; die haar eens zoo or.wederstaanbaar ge maakt had, zoo ontbrak ook aan deze kamer veel van de sierlijkheid en beval lige schoonheid, die haar de eerste wol ning deed toeschijnen een klein paradijs te zijn. Er was niet voor gezorgd, de ruimte opnieuw te versieren de donkere muren; door het licht der op het. noorden gele4 gen. vensters flauw verhelderd, maakteij een bijna droeven indruk, de vroolijfe^ landschappen, die haar vroeger woonverf (trek versierden waren verdwenen, de legante meubels door meer eenvoudigé vervangen en de sierlijke kleinigheden; die tafels en consoles getooid hadden; vonden hier geen dragers. Nochtans bemerkte rnen overal eene schoonheidlievende hand; de witte gor dijnen in hunnen eenvoud, de bevallige schikking der zorgvuldig netgehouden meubels, de smaakvol geschikte bloemen in nette kleine vazeo, die zich uit vroe gei- tijden stoutmoedig bier een tehuis geschapen hadden, dit alles sprak van ae zorg om aan bet vertrek een vriendelijk, huiselijk aanzien te geven, Het eenige wat overigens nog zijn plaats behield; was Magdalena's muziekinstrument, en het opengeslagen klavier bewees, dat vy het gebruikte. Zij had zelfs in den laatsten tijd, waar in het haar in de gedachten gekomen was, door lés geven tot' haar onderhoud by te dragen, vlijtiger gespeeld dan ooit te voren, om mogelijk verzuim in te ha len en deze nauwgezette plicht vervulling loonde haar niet zelden, daar zij den kom mer bande, die nu zoo vaak haar het harte droevig maakte. Toen Herbert's rijtuig voor het klei ne bescheideoe huis stilhield,; waarvan de benedenverdieping, bewoond werd door den eigenaar, een oud grommig man, met zijne dochter, wierp Magdalena een blik door het openstaande, venster der boven- .kamer en toen weerjclopk een luide vreug dekreet, waarmede, het kleine, meisie, ha re moeder navolgend, met kinderlijk jui chen instemde. Magdalena vloog haren man tegemoet en zag het niet, dat het rijtuig bleef staan on dat het zoo smar telijk verwachte bezoek een betrekkelijk kort zoude zijn. Maar hoe ook van lieverlede zijne lief de en vriendelijkheid waren afgenomen, hoe geduldig zij hare aanspraken steeds toeer beperkt had tot de bescheidenste mate, heden lag in ziin gelaat een vor melijkheid en koelheid, welke haar trof tot in het hart. Wellicht kwam dit, om dat zij hem zoo bang en reikhalzend had tegemoet gezien, wellicht had haar ver zoek hem vertoornd, daar het zijne zor gen vermeerderde. Zij liet de hand val len, die slap in de hare lag, zonder zich te sluiten en keek hem angstig in de AXELSCHE

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1