,fcr" Binnenland. Gemeenteraad van AxeL Gemengd Nieuws. beslissende nederlaag toegebracht, waar bij de laatsten ongeveer3000 man ver loren a^n gesneuvelden en gewonden. De inlanders vochten verwoed en met de grootste dapperheid, doch door de ver schietende geweren en kanonnen der blanken Konden zij ncoit tot op korten afstand vab hun vijand komen; Een al- gemeene vlucht der Matalden was het slot. In het oosten ligt het eiland.. Mada- gascar, waar door de Franschen een ex peditie wordt ondernomen tegen Behan zin,_K°hiog van; Dahomeyi Tbaos< zijn' twee afgevaardigden van dien koning op weg naar Parijs om de zaken in orde te brengen. Zij zeggen dat koning Dabomey vol- stiekt niet het monster is, dat men heeft geschilderd. Tevens verzekeren zij dat or geen menschenoffers gebracht worden in Dahomey. Een keer in het jaar slechts werd een fnensch gedood op hun jaarlykscb godsdienstig feest sedert vier jaar werd dit offer echter niet gebracht, wat 4000 gevangenen kun nen. getuigen. Behanzin's afgezanten verklaren dat hetvergieten van het bloed van een menseh streng wordt gestraft in Daho mey. De Europeesche bescbavers schijnen dus door middel van geweld weer eeni gevoordeelen te zullen behalen. Na eene korte ongesteldheid is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ravenbage op 86jarigen leeftijd overleden Dr. van Koetsveld, predikant en hofprediker. Van Koetsveld, die te Rotterdam ge boren, aldaar aan de Erasraiaansche school zijn vorming ontving voor de Leidsche Academie was achtereenvolgens predikant te Westmaas, Berkel en Ro denrijs, Schoonhoven en laatstelijk te Grayenhage, waar. hij 44 jaar zijn ambt vervulde. J/Verd hij als predikant geeerden be mind ook in algeraeenen maatschappelij- ken kring heeft dr Van Koetsveld veel nut gesticht. Zoo richtte hij de Idioten school te 'sGravenhage op, waaraan by een groot deel van zijn leven wijdde. Zoo ook wa& hij een ijverig lid der ver- eeniging het Roode Kruis, in het Hoofd bestuur waarvao hij jarenlang zitting had; Behalve als schrijver van godsdienstige werken is zijn naam inde Nederlandsche letterkunde vooral gevestigd door zijn Seheisén uit de pastorie te Mastland^ die bij hare verschijning en nog lang daarna met bijzondere ingénomenheid door het publiek werden begroet. Dat Van Koetsveld ook in de hoogste kringen werd gewaardeerd, is gebleken uit zijne benoeming tot hofprèdiker, een ambt, waarin hem zoo veel malen de plicht werd opgelegd om aan het mau- terng. De gravin zal natuurlijk aan een verblijf op de goederen harer schoondoch ter de voorkeur geven, er buiten gelaten, dat haar hart mij niet genegen is, zal de plicht en de eer van den zoon in het ge heel niet gedoogen, dat deze zich het onderhouden zijner moeder uit de handen laat nemen, Zijt ge zoo tevreden, Ruben? AR altijd, heer graaf, zeide de oude man bewonderend, zelfs als gij. in uwe. goedheid te ver gaat. Goedheid, Ruben, er is toch veel trotsch egoïsoie daarbij, hernam de graaf peinzend terwijl, hij,naar de deur trad. Ik kan geen vlek zien, op den zoo schittei enden naam, .liever moge hij worden utigewischt. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Het was leeds tamelijk laat in den voor middag en de dag was heet. Die men— schen, welke door hunne zaken of.ptKb ten niet weerhouden werden, de bevoor rechten gingen naar buiten, ontvluchtten de hitte der huizen in de schaduwen der booiuen en in de reine, lichte lucht vau het park, oi buiten Londen, In Herberts elegante woning waven de soleum der Qranje's woorden van troost on bemoediging te spreken. Dat by venmin als van den kansel ook daarby niet aarzelde de waarheid to huldigen, zal ieder zich berinueien. Als godgeleerde werden de verdiensten van Van Koetsveld gehuldigd door doior zijne benoeming tot doctor honoris caüsa ;door de Groningsche Boogeschooh Zijn naam zal in dankbare herinnering blijven, ook by de velen die hij heeft welgedaan. Morgen (Woensdag) te 11 Va ure, zal het'Stoffelijk overschot ter aarde worden besteld op de begraafplaats Eik en duinen nabij Den Haag. Men schrijft ons uit Middelburg: Gisteren werd van de werf de „Vol harding" van de heeien Den Boamees ter Borsius en Lejje te water ga laten een ijzeren paviljoenjacht voorschip per de Backerte Walsoorden en met den bouw van een ijzeren zei laat voor rekening van schipper Schuurveldt te Goes aangevangen. AXEL den November 1803. Terneuzen. De beer Maat, onder wijzer aan school alhier, die wegens zijne benoeming te Dordiecbt zijn ontslag bad aangevraagd tegen 15 November maar dat niet kreeg dan met ultimo December as. heeft met November zijn ontslag genomen en is tor vervulling van zijn nieuwe betrekking naar Dordrecht vertrokken. Bij beschikking van den minister van financiën zijn met ingang van den ten Novembei 1898 bevorderd de na volgende kommiezen bij rijks belas tingen: Fortuin te Sluis, Jansen te Terneuzen. van der Welle te Hon temsse, Pannekoek en Polak beiden te Sas van Gent van de 4e tot de 3e klasse. Bij het examen ter verkrijging der akte voor vrye- en ordeoefeningen is o.a, geslaagd mejuffrouw Monjé van Breskens. Zitting van Dinsdag November. Voorzitter de beer Oggel. Afwezig dhr Jansen. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Missive van Ged. Staten, dd. Oct. jl. houdende goedkeuring der ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen dienst jaar. Kennisgeving van den telegrambe steller Brakman, dafc hij berust in raadsbesluit der' jongste vergadering, be treffende regeling van het bestelbon. Idem van den Directeur der Poste rijen te Terneuzen, dat de Directeur-Ge neraal der Posterijen geen bezwaar heeft purperen zijden gordijnen eerst voor een uur opengedaan, het ontbijtservies stond nog op tafel en hijzelf. In licht morgen- toilet, zat in gedachten "verzonken in een armstoel. Ofschoon zijne oogen half ge sloten waren, sliep hij niet, want tusschen beiden woelde hij met de hand door het donkere glinsterende haar. Hij behoorde tot diegenen, welke huur gedachten en overleggingen scherpen, als zij zich af sluiten van iederen uifcwendigen indruk der zinnen: Zoo geheet onbespied en al leen, zonder beminnenswaardig te moeten schijnen of onbehaaglijkheid te moeten verbergen, vertoonde zijn gelaat de na tuurlijke uitdrukking zijns karakters en de getuigenis der laatste jaren. Er lag een onbuigzame hardheid in de vast sa mengeperste lippen en het zachte blikken zijner oogen, waarop de zware wenkbrau wen diep nederzonken, schonk aan zijne gepeinzen een vijandig, dreigend aanzien. Zijne koffietafel was nauwelijks aange roerd de bavanasigaar slecht even ont stoken er moest iefs zij», dat hem bad verhinderd in het verrichten zijner aan gename ochtendbezigheden. Den brief, 10 cent bestelbon te heffen voor binnen de gemeente. Missive'van Ged. Staten dd. 28 Oct jl. houdend© terugzending van het goedgekeurde Kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1893. Brief van Veenhuizen alhier, dat, wanneer hij niet in het gemeente raadsversiag in de Axelsche Courant bad gelezen dat zijn verzoek ter zijde was gelegd om reden hel gepresenteerd was op ongezegeld papier, hij onmogelijk had kunnen weten, waar dat gebleven was. Hij toch had vanwege den gemeen teraad eenige kennisgeving gewacht. Nu komt hy ten 2en male (doch op zegel) met verzoek aan hem dien kruitkelder te verhuren voor ot jaren. De, voorz. zegt aan dhr Veenhuizen kennis te zullen geven, dat de kruitkel der ten huidigen dage nog in pacht is. eo deze pacht eerst uit is met 31 De cember 1894, terwijl alsdan genoemde kelder weer publiek zal worden verpacht. Dhr Wolfert vraagt wie hem iD pacht heeft. De voorz. zegt dat hij hem pacht. Wordt besloten dit bericht te zenden. II. Verkoop van gemeentegrond aan de Blaaij. De voorz. zegt dat bedoelde grond ee ne oppervlakte heeft van 168 cA. tegen per vierk* Wordt besloten die grond aan de Blaaij af te staan, en de regeling onder welke conditiën aan en over te laten. III. Af en overschrijving van posten op de begrooling van 1893. De voorz. zegt dat dit voor aankoop en vervoer van een schip grind is. De som is 75 gulden en wordt genomen op den post onderhoud van pleinen, stra ten, enz. IVo Verzoek van dhr van Noo ten om eervol ontslag als gemeentege neesheer. De voorz. doet het voorstel dit ontslag eervol te verfeenen, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, die dhr Van Nooteu gedurende den korten tijd, dien hfj bier practiseerde, der gemeente heeft bewezen. Bij acclamatie aangenomen. Dhr Dieleman vindt het wel wat vroeg dit ontslag reeds met December te ver leenen. De voorz. ziet daar geen bezwaar in, omdat er reeds geneesbeeren zijn geweest die op genoemden datum in dienst willen treden. Bovendien blijft dhr Van Nooten hfer tot Januarihij zal dan wel eens af en toe naar Apeldoorn gaan. maar den meesten tijd toch hier nog zijn. Bepaling jaarwedde van den op te roepen gemeentegeneesheer. De voorz. zegt dat de thans vertrek kende 800 genoot als armendokter. en stelten voor de jaarwedde te brengen op 600. aangeno men. Wordt besloten eene oproeping te door eene vrouwenband geschreven, die daar op den grond lag en waarop bij onachtzaam den voet gezet had, verwaar digde hij met geen enkelen blik, maar na een pooi nagedacht te hebben, nam hij opnieuw de courant ter hand en zocht zijn oog een kort bericht, dai zich bevond onder het buitenlandsche nieuws. „Ons belicht, veertien dagen geleden gemeld, betreffende den Ouitsehen dokter, welke de Afrika-reizigers op de Libede begeleidde en in de binnenlanden aan het klimaat zijne schatting betaalde, heeft zich bevestigd. Het. gezelschap, dat na vele moeilijkheden en vermoeienissen den 18n Mei te Zanzibar is wedergekeerd, moest dokter Wangen daar lijdende aan koorts in de binnenlanden met zijnen inlandschen bediende achteilaten, onder wiens verple ging hij deu Ifm April gestorven is. Zijne papieren zijn, zooals voor zulke vallen bepaald is, door den bediende aan het gezelschap overgebracht geld en ef fecten echter voor liet grootste gedeelte door de inboorlingen achtergehouden. Zijn dood wordt door zijne Engelsche reisge zellen diep betreurd, hij was iemand plaatsen in de geneeskundige courant, dat soilicitaiien zullen worden ingewacht uiterlijk tot 21 November a.s. VI. Beuoeraing leden Niouwjaarsconi' missie. De wow. zegt dat het wenschelijk zou zijn, dat een der leden van den raad ook in oie commisise was Echter is bet de be doeling niet dat genoemd lid ook col lecteert. Hij stelt daarom; voor allereerst een raadslid te benoemen. Bij de le stemming verkregen de hh. Dieleman Wolfert van Hoeve Weyns, Lamaitre en Smies ieder stem. By de 2e vrije stemming werd geko zen dhr Wolfert, raadslid, met stem men; dhr Dieleman verkreeg dhr Smies stem. Op eene vraag van den voorz. verklaart dhr Wolfert de benoe ming aan te nomen. Verder werden bij stemming roet ge sloten briefjes tot leden der Nieuwjaars cm missie benoemd de hh. van de Bilt met algemeene stemmen, Vlaander met stemmen tegen op van Tatenhoven, Jac. Dregmans idem, van Wyck met stemmen tegen op Moes, Cornelbsen met stemmen tegen tegen op Moes, Scbeele met stemmen tegen op Moes, van Dixhoorn idem, 1'E- cluse met stemmen tegeD op Sorber en op Moes, Blansaart idem, Smies Hzr met stemmen tegen op Moes. Ter plaatsvervanging van wijlen dhr Dekker Wzn. werd benoemd dhr Moes. Bij de le stemming verkregen de bh. Moes Jacobus Wolfert en Dees stemmen Bij de 2e vrye stemming verkregen de hh. Dees Moes en Js Wol feit stemmen By herstemming werd gekozen dhr Moes met stemmen Dhr Wolfert verkreeg stemmen Bij eventueel bedanken van een der benuemden, wordt de aanvulling aan en opgedragen Daar niemand meer het woord ver langt wordt de vergadering gesloten. Eenige dagen geleden waren een paar kwajongens in Den Haag bezig een hond te verdrinken. Tweemaal kwam het dier weev los van den steen en bereikte den wal, waar hij kwispelstaartend bij zijn beulen bleef. Een derde poging zou mis schien geiukt zijn, als niet een jeugdige knaap, Jaeób Tuijt, die reeds van de verzijde had toegeroepen „dat zij er uit moesten scheiden," te hulp van het dier was toegeloopeq. De jongens maakten zich uit de voeten, en Jacob ging te wa ter en haalde het dier op den wal. Het Vad. deelde het eenvoudige verhaal mede. Verschelden dierenvrienden hebben de knaap een blijk van waardeering gege ven en thans heeft hij van een dame in Den Haag een zilveren horloge ge kregen. In eene woning le Sasseneibe woond door den landbouwer Bergman, werd Vrijdagnacht ingebroken. De dief, door inklimming zich bevindt in het woonvertrek, bespeurde tot zijne teleur stelling dat dekast, waarin bet geld ge woonlijk werd bewaard, gesloten 'was. Hij had toen de verregaande brutaalheid zich in het slaapvejrtrek te begeven, licht te maken en den sleutel uit den zak van de vrouw te halen, welken hij op een stoel aan bet bed zag liggen.- Daarop is bij weer in het woonvertrek gegaan en ontvreemde uit eene portefeuille een bankbiljet vau 25 en 15 zilver uit met veel verstand, met een vast bemin nenswaardig karakter en met een onver moeiden ijver voor de wetenschap/' (Wordt vervolgd;)

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2