Binnenland. Gemengd Nieuws. TT Voorm, uur: Ds Hugenholtz. Nam. uurDs Hugenhokz, (Cathech. 33). Door dit voorval zal de aandacht wel wat meer op de binnenlandsche aange legenheden gevestigd worden. De Spaansche troepen hebben aanvan kelijk eene kleine nedeilaag by Melilla geleden, Terwijl zij bezig waren met het aan leggen van loopgraven voor bet fort Cabellos, werden zij door de Kabijlen overvallen en .moesten zich voor de vermacht tei ugtrekken. Generaal Mar* gallc, de gouverneur van Melilla. sneu velde. De Aiabieren telden 10.000 man tegen 2000 Spanjaarden. De burgerij van Melilla is van wapenen voorzien, in afwachting van de uit Spanje afgezon den versterking. De laatste berichten zijn gunstiger. Generaal Ortega heeft een uitval gedaan, de Mooren uit hunne stellingen verdre van, de vooruitgeschoven forten ontzet en de garnizoenen afgelost. De generaal heeft verzocht het zenden van verster kingen te staken, daar er geen gelegen heid is die te ontschepen. Maandag hield de liberale Kies vereeniging Gemeentebelang te Mid delburg eene vergadering tot bet stellen van eenen definitieve Candidaat voor don gemeenteraad. De heeren Snijders, Van den Broecke en Boefje hadden bericht ge zonden dat zij voor eene candidatucr be dankten. zoodat overbleven de beide Ka tbolieke candidaten, de heeren Mos Gz. en Mes. Met 36 tegen 17 stemmen werd evenwel besloten, ten eindo alle schijn te vermijden dat de liberale kiesvereeniging wil speculeeren op den steun der katholieken bij volgende verkiezingen voor Tweede Kamer en Prov. Staten, op dit oogenblik geen katholiek als zoodanig tot candidaat voor den ge meenteraad aan te bevelen. Een onderzoek, ingesteld bij de sui kei fabrikanten in Nederland naar de re sultaten der loopende suikercp.mpagne, geeft de volgende resultaten Op Oct. jl. waren hiei te lande in werking 30 fabrieken tegen een gelijk getal op dien datum in 1892. Met bieten waren dit jaar in Nederland beteeld 27356 hectaren, tegen 23418 hectaren, verleden jaar met dit gewas bezet geweest. Per hectare gerekend was de gemiddelde opbrengst aan' bieten dit jaar 28500 KG., tegen 2834:0 KG. in 1892. Hnt gemiddelde suikergehalte der bieten is dit jaar 13 60 pet. tegen 13,19 pet. verleden jaar. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond zijn uitgebracht 1067 stemmen blanco 99; volstrekte meerderheid 485. Gekozen is de heer dr. EVERTS met 882. AXEL, den November 1803. Ds, van der Linden, predikant bij de geref. kerk alhier, heeft het beroep naar die kerk te Schoondyke aangeno men. In de maand October werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behan deld 261 telegrammen, waarvan verzon den 145 en ontvangen 116. De ontvangst bedroeg ƒ53.88 De heer Borm te Koewacht is benoemd tot hoofd der school in de Noorustraat, gemeente Hontenisse. Voor hoofd der school te Honte nisse, Molenstraat, aan welke betrekking een jaarwedde van 1000 verbonden is. IiAND Mesultaat van proefnemingen met Suikerbietengenomen in 1893door de Afdeeling Ter Neuzen van de Vereeniging van landbouwers die Suikerbieten verbouwen. UITSLAG van een proefveld aangelegd in den Willemskerkopolder, gemeente Hoek, ter grootte van 266 Gontsche Roeden en verdeeld in 14 gelijke deeien. Op dit land, bestaande uit middelmatige klei, werd in 1892 geist verbouwd, na eene voorafgaande bemesting van ongeveer 28000 KG. stalmest, terwijl in 1893 eene bemesting werd aangebracht van 340 KG. suporphosphaat en 225 KG. obilisalpeter, alles per Gandsch geniet 44 aren 56 centiaren. dealen van bet proefveld werden bezaaid met zaad in 1893 door verschillende fabrikanten verstrekt, en de overige met soorten zaad van bekende kweekers. Het nemen der monsters geschiedde zoodanig, dat naar evenredigheid, groote, middelsoort en kleine werden genomen. Het onderzoek had plaats aan het Rijksproefstation te Wageningen. NAAM van den fabrikant, van het fabriek, of van den zaadkweeker door wien het zaad is verstrekt. KG. netto gewicht per Hectare Gendsch geniet. Percenten suiker in de bieten. Fabrikant Mechelynck (Gend) Fabriek van Beerendrecht (België) Sas van Gend Fabrikant De Cock (Moerbeke) Withouck (Selzaete) Fabriek La Ruche (Gend) Fabrikant De Cock (Moerbeke) Jansen van Weel Co. (Rosendaal) Zaadkweeker Schreiber. KI. Wanzleben améliorée Schreiber's spécialité bl&Bche havite Schreiber's originale la plus riche Gebr8 Dippe. KI. Wanzleben Gebrs Dippe. KI. Wanzleben élite (zeer suikerrijk) Rabbetg en Gieseke. ,'K1. Wanzleben) original 55880 56350 55350 54711 58683 50283 49785 49646 59000 55350 51594 54711 5*%60 51203 24900 24664 24664 24379 23921 22406 22184 22122 26290 24664 22990 24379 24000 22816 13,8 13.8 14 13.9 14 13.7 13.8 14.1 14.2 14.5 14 13.6 14 14 Ter Neuzen, October 1898. Namens het Bestuur d,er Afdeeling Ter Neuzen, Voorzitter. VISSER, Secretaris. Er waren nog leeningen bij van het laatste jaarbetaalbaar op den trouwdag zijns zoons Een diepe verachting spiegelde zich af op het ernstige gelaat des graven in welk een ander licht verscheen hem nu de vriendschap en goedheid, welke men Theresa bewezen had, hoe waigde hem nu plotseling het aanzoek van zijnen neef, dien hij vöor eenige dagen nog met een ge voel van spijt door zijne dochter zag af gewezen. De schuldenmassa was zoo aan zienlijk. dat zij niet te verdelgen was zon der een gevoelig ofier van zijne zgde. De zaakwaarnemer ried aan de zaken hun gang te .'aten gaan of ten minste een vooideelig vergelijk te irefieu. Overleg wel, heer graaf, zeide de oude man waarschuwend, het is een vermogen dat gij wegwerpt en gij ontneemt het uw eigen kirri. Overleg tweemaal, want gij staat nog niet aan het eind. Gij hebt mjj berispt en het zwijgen opgelegd, toen ik vroeger den stand dezer aangelegen heden wilde ntededeelen, een toestand, dien maar al te wel kende. Daar gij vooriögenomen waart, een ou de wrok niet kondet overwinnen, viel de graaf Lom in de reden. De zaakwaarnemer schudde bedaard lachend het hoofd. Ge doet mij onrecht, heer graaf, de edelmoedigheid heeft mij alleen niet blind gemaakt, laat mij voort gaan en hoor mij ten minste aan. Gij wilt uwen trotscben naam redden is het niet zoo De graaf boog toestemmend het hoofd. Het is een dierbaar, kostelijk goed, zeide hij met plechtigheid, een naam, die eeu wenlang vlekkeloos gehouden, ven den een op den ander overging; zoo frotsch en zoo rein. Ik heb hem heilig gehou den, mpn geheele leven, en beschermd in den maalstroom van de genoegens mij ner jeugd, in den strijd met mijne fa milie, in de zware olYers, mijne vaderliefde opgelegd. Zal nu een schandelijk bankroet zich paren aan dezen naam, zullen smaad en verwijt zich over den dooae uitstrek ken Mag dit huis, waarin ik mijne jeugd heb doorgebracht, ontwijd worden door onbeschaamden en nieuwsgierigen kijklust, door plomp betasten van en bie den op de dingen die het bevat Neen, duizendmaal neen dat mag niet ge- schieden Ik beklaag opiecht, heergiaaf, her nam de zaakwaavnemei. want ik kan mij verplaatsen in uwen toestand, alleen het staat niet in uwe uiacht, den naam dien gij draagt, te behoeden voor ieder verwijt, voor iedere vlek. Ook graaf Herbèrt draagt dien en als gij alle schulden wil dot betalen die hij nu heeft en nog zal maken, zoo moest kunnen bescaikken over een geheel ander vermogen dan het geval is. Die hij heeft vroeg graaf Wolf ver schrikt Ik denk. dat wij voor drie ïaar efien baan gemaakt hebben en hem is een jaarlijksche toelage uitbetaald De oude man lachte even. Wat wil zulke hulp zeggen voor een beer als graaf Herbert Ik kan tamelijk stellig ver zekeren, dat zijne schulden grooter zijn, dan die, welke hier voor ons liggen. Neen, neen, riep de oudste Wangerioh ontroerd, onmogelijk, zoo waanzinnig, zoo gewetenloos is hij niet; wat zou hem dan tot h^den boven water gehouden hebben? (Wordt vervolgd.) hebben zich slechts vier sollicitanten aangemeld. Ter neuzen, Nov. Heden deed zich een vermakelijk geval voor. Een paar zoude huwen, doch toen de bode hen kwam verwittigen, dat zy voor den amb tenaar van den burgerlijken stand moes ten verschijnen, waren de getuigen niet aanwezig. In allerijl weiden d9ze ge haald met paard en rijtuig en kon de huwelijksvoltrekking nog heden avond ten ure plaats hebben Naar wij vernemen, hoeft Machie! Lampier thans volledig bekend, den drie voudigen moord te Marolleput (g-m. Oostburg) te hebben gepleegd. Predikbeurten te Axel. Zondag November. Ned. HervKerk. Gereformeerde Kerken. Kerk Voorin. uur: Ds Linden. Nam. uur: Ds Linden. Kerk Voorin. uur: Ds Wolf. Nam. uurDs Wolf. Zaak-ïïe-Jong. Het onderzoek in den omtrek van bet Paviljoen op den Laarderberg werd Maan dag voortgezet dooi ongeveer driehon derd man artillerie en infanterie, onder bevel van kapitein Nagel. Tot den middag werd ijverig gezocht, doch er werd niets anders gevonden dan in den boschrand eer. beenen knoop en een half vergaan papieren servetje van het hotel Laarderberg. Behalve de militairen, die dienst had den, en dhr. Batelt. hoofdinspecteur van de recherche, waren er ook nog eenige belangstellenden, eer paar teeke naars voor EngeDche tijdschriften. Sommigen der officieren hadden bon den medegenomen om te speurende dieren jaagden er naar hartelust achter de hazen en konijnen. Het plan bestond om, als de strook achter den watertoren geheel was door zocht, een onder soek in te stellen op de hei tusschen het kamp en Bussura. Bij dit tot hall drie voortgezet onder zoek werden de kogelvangers van de schietbaan doorzocht, evenwel zonder succes. Later werd op de bei tusschen den watertoren en Hilversum een losgesneden stuk van een corset gevonden, het voor ste gedeelte met stalen snippen. Dinsdag werd het terrein bij de Oude Bussumsche straat doorzocht en de bos schen in den omtrek Het Noordbr. Dagbl. deelt mede „Zekere 51 jaren, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevange» nis te 'sHertogenbosch. Hij heelt zich als landlooper aangemeld, doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te doelen omtrent zekeren Willem Trompet, alias De Jong. „Genoemde zegt pertinent in De Jong's portret te herkennen det van een persoonlijkheid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeestei noemde Willem Trompet, met welken persoon hy langen tijd intieme relaties gehad beeft. Acht jaar lang heeft hij hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waai hij als stoker, De Jong als hofmeester, weikzaam was. Verschillende reizen hebben zij gemaakt van Holland naar Londen, New-York, Chicago, Poito, Bil- bao, enz. „Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De .ïnns/ /Tu.m- pet) de mooi 'en i.u van un de meid, den avond vu ii 1892,ten huize van den neer Viotta aan de Prinsengracht te Amsterdam, vermoord uw iwiiiiwi—iniiiH»—i-Mi—inauw— ni-irrmwTMw mi

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2