Buitenland. Binnenland. in gang is over de vraagheeft de beer Yan Linden hout de groote sommen, die hem rvoordeweesinrichting te Neer bosch zijn toevertrouwd, wel besteed dat hij verder den steun van het publiek verdient. Het zou den heer ge past hebben voorloopig zfinè functie als .voorzitter van het Comité neer teleggen. Of anders had het Comité beter gedaan, vooreerst met het rondzenden van zijne circulaire te wachten. Datwij. in f;deze, meening niet alleen staan blijkh uit vraag die Geiria naar aanleiding der gemelde oproeping doet: was liet ter wille van het wel-? slagenaer'zaak niet heter geweest, in dien de heer Van Lindenhout zich thans niet: op den voorgrond had gesteld? Zijn naam toch zal voor velen een hin der paal zijn om aan dè^cómtïiiSsiè een haar plan Ve geven?' Boven den persoon van den heer Van Lindehhóut gaat toch de zaak zelve. .Volgens de berichten, uit Brazilië heeft president Peixoto een nieuw manifest uitgevaardigd, waarin hij verklaart dat, zoo de verkiezingen voor het congres ongunstig voor hem mochten uitvallen, hij den wil des lands zal eerbiedigen, Tusschen de forten en de vloot der opstandelingen inde baai van Rio werd ook Woensdag nu en dan geschoten, In de stad. was het rustig ken giggen de zaken hun gang. Volgens bericht,uit Montevideo aan de New York Herald vaardigde ook admi raal De Mei!weder, een manifest uit. Bij teiooft, ingeval hij zegeviert, zich strikt te zullen hóuden aan de republi keinsche staatsregeling. President Peix oto wordt door hem beschuldigd van vei: krachtiug der constitutie, van de levens krachten, des lands op te offeren door het aan een burgeroorlog bloot te stel len. De Mèllo verzekerde voorts dat hij niet naar het bewindi staat, maar, slechts het land wil redden en hét volk van dwingelandij verlossenDe admiraal vertrouwt ten slotte te zullen zegepra len. ;k-k Naar de Rif oma uit Londen verneemt zal de Italiaansche. gezant aldaar, zijn ontslag nemen ingeval Italiaansche regeering te veel ophef maakt Van het bezoek van het Engelscb eskader in en kele Italiaansche havens. kbit.schijht echter niet in het voorne men der regoering te liggen, integendeel beeft zij een afgevaardigde verzocht van feestelijkheden af te zien, die hij op ei gen .kosten,wilde arrang6eren Koning Humbert- heeft door tusschen- komst-, van zijn gezant te Parijs zijn le vendige» belangstelling doen kennen in den toestand van maarschalk^Mac-Maiioti. Dankbaar herdenkt de koning hel aan- waren niet hinderlijk, het waren de ei genzinnigheden van, een vergood kind het was niet de övermoe(l van eeii par venu, die bare positie nog geen meester is. De vrome omgeving/en de boete van het klooster hadden het jeugdig vuur niet kunnen verflauwen, dat in hare aderen gloeide, maar zij hadden het bevrijd van het schuim, hetwelk bet leven in de we reld zoo vaak achterlaat. Het was de opperwachtmeester, die, toen zij. in hei rijtuig zaten, het eerst uiting gaf yau zijne, gedachten en zijne gemalin die zich reeds bevrijd gevoelde, toen zij niet meer tegenover haar zwager zat, en die met den welkomstgroet het ergste ver vuld had, wat men van haar kon vorde ren, begon de plannen van haren echtge noot te beschouwen stemde er gedeei telijk, mede in. Zij had hare rol verwisseld met die van haren zoon nu was het Herbert, die na dacht en zweeg. Terwijl de anderen zich als gered beschouwden, gaf bij zich ver loren, hij zag geen uitweg in de gevaren, die hem omringden, dan een openhartig waar woord. deel van den maarschalk aan den oor log van 1859 en uit den 'wen&ch dat hij. nog lang behouden blij ve voor de erken telijkheid der Italianen en voor de be wondering van het dappere Fransche leger. Ongetwijfeld zal dit blijk van belang stelling vac de zijde van den Italiaan schen koning een goeden indruk maken op het ontvankelijk gemoed der Fran schen. De toestand van Mac Mahon blijft zorg wekkend. President Gamot heeft een eigenhandig schrijvengericht aan me vrouw Mac Mahon om haar zijne deel neming te betuigen en verzocht, geregeld op de hoogte te worden; gehouden van den toestand van den maarschalk. In Frankrijk is het natuurlijk groot feet.t ter eeie der Russische vrienden. Onbegrijpelijk, >niet waar,dat een vrij heidlievend volk zooveel op heeft met iui die met den knoet regeeren, die dui zenden bij duizenden ongelukkiger) naar -Si benezenden om daar, wegens dikwijls geringe vergrijpen, een ellendig bestaan voort te sleepen in de lood- eu zilver mijnen van den czaar of in duffe, kille gevangenissen. Het uitvoerend bestuur van de Mij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft het voornemen dit jaar in den Landbouwalmanak een lijst te plaatsen van alle coöperatieve vereen gingen, die zich op landbouwgebied be wegen,'hetzij zij tot doel hebben aankoop ■van gewaarborgde meststoffen en zaden, het exploiteeren van zuivelfabrieken, of bet vergoeden van schade, veroorzaakt doof sterfte onder de paarden, het rund vee en de varkens, of door bagei en brand. Aan alle hun bekende vereenigingei: zijn eenïge vragen toegezonden ter be- antwoordiging. Mochten er nog veree- nigiDgen zijn, die deze niet hebben ont vangen, dan zullen zij de Maatschappij zeer verplichten door dit kenbaar tema ken aan den aigemeenen Secretaris te Aardenburg. Alleen door medewerking van allen kan het beoogde doe! bereikt worden. Met 15 October is de in en door voer van schapen en van versch scha pen vleesch uit Nederland in Belgie ver boden. Dit verbod is niet toepasselijk op schapen noch op versch schapen- vleesch rechtstreeks zonder lossen per spoorweg doorgevoerd. De Septembermaand van dit jaar toont in de opbrengst der belastingen den invloed welken de ingevoerde her- vormingen moeten hebben. Door de ver laging van de accijnzen (zout eo zeep) hebben de verbruiksbelastingen 470,000 minder opgebracht, maar de directe be lastingen 424,000 meer. De grondbe- Maar juist daarvan wendde hij zich huivrend af, dit woord was gelijkluidend met arbeid eu beperking, gelijkluidend met een maatscbappel ij ken dood. Wat bad hij. verspeeld, wat moest hij wagen om de gevolgen zijner dwaasheid, welke hij eens liefde bad genoemd, te vermin deren en hoe bekoorlijk en frisclr scheen hem deze schoone, jonge geluksgodin toe, die den horen des rijkdoms lachend bo ven zyn hoofd hief. Hoe anders en schoo- ner was zij dan Magdalena in bare ze kerheid en beslistheid, in hare gemakke lijkheid om zich te bewpgen, wat hij toe schreef aan het aristocratische bloed, dat door hare aderen vloeide en hetwelk toch alleen zijn oorsprong had daarin, dat zij zeker was vaa het bezit van alle aardsche goederen en van den machtigen steun dea meestgeliefden vaders. Arme Magdalena geen tehuis had haar beschermd en geen ouderliefde zij had alleen gestaan op vreemden bodem, toen hij haar misleidde, zij bad dapper en moedig gestreden voor bare eer en liefde gegeven voor trouw, die voor Gods altaar was verheerlijkt lasting gaf 65,000 minder, maar in de vermogensbelasting is reeds 463,000 betaald. De maand gaf ten slotte ton minder dan in 1892, welk verschil groo- tendeels voortspruit uit de lagere op brengst der verminderde registratie- en hypotheekrechten, die 75,000; en dei- loodsgelden die 15,000 vooruitgingen. Het successie) echt, dat jD de eerste maanden bij het trouwens bijzondere vorig jaar zeer ten achter was, heeft in September 21.000 meer gegeven. De opbrengst over maanden is bij bet vorig jaar nog 5.7 millioen ten ach ter. Dat verschil vindt men terug bij de indirecte belastingenen wel voor miljioen bij het successierecht, eri voor den rest bij de registratie- en hypotheek rechten. De overige middelen .toonen: "wéinig" verschil, behalve natuurlijk wat de onderdeeleu der accijnzen aangaat. Bij deze hebben zout en zeep 21 milli oen minder gegeven, maar het. gedistil leerd bracht millioen meer, zoodat het eindcijfer uagenoeg hetzelfde is als het vorig jaar. Bet tekort van ruim millioen, dat de vergelijking met het vorig jaar aan wijst, zal worden gedekt door de ver mogensbelasting, welker opbrengst, op 5,730,000 voor 1893 is "geraamd, waar van pas ƒ539,648 is afbetaald. (I-ïbld.) Bij het Koninklijk Huis zijn be noemd tot opperkamerheer van de Koningin de lieer baron van Hardenbroek van Bergambacht, die wordt ontheven van de betrekking van opper' schenkertot intendant der koninklijke paleizen en kamerheer in buitengewonen dienst jhr. Hoeufftf met ont heffing uit zijDe betrekking van kamer heer en bouwkundig adviseur van Barer Majesteits Huis. De weesinrichting te Np-erhosdi, Het Haarl. Dagblad weet een en ander mee te deelen in verband met het onderzoek, aoor de bekende commissie over deze inrichting ingesteld. Nadat de verschillende afdeelingen waarin die citmmissie is gesplitst, tot einde September inlichtingen hebben ver zameid zullen zij aan bet einde dezer maand in algemeene vergadering bijeen komen te Amsterdam. De verschillende rapporten zullen alsdan worden inge diend en, tot een geheel vereenigd spoedig in het. licht kunnen verschijnen. Ongeveer half November zal dit waar schijnlijk lijvige boekwerk derhalve wel de wereld ingaan. De algemeene indruk, dien de ver schillende commissiën van de weesin- ricbting hebben gekregenzal hierop neerkomen De scnoo!lokalen en bet onderwijs zijn zeer goed. Er zijn negen flinke lokalen en een groote teekenkamer, en het on derricht wordt gegeven door voor hunne taak berekende personen. dat woord, dat ecne woord, hoe machtig was het in zijne armzaligheid; bij hem besliste het over leven en dood. Des morgens had het heru nog niet half zoo vernietigend toegeschenen, daar hij dacht dat het noodlot hem den eéuen ke-' ten voor den anderen schenken zou, do ruil beteekende niets, dan de al bankelijkheid van een hatelijke, onbeschaafde, half on- noozele vrouw Nu, dat bij Theresa ge zien had, in de frissclie bekoorlijkheid eener gelukkige jeugd, in der. gloed ha- rer zuidelijke schoonheid, .omgeven door vorstelijke!) glans, nu.wist hij, dat hij zich tot ellende gedoemd had, tot ellende zijn leve.u lang Hij wpndde vermoeidheid voor, toen de gravin hem vroeg naar de reden van zijn stilzwijgen, hij smachtte naar zijn bed en naar den slaap, als eertijds somwijlen na woest dot rzweiidelde nachten. Hii kon en mocht niet meer denken. Watzijn geluk moest zijn, stond hem tegen aar hij naar smachtte, was een droombeeld en toen eindelijk na lang rusteloos woe len Thoresa's gloeiend beeld lachend en zelfbew.uot door zijne droomen zweefde, De. werkplaatsen zijn zeer fraai, zoowel de meubel makerij als brncjerijy;zetterij en, drukkerij maken een uitstekenden indruk Misschien kunnen de kleermakerij en de .schoenmakerij voor de jongens yan min der nut zijn, omdat uit ;.den aard dei- zaak op die werkplaatsenalleen wordt gemaakt wat voor de inrichting zelve r.oodig is en geer. fijner werk. Het oordeel over de slaapzalen moet evénwel zeer ongunstig luiden. Zij zijn veel te klein (in een kamer van 80 M2 inhoud slapen bijvoorbeeld 45 kinderen) en de bedden liggen daardoor veel te dicbl bij elkander. Bovendien is de sur vei 11.»nee niet voldoende. Er ontbreken in de onmiddellijke nabijheid urinoirs, ja, op de zalen zelfs is een zeker onmisbaar meubel afwezig. Hetzelfde, ongunstige oordeel wordt geveld .over. de privaten. De inrichting (laarvan is; primitief en oudervvetscb zelfs van die bij de zoo uitstekende schoolloka1 len en de atmosfeer die er heerscht, is on dragelijk. Hot eten is karig en bet; schijnt dan ook wel, dat de diefstallen en rooverijen waarvan uit vroegeren'tijd melding wordt gemaakt, hetzij in de woning van den directeur door middel van inbraak, ot wel van te veid staande vruchten, altijd het. gevolg waren van den honger van kinderen, die in hun groei zijn. De stemming onder de kinderen is niet gedrukt. Er werd vroolrjk gespeeld,: en op school hoort men een kind, even goed als elders, wel eens.eem guitig ant woord geven. Wat evenwel in zulk een6 groote in richting ten eenenmale ontbreken woei, dat. is de opvoedende kracht van hel huiselijk leven. Daarvan is dan ook op Neerbosch geen sprake en mocht,, wat vele leden der commissie hopen omdat er veel goeds in de inrichting is, bet onderzoek leiden tot verbetering, dan zou een der meeat noodige maatregelen ze-' ker zijn, dat, zij het dan cok onder éen hoofd, tien weeshuizen werden gemaakt zoodat elk niet meer dan 100 kinderen bevatte Ten slotte schijnt te zijn gebleken, dat alles toebehoort aan de vereeniging Neer bosch, uit eenige personen bestaande en dat slechts een twee bunders land ten name van den heer Van 'tLindenhout zeiven staan. Zijne woning, behalve de studeerka mer, waarvan het meubilair style Louis ■XV is (denkelijk een cadeau) is ruim maar niet overdreven, net, maar niet weelderig gemeubileerd. De toestand van den heer Keu chènlus is, naar men verneemt, in die mate verbeterd, dat hij weldra wederom aan de parlementaire werkzaamheden zal kunnen deelnemen, althans in de af deelingen. Do heer De Braauw, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, is te Gravenhage aangekomen. ffZ A.\KL (len 37 Octobea 180k, Beroepen bij de Geref. kerk te Schoon dijke Ds L'mden te Axel. Zaterdag jl. viel, bfi het laden van bieten op de Axelsche Sassing, een jon gen in het water, dóch werd er spoedig weder uitgehaald. Hij kwam met een nat pak en den schrik vrij. Tóriieuzoti, 14 October- Heden liep .een aak geladen met. ijzererts tegen het binnen hoofd der Wesisluis, met het ge volg-dat drie palen braken waardoor de schipper -180 borg moest stellen'.-;;; De aak bok wam averij doch kon de reis voortzetten. Ternciizen. Vlug! Dezer dagen werd alhier des avonds ten 57s uur een paar tram knielde aan gene zijde van het Ka nna! eene jonge, blende vróuw, nan de wieg van haar kind en sprak voor hem eene avondbede uit. (Wurdt vervolgd.) -sf* «Wwbtjrï.'.v, ws.-j

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2