Zaterdag October 1895. 9e Jaara Dinsdag 31 October 1893. Nieuws- en Advertentieblad voor eeu wsehaanëïeïi. DIÉLÉMAN, AXEL Priesters-Kamerleden, FEÏJlIiLETON. Wijziging der drankwet, AXEL. TT gluifeiijaiid. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!. numui. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. UIT DE PERS. De verkiezing in Roermond brengt in de katholieke pers de vraag ter sprake of het gewenscht is, priesters ais afge vaardigden naar de Kamer te zenden. De Tijd heeft het, zooals men weet, reeds opgenomen voor de candidatunr van den heer Everts, priester en gewezen hoogleeraar te Rolduc. De Maasbode is er echter tegen; niet den persoon van den heer Everls, inaar met het oog op zijn ambt. Het Maastricbtsche dagblad Ons Zui dm, noemt eenige gevallen, dat de kei kelijke overheid zich beslist tegen het "candidaleeren van een priester verklaar de, doch is het in zoover met de Tijd eens, dat de meeriing der kerkelijke verheid op dit punt wel niet onder alle omstandigheden dezelfde zal zijn. Temeer „wijl de heer Everts behoorde tot wat mon zou kunnen noemen het cadre hors rang; hij had 'geen r.ura anxmae (ziel zorg) eh heeft nu bovendien zijn eme ritaat aangevraagd." Van al deze conëidevatien wil echter '63. NAAR HET HOOGDUITSCH VAN ©OE,® H.AÏMOT® DOOR Graaf Wolf kuste zijne schoonzuster de band, zonder te bemerken hoe die beefde en leidde baar snel weg uit het gezicht der gapende menigtede opperwachtmees ter volgde met Theresa en Herbert en toen stond de familie in de torenkamer alleen tegenóver elkander. Het is mooi van Erich, dal gij mijn kind den eersten welkomstgroet aan,bifdt in hare woning ik neem dit aan als ëen goed teeken, zeide graaf Wolf harte lijk. Heb haar een weinig lief, Adelheid, zij heeft geene móeder en haar ontbreekt een vrouwenhart in het 'vreemde land. Hij had Duitsch gesproken en Theresa had hem slechts gedeeltelijk verstaan, maar zp begreep zijne woorden door haar ge voel,/boog lachend voor de trotsehe dame op kuste haar smeekend de harid. Zij spreekt voor zicbzelve, hernam de grdvin, terwjji zij haar met inspanning omarmde, maar gij' Wolf, gij verdient ei genlijk in het geheel gaan liefde meer voor de Maasbode niets weten. »Naar onze meening, zegt zij, lijdt de priesterlijke waardigheid te veel in de Tweede Kamerdoor de aanwezigheid van priesters aldaar, en evenzeer in de oogen des volks. Dit zij in het alge-: meen gezegd. Mgr Freppel beeft in de Fransche Kamer de onwaardigste bejege ningen moeten ondergaan en had er niet den minsten invloed. Wilde de rechter zijde iets van de regeering gedaan krij gen dan moest vooral Mgr Freppel niet spreken, want dit bedierf alles. Is het in onze Kamer veel beter, en zal het beter worden, als, wat God verhoede, het algemeen stemrecht er de afgevaar digden heen gaat zenden „Nu leefde Mgr Freppel in volkomen harmonie met de overige Katholieke af gevaardigden, maar wie verzekert, dat dit altijd het geval zal zijn? In ons land tenminste heeft men droevige erva ring. En niemand zal durven verz'eke-, ren, dat in ons Parlement de eerbied voor den priester vermeerderd is, sedert; daar een priester verschenen is en daar na de Katholieke partij twee fractiën verdeeld is/ »Kon het intusschen ooit nuttig zijn, dat een priester naar de Tweede Kamer ging, thans, geiooven wij, zeker 'niet. Kwam Mgr. Everts in de Kamer hij zou er twee fractien vinden bij welke zou hij zich moeten aansluiten Koos hij de zijde van Dr. Schaepman, de Cen trumspartij zou zich moeten ecrnseeren, of de toestand kreeg een bedenkelijker aanzien, dan hij reeds heeft Voegde hij zich daarentegen, wat wij meer waarschijnlijk achten, bij de Cen trumspartij, dan stonden in de Tweede de geheimhouding, waarmede gij gehan deld hebt. Graaf Wolf werd ernstig. In zekeren zin hebt gij gelijk. Adelheid, maar ik zal mij rechtvaardigen. Maar nu nietinde- ze blijde ure -mag zich geen enkele droe ve herinnering mengen en gij kunt be grijpen, dat de opoffering om een eenig, een zoo dierbaar kind zoo lang te missen, mijn hart ontzachlijk zwaar gevallen is. Ziehier Theresaj zeide hij, in de zoete klanken harer moedertaal en leidde haar naar het hooge boogvenster, dit is uw tb- huis, moge het een gezegend.tehuis zijn: De donkere oogen van heb bevallige schepsel schitterden var. blijde verrukking, toen zij naar buiten keek in het lachende dal en haar vader 'teederlijk omarmend, hernam zij: hier zal ik gelukkig zijn met papa. Bewogen trok hij haar schoon hoofd een oogen blik aan zijne borst en leidde baar toen naar de familie terug. Zij spreekt het Dnitsch helaas nog zeer gebrekkig, maar zij verstaat het eenigs zins, en Adelheid als ik mij niet vergis, sorak eens góed Italiaanscb. De gravin ontkende dit en zeide, dat zij er niet zooveel van wist om 'een, ge sprek te voeren. Ook Erich inuntte, zoo als gij herinneren zult, nooit uit in het spreken van vreemde talen wij zullen dus Herbert wei als tolk moeten gebrui ken van onze gevoelens voor uwe doek- Kamer twee priesters tegenover elkan der, en wie durft beweren, dat zij stich tend zou zijn voor de Kamer en het volk Laat daarentegen Dr. Schaepman de Kamer uit en Mgr Everts de Kamer niet ingaan, dan is in een oogwenk de vrede onder de katholieken hersteld, 'de', verdeeldheid weggenomen. De heeren Bartman leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging Ver gunning, hebben aan de TweedeKamer een adres gericht, waarin zij eenige ern stige bezwaren uiteenzetten, welke zij bobben tegen eenige bepalingen, voorge steld in het ontwerp tot wijziging der drankwet. Het ergste bezwaar geldt art. van het ontwerp/waarbij de vergunning ge weigerd wordt voor localiteiten: waar uitbetaling van loonen aan werklieden pleegt te geschieden." Niemand kan, meenen zij, van den: Tapper of caféhouder vorderen, dat hij zich inlaat met de particuliere aangele genheden zijner klanten en hun vraagt of. zij elkander geld gevend, dat doen „ter zake van geleende geiden of gele verde goederen of verdiend loon." Onbillijk verder achten zij deze bepa- ling.onidat de houder var. vergunning ook wordt getroffen, wanneer de uitbe taling een zeker aantal malen is geschied buiten zijn weten.. Het strijdt immers, zeggen zij, met eeuwenoude rechtsprin cipes, iemand verantwoordelijk te stelien voor eer. vreemde daad, wanneer er tus- schen den bedrijver der daad en den ver ter. Zoo heet ik dan in aller naam har telijk welkom, zeide deze ten eersten inaïe het woord tot zijne nicht richtend, wier bevallige bewegingen hij alle met opmerk zamer] blik had gevolgd. Ik hoop, dat: gij niet alleen in uw vaders huis, maar ook bij ons spoedig tehuis zult gevoelen. Met blij vertrouwen legde zij hare hand in de zijne. Ik dank signor ik hoop dat wij goede vrienden zullen zijn, zooals dat behoort bij zoo naverwanten. Geen uwer is mij onbekend. Papa heeft mij van allen gesproken, maar gij staat mij reeds nader dan de anderen, omdat ik met spreken kan. Dit was een voordeel voor.Herbalt, het welk hij zelve begreep en ook waarnam, want terwijl graaf Wolf met zijn broedd en zijne schoonzuster sprak, kon hij zich ongestoord aan haar wijden en toen een kwartier later graaf Wolf verlofvroeg tot eene verwijdering, om zijne dochter zelf in hare vertrekken te geleiden een duidelijke wenk dat hij daarbij geene ge-: tuigen wenschte toen had Herbert reeds een oordeel geveld over zijne nicht. In alle opzichten eene dame., zeide de opper jachtmeester zacht, toen zij de ka-, mer verlaten had. Natuurlijk, zeker, en toch niet overmoedig. Wat zegt gij, Her bert? Gü-zijt anders een raenschenkenner, vooral een vrouwenkenner. De zoon ontwaakte uit een diep ge- antwoordelijk gestelde geenerlei rechts- verband bestaat. Men bedenke bovendien, dat in som mige omstandigheden uitbetaling van loonen in localiteiten met verguDniDg noodzakelijk is, omdat dikwijls geen an dere localen beschikbaar zijn. Een tweede bezwaar hebben adressan ten tegen art. bepalend dat bij ver grooting of verbouwing der localiteifc waarvoor de vergunning geldt, deze ver valt na afloop van het vergunniugsjaar waarin de vergrooting of verbouwing is begonnen, behoudens het recht op eene nieuwe vergunning, indien daartoe ter men bestaan." Wordt deze bepaling wet, dan zal niemand ziin café gaan verhouwen, om dat niemand zich zal willen blootstellen aan de kans zijn vergunning te verlie zen. Beter zou het zijn, als de wet be paalde, dat de houder van het vergun ningsrecht, alvorens zijn locaal te ver- grooten ot te verbouwen, het bestek aan de goedkeuring van en zou moe ten onderwerpen en indien hij dan vól gens het goedgekeurde bestek bouwde, de vergunning zou behouder». Tevens wijzen op adressanten op bet feit, dat in "Veïö tapperijen zonder ver gunning toch sterke, draworat getapt. Zij dringen daarom scherpere straf bepalingen tegen het tanpen zonder ver gunning aan. De werkstaking in Belgie kan al*, at- geloopon beschouwd worden, Het bestuur van den Belgischen mijnwerkevsbonA dat der Ridders van den Arbeid hebben peins, waarin tip verzonken was, terwjji hij nog naar de denr blikte, waardoor zjj was verdwenen. Zp is een betooverend schepsel, zeide hij, terwjjl hij zijne gewone koelheid heel liet varen zij zal de schoone, mach tige fee worden, die hier zal rondwande len en duizend gunsien zal uitdeelen. De opperiachtmeester ademde verlicht, Herbert werden tenminste de ketenen ver guld, die hij hem wilde aanleggen en eene schoone hand was het, die de teugels hield. \:y:y Gmaf WolJ keerde alleen terug;The» sa legde ham reisgewaad af en rustte een kwartier uit van de inspanning der reis, eer: zj] terugkwam, ongegêueerd,. genoeg, zooals de gravin toornig dacht. Hij wjjd de zich nu aan, zijn neef, vraagde jbem naar zijn werkkring, zjjne vooruitzichten en verried door menig daarheen gewor pen woord, dat hij hem niet uit bet oog had verloren, dot het belang, hetwelk hij stelde iti den laatsten drager van zijn naam, een welwillend en levendig belang was. Theresa kwam eerst terug,; ,toende kamerdienaar vroeg, of bet avondeten mo^st opgediend worden en zp ging ;apn den arm van haren neef in de eetkamer. De zon was lang reeds ondergegaan, de schemering steeg, qp uit het dalen in de kamers van het kasteel, waarin de vlammende pu'rperstralen des avonds jnog im SCHSÏ COURANT. Veemarkt

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1