No. 730. Zaterdag •Jetober 1895 Herhalingsoiiderwij 'Hij is Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse fa laan deren. DIELEMAN, Brie Universiteiten. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai. Advertentiën worden franco ingewacht, «iterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ure», Zij, die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 15 October aan te melden bij het hoofd der openbare lagere school te Axel. UIT DE PERS. Onder bovenstaand opschrift bevat De Amsthet volgende Dat bet aan onze Rijksuniversiteiten nog niet alles is zooals het behoort, on danks de groote uitgaven die zij vorde ren, blijkt uit de toelichting tot de Staats begrooting. Te Leiden aan de sterrenwacht ontbreekt een astro-photografische in richting, zoodat de Leidsche waarnemin gen veel van haar waarde verliezen „daar zij sedert eenige jaren niet meer onder de meest nauwkeurige kunnen wor den gerekend." In het Pharmaceutiscb Laboratorium, verkeeren de hulpmiddelen in »gebrek- kigen toestand." De instrumenten-verzameling van het natuurkundig laboratorium te Utrecht, „laat nog veel te wenschen over." Aan de hulpmiddelen voor het onder wijs iu de vei loskunde te Utrecht „ont breekt nog veel." Maar dat alles is nog niets in verge lijking met betgeen wij omtrent Gronin gen lezend ^Herhaaldelijk zijn klachten vernomen omtrent de gebrekkige inrichtingen en 61. vooral de beperkte ruimte der lokalen, tot dusverre dienende tot laboratorium voor de botanie, en een onderzoek heeft de gegrondheid dier klachten in bet licht gesteld. Het aanschouwelijk onderwijs en de practische oefeningen van de aan staande medici pharmaceuten worden daardoor in hooge mate belemmerd en zelfs gedeeltelijk onmogelijk gemaakt. Het aantal voor studenten benoodig- de plaatsen steeg in den laatsten tijd tot 110, terwijl, wanneer men de studenten in vier groepen verdeelde, zoodat voor 27 28 personen gemiddeld plaats ge vonden moest worden, het lokaal voor de oefeningen slechts 16 plaatsen aan bood. Zoo is men 'er toe moeten komen, om zoowel de werkkamer van den hoog leeraar als die van diens assistent in be slag te nemenlicht en ruimte bleven intusschen onvoldoendeeenig toestel "oor laDgeren tijd op te stellen is onmo gelijk, evenais het verrichten van werk zaamheden, die veel plaats vereischen. Ook het ordenen en rangschikken der verzamelingen werd daardoor in die ma te belemmerd, dat deze werkzaamheden tot in de vacantie moesten uitgesteld worden, hetgeen weder ten gevolge had, dat een vijftal pharmaceutische studenten, die zich gaarne den vacantietiid hadden ten nutte gemaakt, om zich te bekwa men, moesten afgewezen worden. Wat er onder zulke omstandigheden var. de eigen studie van hoogleeraar en assistent kan worden, laat zich raden. Het on middellijk gevolg van een en ander is geweest, dat. de oeteningen van de aan staande medici van twee cursussen tot een beperkt werden. Dat deze toestand onhoudbaar is, be NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN ©Oli© JttAIMIM® DOOR Mama zal niet willen, hernam de op p.erjachtraeester, ik ken haar hieromtrent. Mama moet willen, reeds mijnentwege, hernam de zoon, kent gij haar goed ik ken haar beter. Hiermede was het onderhond afgeloo- pen en Hei-bert ging naar buiten in den tuin, om frissche lucht te scheppen, en over zijne eigen plannen na te denken. Hij was niet meer in Tannensee geweest sedert hij twee jaar geleden naar Enge land ging. Hij bevond zich nu in die liefelijke omgeving met db gewaarwording waarmede men op bekende plaatsen naar iets zoekt, dat aan het beeld, hetwelk in onze herinnering leefde, in werkelijkheid ontbreekt. De schoone tuin lag daar met zijne boomgroepen en grasperken, waarin de bloémbeaden als bonte edelgesteenten schitterden stil en vreedzaam als voorheen de kleine fontein klaterde met haastige snelheid en evenals vroeger vlogen rood borstjes om het bekken om de muggen te vangen, di^ daar dansten in den zonne schijn. Zijne blikken dwaalden naar de vensterrijen van het kasteel en dan op waarts naar de dakvensters die gesloten waren. Ja, dat was het, daar had zij ge staan en vandaar had zij naar beneden gekeken en alles, wat daar bloeide en geurde in het goud der zon, dat alles was slechts de omlysting geweest harer schoonheid. Met een toornig gevoel werd hij plotseling zich hiervan bewust. De gang naar het meer, dien hij had willen doen, vond geen plaats, als zou dat beeld vol verleidelijke bekoorlijkheid, waarvan hij zich nu zoo misnoegd afwendde, hem daar verschijnen. Hij dacht en zon, zijn toestand kwam hem vertwijfeld voor en hij was het des temeer, daar hij hem zoo zorgvuldig moest verbergen. Een enkel oogenblik dacht hij daaraan, alles aan zijn .oom te zeggen; hij hoopte, dat de gelijkenis van de ge-, schiedenis hunner jeugd, hem gunstiger zoude stemmen. Maar weldra verwierp hij dit plan met het koele overleg van zijn karakter, dat eens slechts hem in den steek gelaten had, eens, toen de gloeien de begeerte om Magdalena te bezitten, hem vervulde en toen zijn natuurlijk ge voel geen stand gehouden had voor de koe le berekening. Wel kende hij de geheime havtsgescliiedenis van den graaf niet, wél- licht was zij zeer verschillend met de zijne en als hij nochtans de deelneming zijns hoeft nauwelijks betoog. De bouw van een nieuw laboratorium, dafc voldoende ruimte en licht aanbiedt om een dege lijk onderwijs en practische oefeningen mogelijk te maken, is een behoefte, waar van de bevrediging niet langer mag wor den uitgesteld. De uitgave van deze stichting is op ongeveer 80.000 te ra men, terwijl voor meubilair en inrich ting omstreeks 20.000 noodig zal zijn. Deswege wordt thans een eerste bedrag ad 20.000 uitgetrokken." De wijze waarop de bibliotheek van werken over de Engelsche philolo- gie is voorzien is geheel onvoldoende." Zou de verklaring van al deze feiten niet liggen, in het behoud van drie rijk universiteiten, zoodat niet aan alle eischen voldoet Een uitzondering op den regel maakt in Frankrijk de gemeenteraad van Saint Denis. Terwijl overal met kwistige hand subsidies verleend worden voor feestvie ringen ter eere der Russische visite, verwierp de socialistische gemeenteraad van Saint Denis het voorstel tot het bij dragen van 2000 francs voor de feeste lijke ontvangst d«r Russen, omdat de raad geen deel wenscht te nemen aan het huldigen van den czaar, die jaarlijks een groot aantal socialisten naar Siberië zendt. Een voorstel volgde daarop om een feest te organisoeren ter eére van de in Siberië lijdende bannelingen. Dit voorstel, alhoewel met gejuich begroet, werd toch ten slotte verworpen. Was een onstuimige vergadering. De toestand van vorst Bismarck wordt ooms zou hebben opgewekt, dan zoude het hem ip het geheel niet genoeg ge weest zijn, de bescheideoe baan te be wandelen welke diens grootmoedigheid hem zoude hebben aangewezen Want de hulpmiddelen, welke hij noodig had, waven ontzachiijk groot. Als graaf Wolf den ondergang voor het oogenblik tegen hield, dan bleef er voor de toekomst nog zoo weinig te hopen en zijn eigen kracht, ra zich Wdder op te heften tot de hoog te, waarvan hij was afgedaald, werd ver lamd dcor zijn huwelijk met eene vrouw, die zonder naam, zonder betrekkingen en zonder vermogen hem reddeloos moest raedesleepen de duisternis, waaruit zij gesproten was. Neen, duizendmaal neenhij bekende het zich met voile overtuiging, dat hij nooit daaraan gedacht had, offers te bren gen, zelfs niet in den eersten tijd zijner liefde. Was het verder niet twijfelachtig, of eene volledige bekentenis, welke ool^ zijne geldelijke verlegenheden aan het licht bracht, zijnen oom niet opnieuw verbit teren zou en eene breuk veroorzaken Graaf Wolf, dat moest de neef zelfs in zijn egoïsme bekennen, graat Wolf had grootmoedigheid betoond aan alle familie leden en deze grootmoedigheid was snood misbruikt. De schulden van den opper- jachtmeester vertegenwoordigden een ver mogen Herbert zelve.had in de tweebaar, waarin zijn oom hem edeïmoediglijk had minder gunstig. Hij gevoelt zich zeer zwak en heeft niet den minsten eetlust. Zijn rechterarm moet geheel verlamd zijn, zoodat hij zelts zijn naamteekening niet meer zetten kan. Men zegt, dat zulks is tengevolgo van een beroerte. Door de omgeving van den vorst wordt dit alles tegengesproken, een feit is het echter, dat de ijzeren kanselier tenge volge van zijne, laatste ongesteldheid een zwakke grijsaard is geworden. Een troop var. 6000 Mooren heefteen aanval gedaan pp de .Spaansche stad.Me lilla, op Marokkaansch grondgebied "ge legen Het weinig talrijke,, garnizoen, slechts 400 man 'sterk,1'vocht den ge- beelen dag, zondei rust of voedsel, tegen eene voortdurend toenemende legermacht. De inwoners van Melilla vormden kleine afdeelingen vrijwilligers, die het garni zoen ondersteunden. De Spanjaarden trokken zich ten slotte binnen de wallen terugzij telden dooden en 35 ge wonden, waaronder drie officieren ern stig. Het verlies der Mooren was groot Men vreesde voor verdere aanvallen en vroeg versterking aan den Spaanschen minister van oorlog. Doze telegrafeerde onmiddellijk naar Malaga om troepen af te zenden. Te Abbazia, waar sedert eenige dagen koning Alexander van Seryië ten bezoek is bij zijn vader Milan, heeft het volgen de vermakelijke tooneel plaats gehad. Eiken morgen ontbijt de jonge koning met zijn vader en met het gevolg in de openlucht voor het hotel Quarnes. Op: een morgen was reeds het gevolg aan wezig toon de jonge koning met zijn va der van eene wandeling terugkeerde. De koning verklaarde eerst een bad te bij gestaan, huisgehouden op eene wijze, welke hij zelfs zijnen vader 'niet duif 1de ontdekkenGraaf 'Wolf leefdewélvól gens zijn stand, maar zijne behoeften wa ren éénvoudigzacht beoordeelde hij de buitensporigheden der jeugd, maar hg verafschuwde die uitspattingen genoe gens, welke een nadeeligétt' ïnvlóéd uit oefenen op welstand, eer eri gezondheid. Had hij geweten, dat de aanzienlijke som men, welke Herbert verkwist had, vóór het grootste gedeelte speelschulden waren, dan zou hij hem zijne hulp reeds daarom alleen hebben ontzegd Neen, neen, gëene bekentenis, zij bood te weinig kans op slagen. Hij moest voor zyn oom ver schijnen, vrij'en'zorgeloos, want be kentenis van zyri haweigk zouvérdere onthullingen^ van 'zijn toestand noodzake lijk maken enhein in het niet' van eènj duister bestaan slingeren. Mét dit bésltiif was hij voor het oogenblik tevreden' waé hetinet zichzelveneens, wat' hy móest laten en vèrwachtté:, dat 'de dag van mor gen hem zou zeggen,wat 'hg móestdoéh. Het was niét geheel zonder moeite,' dat Herbert zijne moeder öveftüigdó van noodzakelijkheid, zich naar Kéttéhstèin te begevén om zjjn ooin Welkomfce héetén en hein geluk te wenschen met de v'ér' eeniging met zijn kind! De tegenstand der teleurgestelde 'vróuw byöti'- éfék groot als'de foe^èëflijkhëid 'j'è^éhs:"bitéii* zoon. AXELSCHË

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1