Nu». 749. Woensdag et ober fle .J'aarg». is 44.wsmte Nieuws- en Ad ver ten ti eb la voor Zeen sc li laan DIELiaiAN, Buitenland. FEUILLETON. BinneuItmcL Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor 80 cent. Afzonder!. numra. ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van tot regels 25 cent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing n)n.,i Advertentiën worden Jranco ingelicht. uihcViik tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE urm. Zij, die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 15 October aan te melden bij het hoofd der openbare lagere school te Axel. In de Belgische bladen komt een verhaal voor over eene daad van wille keur en onverdraagzaamheid van den Belgischen minister Vandenpeerenboom indien het verhaal de waarheid bevat, teekent het op niet zeer eervolle wijze het karakter des ministers. In Maart vernam de minister dat de afdeeiingschef Splingart gerechtelijk van zijne vrouw gescheiden was en eenigen tijd daarna een tweede huwelijk had ge sloten. .De minister liet zich afschrift geven van het ïechterüjk vonnis tot echt scheiding en, vervolgens de hoogere amb tenaren, onder wie de heer Spiingait werkzaam wasbij zich ontbiedende deelde hij hun méde, dat hij den heer Splingart tot commies degradeerde. De chefs protesteeiden tegen zulk eene ge strengheid. maar de minister antwoord de, dat hij de geheele verantwoordelijk heid op zich nam- Intusscheo, op hun nen aandrang stemde, de minister toe, dat de heer Splingart vóór zijne degra datie althans gehoerd zou worden. De minister ontving hem en las uit het rechterlijke vonnis de overwegingvoor, waarin hij als van overspel verdacht wordt voorgesteld, hoewel het steliig be (wijs niet geleverd was. ./De heerSplin- 60. NAAR HET HOOGDDITSCH VAN «KNL® B-AI'MUNB» DOOR gart verklaarde, dat hij zich niet verzet had, omdat hij een einde wenschte te maken aan zijn huiselijk ongeluk. De minister zijnerzijds hield daarentegen vol dat hij, door zich niet te verzetten, de juistheid der verdenking had erkend. De degradatie werd een feit en de heer Spiingait zette, gebroken naar li chaam en ziel, het leven als commies voort tot op den dag, waarop het recht op woduwe-pensioen voor zijne tweede echtgenoote was verzekerd. Dit was Maandag 11. Hij maakte toen door een revolverschot een einde aan zijn leven. Groot is in vele kringen de veront waarding over de tyrannieke handelwij ze van den minister, die zich naar het schijnt ten taak heeft gesteld doorzijn ijveren voor de zedelijkheid zijner land- genooten niet alleen zijn land belache lijk te maken. Op de begraa'plaats te Schaerbeek werd Woensdag het lijk van den heer Splin gart tei aarde besteld. Een 600 700 personen waren tegenwoordig, voor het meerendeel ambtenaren bij de spoorwe gen, posterijen en de telegrafie. Een groote krans was gezonden door het personeel van het hoofdbestuur der te-, legrafie. Twee redevoeringen werden bij bet graf gehouden. Een der sprekers, de heer Ernest Hanoart, een vriend van den overledene, zeide >Wij be klagen de vrijwillige of onvrijwillige da ders die verantwoordelijk zijn voor de ca- tastrophe van het treffend dramawaarin wij hier voor het laatst optreden." In het Centrum breidt zich de werk staking der Belgische mijnwerkers uit, ook het bekken van Charleroi. In den Borinago echter viel Vrijdag eer. eene vermindering, dan eene vermeerdering in het getal werkstakers op te merken. De algemeen© raad van het mijnwerkërs- sijndicaat is ijverig in de weer om do staking algemeen te maken. In het bek ken van Luik, waar overigens groote ontevredenheid lieerscht, schijnt het ein de der beweging nabij In het Fransche. departement Pas-de-Calais is ook eene vermindering der werkstaking merkbaar. Toch waren er nog 42.000. Het officieel programma voor de Rus sische feesten is thans bekend gemaakt. De Russische vloot blijft van 13 tot, 28 October. De feesten te Toulon be staan in diners van den minister van marine, der Fransche admiraals en den gemeenteraad, verder in een bezoek aan tiet arsenaal, een galavoorstelling in den schouwbuig, een illuminatie en een bloe men-corso. Den I7den October aankomst der Rus sische officieren te Parijs op dén avond van'den dag diner nn bal op het Elysée. Dan volgen cie feesten der stad Parijs en verscheidene diners bij deuninisters. Den 24sten vertrek uit Parijsdag oponthoud te Lyori, eveneens een dag te Marseillëden 27sten te Toulon af- loopen van de Jauriguiberry en den 28n vertrek van het Russisch eskader uit Toulon, Op het adres van antwoord op de troonrede van de Tweede kamer heeft de Koningin-Regentes geantwoord Evenals alle onedele naturen, zag hij Jdft oorzaak van zijnen tegenwoordigen jtoestand niet in zichzelven, maar zijn ver bitterde toorn keerde zich alleen tegen [Magdalena, in haar zag hij de eenige bron [zijner ellende. Hare liefde was zelfzucht [haar vasthouden daaraan, otn hem alleen jin eere te willen toebehoor en, dit was Jhet ontzachlijke onrecht, hem door haar [aangedaan. Hij wist, 'wat zijn vader van [hem verlangde,, wist ook, dat hij aan dien jeisch niet kon voldoen, maar toch vertrok [bij spoedig. Eerst slechts oog in oog [voor zijnen oom staan, zich verzekeren jvan zijne welwillendheid, tijd winnen, dat pas het eerste, hetwelk lui doen moest. Het was een droevig wederzien tusschen [hem en zijne ouderszijn vader leek hem [tien jaar v.érouderd toe, toen hij, alleen [met Herbert, zonder eenige voorbereiding uitbarstteGij weet het, dat mijn onder gang nabij is? De uwe? zweelde het op de lippen van den zoon, die slechts aan zichzelven ge dacht had. Maar hij hield deze woorden binnen. Wij zullen, in plaats van ouder gang, zorg en moeilijkheid zeggen, lier nam hij zoo bedaard mógelijk. Maar deze bevrediging maakte den op perjachtmeester des te driftiger. Bank roetom het zeer juist te zeggen, her nam hij scherp. Mij zijn, sedert deze prinses uit het fabelland is opgedaagd, kapitalen opgeëischt, die stilzwijgend en merkbaar op doorliepen tot Wolfs dood, als ik vóór bem zou sterven. Niemand wil zijne eischen lateu varen, veel min der, nog nieuwe voorschotten [geven; Al les eischt betaling, als ware ik van zin, op den loop te gaan, en men handelt met een stoutmoedigheid, die alles te boven gaat. Hadt gij voor twee jaar mijn driri genden vvensch vervuld en door een vefstaudig huwelijk onaf bankelijk van niij- nen broeder gemaakt, dan waart gij voor uw persoon ten minste geholpen, terwijl ik nu mede in het verderf sleep. Want zooals de zaken nu staan, is het mij vol komen onmogelijk, te ondersteunen. De hulp, die Wolf schenkt, houdt dit spreekt vanzei ve, niet hoven water, al,»] waart ge nog zoo verstandig. Gij moet een sterkere hand aangrijpen dan de' mij ne en wel de hand eener vrouw. Waarom maakt ge zooveel omwegen, vader, vroeg de jonge man, ironisch la chend en gaat ge niet direct op het doel af Deze vrouw heet Theresa, gravin Wan gerloh is het niet zoo Om liaar het ge mij komen en om haar schildert gij mij de vooruitzichten zoo zwart mogelijk, opdat ge haar als de eenige ster aan de zen donkeren hemel zondt kunnen doen verschijnen. Ik speel geen komedie, riep de ópper- jachtmeester driftig uit, en opdat gij een blik zoudt kunnen slaan in. de moeielijk- heden, waartoe uwe onmatige verkwisting en de grenzenlooze zwakheid uwermoe der voor niet weinig hebben bijgedra gen, zoo verzoek ik deze afschriften eens in te zien. Hij ging naar zijn schrijf tafel, trok met zenuwachtigen haast de middelste lade open en wierp een pak papieren op het prachtig ingelegde bJad. Dat zijn de hypotheken op mijn bu/'S, het is heiast tot het dak toe; hier is ne schuldbekentenis van 10.000 thaler aan ei tel. daar eene. van 8.000 aan Myring. Hier is de verpanding van Tannècsee, die op den sterfdag van mijnen broeder in werking treedt, 25 percent onder, de taxa- tie Ik heb voor dit document indertijd. 25.000 thaler gekregen en mijnen ganschen inventaris daarvoor verpand. Deze pa- keften bevatten rekeningen van datgene, wat er in de laatste twee jaar gebouwd is en aangeschaft. De loopende schulden vertegenwoordigen een bedrag van min stens 12.000 thaler. Ziedaar de schuld, Vraagt gij waar de contanten zijn Mijne Hémen Ik waardeer zeer de verzekering van de Tweede' kamer der -Slaton Generaal, dat zij hare beste krachten zal wijden aan den hoogst gewichtigen arbeid, die haar gedurende dit zittingsjaar wacht, en het zal voor mij eene voldoening zijn indien die arbeid, onder Gods zogen, aan het blijvend Alzijn v;m ons dierbaar vaderland bevorderlijk zal zijn. Ik verzoek Mijne Heeren, de Twee- de kamer' dank te zeggen vóórhaar adies van antwoord. Burg. en Weth. van Middelburg /blijven den gemeenteraad aandringen op naasting van het droge 'dok, voorna melijk ook uit financieel oogpunt. De igëbeele exploitatie toch zou slechts ƒ3000 jaars kosten, terwijl alleen 4000 jaars ontvangen wordt van het dokken van de stoomschepen der maatschappij Zeeland. Mocht de raad tot naasting be sluiten, dan steiien Burg. en Weth. voor ter bestrijding der kosten eene geidlee- ;ning van 32000 aan te gaan. Wie Hollandsen vee invoert is, met ingang van heden, ontslagen van het certificaat blijkens wolk sedert 45 dagen geene besmettelijke ziekte cp da plaats: der herkomst bestaat en dat de dieren .sedert 15 dagen op die plaats hebben gestaan eD niet van eene markt komen. Het vee zal dus niet meer tien dagen moeten opgesloten blijven en ook niet meermoeten gebrandmerkt zijn. Op de begroeiing van binnenland- sche zaken is een subsidie uitgetrokken voor de restauratievan het raadhuis van Sluis en een van 500 teu einde geL- Naar de maan Graaf Her bert was toch van kleur ver anderd, Toén het schielijk opgelicht gor- dijn hem opeens'een zoo' dreigend beeld liet zien, zwijgend viel hij in een leun stoel neder en droogde met zijn zakdoek ziivochtig geworden voorhoofd af. Hei- is verschrikkelijk, zeide hijik moet zeggen, dat ik de zaak zoo erg niet heb ingezien. Evenals alles, wat niet bevalt, her nam de oppeijachtmeester somber. Gij zult nu echter ten minste oxértuigd zijn, dat ik niet om mijzelfs wille, maar ter wille van hiér heen heb doen ko men. Wat gij vóór twee jaar verzuimd hebt bi] AJeianie Vólz,: kunt gij Goddank nu bij uwe nicht goedmaken vat het nier, licht op en laat' geen minuut ongebruikt voorhijgaan. rHif vèriDÓedde het niet, hoe zwaar ztjiië woorden vielen'; hef ge- uoed van zijn" V.oon; de'tijd was voorbij, 'zpöiang reeds' voor iiimier. Als •ilc de'e zaak zóo; snel wilde ten uitvoer brengén, als uwe onrust dit wènschfc: dan A'arë zijverlóren. Ik ken oom Wolf bijna alleen uit datgene, wat gij van era gezegd hebt, maar als ik hierop afga, dan moet zijn'mistrouwen bij een overijld aan zoek zeker worden öpgewekL Is Theresa werkelijk de 'idiote bet kind uit het Volk, waarvoor men haar1 uitgeeft, dan zal en moet oom Wolf zelve met hét plan tot een huwelp: voor den dag kómen* en

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1