Binnenland. Buitenland. steeds vragen, zuilen ik en mijn vrien den ongeschikt verklitard worden mede een volksvertegenwoordiger te kiezen, terwijl wij toch inderdaad meer dan do overigen gevoelen, dat de maatschappe lijke toestanden dringend verbetering eischen?v Onder" de werklieden die door de bovengenoemde commissie in den verleden winter geholpen werden, dwon gen er, verscheidene eerbied af door de wijze, waarop zij zich gedroegen, en toch zullen zelfs vooruitstrevende Kamerleden deuzulken het kiesrecht wenschen te ont houdennog al in den geloove, dat zij als Kamerleden medewerken om een finale kie&wet-herziening tot stand te brengen! Wat natuuilijk den werklieden het meest moet ergeren is de zoo goed als geheele afwezigheid van elk moieel rao tief bij de uitsluitingen, zoodat de materieele toestand hooldzaak in plaats van biizaak schijnt geacht te werden. Zonderling genoeg treft dit verwijt alle partijen. Ieder die niet een vonnis van den strafrechter te zijnen laste heeft, kan kiezer worden. Onder de maatschappelijke ondeugden 'is drónkenscbap de eenige, die tot dus- Ver meer in 'het bijzonder de aandacht der wetgevers getrokken heelt. Ook zouden zij misschien zoo ver zijn te krijgen, dat aan bordeelhouders, on danks zeer grooten welstand, geschikt beid wierd 'ontzegd Wij hebben een drankwet, die uitgaat van de .onderstelling, dat de gelegenhe- den tot dronkenschap het volk demora- liseeren, en dus beperking dier slijterijen moet worden beoogd. De kioegeu zijn, wie zal het ontkennen de dionkaards* scholenHad nu de politiek iets met de zedelijke volksontwikkeling te maken, dan souden mannen als Borgesius toch w5"allereerst hebben mogen komen met een, voorstel tot uitsluiting van de kroegbazen en de jeneverstokers, in plaats van &zich het hooid te breken met het kiesrecht van hendie een bedoeling gevraagdmaar haai niet ontvangen heb* ben, Onder de amendementen, die ae con servatieven met voorliefde verplegen, he hoort dat, waarin het kiesrecht ontzegd wórdt aan hen, die in gebreke zijn gebleven bun belasting te beta lennatuuilijk, want hiermede wordt alweder het kiezerscorps der arbeideis gesmaldeeld: de oninbare posten zijn steeds vele. Niet te hunnen betalen is een zeer fatale burger-cmdeugd, waardoor men net kiesrecht verliest. Niet te willen betalen ziedaar een veel onschuldiger vergrijp. We bezitten een vermogensbelasting, en zullen waarschijnlijk ook weidia een bedrijfsbelasting in werking zien met eigen aangifte. Zullen nu zij, aangaande wie gebleken is, dat zij den fiscus wa den benadeelen, geschikt geoordeeld wor den een stem uittebrengen om de volks vertegenwoordiging te helpen kiezen Teekent het niet de volstrekte afwe zigheid van moreel besef in onze heden* daagsche politiek, dat men zulke oneer lijke lieden Stautsbestelers en bedrie gers, het kiesrecht laat behouden, tei- wijl men ben die niet betalen kunnen ongeschikt verklaart Wanneer men den dronkaards het kiesrecht ontneemtzal liet algemeen kiesrecht reed een zeer beperkt kies recht zijn, aldus heeft mr Rutgeis Rozenburg gezegd. Zoude deze uitspraak niet iets minder onjuist wezen, indien men, in plaats var. dronkaards, oneer lijke belastingschuldigen" lezen mocht? Om kolt ie gaan. men mag het mees! onteeienJo bedrijf uitoefenen, op de al- leionzedelijkste wijs zijn kost veidienen, men kan in elk opzicht een schavuit zyn, mits niot dooi een vonnis getroffen en zal ioch het kiesrecht bezitten alleen arm zijn mag men als kiezer niet. Dat is de ieer van hen, die tegen al gemeen kiesrecht ijveren. Een beperkt kiesrecht is steeds, hoe men het ook wende of keere, de toepassing van deze doctrine in de praktijk. Daarom is elk kiesrecht, dat niet al gemeen is, in onze oogen een beleedi- ging van het zedelijkheidsgevoel, een verheerlijking van onrecht, een gruwel, die moet worden uitgedreven. Toch, deze vruclk van een slecht be ginsel, van het egoïsme der conservatie ve politiek, moet thans aanvaard. De Giondwet laat geen ruimte. Maar dat dan ook allen, die voorstan ders van algemeen kiesrecht zich noe men, zich onthouden van het verdedigen van amondementen, die uitgaan van de erkentenis, dat bezit en welstand wèl iets met kiesrecht hebben te doen, en die dus een loochening zijn van het be ginsel dat algemeen kiesrecht eisebt. kleinen of menig onderwijzer deelt zijn maal met een hongerigen leerling. Een predikant op een dorp nabij Barns ley ontving onlangs een brief van een werkman uit York, die, ofschoon zelf vader vau zeven kinderen, aanbood het kind van een der gebreklijdende mijn werkers onder zijn hoede te nemen, zoo lang tot ei beteie tijden voor dezen aan braken. Hard viel het de moeder van haar kmd te scheiden, maar dankbaar aanvaardde zij het aanbod, dat haar kind van verdere ontbeiing bevrijdde. Waar men gaat telkens ziet men een arme vrouw haar laatste bete broods met een armer buurvrouw deelen en geen zieke of eenzame, naar wien zich niet een liefderijke hand uiishekt, die wijl zij komt van een golijke, steeds welkom is. In enkele Belgische mijnen, waar de arbeiders het werk hadden gestaakt, zal naar veiwacbt wordt, weer spoedig ge werkt worden. Te Barcelona en le Ween en hebben anarchisten dynamietbommen geworpen welke min of meer ernstige onheilen aanrichtten en in verband waarmede verscheidene arrestatièn hebben plaats gehad. De anarchisten van geheel Eu ropa scüijnen tamelijk wel georganiseerd te zijn. De ontplofbare stoffen waren vervaardigd volgens het recept, door Most in zijn practische handleiding van het anarchisme gegeven. volkomen onverschilligof haar geest helder was of bewolkt, of haai hart hare 'omnieten haar beminnenswaardig maakten ot aistooteud, steeds lag in haie handen de macht ora hem te redden. Ecu spoedig verlof werd voor tlerbi-rt verkregen er was den opperjachtmeester alles daaraan gelegen, zijnen zoon te zien en te spreken. Hij moest de eerste zijn. dien Theresa ontmoette en daardooi voor hare onervarenheid de eenige. Had dezegebeurtenis den opperjaebt- mee&ter geschokt, op Herbert welkte zjj vernietigend, want waai de vader in een spoedig°gesloten huwelijk nog redding zag, wist de zoon maar al te goed, dat deze uitweg gesloten was. Daarbij was zijn toestand nog erger dan die^zjjns vaders de moeilijkheden, waarin hij zich bevond, wui en gestegen tot eene hoogte, die hem reeds meermalen eraan hadden doen den ken, zyn ontslag te nemen nit den staat kundigen dienst. Vrijheid, slechts vrijheid, zuchtte hjj tandenknarsend, toen het net al vaster over zgn hoofd werd samenge Omtrent de foestelijkhoden bij het be zoek van hal Russische eskader aan Frankrijk kan thans het volgende vast gesteld worden. Voor de stad Parijs is het program maoffieieele uitnoodiging te Toulon, ontvangst te Parijs door den gemeente raad, bezichtiging der stad, feest op het raadhuis en het schenken van een aan denken aan de Russische gasten. Het bezoek van het Russische eskader zal dat van het Fransche te Kroonstadt in vele opzichten gelijken. De Russische ge zant begeeft zien zelf naai Toulon om met admiraal Avelan de laatste toebereidse- te regelen, De admiraal komt met on geveer 6u officieren naar Parijs. De Rus sische" matrozen zullen waarschijnlijk geen uitstapje naar Parijs mogen mak9n. Het eskader blijft te Toulon 16 dagen, juist zoolang als het Fransche voor Kroonstadt bleet'. President Carnot neemt zijn verblijt in de prefectuur van raari ne, de ministers vinden een onderkomen op de onoerpreiectuur en de Russische gezant logeert op bet Russische consu iaat. Bij het binnenvaren in de haven van Toulon begeven de prefect en de onderprefect zich aan boord van het es kader; de burgemeester en de gemeen teraad van Toulon ontvangen admiraal Avelan aan land. De revolutionnaire socialisten willen een groot feest te Parijs organiseeren van proletariërs in tegenstelling van de feesten ter eere der Russen. Onder de Engelsche werkstakers be gint het gebrek vinnig te cijpen. Vooral zijn te beklagen de kindei en, die met eene leege maag morgens schoolwaarts trekken. Op vei scheidene scholen wordt voedsel uitgereikt aan de ongelukkige trokken en lachende oogen hem wen kien tot rjjkdom en onafhankelijkheid. En nu werd dit net geheel toegetrokken op het oogenblik, waarin hij dringendst behoef te had aan hulp, moest bij machteloos den naderenden val tegemoet zien. (Wordt vervolgd.) In de 33e jaarvergadering van de Maat_ schappij tot bevordering van de veeartsenij kunde werd" het eindverslag aangeboden van de enquête omtrent de keuiing van vee en vleescb in Nederland. Dit verslag bevat eone inleiding, provinciegewijze behandeling van de gemeenten met en zonder verordening, de gemeenten met namen genoemd, recapitulatie der ge meenten met overzicht der keurmeesters, de conclusiën voor elke provincie naar omstandigheden getiokken. In 40 pet. der gemeenten worden geen in 60 pet. wel verordeningen aangetrof fen. Bij die 60 pet., dus in 674 ge meenten wordt in 214 gemeenten toch niet gekeurd. In de 1123 gemeen ten van Nederland woidt in 16 behoorlijk gekeurd, in Hl is voldoende keuring bij noodslachting. Stelt men dus de eischen niet te hoog. dan wordt in 1.42 pet. gekeurd. Dit cijfer spreekt als men ook weet dat de kleinere plaat sen in den regel het beste keuiers. Ver vier wordt opgegeven hoe wordt gekeurd. Met het oog op het algemeen welzijn, speciaal op de volksgezondheid, wordt het noodzakelijk geacht dat in Nederland van rijkswege keuring van aile vee en vleesch worde ingevoeld. De keuring moet bij het levende en daarna bij het geslachte dier plaats hebben, waarbij de ingewanden steeds moeten worden onderzocht. Van dieren in nood geslacht raag evenmin als van gestorven dieren iets in den handel komen, voordat bij een behoor lijk onderzoek door eenen deskundige is uitgemaakt dat het vleesch, enz. van dat dier afkomstig, onschadelijk of ge schikt is voor de consumptie en de ge- zondheid. Als keurmeesters worden in de eerste plaats aangesteld veeartsen, voorts geneeskundigen en empiristen. Bij ge brek aan voldoend personeel kunnen ook andere personen als keurmeester optre den mits niet bij noodslachting en gestorven dieren zoo zij voor eene commissie, daaitoe aangesteldblijken hebben gegeven dat zij de noodige ken nis als keurmeesters bezitten. Mochten er onoveikomelijke be zwaren bestaan tegen de keuring van alle zoogenaamde gezonde te slachten dieren, dan blijft niettemin de keuiing van alle in nood geslachte en gestorven dieren door deskundig persooneel abso luut noodig. Do oplichting van algemeene slacht huizen mei verplichting aldaar te slach ten, is in alle gemeenten boven de 5000 inwoners noodig. Vooi kleiuei gemeenten kunnen abattoirs, zooveel mogelijk in het cen trum van eenen kring, worden overge bracht of wel het te slachten vee moet naar naastbijliggende abattoirs worden vervoerd. Dit zijn de conclusiën waartoe het rapport der enquete geleid heeft. In de Maandag gehouden zitting der Eerste kamer is de discussie aangevan gen over de faillissementwet, welke be raadslagingen Dinsdag werden voortgezet en Woensdag is de wet aangenomen met 30 tegen 14 stemmen. De kamer nam daarop de meeste wetsontwerpen aan, waarna de discussie over de bedrijfsbe lasting begon, welke Donderdag is aan genomen met 27 tegen 16 stemmen. Ook is aangenomen het wetsontwerp betrekkelijk de handels- en fabneksmer- ken. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede kamei liep het algemeene debat over het adies van antwoord op do troonrede hoofdzakelijk over het gemis in die rede van eenige toezegging betref lende de herziening van de wet op het personeel en over het uitblijven van de afschaffing der tollen. De minister van financiën verzekerde, dat hij volstrekt nog niet met zijn hervormingsarbeid ge reed is en dat de beloofde herziening van de wet op het personeel voor 90 percent klaar ligt. Het adres werd ten slotte goedgekeurd met op na algemeene stemmen. De inhoud is reeds in ons vorig nummer meegedeeld. Donderdag heen, de heer De Ras ver lof bekomen den minister van waterstaat te interpelleeren over de jougste grond verschuiving in den spoorweg bij Bunde. Bekrachtigd werd de overeenkomst met Be'gie tot wederzijdsche toelating van onderdanen tot kostelooze procedure. Hierna kwam aan de orde de crediet- aanvrage van millioen voor uormali- seerÏDg van den Nedenijn en de Lek het belang van den Rijnhanüel. AX15L, den 20 September 1893. Wij n-ken de lezers opmerkzaam op de gewiegde dienstregeling van de spoor wegUjn Mechelen-Terneuzen en van den stoomhootdienst op de Westerschelde. Van de overige diensten ontvingen we de wijzigingen nog niet Deze week is hier een roerdomp ook wel putoor genoemd, gevangen. Het dier miste een vleugel, waardoor het ge lukte hem te bemachtigen. De roerdomp behoort tot de familie dei- reigers en de orde der steltloopers. Daar dezö vogel erg schuw is, krijgt inen hem zelden te zien; hij verbeigt zich veelal in het riet en voedt zich met kleine vis schen, kikvorschen en insecten. Hij is een nachtvogel, vertoeft in onze streken van Maart tot October, nestelt in het riet en legt tot gioenacblig blauwe eieren. Hij is bekend om zijn eigenaar dig loeiend geluid. In het zuiden van Europa wordt er wegens zijn vleesch jacht opgemaakt. Men heeft het dier de vrijheid weer gegeven. Aan het station Kijkuit is een brie ven bus geplaatst, waarin belanghebben den vanaf October hunne te verzen den correspondentie kunnen storten. De bus woidt gelicht door het personeel van het postkantoor Terneuzen dat ten dien ste der pakketpost zich op de treinen bevindt. Het publiek zal er veel gemak van hebben. Terneuzen. 27 Sopt. Bij de heden ge houden veiling brachtbet buis .bewoond door Ouden, in de Lange Noord stiaat 3020. op. Als men nagaat, dat voor dit pand 3015.00 geboden weid vooi afbiaak, en het bij vorige boedelscheiding voor 800 overging in handen van de tegen "woordige eigenaars, dan krijgt men eeu idee van de gioote waarde der panden in gem jmde straat. Zodat evenwel een gezondo toestand zijn Terneuzen. Uit goede bron verneemt

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2