Mo.im. Zaterdag 25 September 1895 9e Jaarg BEKENDMAKING. Mj i8/'4«; wsmte Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ff1. DIELEMAN, AXEL. 57. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag*- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS": per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER ve en ti van tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van HULST brengt bij deze ter algemeene kennis, dat gedurende de KERMIS ot JAAR MARKT alhier, dat is vau Zaterdag 30 September tot en met Woensdag, Oc- tober de Herbergen in deze ge meente zullen mogen geopend blijven tot nachts twaalf ure dat het maken van muziek en zang in voornoemde lokaliteiten niet dan na het, eindspn van alle Godsdienstoefenin gen zal Lcogen plaats hebben en niet later dan tot lVf9 uur avonds zal mo gen duren dat bij het voorvallen van ongeregeld beden of bij het voorkomen binnen deze gemeente van een besmettelijk ziekte geval, de voorzeide vergunningen, zooals het later sluitingsuur der herbergen en het maken van muziek en zang aldaar, onmiddellijk zullen worden ingetrokken; dat met bet oog op het heerschen der Cholera niet zullen worden toegelaten straatmuzikanten, orgeldraaiers, liedjes zangers, kunstenmakers, en dergelijke lieden; en dat aan niemand dan aan de ingeze tenen dezer gemceiite verlof zal worden gegeven tot het plaatsen van tenten, kramen, tafeltjes, diaaimolens of carou- seis en dergelijken, mits dat zij ingeze- tenen an bunne inrichtingen enz. gedu rende de laatste maand zich niet hebben opgehouden in plaatsen waar in dien tijd gevallen van Cholera zijn voorgekomen. Hulst, den 19 September 1893. De Burgemeester, Ls VAN WAESBERGHE JANSSENS. NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN ©OIiO IfcAIMUKJ» DOOR Dit gevoel was geen geheim gebleven voor graaf Wolf, integendeel, hg (SS- scherpzinnig genoeg, toen de oalans schom melde tusschen het kloosterleven en het leven in de wereld en oversloeg tot dit laatste, om toen Theresa's liefde tot den schilder als minstens even zwaar te be schouwen, als hare kinderlijke liefde tot hem zelve. Maar hij gevoelde zich niet gekrenkt door deze wetenschap, er waren uren, waarin hij die liefde harer jeugd beschouwde als bevorderlik aan zijne ei gen plannen voor de toekomst, Want graaf Woif geloofde volstrekt niet, zooals zijne dochter, aan geheime machten, welke den levensloop van twee menschen in elkan der doen vloeien, ook al zouden die men schen zich daartegen verzetten, hij zeide alleen tot zichzelven, dat de liefde tot Riehard zijn kind nog langen tijd be schermen zou teger. het gevaar eener on- ovdrlegde keuze, en uit dit oogpunt be schouwd kon hij niet alleen Constantijn Het bevat onder het op schrift „PLEIDOOIEN" het volgende Tot mijne herinneringen uit lang ver vlogen jaren ons geheugen houdt vaak vast wat wij zonder smart zouden ver goten en verliest wat wij ons gaarne nog eens te binnen zuuden biengen be hoort ook die aan een klein houten huis jeaan den walkant tegenover onze school. Het was geel geverfd, bad een deur, maar in plaats van een raam een groot naar buiten openslaand luik, dat als toonbank dienst kon doen, zoo op de manier van een ouderwetscbe secretaire. Het was een verkoophuisje van rivier- visch. Voor, op de straatsteenen, stonden schragen, waarop houten, groene bakken rustten. Daarin krioelde de gladde mas sa van palingen en alen in een glibbe rige wrong dooreen, en ik heb later me nigmaal gedacht, dat de vischbandelaar aan onze opvoeding slechten dienst be wezen had door zijne affaire juist tegen over onze school uit te oefenen. Want als de bel van twaalven geluid had en wij naar buiten stioomden, vormden wij een kring om de vischbakken, afwach tende de dingen, die komen zouden. Dan verscheen er een juffrouw met een hengselmand en deed haar keus uit den wrieraelenden hoop. Waarop de koop man het linnen, bebloede voorschoot omgeslagen, de mouwen opgestroopt,>zijn mes nam en de vertooning voor ons be gon. De paling, met duim en voor vinger tusschen de kieuwen gegrepen, werd in zijn ki onkelend tegenstreven uit den bak genomenhet mes sneed een diepen kring in het vel ocdei den kop de omgeplooide rand kwam tusschen duim en lemmet, en met een langzaam, koel vergunnen aanzoek te doen maar ook den wachttijd verkorten, die hoe langer hoe pijnlijker worden moest. Het wederzien had, plaats ten gevolge eener directe uitnoodfging van den graaf, nog voordat hij Theresa ais zijne dochter in den kring zijner familie had ingeleid. De ontmoeting had plaats te Venetië, waar Constantijn haar het laatst gezien had, Alles scheen zich zoo heerlijk te voegen .naar de weuschen van den jongen man enals hadde het jaar niet bestaan dat hem zoo zwaar was gevallen, zoo on veranderd en schoon, zoo geheel overeen komstig zijne herinnering stond Theresa op het balkon van het paleis en wuifde hem lachend welkom toe, toen hg na derde. De graaf en de gravin wachten zoo had de oude Duitsche bediende gezegd, die hem kende vau vooiheen en beneden aan de trap stond. Constantijn begreep dit niet en gunde zich ook geen tijd, er over na te denken. Zij toch was de eenige, welke hij liefhad welken naam men haar ook gaf en het lang verborgen gevoel, dat nu te voor schijn kwam uit de diepce en, vrij gewor den, zijn denkeu in beslag nam, smachtte naar de zee van gelukzaligheid, waarvan hij zco lange dagen en nachten had drootnd, maar de eerste blik in Tbere-a's oogen was genoeg, om" dien droom te doen eindigen gèen spoor van teeöerheid bloedig aftrekken stroopte de man de huid van het krimpend lichaam. De blau we binnenoppervlakte vertoonde zich aan ons spiedend oog, totdat de staart was bereikt en het omgekeerde vel met een kletsenden klap over den rand der tobbe geslagen werd. Dan hield de juffrouw haar schaaltje bij en zagen wij hoe^ de kronkelende paling in rnooten, .gecjeeld werd, ieder op zichzelve nog levend, en in mandje medegenomen. Waarmede de vertooning voor ons afgeloopen was. Misschien was deze nieuwsgierigheid in kleine jongens zeer natuurlijk, maar kan toch niet goed geweest zijn, dat zij zco ongestoord bevredigd word. Of moest zijn, dat sommigen onzer, on bewust, reeds daar de kiemen opdeden voor hunnen lateren alschuw van dieren mishandeling, het mag dan meteen de reden zijn, waarom dit tooneel op de Aalmarkt rnij zoo levendig bijgebleven is. Jaren later en in een geheel ander oord des lands heeft het ironisch spel van het toeval gewild, dat mijn huis zou staan tusschen twee slagerswinkels en mijn tuin links, achter en rechts er was werkelijks iets verbijsterends in dien krans zou omringd zijn van slacht plaatsen, waarin runderen, schapen en varkens het leven eindigden. Hoe me nigmaal drong het zuchten en lochelen dei stervende dieren in onze ooren, of kondigde het slijpen der messen op den steen de naderende terechtstelling aan. Hoe dikwijls zag ik te schemeravond een troep jongens gluren door de breede re ten der blinden voor het winkelraam of van den slachtstal, waar het van bloed rookte als in de tempels der Azteken waar zij, de handen geleund op de kroin of liefde schitterde daarin, toen zij den jongen man, die met luid kloppend hart eu naar adem hijgend voor haar stond, met hartelijke vriendelijkheid de hand reikte. Hij zag alles, begreep alles, zondereven wel een enkele duidelijke gedachte te hebbenhet krachtig stroomend bloed vloeide naar zijn hart terug en wellicht zoude hij gezwegen hebben voor immer, als graaf Wolf, na de eerste begroeting, niet onbevangen gezegd had Gij wenscht een onderhoud met Theresa, gij zijt van verre gekomen, waarde dokter, gij moet den tijd waarnemen en uwe eigen aange legen heden bespreken, eer wp aan de on ze denken. Zoo was Constantijn, toen de graaf de kamer verliet, bijna gedwongen te spie ken en toen hij nu tot haar spiak, gloei end en welsprekend, diep en waar, toen ontsloot de liefde voor de eerste en voor de eenige maal aan haar zijn ganscbe gemoed, met al de schatten, die verboi gen daarin woonden. Signor Wangen, had zij hem geant woord, gij stelt mij door uwe liefde h)po ger, dan ik waardig ben en daarvoor dank ik uit den diepsteu grond mijns harten. Het zal voor mij spieken, 'als ik in de onbekende wereld, die ik nu ga betreden, op ontgoochelingen en wederwaardigheden stuit en wellicht tevergeefs naar een vriend zoek, dien ik schatten hoogach ten zal zooals Het smart mp; te' gebogen knieën, zich vergasten konden aan het schouwspel van al die kunstbe werkingen, te midden waarvan een koe haren bloedigen dood vindt. En als ik hen, nietaltijd even zacht, verzocht in andere dingen hunne ontspanning te vin den, was dan misschien mijne ergernis de gerechte straf voor mijn staan bij de palingbakken van voorheen Al deze herinneringen werden wak ker in mij, toen ik onlangs las van de volksstemming in Zwitserland, waarbij in de grondwet het verbod werd opge nomen van slachten naar den Joodscheu ritus. Aan dat besluit beeft verbitterd en dweepziek anti-semitisme middel- eeuwsch verschijnsel-in onze negentien de eeow! ruim'zooveel deel als die renliefde. En als men de beweging ziet tegen dezn slachtmethode, terwijl onze christehslagers waarlijk ook niet allen bet slaehtmasker gebruiken, honderd an dere wreedheden onbelemmerd voortgaan bedreven te worden, dan is er een on willekeurige gedachte aan de mug, die tegengehouden, en den kameel, die door gezwolgen wordt. Datzelfde volk snijdt wél honden staarten en ooren af, zon der de beesten vooraf te chlorofoi misee- renhet verandert zonder gewetens wroeging de natuur van jonge paarden en kalven het kookt de kreeften levend en vilt palingen den Jood echter ver biedt het rund of kalf, naar de vooi- schriften, welke hij van de vadeien ge ërfd heeft, den hals af te snijden, als hij het dier niet eerst door een slag op den kop verdoofd heeft." Ct. 26 Aug. '93, lo blad moeten bedroeven, maar gp moet de volle waarheid vernemen. Wat ik voor gevoel" is geen liefde en kan dit ook nimmer worden en ik zoude mij zeer ongelukkig gevoelen, als ik op dit oogenblik niet tot konde zeggen, dat ik ten allen tijde waar geweest ben en eerlijk, dat ik nooit een gevoel heb aangemoedigd, hetwelk eens, ik hoop dit stellig, een kostbaar geschenk zal zpn voor eene vrouw, die', het veel meer waardig is. Mijn hait is steeds een open hoek geweest voor mijne vrienden, gij weet, wien het toebehoort en moge het nu toeschijnen een veracht .onbeheerd goed te zijn, eens zal de tijd komen, waarop de eigenaar het van mij( vorderen zal. Gp zijt zoo goed, gij zult mij niet uitlachen, als ik daaraan vast houd, dat de Goddelijke macht een ster keren band weeft tusschen twee harten, dan de menschelijke wil en gij zijt over tuigd, dat ik de waarheid spreek, als i!c zeg, dat'ik het geheime heerschen dier macht gevoel in iederen polsslag, bij ie dere gedachtej die mij daaraan bernmieil,' dat^hij zpn leven aanbood om het mijne te ndden en dit voor hem heeft gekocht. En als hij dit leven nu ooit vonkrt als hij de liefde versmaadt, die hem werd aangeboden vroeg Constantijn met treuri gen ernst. Het trotsche bloed steeg baar eenigsziris naar het gelaat bij het woord versmaden, maar kaar hart doorstond de proef. WKLSCIIK COURANT tmnKmmmmmmaimHBamartmmmmj ra

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1