Binnenland. Gemengd Nieuws. ren dan de armbesturen en de welda-, digbeidsvereenigingen. Doch wie zal dit1 kunnen beweren De heer Rutgers heeft terecht er op gewezen, dat er onder de bezittenden personen gevonden worden immoreel ge noeg om anderen voor geld te stemmen te bewegen, Dir, is zeer treurig inder daad. Maar moet nu, om deze bezitten- den machteloos te maken, juist tiendui zenden onvermogenden het sterarecnt worden onthoudenof is het plicht die tienduizenden in bescherming te ne men tegen zulk soort van ^verleiding, door op elke gebleken poging tot oinkooping zeer strenge strat te zetten? Zijn de venhogenden werkelijk gedemorali seerd als de beer Rutgers en anderen meenen dan behoort die demoralisatie te worden tegengegaan ten voordeele en niet ten nadeole der onvermogeDden. Doch de bedeelden >eten worden uit gesloten de Grondwet leeft dit.uitdruk kelijk bepaald. Over de bedeelden zel kan dus op dit oogenblik de quaestie et loopen. (Wwdt vervolgd Den 5en Mei 1894 „sluit" de Ant- werpsche wereldtentoonstelling »hare deu ren open", zooals Jan van Ber.rs van die van 1885 zong. Op negep jaren twee wereldtentoonstellingen in eene zelfde stad; die geene wereld-, zelfs geen hoofd stad is, het is wat te zeggen. Er hoeft een zekere moed en zelfvertrouwen toe om de onderneming aan te durven en niet minder voortvarendheid om ze tot een goed einde te brengen. Voor het ondernemen is men niet achteruit ge deinsd en het welgelukken is naar aller berekening van nu af verzekerd De grond waarop de tentoonstelling van 1885 gehouden werd, ligt nog groo- tendeols onbebouwd, en zijne ligging is prachtig. Aan het zuidelijk uiteinde der breede leien, aangelegd op de oude ves tingen tegen de beurtdokken aan de Schelde, in de onmiddelyke nabijheid van twee spoorwègstations, en verbonden met een derde en met de meeste wijken der stad door tramwegen, is de gekozen plaats even fraai als geriefelijk. De tuinen dei- tentoonstelling van 1885 werden na de sluiting behouden en in huur genomen door eene bijzondere Maatschappij, het Nijverheidspaleis, maar daar de gronden der Zuiderwijk, voortkomende van het Spanjaardskasteel, langzamerhand begon nen ingenomen te worden door gebouw de perceelen, werd bedoelde Maatschap pij aangezegd dat zij naar een ander lo kaal had uit te zien. Haar bestuur kwam dan op de gedachte, vooraleer het terrein te verlaten en te zien verbrok kelen, het eene tweede maal te benut tigen om wereldtentoonstelling te houden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Eene Maat schappij werd gevormd uit voorname kloostertuin het leven haar wenkte met al de liefde en al het geluk, dat het te geven vermag, in die ure wendde het zich af van Constantijn en vernietigde liet zijne verwachtingen. Graaf Wangerloh' stelde ;de beslissing niet uit, die naar hij zag,/overeenkwam met zijn eigene wenscben. Hij ontdekte spoedig, dat noch tyd noch verwijdering eene verandering hadden bewerkt in The resa'hart, in dat hart, hetwelk het aan denken aan Richard vasthield met eene trouw, die hare vroegere neiging nu ver heven had tot eene diepe, ware liefde. De vreeselijke slag, die den schilder getroffen nad door Magdalena's vlucht, was haar niet onbekend gebleven het lag in het plan haars vaders, de draden niet te verbreken, welke zich gespannen had den uit het kloosterleven in bet wereld- sche. Maar in het diepe medelijden, dat zij met hemgevoelde mengde zich de over tuiging, dat hij weder gelukkig worden moest door haai, want zij hield onwan kelbaar vast aan het geloof harer kinder jaren, dat. hij zichzelver. aan haar geke- personen der stad, tot alle gezindheden en verschillende nationaliteiten behoo- rende, een oproep werd gedaan tot de burgerij gd op weinige dagen werd het gevraagde kapitaal ingeschreven. Men zou aan het werk gaan, toen door Brussel, die nu ook in 1894 eene expositie wilde houden, stokken in de wielen W8rden gestoken. Ook die moeilijkheid kwam men te boven, en met medewerking van staat, stad en burgerij sloeg men de hand aan den arbeid, Op dit oogenblik verrijst voor bet oog van den wandelaar, die de Zuiderlei in. slaat, aan het uiteinde van die prachti ge met vierdubbele boemenrij beplante laan, het ijzeren geraamte der groote halle. Hier en daar is de houten mantel reeds om de ijzeren knoken van het onafzien bare gebouw geslagen, het zinken dak is gelegd, de glazenmakers en schilders zijn druk bezig en het bestuur der wer ken kondigt aan dat hot op Novem ber in de voltooide en vereenigde zalen der wereldmarkt een reusachtig wandel concert zal inrichten. De tuinen van 1885 zijn behouden, verscheiden reeds gekasseide, maar nog niet bebouwde straten zijn bij het lokaal ingelijfd, huizen, die in den weg stonden zijn onder het glazen dak gebracht, het museum van schoone kunsten, dat in de buurt ligt is in de omheining begrepen en met laarzen van zeven mijlen gaan bouw werken en algeineene inrichting vooruit. De oppervlakte der tentoonstelling zal ongeveer veertig heet'«ren bedragen, hot dubbel harer voorgangster van 1885. De hal der nijverheid zal 58,000 vierkante meters; die der stoomtuigen 20,000 groot zijn. Dag aan dag zijn er vierhonderd werklieden bezig aan het metselen, tim meren, smeden, het aanleggen der tui nen en verder gereed maken der lokalen. Een overvloed van aantrekkelijkheden wordt voorgespiegeld, buiten de hallen van nijverheid en werktuigenbouw. In de eerste plaats eene wijk van oud Ant werpen, herbouwd den trant der XVI eeuw en bestemd om den Antwerpschen kleinhandel gelegenheid tot vertier te geven. Het oude stadhuis, de oude Beurs, een gothieke kapel, een heerenhuis, ver scheiden huizen van bijzonderen en een zestal winkels van allen aard zullen daar verrijzen. Dagelijks zullen er feestelijk heden ingericht worden in den trant van die welke in den ouden tijd gevierd wei den: Landjuweelen, vorstelijke intreden burgerlijke en kerkrlijke ommegangen, zang- en dansspelen, steekspelenen wat dies meer; heel eene hei opwekking van hot glanzendste, praal- en pretzuchtigste tijd perk onzer geschiedenis. Dan worden verwacht een Japansch en een Javaansch dorp, een rue duCai- re, veel rijker dan die, welke te Parijs te zien was. Op het plein voor betrau seum zal een Congoleesche tentoonstel ling ingericht worden van uitzonderlijke belangrijkheid; elders zal een luchtkas teel, geen droombeeld maar eene wer kelijkheid, in de hoogte zweven. De Maal schappij ter aanmoediging der schoo- ne kunsten zal hare tentoonstelling bin nen do omheining der algemeen© ten toonstelling openen. Eene der beweegredenen, waarom de Antweipsclie wereldmarkt werd inge richt in 1894, is dat men verwacht, dat vele tentoonstellers van Chicago bij hun nen terugkeer in Europa te Antwerpen zullen aanlanden. Veel moeite zou bet hun dus niet kosten onderweg eenige maanden met hunne waren stil te hou den. Om hen hiertoe over te halen zond de Maatschappij der tentoonstelling een harer bestuursleden naar Chicago. Deze week keerde hij van zijn maandenlang tend had met geheime banden, toen hij zijn hloed met het hare vermengde. Het leed dat hem trof was voor haar slechts eene schrede tot het doel en als' nochtans het wee om hem bare oogen met tranen vulde, dan was dit de smart, omdat de weg tot dat doel voerde door nacht en duisternis. (Wordt vervolgd.) verblijf in de Worldsfair terug en bracht uitstekend nieuws mede. Uit Amerika alleen beloofden een duizendtal tentoon stellers naar Antwerpen te komen, een paar honderd Engelschen deden hetzelf de ;]]uit Duitschland, Oostenrijk en Frank rijk zal de opkomst niet minder groot zijn. Een ander lid van het bestuur, de beer De Ramaux. is door de Maatschappij ge zonden om Duitschland en Necieiland te bözoeken. Uit het eerste land is hij te ruggekeerd met gunstige berichten. Te genwoordig houdt hij zich in uw land op en stelt zich daar in betrekking met de voornaamste industrieeien. Eene bijzon dere commissie heeft zich te Antwerpen gevormd om te zorgen dat Nederland ten naaste jaar hier degelijk: vertegen woordigd zij en om de belangen der ten toonstellers te behartigen. Zij staat on der de leiding der heeren consul generaal en vice-consul van uw land in onze stad, en heeft reeds eenen aanvang met hare werkzaamheden gemaakt. Zij twijfelt evenmin als wij dal Nederland flink zal optreden en een goed deel der Neder- landsche bevolking naar Antwerpen stroomen. dat zoo dicht in de buurt ligt en waar bet ten naaste jaar van begin Mei tot einde October alle dagen zal kermis zijn en Zondag in de week. (2V. Ct.) Op de algemeene tentoonstelling van de Ilollandsche Maatschappij van landbouw te Amsterdam verwierf de firma wed. Massee en Zn te Goes een len prijs voor een verzameling werktuigen voor den akkerbouw en twee tweede prijzen, een voor eene verzameling werk tuigen voor stal voedering on een voor petroleummotoren. In verband met 'het kon. besluit van 12 dezer, omtrent de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards, is door den minister van oorlog bepaald dat het bevel over de bij do plechtigheid tegenwoordige trcepen gevoerd wordt door den gouverneur der residentie. De uit te reiken nieuwe vaandels worden op 21 September des middags te 12 uren, afgehaald aan het departement van oorlog. Tot dat einde bevinden zich aldaar op vermeld tijdstip 12 alleen met de sabel gewapende onder officieren. Het over brengen der vaandels naar het Malieveld geschiedt onder het geleide van een ge wapend detachement van het reg. gr. en jagers. De 12 onder officieren nemen de vaandels in foudraal gebuid in ontvangst zonder eenig èerebewijs, hernemen hun plaats in het midden van het detachement, dat zonder trom- of hoornmuziek naar het Malieveld mar cheert. Nadat HH. MM. op het Malieveld zijn aangekomen, de verschuldigde eerebewij zen zijn verricht en HD. langs de gele deren zijn gereden doet de gouverneur der residentie de troepen een carré for- meeren met drie zijden. De kommandeerende officieren van het' ïegiment grenadiers en jagers, van de acht overige regimenten der infanterie en van de drie regimenten huzaren, be nevens de regiments-adjudanten, bege ven zich nadat zij, voor zoover zij te paard zijn, zijn afgestegen met de vaandel- of standaarddragers, die het ou do vaandel of den ouden standaard van het korps dragen, naai' de plaats, waar HH. MM. zich bevinden en stellen zich tegenover HH. MM", in volgorde $aii de nummers der regimenten op; de infan terie op den rechtervleugel. De minister van oorlog plaatst zich aan de zijde var. HH MM, De inspecteur der infanterie en de in specteur der cavalerie 'stellen zich ter zijde van den minister van oorlog. Wanneer de koningin-regentes het verlangen te konr.en geeft om de uitreiking te doen aanvangen, doet de gouverneur der residentie de ban open (hetgeon wil zeggen, dat de plechtigheid een aanvang neemt). Aanvangende met het regiment gre nadiers en jagers heeft daarna de uit reiking dor vaandels en standaards .in volgorde der nummers van de regimen ten der infanterie en der cavalerie als volgt plaats. De adjudant van dienst van de Koningin neemt het nieuwe vaandel of den nieuwen standaard over van den onderofr cier, die dit aan het heeft ontvangen,, oegeeft zich er made naar Hare Majesteiten, ontdoet het van het foudraal en biedt het vaandel of den standaard der Koningin aan. De rogiments kommandant neemt het oude vaandel of den ouden standaard van den adjt-ond -cff. vaandel- of stand aarddrager overhij overhandigt dat voorwerp aan den ordonnance-officier van dienst van de Koningindeze stelt het ter hand aan den onderofficier, die het nieuwe vaandel of den nieuwen standaard heeft gedrageD. De regiments-kommandant begeeft zich naar Hare Majesteiten. Hare Majesteit de Koningin reikt het vaandel of den standaard uit aan den regiments kom mandant. Nadat alle vaandels en standaards zijn uitgereikt, wordt de ban gesloten, gede fileerd en de oude vaandels en standaards op de voorschreven wijze naar het dept. oorlog overgebracht. In eene vereenigde zitting van de beide Kamers der StatenGeneraal heeft Zaterdag de minister van binnenlandsche zaken met eene redevoering, de zitting der Kamers in naam der Koningin ge sloten. AXEL, den 19 September 189;?. Zuidilorpe. In den molenhoek alhier -zijn bij eenige arbeiders een groot aan tal konijnen gestolen. De dieven hebben de beste medegenomen en de kleine la ten zitten, zeker tot een volgende keer, want gesnapt worden ze toch niet. De heer de Buck, predikant bij de herv. gemeente te Oostkapelle, obt ving toezegging van beroep naar die ge meeöte te Hoek. Terwijl de voerman Vrijdag te Koewacht mot een zwaar geladen wagen keisteenen aan het begin van den keiweg Koèwacht—St Jansteen een draai maakte en voorop het voertuig sprong, is bij uitgegleden en met de beenen voor de wielen terecht gekomen. Een zijner beenön werd bijna geheel verbrijzeld. In de teeken- en schilderschool te St Nicolaas heeft ao zestienjarige Huygens van Koewacht twee eerste prijzen behaald. Dit is de eerste maal dat dergelijke onderscheiding aan een Nederlander te beurt valt. Men. meldt uit Hardingsveld De krankzinnige die haar 3ja- rig kind doodtrapte, is in hare woning teruggekeerd. Na eerst naar het krank zinr.igengesticht te Dordrecht gezonden te zijn, bracht men haai terug, daar er geen plaats was. Daarop heeit men haar in eene ka mei- van het raadhuis onder bewaking gesteld, tot men zekerheid had, plaats voor haar in een gesticht te vinden. Van alle ge stichten evenwel waar men informeerde, kreeg men ten antwoord *geen plaats". Daarom is de vrouw naar hare wo ning gebracht' en haar echtgenoot ais be waker aangesteld. Uit Deventer wordt aan de Zw. CW. gemeld, dat bi] de manoeuvres/wel ke thans in die buurt worden gehouden, een artillerist ónder een stuk geschut is geraakt, tengevolge waarvan zijn hoofd letterlijk word verbrijzelden de dood on middellijk volgde In den omtrek van Holten biak een paard zijn nek de ruiter werd licht ge wond. De ISjarige zoon van den landbou wer Meulenberg te Ierseké, die verdacht werd de schuur zijns vaders in brand go

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2