No. 1U. Zaterdag 16 September 1893. 9e aar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc -Vlaanderen. MELEMAN, üij is 4m Homoopatische Cliolera-beliandêÜn^ AXEL. Braiadweer. 55- FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Yrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nurani. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentievan tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tct Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Gelijk meeste omstandigheden in de maatschappij, zoo bezitten ook de ge vallen van brand een zekere regelma tigheid, zoodat zij in bepaalde tijdruim ten, die niet te Klein moeten genomen worden, in nagenoeg vaste aantallen te- rugkeeren. Eet is van belaDg, dat cij fer zoo klein mogelijk te maken, waar toe niet alleen voorzichtigheid en tegen woordigheid van geest veel bijdragen, maar ook een gepast gebruik der mid delen, die men tot blussching van brand of beperking- van zijü^vooi-tgang ter be schikking kan krijgen. Wij vragen der halve, wat de burgerlijke gemeente en wat ieder ingezetene doen moet om het gevaar van bi and af te wenden of de zen te beteugelen Om het gevaar af te wenden, dient de gemeentelijke politie nauwkeurig te wa ken, dat niemand door zelfzucht of roe keloosheid have en goed van anderen aan het gevaar van brand blootstelle. Zij dient de werkplaatsen, waarin met brand dreigende bedrijven worden uitgeoefend, zooals vuurwerk- en patronen-, vlas en stoompapierfabrieken, enz. zooveel moge lijk verwijderd te houden van de bevolk te gedeelten der gemeente, zij dient vooral des winters te waken voor het schoonhouden der rookuitgangen on voor het hakken en openhouden van bijten in grachten en vaarten der bewoonde wij ken. Ook zorge zij, dat geene ophooping van licht ontvlambare stoffen petro leum, buskruit, spiritus, enz. in ma gazijnen en bergplaatsen de naburige wo ningen met brand bedreige. Moet de gemeentelijke politie op deze NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN GOliO EAIMIJN» DOOR wijze den biand zooveel mogelijk voor komen bij hpt uitbarsten daarvan snelt de brandweer te hulp. Deze is in onzen lijd in de groote steden der Oude en Nieuwe wereld op voortreffelijke wijze ingericht. Te voren en op sommige kleine plaatsen is het nog zoo kwam bij het ontstaan van brand de geheele burgerij, voor zoover zij er lust in had, bijeen, om tot het blusscben mede te werken. Men had slechts eenige brand meesters, die, met een staf ten teeken hunner waardigheid gewapend, het ge bruik der brandspuiten regelden en eenige orde zochten te handhaven onder den ongoregelcien en ongeoefenden hoop. ge deeltelijk uit winzucht en gedeeltelijk uit roofzucht samengesteld. Het gevolg hier van was, dat er slecht of ondoelmatig gewei kt werd, dat de toevloed van schijn bare helpers alle hulp onmogelijk maakte en dat de vlammen groote verwoes tingen aanrichttenwaar eene goede brandweer zonder veel inspanning haren loop bad gestuit. Bij genus van deze is brand doorgaans het schandelijk tooneel van dieverij en dronkenschap. Het is daarom de plicht van elke ee- nigszins aanzienlijke gemeente, dat zij zich in het bezit stelle van eene welin gerichte brandweer. Deze moet als het ware een militair korps vormen, voorzien van alle doelmatige hulpmiddelen, zooals brandspuiten, brandhaken, brandemrnors, brandladders met linnen buizen, waar langs bewoners van eene hoogere ver dieping veilig naai beneden kunnen glij den, enz. De manschappen moeten ook behoorlijk geoefend worden, zoodat ieder man weet, wat hij op het oogenbik van den brand doen moet, en dit met kennis Omdat zij reeds Gods nabijheid gevoel de, zeide het jonge meisje aangedaan, en omdat in Zijn licht de liefde leeft en de duistere waan wordt uitgedoofd De overste antwoordde hierop niets, maar ging voort in herinnering verloren Ik was geen getuige harer laatste gesprek ken, de toenmalige overste en de heer pastoor waren meestal aanwezig, maar ik vernam den uitslag. Hij heeft haar beloofd op te voeden in het geloof der alleen zaligmakende kerk en te laten in de hoede van het bloos ter, tot gij achttien jaar oud zoudt zijn. Behaalde ook in deze ure Oatharina's ech telijke liefde en trouw eene ongedachte overwinning, de leer harer jeugd, de hei melijke wenschen harer ziel vroegen daar nevens hun recht Er leefde ins haar een sterk verlangen, baar kind te stellen in de Jiefde des Heilands, het in deze God- gowjjde plaats voor immer beschermd te zjen tegen alle stormen des levens. Maar dat had zij begrepen, zelfs in de duister nis, waarin zij tot dusverre had verkeerd, dat alleen het vrijwillig offer den Heere welgevallig isdit gevoelde zij diep, dat haar man recht had op zijn kind, even goed als zijzei ve en niets, zelfs niet de voorstellingen van haien bichtvader, kon den er haar toe brengen, een anderen drang op haren echtgenoot uit te oefenen, dan dien eener zachte bede. Zoo lange jaren had hij haar niet gehooid welk een invloed oefende zij nog steeds op hem uit. Zijn eenig streven was, haar anu Hart te bevrijden van iederen druk, het nog eenmaal te zien opvlam men in liefde tol hem. Hij belootde alles en hield haar in zijne armen, vrij en gelukkig, lachend en jong als in langvervlogen «ageu. Zij stierf met dank op de lippen en haar bre kend oog hing aan hern, aan hem alieéri. Deze man bezat bij al zijne stuart een grootheid van ziel, welke mij met bewon dering vei vulde en al ware ik ook gestraft om deze gedachten, als ik uiij dien tijd voor den geest baal, zeg ik opnieuw: hij was een beter lot waardig. Ook wij, jon gere nonnen, vei namen nu wat besloten was. Gij zoudt in het klooster blijvem tot uw achttiende jaar, om vaste grond beginselen te krijgen tot een vroom, Gode welgevallig leven, om bevestigd te /ijn in het alleen zaligmakend geloof voor alle tijden, als gij volgens eigen keus aan de hand eens protestautschen vaders wellicht van zaken en met stiptheid verricht. Aan het hoofd van zulk een korps moet zich een man bevinden van technische bekwaamheid, die elk gebrek in de werk tuigen aanstonds opmerkt en weet te verhelpen en tevens een man van beleid, moed en tegenwoordigheid van geest die met kracht en snelheid het gestadig aanwassend vermogen van den vijand van het vuur weet te bestrijden. Zulk een brandweer is in de groote steden dag en nacht op hare hoede, om bij het uitbarsten van brand werkzaam te wezen. Zij beeft haar bepaald sta tion en bevindt zich daai in telegrafische of telefonische gemeenschap met de ver schillende wijken der stad, zoodat zij in een oogenblik kan gewaarschuwd wor den. De politie zoigt dan tevens, dat alle onnutte toeschouwers van het too neel van den brand verwijderd worden, zoodat de brandwee** zich onbelemmerd kan bewegen. Bij een dergelijke inrich ting zal een brand nooit groote verwoes- ringen aanlichten, in ieder geval nooit de belendende perceelen aantasten. Ieder buigcr moet waken tegen het uitbarsten van brand, want hierdoor ge schiedt altijd schade aan hem zei ven of aan anderen, ja, het zou kunnen zijn, dat bij vei spreiding van den brand de welvaart zijner medebuigeis aanmerke lijk werd geknakt. Ene, In een Duitsch bomöopatiseh tijdschrift leest men het volgende Door de homoopatische geneeswijze heeft men bij de laatste cholera epidemie zulke gunstige resultaten verkregen, dat de sterfte slechts tot 15% bedroeg, terwijl bij eene allopatische behandeling 50% dei aangetasten* stierven. Gedurende eene epidemie vermijde men alles wat de inaag van streek kan bren gen. Men drinke het water gekookt, vermengd met een weinig rooden wijn dagelijks druppels veratrum album in homoopatische verdunning. Bij ver stopping zette men lauwe lavementen. Het strooien van zwavelmelkin de kou sen is volgens prof. Hering eveneens een voorbehoedmiddel. Wordt iemand door cholera-diarrhee of cholenne aangetast, dan moet de zie ke dadelijk te bed, aan zweeten ge bracht worden en blijven zweeten. Dit gaat het beste, als men, alvorens me dicijnen toe te dienen, den lijder een kop sterke koffie vermengd met een koffielepel rum laat drinken. De zieke wordt tot aan den hals, ook met de ar men onder de dekens, toegedekt, nadat men hem wanne natte doeken op den buik en warme kruiken aan de beenen gelegd heeft. De waterachtige uitwerp- selon worden in eene steekpan opgevan gen. en wanneer deze niet voorhanden is, worden warme doeken onderden pa tiënt. geschoven en zoodra die doeken vuil zijn, weiden ze door te voren ge warmde schcone doeken vervangen. De zieke mag het bed niet verlaten, noch oveieind zitten, daar hg dan licht kou vat, wat eene verergering van den toe stand ten gevolge heeft. Inwendig geeft men alle 10 minuten vier druppeis ar senicum album van de 4de decimaal ver dunning en een weinig gekookt water. Bovendien mag de patiënt zoovebl lauw ide wereld zoudt intreden. Want geen dwang, geen belofte uwer moeder zoude uw jeugdig hart drukken, als eens het ha re. Hoeveel zij ook hoopte van uwe lief de en van uw gebed, zoo wilde zij toch de zonden haier schuld nooit op uwe schouderen leggen, maar alleen in de gelegenheid stellen, rlen vrede te leeren kennen van het kloosterleven, opdat gij vrij beslissen zoudt naar eigen keuze. Ook uw vader behield zich rechten voor; hij wilde zijnen invloed op niet geheel laten varen, hoe vele en hoe groote voor rechten hij ook schonk aan de stomme bede der hartelijk geliefde vrouw. Hij stemde er in toe, dat zijn stand een ge heim voor zoude blijven, opdat de daar aan verbonden voorrechten en rechten geen lokazen zonden zijn, die trekken zouden uit die aan God gewijde plaats. Derhalve behield hij voor dun vlekkeloozen naam waaronder hij uwe ongeLukkige moeder hierheen had gebracht. Maar hij begeer-" de voor vrij verkeer in het huib des dokterssignora Lorenza was zoo nau-w verbonden geweest aan zijne gade, dat hij hoopte door de vroolijke, praktische le vensbeschouwing zijner vripndin aan het kloosterleven het hem noodzakelijk toe schijnende tegenwicht te stellen \7oor twee maanden in het jaar ten laatste behield hij voor ziclr/elven vrij en onge hinderd aanspraak op zijne vaderrëchten, opdat uw hart niet van hem zou ver vreemden op deze voorwaarde stem de hij in een scheidiug toe. Er. mijne moeder nam het ontzaehlijk offer aan na alles, wat zij papa had op gelegd vroeg Theresa verwonderd, en niemand was daar die haar zeide, dat de genoegdoening, die zij zich zelve- verschat te, eeu onrecht was, gepleegd aan man en kind De Don talmde verlegen. Gij oordeelt overhaast, Theresa, maar gij zijt jong en onervaren. Toen dacht ik ais gLj had ik de vrijheid gehad om te spreken, wellicht had ik de dwaasheid begaan, tot haar te zeggenuw ijver voert te ver. Gezegend zijt gij daarvoor nog heden, dieibaaiste moeder, riep hetschoone meisje in levendige ontroering uit. Wat gij ge- voeidet, kwam voort uit uw goed en groot hart, dat God en alle uieuschen recht laat wederv&ien, alleen uzelven niet. Ook mijzelven, hernam de overste met vriendelijken lach; ik toch ben iD de ha ven, Theresa, en geen storm kan mij meer deren. Uw vader liet hier, ging zij voort. Toen ik ua jat en overste van dit klooster werd, werdt gij in het bjjzonder aan mij ne zorg en waakzaamheid toevertrouwd. Nu zweeg zij een wijle, zichtbaar be streed zij eene diepe aandoening, eer zij voortging. En nu, zeide zij, staan wg aan den kruisweg, lieden spreek'ik mondig. Ik AXELSCHE AAIT. ij

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1