No. 745. Woensdag 15 September 1895. 9e Jaarg, vi De overige amendementen, Hij is wf-akil Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- laan deren. DIELEMAiV, Bt' FEUILLETON. Buitenland. AXEL. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vlij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën Van' tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. voorzoover zij bespreking waard zijn, worden thans door de Standaard behan deld. Het amendement-Roëll noemt het blad een sirene-amendement waarvoor de anti revolutionairen dubbel op hunne hoede moeten zijn, want hoe fraai het er ook uitziet zondigt bet toch tegen bet hoofd beginsel finale uitbreiding door den leeftijd op 25 jaar te stellen en koppelt het kiesrecht toch weer aan een een sus door 6f aanslag in directe belasting of woning met een minimale grondbe lasting te eischen. Het amendement-van Houten is het booze amendement dat driestweg het geld op den voorgrond schuift, den census weer in eere herstelt, en van b?zit of niet, het recht van meespreken in het groote volksdebat afhankelijk maakt. Slechts ne exceptie laat Mr. Houten toe, die het van intellectualismede geëxamineerden mogen cok meestemmen, maar alleen de van staatsioege geëxamineerden, die der vrije scholen niet. Zoo iemand zegt de Standaard dan is bet Mr. die principieel tegenover ons positie neemt Hoewel eindelijk het amendement- Veegens-Kerdijk dat van Mackay het dichtst op zij komt, doorgaat tot het finale punt en breekt met eiken census, bestaat toch ook daartegen bij de Stan daard onoverkomelijk bezwaar, daar het de schrijfproef en de aanvrage overneemt twee zaken waardoor evenveel kiezers zouden worden geweerd als met een cen sus van en het kiezerscorps met stellig 25 pet. zou worden besnoeid. Moet dus ook dit amendement op deze NAAR HET HOOGDTJ1TSCH VAN dOJüO ItAIMUN» DOOR Zij trok Theresa weder op de bank on der den plataan en ging voort. Ik heb bijna alleen nog over uwe moeder ge sproken, weinig nog over uwen vader, waüt een blik te slaan in zjjn hart, dat ver gunde hg slechts aan God. Hij was van een trotsche natuur, hoe teeder en diep ook van gevoel, hoe gloeiend hij liefhad. Stom stond hij er bij, toen zijn geluk in puin viel, met bovenmenschelijke kracht zocht hg het zinkend verstand der ge liefde vrouw op te heffen, doch tevergeefs. Duiëtere vizioenen omzweefden baar en eene in nacht hullende zwaarmoedigheid sleepte haar reddeloos mede in de diepte. Mijn dierbare, dierbare vader riep het jonge meisje uit, in tranen losbarstend, wat heeft hg geleden Waarom bleven niefc bij elkander, waarom hield hij /mg zooverre van zijn leven) dat ik zoo gaarne zou hebben verzacht Uit liefde tot uwe moeder, uit trouw aan een gegeven woord. Hijzelf bad gee- punten weerstaan worden, op wat het positief geeft namelijk formeel huismans kiesrecht, zou meent de Standaard wellicht tot een accoord met het amen dement-Mackay zijn te komen. De Amendementen worden thans ook door de Arnhemsche in een eerste artikel besproken. "Volstrekt onaannemelijk" acht zij de amendementen-Vermeulen en Mac kay Het eerste toch dat het meervou dig kiesrecht wil steunt op geen en kel rationeel beginselImmers men wordt kiezer als men geschikt is en nu mogen er gradatiën in de geschiktheid bestaan, de meerdeie invloed van den hooger ontwikkelde behoort zich te doen gelden door woord, geschrift en voorbeeld niet door de ruwe macht der overstem ming. Aangehaakt aan het regeerings- voorsfcel zou het eerste practïsch gevolg van het amendement zijn 'net scheppen van een kunstmatige meeiderheid ten bate der census kiezers, want de 300.000 stemmen van thans zouden worden op gevoerd tot minstens 600000 en hoog stens 1,200000, waardoor de nieuwe kiezers in elk geval zouden kunnen wor den overstemd. Bovendien is het amen dement niet consequent doorgevoerd, want men moet niet bij vier stemmen blijven staan waar men kiezers zou kun nen tegenkomen die men wei honderd- maal geschikter acht dan een gewonen enkelvoudigen medekiezer. Even onvoorwaardelijk verwerpt de Arnhemsche het amendcment-Mackaydat het kiesrecht alleen aaD gezinshoofden wil. toekennen, hoewel dat recht hoege- ne aangename familiebetrekkingen in Duitschland zijne verwanten stonden hem verre en hij had, onafhankelijk als hij was, het spoedig gesloten huwelijk, waar bij zoo menige hindernis te bestrijden was geweest, den zijnen niet dadelijk bekend gemaakt. Eerst wilde hij verzoening met de moeder zijoer vrouw, eer hij baar voor immer medevoerde naar haar nieuw te huis. Gij hebt geboord, hoe de eene smartelijke gebeurtenis zich aan de ande re paarde, hoe de zaken immer dreigen der, immer droeviger zich voordeden, tot de ziekte uwer moeder ze zoo smartvol maakte, dat uw vader zijne verbintenis geheel geheim hield. Want hoe zoude hij zijne jonge gade inleiden in de fami lie Als eene waanzinnige, eene met vloek beladene Een gerucht dor verbintenis kon wel nauwelijks in Duitschland komen, want bet huwelijk was in stilte voltrok ken, ver van zijne verwanten, evenals van de hare. In Rome was graaf Wangerloh niet geweest, in Nizza werd zyn naam onder de vele vreemdelingen vergeten, men had noch betrekking op hem, noch op Catharina, De goede dokter en tante Lorënza, bij wie uwe moeder opname gevonden/had, voordat haar ziekelijk verlangen haar tot ons leidde, keurden het plan uws vaders goed, om zijn huwelijk in Duitschland geheim te houden, tot zich eenige hoop op Catharina's herstel opdeed, of de dood naamd niet rceü de gezinsvorming sa menhangt, doch daaraan alleen wordt vastgeknoopt door zekere mystiek-theo logische redeneeringen. Er is echter geen enkele grond waar om een gezinshoofd meer recht zou heb ben op lands zaken invloed uit te oefenen dan een niet-gezinshoofd. Ook van grondwettig standpunt niet, want de huisvaderkan, alleen omdat hij vader isniet geacht worden meer geschiktheid en maatschappelijken welstand te bezit ten dan een ander. Eindelijk past hot amendement niet iu Tak's ontwerp, want waar daarin ais voorwaarde wórdt gesteld het voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezindaar voldoen aan dezen eisch ook zij, die geen gezin heb bende, voorzien in eigen onderhoud. Dit amendement had dan ook door geen enkelen band aan de formule van het wetsontwerp vastgeknoopt moeten zijn. »Meer quasi-slim dan oordeelkundig" op het regeeringsvoorstei geënt, mogen de anti-revolutionairen daarin sen finale re geling zien, maar is het indeidaad niets anders dan een oogenblikkelijke beper king van de voorgestelde uitbreiding die in geen enkel artikel, in geen enkel woord van de Grondwet steun vindt. Nadat de Home Rule BUI Vrijdag nacht om uur door het Britsche la gerhuis was aangenomen, vond vijf mi nuten later een merkwaardig tafreel in het huis der lords plaats. Uit beleefd heid tegenover het huis der gemeenten, hadden namelijk de lords besloten tot een middernachtszittingten einde de BUI dadelijk in ontvangst te nemen. In het lagerhuis is de tegenwoordigheid van drie lords voldoende om de vergadering voltallig temaken, Zaterdagmorgen wa ren vier of vijl zwartgerokte lords pre sent, een zat er op den wolzak. Hei was een treffend gezicht.1 Zoodra bekend werd, dat de BUI in aantocht was, liep de Clerk van het hoo- gerbuis haastig naar de deur der zaal en nam de BiU uit banden van den Clerk van het lagerhuis aan. Daarop riep bij: „Boodschap van h6t huis den gemeenten dat zij het Iersche regeeringsontwerp goedgekeurd hebben en de toestemming der lords vragen." Onmiddellijk stond lord Spencer op en stelde de eerste lezing voor. Niemand verzette zich. Een halve minuut later was de zitting afgeloopen en de vijl zwartgerokte-peers gingea naar bed. Daar de houding der werkstakende mijnwerkers steeds dreigender wordt, zijn zoowel politie als troepen naar de plaat sen der ongeregeldheden gezonden. Het meest verontrust men er zich over, dat de ongeregeldheden zich over vele plaat sen hebben uitgebreid. Uit Leeds, Not- tingham, Densbury, Sheffield, Poctrefact, worden dezelfde berichten ontvangen. verai maakten de mijnwerkers zich aan afkeurenswaardige daden van geweld schuldig. Te Featherstone vond een bloedige botsing tusschen de werkstakers en de politie plaats. Drie arbeiders overleden aan de bekomen wonden vele arbeiders werden eveneens gekwetst. Te Birstall in Yorkshiro heeft een troep werkstakers de kantoren van de kolen mijn White Lee vernield. het oploste. Door den overgang uwer moeder in het klooster vond de eerste scheiding tus schen de echtgenooten plaats. Alleen hij leed onnoemelijk daaronder, Catharina; werd die scheiding in het geheel niet ge waar. Na haar verlangen was bevredigd, nu zij orgeiklank hoorde en koorgezang, nu de stilte des kloosters haar omgaf,; van dat klooster, welks muren zg eens had zoeken te ontvluchten, nu zij dag en nacht in deemoedig gebed geknield lag voor het zoete hart van Hem, dien zij versmaad had, terwille van wereldlijke lief de, nu scheen de herinnering te verdwijn nen aan den droom, die haar een korte wijle gelukkig had gemaakt. Maar het was geen droom! riep The resa geprikkeld uit, het was werkelijkheid! Hoe kon, hoe kon zij de liefde en trouw vaarwel zeggen, die haar eigen mond had uitgesproken, ter wille van den wa^n, vreemde zonde te moeten boeten hoe kion zij papa zoo eenzaam maken, zool ellen dig en verlaten Zacht zuchtte de non ja hij wasr ellendig, hij was een beter lot waardig.; Maanden lang bleef hij onder in het dal bij den dokter, geduldig wachteed, of de herinnering aan hem in haar zoude ont waken, steeds even liefdevol, steeds even bezorgd leefde hij alleen voor hare rust en voor haren zieievrede. Maar de hoop stierf allengskens, Catharina verlangde in een dag van wederbeerende herinnering wel naar haar kind tiaar haren echt genoot nooit. Om te beproeven, welken invloed uwe tegenwoordigheid zoude hebben op haar geschokt gemoed, liet men met de min naar boven komen. Het gevolg was ver rassend. Het was niet meer die hevige, ziekelijke teederheid, waarin angst en be rouw zich mengden, het was de diepe, reine liefde eener moeder, waarmede zij aan het hart, drukte.; De arts beloofde zich van uwe aanwezigheid eenen voort- du renden invloed op haren toestand en men sloeg uwen vader voor, met de min in bet klooster te laten. Theresa perste de lippen vast op elk ander, als wilde zij een onbedachtzaam woord onderdrukken, vervolgens zeide zij op een toon,, waarin de toorn trilde: Men vorderde en hij gaf gat het laatste Ja, bi) beeft een rijk, een grootmoedig hart, zeide de non uiet stralenden blik, de -vriendschap, dier dagen, waarin ik als jon ge novice hem nu en dan een woord van troost mocht toespreken, waarin ik mij bezighield, de verbleekte herinneringen aan zijne diefde .levendig te houden in Catharina's gedachtenis, heeft een hechten band.om,ons geslagen, dien geen later •tijd weer verscheuren kon. Hy gaf gtaf zwijgend, maar met een bloed-md Kart, Wees ook gij haar tot moeder, zuster Auge.lica, zeide hij, houd gij ecu tl 533^35355?? S^sJ»i5WW«'j ï«3n!»^nww»'^%»*w^n ry

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1