No'. Zaterdag September 1893* 9e Jaarg, Het amendement Mackay-v. Alpben üij is wmkAi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-laanderen. DIELEMAN, AXEL. 53. ET Wiiiter-LaiHiboiiwscholciï. Buitenland. Dit Blad ver schijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; "franco per post 60 cent; Yoór België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER regels 25 oent Advertentie» van tot voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. wordt door de Standaard in zijn num mer van dezer besproken. Al bad het blad gaarne gezien dat de heer Mackay het principieele verschildat trots overeenstemming van conclusie op prac tisch terrein tusschen anti-revoluti onairen en radicalen bestaat, wat meer tegenover Tak op den voorgrond had go- steld toch heeft Mackay's optreden des Standaard'onverkoelde sympathie, om dat hij wat de hoofdzaakde finale uit hreiding aangaat, terstond deed uitkomen dat de anti-revolutionairen daarop wen- scheh aan te sturen. Hij deed Tak ter stond gevallen, dat de anti-revolutionai ren op gelijk doel .net hem willen afgaan mits hij hun dit niet door een koppig vasthouden aan zijn min gelukkige redac tie onmogelijk make. Ook maakt bet op de Standaard een goeden indruk, dat Mackay zich T\,or zijn amendement heeft gecombineerd met van Alpen, „eene fijne kop", waarin zoo weinig de conservatieve geest huist dat, waar hij ook komt, van zelf een goede dosis tegengif tegen alle conservatisme in het gezelschap is. De Standaard kan dan ook met het amendement, dat het huismanskiesrecht tot zijn recht wil brengen voor een goed deel medegaan, ook in zoover het de jammerlijke schrijfproef vervallen laat. Maar toch bestaat tégen het amendement ook bij de Standaard een bezwaar. Wie als gezinshoofd op de bevolkingsregisters voorkomt, zal namelijk toch geen kiezer zijn als hij, aangeslagen in eenige directe -rijksbelasting, die belasting niet gedurende twee jaar, telkens binnen het jaar voldaan heeft. Deze bepaling zou NAAR HET HOOGDUITSCH VAN OOIjO BMMUID DOOR de Standaard niet gaarne wet zien worden vooral omdat er rechtens geen samen hang bestaat tusschen het formeele be grip van een gezinshoofd en het betalen van een directe belasting. Wèl behoort het bij een niet-nomadisch volk tot het karakter van een gezin, dat het een wo ning heeft. Had men daarom bepaald dat het ge zinshoofd gedurende minstens drie maan den een eigen woning moesi hebben en er dan bijgevoegd, dat het onderzoek daarnaar achterwege kon blijven zoo hij, aangeslagen in de directie Rijksbelasting bleek di© over twee jaar telkens binnen het jaar te hebben voldaan zou het be zwaar van De Standaard zijn vervallen. Zoo echter als het er nu staat, vereischt de fbrmuleering revisie, ook omdat ze toch weer op niet sympathieke wijze een band legt tusschen belasting en kies recht. „Kon echter" aldus besluit De Stan daard »aan dit bezwaar worden tege moet gekomen, voor het eenmaal ver huizen de constante woning gedurende drie maanden in de plaats komen, en behoor*» lijk gezorgd, dat voor onze talrijke schip- persbevölking het schip als woning gold. dan zou onzerzijds elke bedenking tegen het amendement wegvallen, en zou het ons een wezenlijke winste dunken, in dien de minister in zijn te wachten ge wijzigd voorstel zich zoo na mogelijk aan het amendement-Mackay [aansloot." Tot het steeds bedenkelijker worden van hare gemoedsstemming, zoo vervolgde de overste haar verhaal, werkte eene gebeur- tenis mede, welke voor langen tijd haren geest in volslagen nacht dompUdo en haar nooit meer, al kwamen la .Ar ook meer heldere dagen, eene bestend'^e klaarheid deed genieten. Hare beide broeders, reeds vroeg voor het leger bestemd, waren in Oostenrijk schen dienst getreden en lagen in gar nizoen te Verona. Het onverdiende lot des oversten had steeds een zekere deel neming levendig gehouden in het lot der zonen,; men koos voor hen als eene ge noegdoening voor den vader, hetzelfde ie- gei corps, waarbij hij zijn loopbaan zoo ongelukkig geëindigd had en gat hen op elke wijze gelegenheid, de vlekkeloos heid van h\nnen naam weder herstellen. /Maar er woonde in hen iets van den geest /unner moeUer en die natuurlijke uanleg ,werd nog gegoed door den heimelijkeu Uit de begrooting van hot loopende jaar bleek dat de regeering een begin, wenscht te maken met de oprichting vloed, dien deze op hare zonen uitoefen- de. Zij waren haar veel nader dan hare dochter; was deze slechts de draagster barer zonden, de zoons waren de dragers harer vrijheidsideeën, was Catharina haar slechts het offerlam, dat zij den Heer te geven had voor de dwalingen harer jeugd zoo zag zij in hare zonen de helden des vaderlands. Het was haar gelukt, zoodra deze volwassen waren, zichzelve voor te stellen als martelares harer vaderlands lievende gevoelenszij zagen in haar slechts de bevallige hooghartige vrouw, die zwijgend, ter wille harer overtuiging smaad en verlatenh eid duldde. Door den natuurlijken tegenstand, welke het geloof aan hare onschuld deed ontstaan, werd eene onloochenbare vervreemding geboren tusschen hen en hunnen vader. Het me delijden keerde hun hart tot de moeder en de meerderheid'dezer vrouw verstond het, de jeugdige gemoederen te kneden naar haren zin. Hare vroegere vrienden, die nu nog hare partijgenooten waren, hadden meer omgang met de broeders dan hun paste, Bij het uitbraken der vij andelijkheden tusschen Oostenrijk en ko ning Kt rei Albert, eenige maanden na Catharina's huwelijk, traden beiden in hét Sardinische leger. Den vader gaf dit den dood, der moedei' onzaligen triomf! Catharina's dochtertje was acht weken., oud, toen de slag bij Novara geleverd werd, die moorddadige slag, welke zoove- van winter-landbouwscholen; Aanvanke lijk zullen er twee, in Groningen en Zee. land en misschien een derde te Maastricht, in het leven worden geroepen dezer dagen is het Koninklijk besluit (van 10 Aug.) verschenen waarbij het reglement voor de winterscholen is vastgesteld. De Arnhemsche Courant vindt hierin aanleiding tot' eenige artikelen over deze nieuwe instelling in verband met den toestand van landbouw en de theoriën die omtrent het landbouwbedrijf, zoowel uit een professioneel en economisch oog punt dikwijls worden vernomen. In de eerste plaats komt zij aan de hand van prof. hoogleeraar in de landbouwkunde te Edinburgop tegen de meening dat men niet zoo bij zonder ontwikkeld en ook niet speciaal wetenschappelijk onderlegd behoeft te wezen om een goed landbouwer te zijm Deze verkeerde meening werd ook in ons land versterkt door het tijdperk van bloei, dat de landbouw beleefde toen alles zon der overleg en moeite door goede oogsten en standvastige prijzen haast vanzelf terechtkwam. Later, toen de omstan digheden minder gunstig werden, bleek echter dat we niet tegen het buitenland waren opgewassen en dat zelfs onze zuivel van de wereldmarkt werd ver- drongen, doordat Denemarken zijne pro ducten met meer zorg en kennis bereid de dan wij. Toen begon men te roepen om bescherming van de Nederlandscbe nijverheid en de vorige Regeering scheen^ inderdaad niet ongeneigd tot protectio nistische maatiegelen. De Arnhemsche meent echter dat door zulke kunstmid deltjes, die bovendien der. producent be schermen ten nadeele van den consument, de landbouw niet kan worden gebaat, maar veeleer nog zou worden geschaad, omdat hij, dffdrop steunende nog meer zou verliezen van zijn Innerljjke kracht, waarvan de opwekking juist het eenige geneesmiddel is. Innerlijke versterking nu is alleen te verwachten van ontwik keling van den landbouwer, vau vér ruiming van zijn gezichtskring, en daar om juicht de Arnhemsche de door de te genwoordige règëering voorgenomen op richting van winter-landbouwscholen ten zeerste toe. Volkomen kan zij ook goedkeuren dat, overeenkomstig den wensch van de ïandbouwcommissie, de regeering het landbouwonderwijs niet heeft ingedeeld bij het lagér onderwijs, dat uitsluitend bestemd moét blijven om elementaire kennis te verschaffen, ter wijl de landbouw een speciale theoreti sche vakopleiding noodig hééft. Ten slotte wijst de Arnhemsche erop, dat indien het dér Regeering erüst is met hare poging een groote uitbreiding van bet getal winter-landbouwscholen moet volgen, aangezien deze instellingen de eenige middelen zijn tót wetenschap pelijke vorming van toekomstige land bouwer^ en hot dus niet aangaat die op zoo karigen voet te orguniseéren, dat zo alleen bereikbaar zijn voorden landbou wer, wien het voegt zijn zoons eeri half jaar voor de studie van huis te zenden. Ie mensehenlevens vernietigde en Italie's hoop op grootheid en eenheid verpletterde. Men hield den uitslag van dien slag zorg vuldig voor haar verborgen, om haar on rust en angst te besparen, maar wat de zorgende liefde van den zwaar beproefden echtgenoot zocht te beschermen in dit diepgevvonde gemoed, dat verstoorde de zelfzucht, de treurige onverzoenlijkheid der moeder. Catharina's beide broeder» waren onder de gevallenen, de vertwijfeling der moeder •was der waanzin nabij. Door het verlies dezer zonen, welke hare gedachten in geest drift gevolgd waren, in welke zij haren trotsch en hare reekers gezien had, werd zij geheel verpletterdde laatste band, die haar aan de wereld en aan de men- schen bond, werd verbroken. Zij doodde zichzelve, maai- schreef eerst aan haar ongelukkig kind: „De vloek des Hemels, die uw misdrijf geladen heeft op de hoofden der u\yèn, wordt nu vervuld aan mij. Een beleedigd God nam mij twee kinderen af voor het eene, dat ik Hem weigerdeevenals Hij mij heeft verstooten, leg ik deze laatste daad der vertwijfeling als een vloek op uwe schouders Theresa bedekte het gelaat met dehan den. Welk eene moeder, zeide zij zacht huiverend, was dat dan een mensehelijk wezen met een gevoelig hart Gelooft gij, eerwaarde moeder, dat God de zonden der Laat men de zeven verkiezingen in de koloniën, waarvan de uitslag nog oiet bekend is, buiten rekening,.dac zal de nieuwe Fransche kamer bestaan uit 310 republikeinen, 122 radicalen, 35 ralliés, schuldigen legt op het hoofd der onschul- digen, dat het aan de willekeur der rrien- schen kan zyn overgelaten Gods beschik kingen te wijzigen ter bevrediging hun ner wraak Hij toch moet richten en straf fen naar Zijne gerèchtigheid en voor Hem nietwaar dierbare moeder, voor Hem was Catharina niet schuldig? Niet zoozeer,'dat menschen er recht op hadden om te richten, hernam de overste, niet zoozeer, dat wij niet mogen hopen, dat de genade Go Is, eéh berouwvol leven en de voorbidding der heiligen hare arme ziel reeds lang verlost hebben. Maar de ongelukkige Catharina geloofde dat niet, de brief harer móéder vernietigde het laat ste overblijfsel van moed en geestkracht in haar. Zij was alleëp toén het bericht kwam de min, die nooit zoo diepin hare fami liebetrekkingen was ingewijd, maakte geen bedenking,onf haar dén brief te geven. Harè zoogzuster, die weinige minuten la- jter in de kamer kwatu, vond haar be wusteloos en toen het( han de pogingen jvan den doktei gëlukte, hare levensgees ten weder op te wékken, toen was haar verstand weg Zij' kénde niemand; zélfs harenechtge noot niét, alleen dat zij een kind bezat dat zy moest beschermen, Was dié eenige bestendige gedachte, die liaër bëhëeiscbte. Men bracht de kleine buiten haar bereik, daar zij in aanvallen van waanzinnigen

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1