74i. Woensdag Sep 1893. Jaarg Hij is' wst&t! Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen, DIELEMAN, AXEL. Se Amendementen. Buitenland. 52. PB® ET Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, nuram. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TW®E nren. De IV. Rott. Cthare beschouwingen betreffende de amendementen, voor zoo ver die op de kenteekenen betrekking hebben, voortzettende bespreekt thans die van de heeren Mackay Kaay en Kolkman Bil deze amendementen worden ver schillende categorieën van kiezers aan genomen en daartoe behoort bij alle drie in de eerste plaats de categorie van dirëcte-belasting betalenden. In bet mendefnent-Mackay wordt boven dien nog geëischt/dat men hoofd zij van een gezin. Dit is dus het zoogenaamde huismanskiesrechfc. Buiten ben, die binnen de categorie der in de directe belastingen aangeslg- genen vallen, heeft het amendement van de heeren Van der Kaay nog andere categorieën de categorie der ca paciteiten, die zekere examens hebben afgelegd, de categorie der bezitters van eene inschrijving op het Grootboek van ten minste 100 en de inleggers in de Rijkspostspaarbank of in eene andere spaarbank tot een bedrag van 50 en eindelijk de categorie der hoofden van gezinnen of afzonderlijk levende personen, die sedert een jaar, zonder wegens wan betaling van huurpenningen te zijn ver oordeeld, ter bewoning in gebruik geno men hebben eene woning, waarvan de werkelijke buur door de voorstellers op een verschillend bedrag is bepaald naar gelang van het zielental der gemeente. Van alle de tot deze drie catagorieën be hoorenden wordt buitendien eene eigen handig onderteekende verklaring geëischt, dafc zij verlangen op do kiezerslijst ge plaatst te worden. De heeren Mackay enVan Alphen heb ben behalve de in de belasting aangeslagen gezinshootden nog slechts ééne categorie, al. die van de gezinshoofden, welke jaar in eenzelfde woning zijn gehuisvest geweest of in dien tijd hoogstens een maal van woning zijn veranderd. In het voorstel van de heeren Kolk man eindelijk wordt eveneens slechts eene tweede categorie aangenomon, die nl. van hen, die als gezinshoofden of daarmee gelijkgesteiden, gedurende het laatst verloopen of het aan hunne laatste verhuizing voorafgegane jaar eene zekere woning in gebruik gehad hebben. Voor die woning moet het bedrag der grond belasting ten minste zijn, of als er meer woningen in gebouw zijn, moet de grondbelasting, gedeeld door het getal inwonende hoofden van gezinnen en al leenwonende personen, ten minste bedragen. Deze tweede categorie van kiezers moet ook bij eene eigenhandige 6D onderteekende aanvraag jaarlijks het verlangen te kennen geven om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Deze amendementen onderling verge lijkende, heeft de Rott. tegen dat van de heeren Mackay verschillende bedenkingen. Eerstens meent zij dat de niet-gezinshoofden als zij belasting beta len, niet mogen worden uitgesloten. In de tweede plaats keurt zij het af dat aan de woning niet den geringsten eisch wordt gesteld en dat niet minstens jaar onafgebroken gebruik der woning wordt gevorderd. De eisch door het amendement-— Kaay aan de woning gesteld /een huursom naar gelang van bet zielental der gemeente) acht de Rott. aan groote bezwaien onderhevig, omdat de huur in gemeenten van denzelfden om vang ja zelfs in verschillende wijken ee. ner zelfde gemeente dikwijls zeer ver-r schilt. Beter vindt de Rott het dan ook om, als in het amendement-Kolk-, man, aan de woning een mmimura-eisch voor de grondbelasting te stellen. Het opnemen der capaciteiten door het amendement—Kaay juicht de, Rott. toe,maar de bezittersvan een inschrijving op een spaarbankboekje .of het Grootboek zou zij willen laten verr vallen met het oog op het misbruik dat, van deze bepaling zou kunnen worden gemaakt en omdat deze bezitters toch meerendeels wel reeds onder eeD andere categorie zullen vallen. Wat de schrijfproef betreft vindt de Rott het niet gewensGtat die, als in het amendement-Mackay, geheel op te geven, maar komt haar den in de beide andere amendementen ingeslagen, middenweg verkieselijk voor, de belasting betalers vrij te stellen en van de woning- kiezers jaarlijks een aanvraag vorderen, om op de kiezerslijst geplaatst ce worden. Het over de drie stellen amendemen ten gezegde samenvattende, komt de Rott. tot het besluit, dat het amende ment der heeren Kolkman aange vuld door de opneming der capaciteiten, het meestaannemelijk is. Dat de voor stellers bovendien, evenals de heer Levy, den kiezersleeftijd van 23 tot 25 jaren, willen verhoogen, is voor haar eene aan beveling te meer voor hun voorstel. Het aantal kiezers dat volgens baar stelsel zou worden bereikt, acht de Rott. niet optegeven, maar zij schat op grond van eeD door het Departement van Financiën uitgegeven statistiek, alleen het getai van hen, die wegens betaling van personeel kiesgerechtigd zouden wor den, reeds tusschen de 500000 en 600000, waarbij dan nog zouden komen zij, die niet in het personeel, maar wol in de grondbelasting, de vermogensbelasting of bedrijfsbelasting zijn aangeslagen en de capaciteiten en zij, die op grond van bet aan do woning ontleende kenteeken het kiesrecht zouden erlangenwier getal zéker belangrijk zóu zijn. Zoo zóu 'dan, volgens de li. Ct ook door haar stelsel de'uitbreiding zeer aanzienlijk zijn. „Zij, die dit stelsel voor staan, doen dit dan ook1 niet, zegt de RottCt, om eene groote uitbreiding te gen te gaan, maar omdat zij do wijzo, waarop in het regeeringsvoorstel de uit breiding plaats heeft, niet kunnen goed keuren. Zij willen in do wet de door de Grondwet voorgeschreven kenteekenen zien opgenomen, die in het regeerings voorstel worden gemist, zonder deze ken teekeneD hoog op te voeren en daardoor het kiesrecht op bekrompen schaal uit te breiden". Om dit doel te bereiken acht, de Ct. samenwerking noodig van hen wier amendementen dezelfde ric-htiDg uitwijzen en »een mild gemeen overleg" van de zijde der Regeering. Te Kiel zijn twee Fraffschen als spi onnen opgepakt. Deze' heeren stelden bijzonder belang in de versterkingen der Kieler haven, in het Noördzeekanaal en in de oorlogschepen. Zij waren met een naar het hoogduitsch van «OM RAIMI]»» DOOR Toen graaf Wangerloh voor mij stond vol liefde en vol vertwijfeling, toen by mijn raad vroeg en mijne voorspraak bij Catharina's moeder, toen hij mijn invloed afsmeekte op haar bevreesd en wankel- haar gemoed en daarmede het eerste war me, gelukkig makende gevoel ook voor mg toonde, toen was mijn besluit snel ge nomen. Ik trad in hare plaats en bood God mijn hart, mijn geheele leven tot Zij nen dienst, opdat zij gelukkig mochten zijn. dierbare, dierbare moeder, riep het jonge meisje overweldigd uit en van hare zitplaats naast de non nederglijdeud en het schoone hoofd in haren schootleg gend, hoe groot en hoe goed zrjt gij eerst versta ik en uwen vrede! God, de Almachtige, die zulk een offer aan nam, moet verzoend geweest zijn, als er .werkelijk gezondigd is en wat Hij toen 'zond was beproeving, geen strat Snel legde de overste de hand op The- resa's mond en keek verschrikt om. Hoe on men spreekt gij kind, hoe boog- mot ig. Dat zijn gedachten, die gij van onder uit bet dal medebrengt naar boven, vrijzinnige redeneeringen, die pater Rus poli niet duldt, Hoe legt gij de daden Gods uit naar uwen zin. Theresa verhief zich en wees naar be neden in het lachende dal met zijne kas tanjes en wijngaarden, met zijn bloemen pracht, waartussehen de huizen der dor- peu, die men van hier zag, te voorschijn kwamen, Hij, die dat alles zoo heerlijk heeft gemaakt, is niet kleiner dan Zijne schepselen, zeide zij vol gloeiende over datgene, wat ik wilde doenhet was ook niet datgene, waar zij naar gestreefd had eigenlijk niet dat, wat zij had beloofd. Ik was geen bloed van haar bloed, geen vleesch van haar vleesch, ik bracht het klooster door mijn binnentreden niet de rijke gift mede, die voor Catharina be stemd was, ik kon s;echts een hart aan bieden, dat zien wijden wilde aan den dienst des Heilands, ter wille van hare zonden. Het was een geluk, dat het mij voerde tot de treden van Zijn troon, ook om mij zelfs wille, dat ik daar ivrede vond en ver giffenis, want Catharina en haar gemaal, van wier leven ik den toorn der moeder tuiging. Pater Ruspoli kan mij niet be- had willen wegnemen, hadden geen nüt van mijn offer. De vloek der diepge- schokte vrouw trof hen, de hand des Hee ren drukte hen zwaar.; als glas werd.hun geluk onder dien last verpletterd. Een; half jaar na ;haar huwelijk, omstreeks depr. zelfden tijd dat ik hier als novice na kwam, wat ik bg Catharina's huwelijk beloofde, riep het plotselinge doodsbericht van haren vader, die stierf tengevolge van rispen ter wille van deze beschouwing. Maar vertel verdeic lieve moeder hoe kon Catharina lan toch nog ongelukkig worden De moeder werd van deze zaak schrif telijk verwittigd door haren echtgenoot en tegelijkertijd schreef ik, dat ik in Ca tharina's plaats -zoude treden. Op de uit werking hiervan hadden wij volstrekt niet gerekend. De hartstocht der ongelukkige eene hersenschudding, het gelukkige paar vrouw werd tot razernij.'^ Zij meende zich prijsgegeven aar, alle Goddelijke straffee, omdat Catharina de belofte niet vervulde, die zij had gedaan, zij jammerde over haar aardsch en over haar eeuwig leven, zij laadde op het hoofd van haar kind al het onheil, dat zij komen zag met profetischen blik. En vol vertwijfeling lachte zij om terug uit Zwitserland, waar het in stille afzondering had geleefd. Dit was de eer ste ramp die hen trof. Zij namen, nadat de ter aardebestelling en de ontmoeting met Catharina's, broe ders, die bijzonder koel was, voorbij wa ren, de reis naar Rome aan om de ver giffenis^ der moeder te gaan afsmeeken de jonge gade, nu haar ook het machtig woord des vaders ontbrak, vol angstige bezorgdheid. Maar al hare vrees was niets, verge leken bij de werkelijkheidin Rome had een tooneei plaats, waarvan de indruk hg de arme Catharina nimmer werd uit« gewischt. Ach, mijn kind, het is waar wat de Heilige Schrift zegt: De zegen des vaders bouwt de huizen der kinderen, maar de vloek der moeder breekt ze at de toorn en do verwenschingen der met zichzelve en met de wereld ontevredene vrouw grensden aan razernij en heiaas, haar biechtvader stookte het vuur og aan Voor de zonder twijfel bedenkelijke om standigheid,'dat het een protestant was, voor wien men de heilige belofte der moe der onvervuld gelaten had, wilde hij geen vergiffenis schenken; Men verweet de jon ge vrou den dood des vaders als de eer ste straf van .dén .vertoornden God en venals, Hij zijne genade van haar deemoe dig .smeeken' aftrok, zoo wees de moeder haar terug van haren drempel. Een diepe melancholie waarin zich het eerste zelfverwijt, mengde, overviel Ca tharina, haar geest, steeds ter neder ge drukt door het gewicht der moederlijke strengheid en verbittering, was niet zelf standig en krachtig genoeg, om stand te houden te midden deser stormen. Week, 'teeder* met een, natuurlijken aanleg tot zwaarm oedigheid, liet zg het hoöfd zinken AXELSCHE

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1