Buitenland. Binnenland. staanden kiezers bovenal te doen is om de handhaving van eenmaal verkregen positie, of het citaat waar Groen betoogt dat de Nederlandsche monarchie in his- torlschen oorsprong met republikeinschen zin en geest doorvoed is. Waren deze citaten den heer wat al te kras, dan meent de Standaard dat hij bij zijn citaat over algemeen stem recht althans geheel de noot op blz. 246 van Ongeloof en Revolutie had moeten ge ven. Immers aan zijn citaat gingen juist dezeschoone woorden vooraf: »De natie wordt rechtstreeks overgeleverd aan de willekeur der meerderheid van het kies bevoegde porsoneel Het volk achter de kiezers is niet in tel. Evenwel, dit niet stemgerechtigde volk, al politiseert het niet, lijdt. In zake de Britsche kolencrisis laten de mijneigenaren bekendmaken, dat zij weigeren met de mijnwerkers eene co alitie te vormen, tot het opdrijven van den verkoopsprijs der kolen, om aldus tot eene daarmede overeenkomende ver» hooging van het loon te geraken. Ook weigeren zij het loon te handhaven op de hoogte waarop het was, toen kennis werd gegeven, dat het zou gewijzigd worden. Zij betreuren de houding der mijnwerkers, die het volgens hen onmo gelijk maakt tot overeenstemming te komen. Te Napels schijnt de orde weder her steld te zijn. Ook Zondag bleef het rustig, des avonds speelden de muziek corpsen op de pleinen en reden ook ee- nige huurrijtuigen. In Spanje blijft het op verschillende plaatsen onrustig. Te St Sebastiaan, waar de koninklijke familie vertoeft, vonden betoogingen plaats. De menigte verlang de van het op de markt spelende mu ziokcorps dat het Baskische volkslied zou gespeeld worden. Er werd geroepen Viva los fuerosWeg metSagasta. Toen het muziekcorps weigerde aan den volks wensch te voldoen ontstond een ver schrikkelijk tumult. De menigte wierp met steenen naar den gouverneur, die zich op weg bevond naar Sagasta. De troepen gaven ten slotte vuur; men telde aooden en 20 gewonden, waar onder politie-agenten. Eenige soldaten werden eveneens gewond. Volgens eeü bericht uit Hendaye legde de politie te St. Sebastiaan beslag op de bladen vóór hun verschijnen. De koningin maakt toebereidselen voor haar vertrek zij zou regelrecht naar Madrid teruggaan. Maandagavond was de stad rustig. In geval van nieuwe betoogingen zou de staat van beleg worden afgekondigd Het1 paleis der koningin en het hotel, waar de minister-president Sagasta lo geert. werden door cavalerie bewaakt. welk een gewichtigen dienst zij het kloos ter zou bewijzen, welks armoede door ha re hand in weistand veranderen zou. Ik was bespraakt, bespraakt als de slang in het paradijs. De non legde bewogen de band op ba re oogen, maar in het volgende oogen- blik voelde zij een zachte wang tegen de hare. Dierbare moeder, zeide het ionge meisje geroerd, hoe kunt gij toch zoo dwalen ten opzichte van uzelvcn. Treurig lachend schudde de overste het hoofd. Voor God, dan Almachtige, waren mij ne beweegredenen niet rein, hce ook ik- zelve mij te dien opzichte verblindde. Tot mjjn geluk leerde Hij mij echt later die beweegredenen kennen entooniemii daar mede den weg der boete. Als ik een oogenblik de moedige stand vastigheid mijner vriendin had doen wan kelen, zoo behaalde toch het volgende oo genblik de liefde eene overwinning op mij. Catbarina hing aan den Duitscben graat met een innigheid, die niet losliet, zelfs niet onder de bedreiging van Goddelijke Straf, en hij hield haar vast, als wilde hij Op het Torosplein te Saragossa hadden eveneens ongeregeldheden plaats en wer den de overheidspersonen met steenen geworpen. De politie dreef de menigte uiteen en nam eenige belhamels in hech tenis. Op verschillende plaatsen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika is het getal werkloozen zoo groot, dat men niet zonder bezorgdheid de toekomst tegemoet ziet. De mayor van Chicago schat het getal werkloozen in die stad op 200,000. Hij wyst op de gevaren welke daaruit kunnen ontstaan, als men faun geen werk verschaft. Miiwaukee trekken dagelijks hon derden werkloozen door de stad en ver langen werk. In New York hielden de werkloozen herhaaldelijk bijeenkomsten, waar anar chisten op de groote trom sloegen. In Buffalo hebben eenige werklooze Polen, wien het eten in het werkhui?» niet naar den zin was, den leverancier op de markt klop gegeven. Na een ge vecht met de politie werden de rustver stoorders opgepakt. Volgens een dezer dagen verschenen vlugschrift gaat het in den Belgischen Congo-staat ook al niet zooals het zou moeten gaanDe maatschappijen treden schandelijk op tegenover hare agenten, vele factorijen drijven slavenhandel en met de zwarte meisjes wordt door de blanke heeren zeer raar omgesprongen, kortom de Europeesche bescbavers laten zich ook hier van hunne ware zijdeken nen. De gunstige gevolgen van de weder- openstelling onlangs, der Belgische gren zen voor het vee uit Nederland blijven voor het Noorden steeds aanhouden. Na afloop-der Vrijdagsche markt te Leeuw arden vertrok gedurende de laatste we ken geregeld te 4,80 namiddags een speciale veetrem naar Belgie, die ge woonlijk meer dan 50 wagens, soms 60 wagens telde. Daar al het veever- voer per snelgoederentrein geschiedt, had de Exploitatie-Maatschappij onlangs be sloten, in het belang van eene tijdige aankomst en tot waarborg van het ge regeld vervoer iederen Vrydag te 3.30 nog een extra-veetrein te doen vertrek ken, bestemd voor vee naar Belgie en Vüssingen. Ook van deze gelegenheid wordt een druk gebruik gemaakt. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat met ingang van September a.s., de adspi- rant-ingenieur van den rijks waterstaat Baucke, thans te Dordrecht, zal dienst doen onder de bevelen van den hoofd ingenieur, belast met den algemeenen dienst, ter standplaats 's-Gravenhage, en dat de adspirant-ingenieur van Hooff thans te Terneuzen, zal dienst doen on haar den Hemel afpersen. "Wellicht ech ter zouden zij toch gescheiden zijn, als niet Catharina's vader zich beslissend aan de zijde zijner dochter gesteld had. Hem beviel de minnaar,'zyn rijkdom kwam hem gewenscht voor, bij meende het tee- der geliefde kind door een huwelijk eene schadeloosstelling aan te bieden voor ha re arme, vreugdelooze kindsheid en hield een eigen hart voor eene gelukkiger plaats dan de door God vervulde stilte des kloos ters. Maar hij wist ook, dat al zijne te genwerpingen en machtspreuken terug zouden stooten op den vasten wil zijner vrouw, zoodra het schuchtere kind zich weder bevond onder haren alleen heer- schenden invloed en zoo maakte hij ge bruik van zyn vaderlijk recht en liet, ge hoor gevend aan de dringende bede van graaf Wangerloh, het paar door priesters hand verbinden. Dat moet eea goede, toegevende pries ter geweest zijn, zeide Theresa in ver rukking, pater Ruspoli zou den zegen ge weïgerd en het offer verlaDgd hebben. Dat offer werd door den priester in Nizza eveneens verlangd, mijn kind, en der de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivierenteneinde te worden toegevoegd aan den ingenieur in het 4e rivier-arrondissementter standplaats Dordrecht. De minister van koloniën heeft een wetsontwerp iDgediend, strekkende om het le hoofdstuk der Indische begrooting voor 1893 te verboogen met 85,400 ter bestrijding van de uitgaven, verbon den aan de uitzending van den benoem den gouverneur-genemal van Neder- landscli-ïndie en aan den terugkeer naar Nederland van den tegenwoordigen land voogd. Wat den benoemden gouverneur-ge neraal betreft, woi dt als naar gewoonte gerekend op ƒ60.000 wegens kosten van uitrusting en op ƒ20.000 voor reis kosten naar Indie en traktement gedu rende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aankomst in Indie, terwijl ten behoeve van den aftredenden landvoogd wordt geraamd ƒ5400 voor pensioen en vergoeding der kosten van overtocht naar Nederland. Dinsdag was in de tweede bijeen komst van Nederlandsche juristen ver eeniging, te Utrecht gehouden, aan de orde de vraag »Welke behooren de grondslagen te zijn voor do samenstelling eeDer alge meen© politiewet ten aanzien zoowel van de bevoegdheden ais van de organisatie der politie Praeadviezen waren over dit onder werp uitgebracht door de heeren mr Th. Heiligers en mr Kist. Hierover en over het vraagpunt zelve werd woord gevoerd door verschillende heeren, mr Van Geuns, ambtenaar van het te Zierikzee Daarna kwamen in stemming de vragen Is een algemeen© regeling van de organisatie en bevoegdheid der politie by de wet noodzakelijk Deze werd bevestigend beantwoord. Moet in beginsel de gemeentepoli tie, als zelfstandig deel der politie, ver vallen en in de rijkspolitie worden op gelost Ook deze vraag werd mei 46 tegen 19 stemmen bevestigend beantwoord. Moet de leiding der rijkspolitie worden toevertrouwd aan den minis ter-van justitie? of aan den minister van binnenl. zaken? aan een afzon derlijken minister van politie? Het antwoordde luidde: aan den mi nister van justitie. Moeten voorts als hoofden der rijks politie worden aangewezen de hootden van het bij de hoven en recht banken afzonderlijke ambtenaren? Het antwoord luiddede hoofden van het De vraag, nog door het bestuur ge steld of ook bij enkel rijkspolitie den burgemeester een passende plaats in de oiganisatie moet worden aangewezen, werd met 40 tegen 18 stemmen beves tigend beantwoord. Moet, als naast de rijkspolitie een gemeentepolitie in stand blijft, de werk kring van deze in beginsel worden be perkt tot handhaving van de plaatselijke verordeningen en de belangen van bloot plaatselijken aard? Dit vraagpunt verviel. Is het wenscheiijk aan den com missaris der koningin toe te kennen toezicht over de gemeentepolitie be voegdheden ten aanzien der rijkspolitie Punt werd ontkennend beantwoord. Moet voorts, bij instandhouding eener gemeentepolitie, in buitengewone omstandigheden het gansche beleid dat was ook heilige plicht. Ik zeide reeds daar straks Gij zult uwe gelofte aan den Heei nakomen. Maar wie heeft het dan gedaan in ha re plaats, riep het jonge meisje levendig uit. Ikzelt Theresa, hernam de overste be slist. (Wordt vervolgd.) worden opgedragen aan den burgemees ter? dit door hem gevoerd worden onder toezicht van den Commissaris der Koningin het oppergezag dan wor den toegekend aan den Minister, hoofd der Rijkspolitie Ook dit vraagpunt verviel. Moet de wettelijke regeling van de bevoegdheid der politie geschieden door middel van een nauwkeurige om schrijving van de bevoegdheden, ha'ir verleend een nauwkeurig algemene omschrijving en van de beperkingen ha- rer bevoegdheid bij de vervulling van die taak Deze vraag werd bevestigend beant woord. In de pauze werden tot leden van het bestuur gekozen de mis.Mom Visch, Eysell en Bolhuis, en tot Fecretarispen- ningmeester mr van Hamel. AXEL, den September 1803. Tal van vlaggen wapperden gisteren ter eere van koningin Wilhelmina. Des avonds gaf Concordia een concert op de markt, waarbij een zeer talrijk publiek tegenwoordig was. Gedurende dit con cert, dat tot ruim 10 ure duurde, heersch- te do prettigste stemming onder de ve len, die rondom de muziektent waren samengestroomd. Bij niet weinigen was die stemming zelfs zoo prettig, dat ver geten werd naar de muziek te luisteren. En dat die muziek niet onverdienstelijk werd uitgevoerd, bewijst wei het feit, dat een bekend liefhebber den wensch te kennen gaf het derde nummer, Feest groet, marsch van Gallin, nog eens te hooren, aan welken wensch door den di recteur welwillend werd gehoor gegeven. Het nummer Le gai Campinoiseen vroo- lijke, opgewekte marsch in de zes-acht ste-maat was oorzaak, dat velen zich moesten bedwingen om niet aan het dan sen te gaan. De jeugd amuseerde zich met het afsteken van klein vuurwerk. In de afgeloopen maaDd Augustus werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behandeld 454 telegrammen, waar van 256 ontvangen en 198 verzonden. Er werd ontvangen 90.37. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg het getal 365, waarvan ontvan gen 203 en verzonden 159. De ontvangst bedroeg ƒ65.58. Voor de vrijwillige oefening in den wapenhandel hebben zich jongelingen aangemeld. De Ct. meldt: "Woensdag namiddag, nabij hoog wa ter, is aan den Oöstbavendam te Tei- neuzen omhoog gevaren en blijven zitten de Duitsche stoomboot Hinrich, gez. Shra deimet hout van Riga naar Gent Te vergeefs werd door twee sleepbooten be proefd het schip af te brengen. Men is begonnen de lading in tjalken telossen; het grootste gedeelte der deklast is over boord geworpen en is op de reede drij vende, terwijl het schip op eyn gevaar lijk punt zit. Gisteren nacht is het vaartuig, bij op komend tij, met behulp van twee sleep booten van den dam afgebracht en op het kanaal gekomen. Het schip is dicht gebleven en heeft géene belangrijke averij bekomen. De HoogWelGeb. beer baron Collot d'Escury, burgemeester van Boschkapello en Stoppeldijk, is benoemd tot rentmeester van het Kroondomein in het rentambt Hulst. De heer Bierlé van Terneuzen, slaagde deze. week te Gravenhage voor de acte Franse lager onderwijs. Bij het gehucht Marolleput onder de gemeente Oostburg is in den' nacht van Woensdag op Donderdag de weduwe Bart met hare twee met haar samen wonende dochters om het leven gebracht. Een der lijken werd gevonden iri, een tweede lijk huiten naast de woning en dat der weduwe op ongeveer honderd meter afstand van de woning op den penbaren weg. De wonden zijn toege bracht aan hoofd en pols. Dader of da ders onbokend. Rijks- en gemeentepoli-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2