No." 759. Woensdag 50 Augustus 1895. 0e Jaar#, HIJ is 4e wE-dkt; Nieuws- en Advertentieblad voor Zee wsch aand ren. MELKMAN, Voorschotten. 5Q. FEUILLETON. De Kieswet. AXEL. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van tot regels 25 cent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dg Protest. Noordbrabanter laat zich over het besluit der gezamenlijke suiker- fabrikanten om het ontvangen van vooi schot van meer dan fabrikant door de landbouwers tegen te gaan volgender wijs uit. Vele landbouwers in de Bommeler- waard en waarschijnlijk ook elders, zijn in groote moeilijkheden gekomen door hunne contracten met de beetwortelsui- kerfabrieken. Vroeger gaf elke landbouwer zijn land bij ééne tabriek aan, doch dit veroor zaakte eene groote vertraging bij de in scheping der bieten. De aanlegplaatsen langs Waal en Maas zijn over het alge meen klein, zoodat er slechts eenige kar ladingen kunnen gestort worden. Was er dus geen schipper van de fabriek waai mede noen gecontracteerd had, dan moest men wachten met den aanvoer. Riet zelden gebeurde het toen, dat de vorst reeds inviel eer de laatste gescheept konden worden. Om dit ongerief te vermijden, contrac teerde men met twee of drie fabrieken, doch met elke fabriek slechts voor een gedeelte van het land dat men voor bie ten had bestemd, en ontving men van elke tabriek een voorschot op het aan gegeven gedeelte. Begon men de bieten te steken, dan voerde men geregeld aan, daar er gewoonlijk van een of twee fa brieken een schip voor den wal lag, ter wijl men zoigde, dat elke fabriek haar aandeel kreeg. Twee drie jaar heeft dit op deze wijze plaats gehad, de agenten wisten het waarom en maakten er geen bezwaar NAAR HET HOOGDUITSCH VAN «OLO BAIMÜA» van. Met dit al teekende men een contract, waarin dit verboden was. Nu weet ieder hoe het met het tee- kenen van contracten, huurceelen en verzekeringspolissen gewoonlijk gaat bij buitenlui. Op goed vertrouwen aan, wor den ze gewoonlijk geteekend zonder ze aandachtig gelezen te hebben, en dit is ook bet geval geweest met de boeren in de Bommelerwaard. In die contracten nu is bepaald, dat men met andere fabrieken geen contrac ten mag sluiten voor den bouw van sui kerbieten. en wel op poene van terug gave der voorschotten met percent rente en daarenboven eene boete vhd per are of 100 per hectare. Velen drongen geen kennis van die bepaling, anderen die het wisten ver trouwden op de usance dat ei geen ge volg aaD werd gegeven, daar de agenten zeer goed wisten met welk doel men de bepaling niet nakwam. Maar zie, wat is het geval De fa brikanten die in bond met elkander staan en elkander inzage geven van de con tracten, hebben dezer dagen den boeren doen aanschrijven door hunnen advocaat, dat ze binnen dagen de voorschotten met percent rente moeten betalen en daarenboven de boete van ƒ100 per moeten voldoen, onder bedreiging van een deurwaardersexploot en daarop vol gende executie bij nalatigheid van be taling. Het is gemakkelijk te begrijpen hoe deze sommatie de arme landbouwers in verlegenheid brengt. Wij lazen eene dei- sommaties van eenen boer, die ƒ510 voorschot had ontvangen en nu ruim ƒ800 De non zuchtte. In ding laat uw geheugen in den steek, Theresa, gij noemt haar zuster en toch droeg zij geen ordekleed. Het jonge meisje keek de overste aan dachtig aan en deze ging voort. Wel was zy bestemd voor het klooster, maar de liefde lokte haar en zij gaf zich over aan hare macht, tot een verschrikkelijk noodlot, machtiger dan eenige aardsche hartstocht, haar terugvoerde. Werd zij verlaten, had de dood haai den man harer liefde ontroofd, of was hij die liefde onwaardig, vraagde Theresa met de ijverige deelneming, die de jeugd ge voelt voor geschiedenissen des harten. neen, hernam de overste, de man harer keuze, ofschoon een protestant, was een edel menscb,- zijne liefde heeft haar onveranderlijk begeleid door haar droevig leven, bleef haar getrouw tot aan den dood en leeft nu nog over haar graf En nochtans was zij ongelukkig? riep het jonge meisje uit, de handen in elkan der slaande, eerwaarde moeder, dan heeft zij het kleinood niet erkend en niet in waarde gehouden, dat de hemel haar gegeven had Een onderzoekende blik trof de jeug dige spreekster, die zoo vol vurige over tuiging sprak. Toen zeide de non ernstig: Met schuld beladen geniet men geen ge luk. Gij zult den Heere uwe gelofte ge stand doen, zegt de Heilige schrift en Catbarina heeft de hare niet vervuld. Maar daar gy zooeven snel en onbedacht spraakt, over de macht van een gevoel, waai van gij nog niets kunt weten, bekruipt mij de vrees, dat gij ten tijde van uw leven in de wereld dat vergund was aan de zijde uwe vaders, van verre het bedrog en den glans der liefde hebt gezien en aaD rente en boete daarboven moest te rugbrengen. Ware het alieen de ei&ch om het voor schot mei rente terug te betalen, dan zouden velen zich nog wel kunnen red den, daar zij dan toch de vrije beschik king over hunne bieten krijgen, die ze dan weer kunnen verkoopen, doch met dien eisch is bet te voorzien, dat de mees ten worden geruïneerd of geëxecuteerd. Nu kan men wel zeggen dat is hun eigen schuld en de fabrikanten zijn hun recht, want ze hebben vi ijwillig geteekend, doch al wat wettig is, is daarom nog niet billijk Daar wij onze inlichtingen over die zaak van zeer vertrouwbare zijde hebben ontvangen, spreken wij bet openlijk uit, dat wij deze behandeling ten hoogste on billijk vinden. Door zulke handelingen van de macht hebbers moet de zinkende kleine boeren stand binnenkort ie gronde gaan. Wij vestigen de aandacht op dit treurig feit, verti ouwende dal de publieke bespreking aanleiding zal geven tot intrekking of vermindering van dien eisch. ik zal CatharinaB geschiedenis verhalen, opdat gij ook hare ondiepten leert ken nen. Zij geleek in vele opzichten, There&a zij was goed en waar» vol diepe vroom heid, maar zij was zachter dan gij, min der geschikt om weerstand te bieden. venals zij gehoor had gegeven aan de verlokkingen, evenzeer luisterde zij, den heiligen zij dank, nadat zij gefaald h&d, ook naar de stemme des berouws, eene stem, die haar terugleidde op bet pad, dat zij nimmer had moeten verlaten. Van moederszijde stauude zij at uit een edel Romeiusch geslachtmaar haro jeugd In de Prov. Gron. Ct. maakt P(oeiman) eenige opmerkingen naar aan leiding van de vraag: »Zou werkelijk over de kieswet van den minister Tak dezelfde lijdensgeschiedenis beschoren zijn als over de legerwet van den minister Borgansius, en zou zij ook nu reeds door de Kamer ter dood opgeschieven zijn?" welke opmerkingen wellicht de voor standers der wet zullen kunnen bemoe digen. Hij schrijft was nooit vreedzaam en liefderijk ver pleegd als de uwe Hare ouders leefden, zoolang de kleine Catbarina zich herin neren kan. in eene ongelukkige echtver bintenis, die later zelfs ontbonden werd. Gevoelens, deels van de hoogmoedigste, deels van de straf baarste soort, vervreemd den het hart der vrouw van haren man en van haren plicht, gevoelens over wel ke God alleen rechter is, maar die even wei invloed hebben uitgeoefend op het gansche leven harer kinderen. Bezield met de gloeieödste liefde lot het vaderland, had zij met weerzin hare hand geschonken aan een Oostenrijksch officier, Ben haar vader haai had opge drongen uit persoonlijk belang. Verschil lend in vaderlandscbe belangen, verschil lend in levensbeschouwingen, vormde zich van het begin af aan tusschen de jong gehuwden eene klove, die in den loop der jaren zich steeds verwijdde, zelfs nog toen de heme: dit ongelukkige paar met drie lieve kinderen gezegend had., Zij woonde toen in Milaan, waai CathaBna'-' vader een gewichtige militaire betrekking bij het Oostenrijksche leger bekleedde De jonge vrouw, schoon, veelbeteekenend, eens de toongeefster in de Romeinsche gezelschappen, meed opzettelijk die krin gen, waartoe haar man behoorde, vol on verholen tegenzin wendde zij zich af van lederen Duitscher, en zy was onverstan dig genoeg, om dit openlijk te tponen en Vooreerst herinner ik aan het feit, dat de minister zelf deze meening niet deelt. Hij heeft zich in het debat betreffende dit besluit niet gemengd en vervolgens in zijn aDtwoord aan den heer Beelaerts van Blokland met zooveel woorden ver klaard, dat hij aan dit besluit geene po litieke beteekenis toekende en dat bij niemand gerechtigd achtte, aan zijn zwij gen soortgelijke beteekenis te hechten. Hij zag in dit besluit mets anders dan eene regeling van werkzaamheden en dus om zoo te zeggen een huishoudelij ke aangelegenheid, door de Kamer zelf zonder bemoeiing der regeering te be schikken. Vervolgens mag men niet vergeten, dat de Kamer thans andere omstan digheden verkeert dan in het voorjaar van 1891. Toen stonden de algemeene verkiezingen voor de deui, en tamelijk algemeen was de verwachting, dat zij op eene omzetting der Kamer zouden uitloopen. Werd deze verwachting ver wezenlijkt, dan zou de regeering moeten aftreden, om plaats te maken voor een ander ministerie, welk op de meer derheid in de nieuwe Kamer kon steu nen, en het was volstrekt niet zeker, dat deze regeering de legerwet van ha re voorgangster zou handhaven. In dit geval stond dus vei daging van de be handeling der wel gelijk met eene ver werping. De tegenwoordige Kamer heeft echter nog twee volle jaren voor zich en zij zal, ook indien zij het werkelijk wilde, de behandeling cier kieswet be- zwaailijk zoolang kunnen vertragen en vei schuiven, tot nieuwe algemeene ver kiezingen mogelijk leiden tot het optre den van een ander kabinet, 'twelk met haren man in zijne betrekking, in zijne gewoonten, zelfs infjzijne rechtmatige ei- schen te beleedigen. Te dien tijde verkeerde daar aan huis een jong Genuees, die aller opmerkzaam heid trok. Van Oostenrijksche zijde hield men een waakzaam oog op hem, daar hij, in weerwil van de groote voorzichtigheid waarmede hij zich onttrok aan het open bare leven, voor een leider der Italiaan- sche partij gehouden werd. In bet begin wa" het reinste en ver- hevenste aller gevoelens, hetwelk hetn aan de vrouw van den Oostenrijkschen ovrr- ste verbond een gloeiende vaderlandslief de, de droom, Italië vry te zien, eensge zind en groot Maar uit deze overeen stemming in gevoelens groeide ook eene overeenstemming des harten, per&oonlijke belangey mengde zich daarin en Oatha- rina's moeder werd eene plichtvergeten en ongetrouwe vrouw. Eenige gewichtige maatregelen van het Oostenrijksche mihlaiie kabinet, behan deld in een "geheim geschrift, bevonden zich ter kennisneming in handen van Ca- tharina's vader, maatregelen, var» tot dusverre alleen aanduidingen en \al- sche geruchten in het openbaar beken geworden waren, mm wier juiste inbond van liet uit er ie g'Meht was voor de on tevredenen. iHirrina's moeder, smts langen tyd reeds uiedpgoleepl door lu ren strafbaren h.i'Utoebt, maakte zie AXELSCHE COURANT. DOOR

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1