Buitenland. Binnenland. Predikbeurten te Axel. Tijds. De commissie koe zich in hoofdzaak wel met het leerplan des heerenR. ver eenigen alleen vond zij uren wel wat veel. Indien het kon en het noodzake lijk zou worden bevonden kon zij zicii bij schoolonderwijs (herhalings-) wel neer leggen, doch men voor Jandbouwon derwijs zou eerstens meer leerlingen doen vinden en in de tweede plaats was het practiscb misschien beter uitvoerbaar "Wenschelijk zou het wezen wannoerdit onderwijs ook door leerlingen uitandeie scholen kon worden bijgewoond. In dien geest zou de commissie aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van algemeen rapporteeren, dat, zijn wij wel ingelicht, bij het tot stand komen der zaak voor subsidieeren, enz. zou zorgen. Het is te betreuren zegt de Amst. dat de Italianen hunne goede zaak door overmaat van hartstochtelijkheid hebben bedorven. De volksbewegingen, waarvan wij reeds melding maakten, heb ben in tal van plaatsen eon ernstig ka rakter aangenomenal is er geen bloed vergoten, aan de eischen der internation ale hoffelijkheid is in menig opzicht te kort gedaan door beleediging van de of- ficieele vertegenwoordigers der Franscbe regeering.. Intusschen hebben juist deze uitbarstingen van den volkshartstocht, hoe paradoxaal het ook moge schijnen, de bij legging van het conflict gemakke lijk gemaakt. Immers het feit, dat niet slechts de Fransche regeering, maar ook de Italiaansche bare verontschuldigingen had aan te bieden, maakte bet voor de eerste gemakkelijker, ongelijk te beken nen. Thans wordt gemeld, dat de Fran sche regeering zicb niet slechts bereid heeft verklaard om den burgemeester van Aigues Mortes aftezetten en om de door het gerechtelijk onderzoek aan te wijzen schuldigen aan den moord, op de Italianen gepleegd, gestreng te straffen, maai ook om aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers eene geldelijke schadeloosstel ling uit te keeren. De Italiaansche re geering heeft hiermede volkomen genoe gen genomen, en doet thans haar uiterste best, om haai eigen onderdanen, die nog in groote opgewondenheid verkeeren, tot kalmte aan te manen en om alle buiten sporigheden krachtig tegen te gaan. Of ficieel kan men dus het incident als geëindigd beschouwen. Maar het valt niet te ontkennen, dat de tpch ai niet zeer aangename verhouding tusscheri de beide landen er niet beter op is gewor den Een paar maanden geleden consta teerden de Franschen, dat den Duit- schen keizer te Rome van de zijde der bevoking eene zeer koele ontvangst was ten deel gevailen, en besloten daaruit, niet ten onrechte, dat de trip]© alliantie bij het Italiaansche volk niet populair was. Thans heeft in menige Italb^LaChe stad de kreet Ewira la tripliceweer klonken, en werd de volksmenigte niet moede den „Inno popolare tedesco", het Duitsche volkslied, toe te juichen. Eene kleinigheid, als men wil, maar toch eene kleinigheid, die feeken De Norddeutsche Allg. Ztg. zegt, dat het voor de Fransche regeering, nu hare positie door de verkiezingen bevestigd is, gemakkelijk was haar internationale ver plichtingen na te komen. Het blad prijst het staatsmansbeleid van de krachtige Italiaansche regeering. die geen invloed van de volkshartstochten op de interna tionale politiek dulddehieruit blijkt, volgens de Norddeutsche welk een zegen een krachtige regeeiing voor bet behoud van den weieldvrede is. Het Deensche Koningspaar en andere leden van het koninklijk huis zijn naar men uit Kopenhagen aan de Ct. meldt Maandag naar Fredensboig gegaan, waar inden loop dezer week de czaai en de czarin met hunne kinderen worden verwacht om zooals gewoonlijk een zes weken in vertrouwelijk familie leven door te brengen De dag waarop gasten aankomen, is nog niet bekend. Wel weet men, dat de prinses van Wa les met hare twee ongehuwde doenters Victoria en Maud, na eenen tocht langs de Noorsche kust op de O&bomenaar Fredensborg koers zetten zal. Ook de hertog van York en zijne jonge vrouw worden hief, zij het slechts voor korten tijd, verwacht, maar nu heet het weer, dat zij niet zullen komen. Ook rekent men tegen September op den hertog van Curaberland en zijne vrouw Thyra, met zes kinderen, en op koning George van Griekenland, die te Aixles-Bains is. Zijn tweede zoon George is hier al, en zijne vrouw koningin Olga en dochter prinses Marie verwacht men tegelijk met de Russische verwanten. Dan komen nog de gravin van Hessen, die weduwe is van eenen broeder der Deensche ko ningin, en eene dochter. Alle leden der familie zullen den 7den September, den 76en geboortedag van koningin Louise, op Fredensborg bijeen zijn. Ook gelooft men, dat zoowel keizer Wilhelm als hij in September naar Zweden gaat, om in West-Gotland te jagen als zeker ook koning Oskar een kort bezoek van eenige uren aan Fre densborg zal brengen. Een langer bezoek zoo zegt men sub rosa wordt, en misschien zeer spoedig, tegemoet gezien, een bezoek, dat in zeker opzicht verre gevolgen kan hebben, aangezien de gast, die nog niet genoemd kan worden, politieke beginse len van het grootste gewicht vertogen wooidigt, teiwijl hij overigens slechts aan lid der Koninklijke familie nader verwant is. Overigens wordt, zooals men weet, op Fredensborg juist geen politiek behandeld. Men geniet er alleen van het gezellig familieleven. ge gelaat, toen jj den tuin binnentrad en de overste bemerkte, die nog aan de steenen tafel onder den plataan boom zat, waar de geestelijke rnet haar had gespro ken. Het jonge meisje was verrassend onfc wikkeld in de anderhalf jaar sinds wij haar voor hel laatst zagen, toen zij groe tend en wenkend op de stoep van het paleis te Venetie stond en den gondel nakeek, die Richard henen voerdeZij was grooter geworden en het doorzichtige witte kleed dat zij droeg, omsloot slanke en buigzame, maar ten volle ontwikkelde vormen. Iets als verwondering was te lezen in haar oog, toen zij de overste op deze ure en alleen in den buitentuin vond, die in weerwil zijner heerlijke ligging wei nig door de nonnen werd bezocht. Toch durfde zij niets vragen, maar zette zich neder aan hare zijde. Hoe schoon is het daar, zeide het jonge meisie, eigenlijk te .schoon om te slapen, daar moest men leven, want van daaruit ziet men bet verste het land in. Zij zijn moe, die daar rusten, zeide de overste, het leven lokte hen niet aan en der eenige, die dit leven pioefde, brak het hart daarover van berouw en ver driet. Theresa zag haar onderzoekend aan van berouw en verdriet? waardige moeder, dat is toch de schuld niet van het leven, maar van haar, die het niet goed begreep. Maar het leven biedt gelegenheden biedt verzoekingen aan, die de heilige kloostermuren in het geheel niet naderen. Wie het hart verbergt in haren vrede eer de wereld het heeft beroerd, die is wel geborgen de arme Catharina, voor wier ziel zoo even eene mis gelezen is, heeft het beweend, dat zij ooit geluisterd heeft naar de lokstem der wereld. Was het zuster Catharina vroeg The resa met levendige belangstelling, die ar me zuster, die nimmer lachte en wier hand mij tuch zoo teederiijk lief koosde Haar lief gelaat ben ik niet vergeten, ik weet bet nog, dat zij zoo goed voor mij was en vermoedde niet, dat zij ongelukkig was. (Wordt vervolgd.) Het kasteel Fredensborg, met zijn groot park, ligt ongeveer 50 KM. van Kopen hagen en ongeveer 10 KM. van Helsin- gör en van de kust. Het kasteel, dat in het begin der 18e eeuw gebouwd is, is noch groot, noch goed ingericht. Slechts rnet moeite kan men er zoovele men- schen bergenin deze dagen zal het door meer dan 300 personen bewoond moeten worden. Om een denkbeeld te krijgen hoe klein behuisd men is, zie men in de kameis, waar het Russische vorstenpaar ondergebracht zal worden. Men komt door eene kieioe voorkamer, waar verscheidene kasten staan, in een matig groot salon hier is de kamer van czaar en czarin. Er staat eene oude schrijftafel, welke de keizer vele jaren gebiuikt heeft, een zeer eenvoudig stuk werk, dat aan den vrijstaanden achter kant zelfs niet gepolijst is, en waarvan het groene bekleedsel de vele campagne jaren draagt. De czaar heeft op den bodem der middelste schuiflade zijnen naam geschreven en daarbij de jaartallen van al zyn verblijfdagen op Fredensborg. Ook op de ruiten van de twee vensters in deze kamer leest men vele namen, voorletters en jaartallen en een paar ly rische woorden „Du liebes Fredensborg enz. Naast dit salon ligt de slaapkamer van het keizerlijke paar, welke kamer te vens dienst doet als kleed en badkamer van de czarinde czaar heeft eene af zonderlijke kleedkamer. Groot zijne deze ruimten echter niet. De andere koninklijke familiën hebben ongeveer evenveel of minder kamers. Grootvorstin Xenis b.v. heeft in het ge heel slechts niet gioote kamer. De twee jongste prinsessen Victoria en Maud van Wales hebben tezamen eene kamer' welke iets grooter is. Menigeen zou zich verbazen, als hij zag of hoorde, hoe buigerlijk eenvoudig de geheele familie hier leeft. Maar deze hooge lieden hebben het zoo het liefst. De minister van binnenlandsche za ken, Gelet op art. 22 van net koninklijk besluit van September 1892 (Staatsblad no. 215; tot vaststelling van buitenge wone maatregelen tot afwending der ziatische cholera en tot wei irig harer uit breiding en gevolgen, gewijzigd bij ko ninklijk besluit van 25 Maart 1893 Staats blad no. 56) Brengt ter algemeene kennis, dat, tot wering van de besmetting van Aziati «ohe cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen die laDgs Hansweerl 'Lge ureente Kiuiningen) het land bronnen- vuren, met toepassing voor zoover mogelijk van de artikelen 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 en 21 van bovengenoemd koninklijk besluit (Stct.) A.ViiL den 35 Augustus 1803. De Augustus-collecte voor de school met den bijbel alhier heeft opgebiacht 215,53. Hontenisse. De wreede onverbid delijke dood heeft zooals we in ons vorig nummer hebben medegedeeld een zwaar offer gèëischt. De Hooggeboren heer baron Collot d'Escury is niet meer. Nog geen acht weken geleden vertrok bij naar Duitschland in de hoop zijn verloren ge zondheid te herkrijgen, doch dit heeft, jammer genoeg, zoo niet mogen zijn. De dood maakte jl. Zondag een einde aan zijn welbesteed maar helaas ce kort leven. Noode, als had hij een voorge voel van zijn naderend einde, verliet de alom beminde man zijne gemeente, die hem door een 25jarig verblijf zoo na aan het harte lag. Die gemeente heelt den geliefden doode niet mogen aanschouwen. Het lijk is naar Noordwijk veivoerd, alwaar het jl. Woensdag is begraven en waar namens de gemeente een krans op de lijkkist is nedergelegd. Welk een schrille tegenstelling vormen deze dagen van rouw met de feestdagen van 20 en 22 JuniToen had zich rijk en arm, jong en oud ingespannen om de feestvreugde te verhoogen, toen wapper den allerwege de feest vlaggen en klonken de jubeltonen van den oever der Schelde tot onder de wallen van Hulst. Thans hangen de rouwvlaggen treurig neer van hun omfloeisde stokken en guen mond is er, waaraan geen klaagtonen, geen boezem waaraan geen zucht ontsnapt. En dat is ook geen wonder. Onze pas ontslapen burgemeester heeft veel voor zijne gemeente gewei kt. Doch niet alleen als burgemeester, ook in wij der kring heeft hij gearbeid. Wie hem gekend heeff als rentmeester van bet kroondomein, als schoolopziener in het arrondissement Axel, ais lid der Provin ciale staten van Zeeland, zal moeten er kennen, dat een edel mensch ten giave gedaald is. Baron Collot d'Escury was een man, die niet tevreden was wanneer hij enkel zijn plicht had gedaan. Hij deed meer dan zijn plicht. Hoeveel veronge lijkten heeft hij recht gedaan, hoeveel armen heeft hij ondersteund, hoeveel hulpeloozen redding geschonken Menig man is ons bekend, die zijne positie aan den rentmeester van het kroondomein, aan den schoolopziener in het arrondissement Axel heeft te danken. Niet alleen do gemeente Hontenisse, maar ook Vlaanderen, maar ook Zeeland verliest in d'Escury een man, die ongemeenen invloed gehad beeft op den gang van zaken. Wij zijn ei dan ook van over tuigd, dat ai moge deze man der ge meente ook als ieder sterveling zijne gebreken en tekortkomingen hebben ge had, zijne deugden en voortreffelijke ei genschappen hem in net hart van dui zenden eene eerzuil hebben gesticht. Het stiekke der treurende familie tot veitrooslmg, dat even zoovelen deelen in haren rouw. De heer Eshuis van Hulst, slaagde Dinsdag fce Gravenbage voor de Fransche taal, lager onderwijs. Dinsdag behandelde de Haagsche rechtbank de zaak tegen den werkman oud 56 jaar, geboren te Tei- neuzen, thans zonder vaste woonplaats, beklaagd van diefstal van twee rijtuig lantarens. Hij was reeds vioeger voor een dergelijk misdrijf gestraft. Hij be weerde uit avmoede gehandeld te hebben. Tegen hem werd maanden gevan- genstiaf' geëischt. Naar De Tijd meldt had Dinsdag de vrouw van een ambtenaar te Sas van Gent de onvoorzichtigheid van met een brandend petroleumtoestel den trap op te gaan. Toen zij een paar trappen be klommen had trapte zij op haai' kleed, wat ten gevolge had dai zij viel en in een oogenblik in brand stond. Schoon haar man haar dadelijk in het water wierp hadden de vlammen het slachtoffer toch gevaarlijke brandwonden toegebracht. Het duurde lang eer geneeskundige hulp verleend kon worden Een grondwerker en zijne huis vrouw eene arbeidster, uit Jansteen, hebben te Antwerpen vier hunner kinde ren in hulpeloozen toestand achtergelaten. De kinderen zijn voorloopig aan de Maat schappij tot opvoeding van weezen in het huissgezin, gevestigd op den huize Zand bergenbij Amersfooi ter verpleging toe vertrouwd. De ouders zijn vermoedelijk naar Nederland teruggekeerd. De minister van justitie verzoekt op sporing en bericht omtrent hunne ver blijfplaats. Ct.) Zondag 37 Augustus. Ned. Herv. Kerk. Voorm. uur: Ds Hugenholiz. Nam. uur: Ds Hugenholiz. (Catech. 32.) Collecte Noodl. Kerken en Personen. Gereformeerde Kerken. Kerk Voorm. uur Ds Linden. Bediening II. Avondmaal. Nam. uurDs Linden. Nabetrachting.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2