No. 758. Zaterdag 20 Augustus 895. 9e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc -Vlaanderen. DIELEMAN, ij Landbouwonderwijs 49 FEUILLETON. AXEL. msmt&ifi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numrn. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie voor eiken regel van tot regels 25 cent; meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Stiens vergaderde Maandag avond de commissie van onderwijsbelangen, ten einde te beraadslagen over eenen op te richten cursus voor landbouwonderwijs gedurende den winter. De beer Rauwerda, die daar de aan gewezen onderwijzer in dit vak zal wor den, had hiertoe een plan opgemaakt. Hij begon met de opmerking te ma ken, dat een win'tercursus niet het recbte middel is om de vereiscbte tbo- orethische landbouwkennis bij de jonge lui aan te brengen. De motieven hiervoor vindt men in zijn artikel. Lager landbouwonderwijs in de Vragen des Tijds. Wel kunnen de leerlingen, deelnemende aan den win tercursus, in het bedrijf hunner ouders blijven, maar van den cyclus van werk zaamheden, die elk jaar bij den landbouw wordt doorloopeu, valt slechts een zeer klein gedeelte in hoofdzaak alleen het dorsetsen in de wintermaanden. Daardoor vervalt ook hier de moge lijkheid om het theoretisch onderwijs te geven naar aanleiding van hetgeen er achtereenvolgens op het veld valt te doen ten einde den jongen landbouwer te bren gen tot het nadenken over het hoe en waarom van zijnen arbeid, telkens wan neer hij dien mee verricht. Alleen voor werkzaamheden van de veehouderij zou dit mogelijk zijn, doch deze hebben ge deeltelijk (bij zomeistalvoedering alle) ook in den zomer plaats, zoodat zij in beide jaargetijden in aansluiting met de praetijk zouden kunnen worden behan deld. Zoolang echter het betere (een cursus voor het geheele jaar) niet te verkrijgen is, zal men moeten trachten met het mindere (een wintercursusj zooveel mo gelijk het doel te bereiken. Een eerste voorwaarde voor het slagen van het theoretisch landbouwonderwijs acht de heer dat het uitga van cle praetijk. In de eerste plaats wil hij eenige ken nis van de scheikunde aanbrengen. Waü neer men bedenkt, dat bij eenen goed geregelden landbouw de grond niets an ders moet zijn dan een scheikundig la boratorium, waaraan de boer in goed koopen vorm allerlei bestanddeelen toe voegt om er dezelfde grondstoffen door middel van plant en dier in duurderen vorm weor uit te voorschijn te halen, dan moet het indeidaad verbazing wek ken, dat het gros onzer boeren zich nog altijd behelpt zonder eenige de minste kennis van scheikunde. Er dient niets behandeld te wor den dan datgene, wat de boer later zal kunnen toepassen, wat hem in staat stelt in de praetijk voorkomende feiten en omstandigheden te begrijpen en te verklaren. Het onderwijs in de scheikunde is zeer gemakkelijk te volgen, omdat het in hoofdzaak uit niets anders dan proeven bestaat. Natuurlijk worden reeds daar bij telkens, wanneer daartoe aanleiding bestaat, gevolgen aangewezen voor den landbouw van het hoogste belang. Wanneer een jongmensch beeft gezien dat in watei eene groote hoeveel heid ammoniak kan worden opgelost, dan zal hij veel gemakkelijker overtuigd worden dat door het wegvloeien der gier hem een belangrijk verlies wordt ver oorzaakt. Bij deze elementaire scheikunde sluit zich zeer geleidelijk aan de leer der be mesting. Zal de boer met vrucht ge bruik kunnen maken van stalmest en kunstmest, dan moet hij een goed in zicht hebben van de redenen, waai om mest de hoeveelheid van den oog-t kan vermeerderen. Als derde punt zou hij willen behan delen de voedering van het vee. Ook hier is noodig inz'cht welke stoffen [in scheikundigen zin) men door middel van het vee kan voortbrengen, welke stof fen, uit den plantenwereld afkomstig, daartoe kunnen dienen en welke ver anderingen die in het dierlijke lichaam moeten ondergaan om in vleesch. vet en melk te worden omgezet. Is daar van een begrip aanwezig, dan kan veel beter dan door enkel ervai ing eene doel matige voedering van het vee geschieden waarbij met de minste kosten zooveel mogelijk vleesch, vet of melk voortge bracht en de meest deugdzame mest ver kregen wordt. Bij deze drie onderwerpenelemen taire scheikunde, bemestingsleer en vee- voed ering, zou de heer zich het eer ste halfjaar willen bepalen en hij acht daarvoor per week vier uren noodig Hij acht het noodzakelijk, geheel an ders te werk te gaan dan gewoonlijk in do leerboeken over landbouwkunde ge schiedt. Het is hern, na eenige jaren studie in de boeken, volkomen duidelijk geworden, waarom de meeste boeien daarvan tot nog toe heel weinig konden profiteei en. De zaak wordt door geleerdo schrijvers veel te veel als wetenschap behandeld. Doel van het landbouwonderwijs moet zijn de stof populair te behandelen. Voor het onderwijs, zooals hij zich dit voorstelt, zijn noodigeen aantal een voudige toeötellen en verschillende che micaliën tot het doen der proeven. Zon der dat kan hij zich niet voorstellen, dat er niets anders dan praatjesmakerij kan plaats hebben. Hij scnat daarvoor een bedrag van 50 voor den eersten cursus ruim voldoende. Wat nu andere vakken betreft, lezen taal en rekenen, die kunnen in het ver volg zeer goed onderwezen worden naar aanleiding van het landbouwonderwijs. Lezenhet behandelen op de les van een stuk uit een werk over landbouw onderwijs. Rekenenhet berekenen van de hoeveelheid plantenvoedsei, die de boer uit zijner grond neemt, door eenen oogst van zooveel H.L. tarwe, gerst, aardap pelen, enz. te verkoopenmest- en voe derberekeningen, enz. Taal: het maken van opstellen over het op de les behandelde,, het verteilen daarvan enz. Intusschen zullen de jongelui, die reeds eene poos de schooljaren achte»' den rug hebben, daartoe wel niet staat zijn. Uitbi eidiog en herhaling van wat op school ten aanzien van rekenen, taal en lezen geleerd is moet daaraan vooraf gaan. Hij acht daarvoor ook uren per week noodig en komt zoo tot lessen in het geheel of lessen van uren. Het on derwijs zou worden gegeven aan leer lingen onder de 12 jaar. Ten aanzien hiervan wijst de heer ook op wat hij schreel in de Vragen des NAAK HE"' HOOGDJITSCH VAN QOLO KAïmiJS» BOOR De geestelijke stampte met den voet matelooze woede stond op zijn gelaat te lezen. Zeide hij dat Ha, hoe valsch, hoe valschMen had hem niet moeten ver trouwen, hem zooveel rechten niet moe ten toekennen. Maar gij spreekt steeds voor hem mij dunkt, dit is afkomstig uit een tijd, dien gij, in weerwil van boete en gebed nog steeds niet ten volle hebt overwonnen. Een hooge blos kleurde het gelaat dei non tot onder haar witten voorhoofdband. Wat wereldsch was in de gevoelens van vroeger dagen, dat is reeds lang heen gegaan, eerwaarde heerwat nog is, dat durt ik vol vreugde bekennen voor God en voor Ik sprak graaf Wangeiloh niet voor, ik maakte slechts daarop op merkzaam, dat geen wet hem zou kunnen dwingen tot de bepalingen plie hij met de doode heeft gemaaktdat geen schrifte lijke belofte, geen eed is afgelegd, dat alleen een handdruk en een woord de toe zegging bezegeld, die hij getrouw bleef zoo langen, langen tijd. Ik dacht, dat dit vasthouden aan zijn woord zekerheid gaf. voor zijne verdere welwillendheid, maai wij hebben ons misrekend in de grenzen Dwingen, eerwaarde lieer, daartoe ken ik hem te goed, dwingen laat hij zich niet en daarom is er niets mede verloren, maar wel iets gewonnen, dat tot dusverre de bezittingen niet ter sprake gekomen zijn. Hij is bij zijne groote deugden van een trotscbe, heftige natuur, die nooit vergeet dat zij zichzelve teugels heeft aangelegd en welke die teugels zou veischeureu zoo dra een vreemde hand die zou wijlen aan trekken. Bij de minste poging daartoe zou niet alleen het blooster de bezittingen, maar ook de kerk een ziel verliezen. Hoe bespraakt zijt gij als het er op aankomt hem te verdedigen en hoe slim in het verschoonen van uw eigen ver zuim, zeide de priester bestraffend. Gij hadt uwe diepe kennis van het karakter des graven Wangerloh vroeger moeten openbaar maken, dan zou meu de leiding van deze gewichtige aangelegenheid aan betere handen hebben toeveitronwd. De non boog het hoofd en zweeg. Maar zijn hart hangt hartstochtelijk, hangt zondig aan het kind, zoo begon de geestelijke weder, Theresa's invloed zal steeds nog .veikzaam blijven voor het klooster, als zij den sluier aanneemt. Daar het een schenkingsakte is, die de graaf heeft doen uitvaardigen en die in werking treedt, zoodia zijne dochter de belofte heeft afgelegd, zal die invloed nut teloos zijn, hernam de overste. Aardsche goederen zijn alleen te verwachten, als Theresa het klooster verlaat. Alzoo een koopprijs, zeide de priester spottend, een bod voor hare vrijheid, want anders kunt gij het uitzicht niet betitelen, dat de graaf grootmoedig geopend heeft Zuster Angelica trok de schouders op zoo iets kan het zijn. Opnieuw hoorde men het toornig stam pen met een voet, bet is erbarmelijk zoo overvleugeld te worden, wie kon deuken, dat hij zoo wanhopig zon zijn, otn zich dadelijk van al zijne bezittingen le ont doen. In dit geval is het bijna hetzelfde wat het meisje beslist. Een treurig lachje speelde over de lip pen der overste, ik wenschte, dat zij hier den vrede zocht. Maakte hij aanduidingen over de grootte van het legaat? vroeg de geestelijke ver der, zonder haar met een antwoord te verwaardigen. Neen, hernam de overste, maar hij is grootmoedig en dankbaarhij zal h"t klooster niet veigeteu, waar zijn kind licht der reine leer ontving en haar hart voor den vader behouden bleef. Zoo laat dan Theresa beslissen te zijnen gunste, dat zal nift moeilijk vallen. Oefen al uwen invloed uit op der. vader, opdat de juist door genoemde dank baarheid zich werkdadig toone, breng het; ook bij Theresa ter sprake, welk een ver lies het klooster geleden heeft door de zonden harer moeder. Wat ons nu de vader onthoudt, geeft dan wellicht naja ren de doch'er vrijwillig, verondersteld dat de belangstelling in haar vaderland en in de plaatsen, waar zij hare jeugd heeft doorgebracht, diep genoeg is inge worteld en daarvoor rust de verantwoor delijkheid op Graaf Wangerloh zal weldra wederkomen, ik kan do beslissing niet bijwonen, onze naturen komen niet overeen Vaarwel zuster Angelica, ik moet bovendien naar het dal om eene zieke te gaan bezoeken. Hjj reikte der overste de hand, waar over deze zicli boog met een zachten kus er. verdween op betzelfde oogenblik in het laurierbosch, dat de kleine deur in de kerk voor het oog verborg, toen The resa weder door de deur van het kerkhof te voorschijn kwam. Zij was jong en gelukkig, zij kende noch den dood, noch zijne verschrikkin gen en had nog niemand verloren van hen, die zij liefhad oi kende, want zij was pas vijf jaar oud, toen men de laatste non hier ten grave droeg. Daar om was het kleine kerkhof haar geen plaats der weemoed of der smarte, alleen een plaats der ïuate eo heldere vroolijk- heid was daarom te lezen op het jeugli» mmm Cu sym

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1