757. Woensdag 25 Augustus 895. 9e «laarg. wtdk/e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc -Vlaander en. DIELEMAA, Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. AXEL. OGGEL. Tentoonstelling te Chicago. 43. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Ad vertentiën van tot regels 25 cent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL maakt bekend dat jongelingen van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden win ter tot Maart 1891 in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel zich daartoe dagelijks ter secretarie kunnen aanmelden van heden tot en met den laatsten dezer maand dat het onderwijs aan de belangheb benden kosteloos wordt gegeven. Axel, den 14 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd Javaansch Dorp. Onder dit opschrift bevat De Amst. het volgende artikel Gelegen aan de westzijde der tentoon stellingsterreinen, neemt het Javaanscbe dorp eene aanzienlijke ruimte in en be kleedt het de eerste plaats onder soort gelijke inrichtingen. Het is een der wei nige buitenlandsebe tentoonstellingen van volkeren en hunne zeden en gewoonten, welke ons het leven en werken dier naties volkomen natuur- en waarbeidge- trouw te aanschouwen geeft. Het Ja vaansch dorp dankt, zijn aanzijn aan het »Java Chicago Tentoonstelling Syndicaat" bestaande uit deheeren De Bruyn, Gar- rison, Mundt en Keickhoven. Ten einde den grooten toeloop van bezoekers voor te zijn, en de gelegenheid voor een nauw NAAR HET IIOOGDUITSOH VAN CIOLO RiUMIITO DOOR -^i==#NKr- Zij was rijk en hield zichzelve pog ge ruimen tijd daarvoor, toen zij lang reeds verarmd was. Zij was zeer ziek geweest en her&telde langzaam en moeilijk. Herbert vond de voorzichtigheid die hjj in acht moest ne men met komen en gaan, de verstoring zijner behagelijkheid door het kind te weeg gebracht, niet zeer aangenaam en hij nam Magdalena's behoefte aan rust tot voorwendsel, om avonds vroeg heen te rijden, als hij baar bij dag een kort bezoek bad gebracht. Zij had een treffend onbeschrijfelijk ver trouwen, zij zag op baar kind en geloof de hoe zoude hij haar ook ooit kunnen verlaten met zulk een schat. Zij behoor de nu aan beiden, hare liefde en zorg Verdubbelden. Zij sierde zich op voor hem en smukte hare kleine lievelinge opzij maakte dagelijks de kamer in orde om hem te ontvangen en was niet meer teleur gesteld, als de avond kwam zonder hem. keuriger bezichtiging te hebben, richten we reeds morgens vroeg onze schre den naar den Kampong. Het is zeven uur als we door de groote uit bamboe vervaardigde poort binnentreden. De warme stralen der schitterende zon voor spellen ons oen heeten dag en het praoh tige morgenlicht, alsook de geheele In dische omgeving met bare tropische plan ten en gewassen, verplaatsen ons in den geest naar het schoone Insulinde. De meeste bewoners zijn nog in diepe rust, slechts hier en daar ontwaren wij een half gekleeden Javaan, welke zich naar het badhuis begeeft. De oerang- oetang ontwaakt als wij langs zijn kooi komen en toont ons zijn frissche mor genkrachten door bet maken van allerlei koddige bokkensprongen en tuimelingen. Laat ons echter tot eene geregelde beschouwing overgaan. Aan beide zijden van den hoofdingang bevinden zich gardoes of wachthuizen, bestaande uit kleine vierkante ruimten met riet overdekt. Aan den linkerkant hangen de alarmblokken, in midden zien wij de zoogenaamde dievenvangers. Deze dievenvangers bestaan uit lange houten staven, waarvan bet eene uit einde uitloopt in een met scherpe punten vooizieuen driehoek. Deze punten zijn met den scherpen kant naar bet emde van den stok gekeerd, zoodat wanneer de wachter den achtervolgde dezen drie hoek om den hals werpt, deze niet kan ontsnappen daar hij dan de scherpe pun ten in het vleesch trekt. Vervolgens komen wijin dezelfde richting voortwandelende, aan de lam- boengs, welke dienst doen ais bewaar plaatsen voor rijst. De padiblokken, welke wij onder een bamboe-afdek vinden liggen, worden ge bruikt tot het stampen der rijst, onze molens bij de Javanen vervangende. Eerst wordt de rijstkorrel in een groot ovaal gat door middel van een waren stok gebroken, om vervolgens in een klein rond gat, zich in hetzelfde blok bevindende, tot meel te worden gestampt. Nu volgen, in een echten boek liggen de, een tal- woonhuizen, waarvan de bewoneis in huD onderhoud voorzien door vervaardigen van prachtige borduur werken, het weven van Indische stoffen terwijl de mannen, fijne vlechtwerken maken, zooals alleen de Javanen dit kunnen. De keuken wordt als ware bestormd door de hongerige kleurlingen, welke zich baasten de voor hun ontbijt bestemde portie rijst machtig te worden. Deze keuken verschiit in ieder opzicht van onze Europeesche keukens en als de Hollandsche huisvrouwen zich hier eens konden overtuigen van de zorgzame en tijdroovende Javaansche wijze van rijst- bereiding zouden zij zeker verbaasd zijn. Hiernaast ligt als boekgebouw de bad inrichting welke om hare zindelijkheid en doelmatige inrichting ten zeerste is te roemen. Er worden iedeien dag onge veer 150 baden genomen. Vervolgens komen we aan de huizen der muzikanten, welke in de Gamalang spelen. Het daar opvolgende gebouwtje doet dienst als kof fiebranderij hier zijn voortdurend drie mannen met dit werk bezig. Daarnaast ligt een huis grooter van afmetingen en niet als de andere, door gewone Javanen bewoonde huizen op palen gebouwd, doch gelijk met den gtond, als verblijfplaats dienende van denRhaden Adium Soek- Zij had nu bezigheid, immer gezelschap, immer geluk zijn komst verhoogde dit slechts. Geen enkele gedachte vlood meer heen naar de beuzelingen, die eens haar kinderlijk hart hadden bekoord, aan de wieg van haar kind ging dit alles onder en als zij het op den schoot hield en in de oogen keek, die diep en donker waren als die des vaders, dan juichte haar hart volle zaligheid zonneschijn toefNiet alleen in Je vreedzame kamer, maar leg neder op hare oogen, opdat zij, verblind door uwen glans, het niet bemerkt, hoe het geluk de vleugelen opheft en henenvliedt. TWAALFDE HOOFDSTUK. In de kloosterkerk van Onze Lieve Vrouwe van het hart van Jezus was een lijkmis gelezen. De nonnen verwijderden zich langzaam door het portaal der kerk, doorschreden den kleinen binnenklooster- tuin, die reeds bekleed was met al de pracht der Italiaansche lente en verdwe nen stil achter de zware eikenhouten deu ren van het klooster. Weinige minuten later weid een kleine zijpoort der kerk, welke de kloosterge bouwen naar de oostzijde afsloot, nog maals geopend en de overste der orde ti ad met den geestelijke, die de mis gelezen had en het misgewaad reeds met zijn ge woon geestelijk kleed had verwisseld, in madilaga, een Javaanschen prins. Een giooter gebouw, uit inferieur materieel opgetrokken doet dienst als pakhuis en kantoor der douanebeambten. De boek van het terrein is van het overige gedeelte van het dorp door een hek af gescheiden en bestaat uit rij huizen, alle ruim en netjes gebouwd, welke be woond worden door de heeren De Bruyn en Garrison, ondernemers en eigenaars van dezen Kampong. Hier vinden wo ook de woningen van den architect, den heer Kerkhoven en van den financieelen directeur, den heei Kolf. Het grootste gebouw is het tneater waarin 500 par terre zitplaatsen zijn. Om 11 uur morgens wordt hier de eerste voorstelling gegeven, welke gedu rende den loop van den dag door vier andere wordt gevolgd. Iedere voorstel ling duurt ongeveer anderhalfuur. Aan de andere zijde van het tbeatei zijn weel een tiental woningen, waarvan sommige door het theaterpersonee! worden be woond. De andere dienen tot verblijf plaats van houtsnijders en instiumentma- kers. Een huisje vooral trekt steeds vele bezoekers, nl. dat waar eene vrouw met de vrije hand verschillende dessins op geweveD stoffen schilderthet is dan ook werkelijk zeer inreressant te zien hoe zij zonder eenige hulpmiddelen dan een klein soort kannetje ter grootte van een noot met zeer fijnen uitloop de zui-" verste, ovalen enz. op het doek weet te brengen. In het midden zien we tiet restaurant, dat een zeer fraai gebpuw mag heeten. Omgeven door een groote voi*d.nda, is het den verhitten middagbezoekers een kooi den schilderachtig gelegen buitentuin, die, door muren omsloten, van hier af terras vormig r.edeidaalde en van boven af een prachtig gezicht opleverde over het bloei ende land. Ter rechter zijde was een kleiue dicht. beschaduwde plaats afgezet en ingericht tot rustplaats voor Je zusters, die moe van het strijden, ontzeggen en hopen, daal den vrede deelachtig werden, die hen zoo vaak was toegezegd. En een oord des vredes was het in waarheid; stil en vreed zaatn stonden de weinige eenvoudige hou ten kruizen naast elkander, overschaduwd door donkere cypressen en de graven be plant en versierd met de vriendelijke kin deren der lente. De vogelen zongen in de takken een lied van de lusten en de .schoonheid der aarde, die de slaapsters n;et gekend haud?n, maar de boDte vlin ders- gelijk, die om de bloeiende bloemen flacldlerdén en tot het zonlicht omhoog zweefden, had hun geeR zich verheven boverr. smart en schuld en dronk- nu de gouden vrijheid. Eene jeugdige gestalte-in een wit ge waad verdween ^uist achtei de ttahedeur van loet kleine keiklrof, de overste legde de hand fooven de oogen en keek haar na. Dat was Theresa, z^ide zij, zij vei- zuin haar .ïefdesoffer nooit. Daarom is het beste haar hiei le wachten, zeide de geestelijke, om derecli te stemming en de juiste ure ten nutte te maken. Nu zal het zich toonen, wat gij in de zeventien jai en, die Theresa hier doorbracht, gerireeid hebt en bereikt. Het was een lange arbeidstijd voor het is te hopen dat gij hem benuttigd hebt. Het bleeke gelaat der non kleurde zich een weinig. Den zegen geeft God, eer waarde heer, inijn streven was ernstig ge meend en het ging met mijnt, wenschen hand aan hand ik zou mij ook niet zonder smart van Theresa kunnen schei den. Een strenge vorschende uitdrukking vloog over de trekken van den gee.vtehj ke. Als gij uwe aardsche wenschen daar aan verbondt, was het reeds niet geheel rein. Wie zich den Heer beeft toegewijd, diens hart moet hem abeeri aanhangen. De non onderdrukte een zucht, ik scheid ongaarne van Theresa, daar ik de smart der wereld vopr haar vrees, zeide zlj. Wij zullen zien. Daar deze Dnit-che" graaf met de eigenzinnigheid en de woor- denzifterij, die hem zoo lastig maken, op zijn zoogenaamd recht stelt en hij mij, nog eer ik er over begon, gezegd heeft, dat hij voor zonsondergang eene beslissing verwacht, zoo moet die beslissing dan nu maar vallen. Ik heb eveneens op mijn goed recht gestaan en ons voorbehouden de noodige mededelingen zelve te doen. Daarbij komt alles aan op de slimme en gunstige voorstellen en een vrouw vindt iu zulke zaken lichter den juisteu toon. AXELSC1Ë COURANT

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1