No.756. Zaterdag 20 895 9e «faarg. Hij wmk® Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc -Vlaanderen. DIELEMAN, tI/i. AXEL. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. GGGEL. Hit Indië. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie van tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groofce letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL maakt bekend dat jongelingen van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden win ter tot Maart 1894 in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel zich daartoe dagelijks ter secretarie kunnen aanmelden van heden tot en met den laatsten dezer maand; dat het onderwijs aan de belangheb benden kosteloos wordt gegeven. Axel, den 14 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd De mail, Maandag uit Oost lndië ont vangen, is gedateerd 34 Juli. Luidens een verslag in de Deli Ct. be helzen de berichten uit Tervenav (Medan). loopende tot Juli, weinig bijzonders. Volgens geruchten zou Nja Makam zich, toen de troepen naar Oepab oprukten, te Tandjong Semantoh bevonden hebben en vertrok hij, toen de colonne daar aan kwam, regelrecht naar Modjopahitof hij later van daar is teruggekeerd, is onbe kend. De controleur van Beneden-Langkat is met de Slamatwelk stoomscbeepje van 20 man dekking was voorzien, naar de Aroe-baai geweest, om eens poolshoogte te nemen van at er waar was van bet bericht, dat 50 gewapende Atjehers zich in 15 sampanè daar in den omtrek zou- NAAR HET HOOGDU1TSCH VAN «OLO IIAIMCKI» DO OH Was hij in Londen, dan kwam hij nu des avonds vaker tot haar, want in den zomer was het stil in de reuzenstad en de nachtelijke atmosfeer in de door gas verlichte clubs drukkend. Maar bij was niet altijd goed geluimd, vaak was hij verdrietig en verstrooid. Het fatale spot' lachen kwam meer op zijp,gelaat tevoor schijn en Magdalena hoorde niet zelden scherpe opmerkingen, zooals hij die op Tannensee slechts in een zeldzaam geval bij gelegenheid tegen anderen gebruikt had. Nu kwam tusschen hen vaak verschil in meening voor, waar Magdalena zich dui delijk herinnerde, vroeger in overeenstem ming met Herbert gedacht en gevoeld te hebben en daar zij nu slechts zweeg, zon der overtuigd te zijn, zoo vermeed zij wel eene onaangename stemmingmaar zij vroeg zichzelve verwonderd af, wat het toch zijn kou, dat Herbert zoo prikkel baar maakte. Zaken, dacht de jonge vrouw gerust- den ophouder.. Hij keerde den 9en terug maar had niets gezien door mannesloe pen werdeD de Simpang Ampat en Sa- lahadji rivieren verkend, doch ook de bemanning daarvan ontdekte niets ver dachts evenmin werden op de eilanden Poeloe Kompey en Poeloe Sembilan vij anden gezien. Bij informatie bleek, dat de Datoe van Besitang het bericht omtrent de vijande lijke bende ontving van een spion, die het gehoord had van andere lui, welke van een Atjeber vernomen hadden, dat het plau bestond op die wijze een inval te doen. We zullen er dus maar bet beste van hopen want dat al die sloepen don vij and niet zagen, is daarom nog geen stel lig bewijs dat hij er uiet was. Toen den 3en Juni een colonne onder bevel van den luit-ad. Leendertz van Boekit naar Mas trok om den vijand op te bezoeken, zag zij ook niets dezer dagen vernamen wij echter, dat de Atjeheis zich toen in het bosch hadden teruggetrokken 'en onze troepen, op misschien ni$t meer dan vijf tig pas afstands, lieten passeeren. De vijand heeft het terrein geheel in zijn voordeel en het oorlog voeren aldaar is voor onze troepen hoogst bezwaarlijk. Het detachement te Tandjong Poetoes, onder bevel van den le-luit. Munter, wordt verlegd naar Tandjong Slamat, omdat deze onderneming meer in midden van de aan de Batang Serangan gelegen os- tases ligt, en de troep daar ook beter gelegerd is dan te Tandjong Poetoes. Te Batavia overleed de staats-banne ling Njac Imam Moeda Njaq Malim, ook wel genaamd Tekoe Nja Malim. Die Atjeher was hoofd der moekim Langtengab (hoeloebalingschap der VI moekims), geboren en woonachtig in de buiten de postenlinie in Groot-Atjeb ge legen kampong Laraengah. Reeds lang werd hij verdacht van met den vijand te heulen, en in het bijzon der stond hij sedert eenigen tijd bekend als aanhanger van het Atjehsche bende hoofd Toekoe Oemar, dien hij zelfs met geld en volk ondersteunde. In November jl. trachtte hij zelf tot de bezetting van den post Lamitb be hoorenden Europeeschen kanonnier over te halen om hem geweerpatronen te verkoopen en was by toen op aanwijzing van dien kanonnier gevangen genomen op het oogenblik, dat hij de reeds ge kochte en gedeeltelijk betaalde patronen van dezen in ontvangst zoude nemen. Daar hij wegens zijne daden een ge vaar voor de openbare rust en orde in Atjeh opleverde, werd hij naar Batavia verbannen. Te Batavia werd hij met zijn gevolg bij den kranigen boofddjaksa, don kra- nigen zoon van een anderen balling, den beroemden Senot, gehuisvest, maar ziekte en verdriet maakten aan zijn leven een snel einde. De samenkomst van de ministers van financien der Duitscbe bondsstaten te Frankfort gehouden, „hoeft tof resultaat, dat drieërleibelastingen' zullen voorge steld worden, een belasting op de tabak, een rijkszegelbelasting op de kwitantien en een belasting op wijn. Bij de tabaksbelasting zou men een eenvoudig middel willen toepassen. Er stellend, en zaken waren het, zij het ook van anderen aard, dan Magdalena uieende. Herbert bevond zich vaak in drukkende verlegenheid zijne schulden hadden in een tijdsverloop van slechts acht maanden eene hoogte bereikt, die tegen vroeger gerekend, de som van jaren te boven ging. Lichtzinnigheid, zucht naar genot en ma- telooze ijdelheid hadden hem medegesleept en zijne gevaarlijke neigingen waren ver meerderd met een machtigen, verderfelij ken hartstocht, dien hij tot dusverre niet had gekend eri die hem nu zijnen geesel deed gevoelen Herbert speelde, speelde hoog, harts tochtelijk en ongelukkig. In het begin maakten de hooge som men, die in de jockey-club even bedaard heen en weder geworpen werden als wa re er sprake van penny's indiuk op hem. Hij had in Duitschlana in het bijzonder verkeer iets dergelijks nooit gezien en hield zich verre van het hooge spel. Maar hoe verder hij gedurende het seizoen met de gewoonten der Londensche samenle ving vertrouwd geraakte, des te- minder werd het getal der avonden, die hij bi} Magdalena doorbracht, des te vaker ein digde hij die avonden in de club en het kon haast niet anders of hij beproefde al le daar aungeboden verstrooiingen. Tn het begin speelde hij matig en ge lukkig, intaar evenals duizenden voor hem sleepte de^ uitslag hum mede en het ge zelschap, waarin hij zich bevond, kende slechts hooge inzetten. Herbert verdub belde ze als bij verloorhij werd opge wonden en met de bedaardheid week het geluk steeds verder van hem af. Hij verloor gioote sommen, zij waien aan- zienlijk in verhouding tot zijne altijd maar bescheiden middelen en een bagatel voor de beurzen der lords en der hertogen, met wie hij speelde. Niemand vermoedde, dat Herhert door hetgene wat hij met spelen verloor, ernstig in het nauw gebracht weid en voor niets ter wereld had hij nu opgehouden of zich teruggetrokken. Daar die onzalige hartstocht zijn inko men verslond, maakte hij schulden, want ook hier vond hij lieden, die hem geld wilden leenen, des te gemakkelijker, daar hij het voorzichtiglijk verdeelde en ook in Duitschland eene leening deed. Deze leening kwam gemakkelijker tot sLmd dan ooit te voren. Graaf Wolfs optreden had inderdaad aan het credietpvan zijn neef een buitengewonen steun verleend en den sehuldeischers, die zich nu zoo gewillig lieten vinden, -geduld en bevre diging geschonken. Slechts Herbert zelve was niet gerust, hij verheelde zich niet, dat zijn oom ei genlijk nog te jong was, om op diens dood te kunnen wachten en bij diens ruw karakter en strenge grondbeginselen was het van hooge waarde voor hem, zijne nieuwe ongelegenheden geheim te houden. zal een stempel worden ingevoerd op de verpakking bij het verlaten der fabriek mer, een nauwkeurige controle van de boeken der fabrikanten, maar indien het verpakte en mot een stempel voorziene fabrikaat eenmaal de fabriek heeft ver laten, dan kan het zonder verdere be perking of controle in het klein worden verkocht. 0e zegelbelasting zal geheven worden in den vorm der bij ons in Frankrijk bestaande zegelbelasting voor kwitantien. De belasting op den wijn zou alleen gericht zijn op de zoogenaamde luxe- wijnen de mindere wijnsoorten, die in sommige streken als volksdrank gebruikt wordt, zou men wijsbeidshalve willen vrijlaten. In Wales hebben ou ongeveer 60.000 mijnwerkers den arbeid gestaakt; de on tevredenheid onder hen neemt met den dag *oe. De aanleiding is loonsverlaging. Op eene druk bezochte meeting te Cannock, Case en "Wigar werd besloten met gee» nerlei loonsverlaging genoegen te* nemen. Wegens de dreigende houding der werkstakers in bet dal der Ebbw is een detachement van 200 soldaten uit Cardiff daarheen gezonden en is de yjolitie ver sterkt. Dinsdagavond kwam het tusschen de politie en de werkstakers herhaalde lijk tot botsingen. De tijd om den arbeid te ^taken is niet gunstig gekozen, daar de kolen niet duur zijn en de voorraad uitgegraven steenkool zoo groot is, dat die vooreerst nog wel niét zal uitverkocht wezen. De ex-minister Lookrby is bijna het offer geworden van een moordaanslag. De dader is een zekere Moore, een Pa- Daarom verheugde hem het vooruitzicht niet, dat Magdalena hem had voorgespie geld, hoezeer dit anders ook geschikt as, om de aanspraken, die hij voor zichzel- ven maakte, te verminderen. Zpne mid delen waren slechts beperkt tnet betrek king tot zijn toestand de hulp, die graaf Wolf verleende, was berekend voor een fatsoenlijk passend jonggezellenleven, niet voor verkwistende gewoonten en bet on derhoud van vrouw en kindl Magdalena had geen idee van deze toe standen, tegenover haar stil bescheiden leven schenen haar de sommen rijk toe, die Herbert ter beschikking «tonden en zijne behoeften kende zij niet. Zoo ging de zomer voorbij als de zwoelte van een omveder voor Hei-bert, voor Magdalena als een schoone droom. Niets gevoelde zij van de vrees, die eene vrouw vervult voor de beslissende ure, niets dan, zalige verwachting. Alles wat in haar leefde aan liefde en teeder- heid schoot te voorschijn als een schit terende stiaal, die zt.'fö verwarmend ne- derviel op Herberts koele natuur. De herfststormen en vle winfeiuewls sj. itm haar op in hare kamer, zij knikte nu ver de ontbladerde tuinhep, het kleine mei- je toe, niet meer vol verlangen, maar vol bevredigd geluk. Zij werkte en zorgde en schiep steeds opnieuw en toen de kerst klokjes in de stille winterlucht weerklon ken, luidden zij de gebuurte van eeu klei» AXELSCHE

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1