Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. lagero sfeeren, de verwerping van de wet met hare gevolgen, die zoo duidelijk zijn, voor zijn rekening zal willen nemen. De verwerping der wet, zonder Kameront binding, zou in de oogen van het volk niets anders kunnen beteekenen, dan dat de regentes zelf tegen kiesrechtuitbreiding voor zoover de grondwet deze gedoogt, zich verklaarde. "Wel heeft de JProt. Noord-Br ah. naar aan leiding van deze bewering ons toe gevoegd „dat de kroon zich ook ter stond kan neerleggen bij de volksuiting der wettige volksvertegenwoordiging" en dus kamerontbinding vol gen ons staatsrecht geen eiseh zoude zijn, maar dat is de quaestie geenszins. Zeker, naar den vorm zou die kunnendoch de vraag iswelk nadenkend man zal bij werping van een kieswetniet gevolgd door een kamerontbinding, kunnen ontkennen, dat de regentes ook liever die kiesrechtuit breiding niet ziet? Wij hebben bier dus te doen niet met een overweging van formeel wettelijken, maar met een van in hooge mate practischen aard. Daarom is de oppositie, bij alle sterkte in woordenpraal, zoo zwak. Volgt kamerontbinding dan heeft zij Diets geen kans op een overwinning; weet ze kamerontbinding te keeren, baar eigen toekomst zou zoo duister zijn, om dat zij dan met haar conservatisme de Kroon in een hopelooz9n strijd betrekt. Daarom herinnerde de heer Tak zeer ter snede aan de jongste kamerverkiezingen, waarbij kiesrechtuitbreiding de algemee- ne leus was en juist de conservatieven werden verslagen. Daarom wees hij er op hoe in het laatst der vorige eeuw de regenten, die tegenover het volk stonden, de Kroon in gevaar hadden gebracht. Deze positie der regeerir.g maakt baar uiterst sterk. En van die sterkte ge tuigde Tak's redevoering, van het begin tot het eindehij weer. wel dat de strijd niet over art. 80 van de grondwet loopt, maar over de vraag of de kroon met het conservatisme al dan niet zal komen te staan tegenover de natie. De bekende Russische schrijver graaf Tolstoï heeft, onder den titelGods ko ninkrijk in ons binnensteeen boek ge schreven, waarin hij de gruwelijke bar- baarschheid der Russische rechtspleging scherp hekelt, dat het in Rusland zelf wel spoedig zal verboden worden, het boek namelijk, het beulswerk zal in dit barbaarsche land nog wel een poosje aanhouden maar de Daily Gronicle is in staat gesteld een gedeelte van het laatste hoofdstuk af te drukken en daarin leest men omtrent een op 20 September des vorigen jaars te Toula, in het gouvernement Orlof, voor gevallen en «geenszins exceptioneels" afstraffing van «weerspannige" boeren hetvolgende ijzingwekkend verhaal kleur, op uw voorkomen niets is meer gewaagd voor eene vrouw, dan dat zij nalatig ia ten opzichte van bare bekoor lijkheid. Rerbert, riep zij uit met schitterende oogen, ik zal aan datgene wat gij hebt liefgehad een nieuwe, eene onverganke lijke bekoorlijkheid toevoegen, laat het andere dan maar heengaan. Ik zal een kind ir. de armen drukken, uvo kind, ge liefde, ik zal nu nog inniger aan ver bonden zijn, met onverbreekbre banden Diep getroffen legde zij het hootd aan zijne borst en zij zag bet niet, dat op zijn gelaat meel" verlegenheid dan wel gelukzaligheid te lezen stond. Dat is het, zeide hij langzaam. Rj) kuste haar en streek lief kozend over haar gelaat. Word niet gevoelig, Magdalena, wat ik verzoeken mag ik houd daar in het geheel niet van, zooals gij weet. Wat is dat dan verder, het is iets zeer naiunrlyjks. Ik raad nu ernstig aan, op uzelven te passen dit kunt ge doen, zonder a,n uw moederlijk gevoel te kort te doen de schoonheid der vrouw is het eigendom van den man. „De troepen waren opgesteld bij het gerechtshof. Een menigte met revolvers gewapende agenten omringden de twaalf gevangen boeren. De gouverneur-generaal kwam aanrijden en gelastte dat een gee selbank naar buiten zou gebracht wor den. „Het eerste slachtoffer was een huis vader van 40 jaar, wiens eerlijkheid en rechtschapenheid spreekwoordelijk waren, en die het vertrouwen en de achting ge noot van al zijn dorpsgenooten. „Hem werd gelast zich te ontkleeden. Hij sloeg een kruis en legde zich op de bank. „Nu werd bij gegeeseld, doch de bank bleek niet zwaar genoeg en wankelde door het wringen en krimpen van den gemartelden ongelukkige. Daarom werd een tweede bank gebaald en planken aan de zijden gespijkerd. Intusschen lag bet reeds verminkte slachtoffer met ge rimpeld hoofd, gevallen onderkaak en bevende ledematen te wachten. „De tuchthuis-gevangenen, die beuls- diensten deden, begonnen nu opnieuw te geeselen. Mans rug en zijden en beenen stroomden van het bloed. «En uit de menigte gingen het geroep en gesnik op der vrouwen, moeders en kinderen van de gevangenen en de half onderdrukte angstkieten van hen die op hun beurt wachtten. „Toen meer dan 50 slagen gegeven waren, gaf de gemartelde geen geluid meer. Nu voelde een geneesheer zijn pols en luisterde naar zijn harteslag, waarna hij den gouverneur mededeelde, dat de man bewusteloos geslagen was, en dat voortzetting van de straf zijn leven in gevaar zou brengen. „Doch de gouverneur generaal gelastte „Ga voort", en de straf werd voortge zet. totdat zeventig slagen gegeven wa- ren. «Toen nam de Russische gouverneur zijn sigaret uit den mond zeide„Ge noegnu de volgende In de maand Juli jl. heeft de schat kist, blijkens den staat der rijksmiddelen, 1,270,000 minder ontvangen dan in dezelfde maand van 1892. De indirecte belasting gaven te zamen ruim ton, de directe belastingen 258,400, de ac cijnzen 248,200, de invoerrechten 16,000 en de domeinen ruim 5000 minder. Daartegenover staat eene hooge- re opbrengst bij de loodsgelden, van ƒ24.000; bij de pos ter ij, van ƒ51,500, en bij de telegrafen, van ƒ5500. Bij de directe belastingen, onder wel ke thans voor het eerst de vermogens belasting voorkomt met een, uit den aard der zaak nog klein bedrag 5145), ligt van het lagere totaal de oorzaak in de eerste plaats bij de grondbelasting, waar van bijna 190,000 minder ingekomen is, en voorts bij het personeel, waarvan Koelheid klonk haar tegen uit zijne woorden en het was hare eigen onvergan kelijke liefde, die haar steeds opnier het hart verwarmde. Zij richtte zich op en greep ;;ime hand. Nu kent ge mijn geheim, zeide zij, wees nu blyde met mij. Mijn weinigje be koorlijkheid wil ik wel in acht nemen, maar zeg mij, Herberr, voegde zij hem smeekend toe, gij hebt toch iets meer en iets beters aan mi] liefgehad, niet waar, dan de vergankelijke schoonheid? Zekermaar uwe schoonheid heb ik liefgehad, eer ik het andere kende riadne had mij reeds in boeien geslagen, eer ik Magdalena had gezien. De liefde tot Ariadne eindigde met ee ne trouweloosheid, zeide zij schertsend, voor mij is het geruststellender als gg Mag dalena bémint. Een Theseus zou de eene verlaten zoo goed als de andere. Maar gif zijt geen Theseus, antwoordde zij, gij zoudt er niet toe in staat zijn el lendig te laten vei smachten, wat gij hebt liefgehad. Waarschijnlijk niet, zeide hij lachend. 62,600 minder is voldaan dan in Juli 1892. Opmerkelijk is de traagheid waar mede de patenten vloeien in Juli ƒ8600 minder, er» sedert den len Januari 1.6 ton minder dan vei leden jaar; bij de raming voor 7,e is de opbrengst 9.3 ton achter. Van de indirecte belastingen heeft het successierecht 5.3 ton minder opgele verd dan verleden jaar. Daarnaast be loopt bij de registratie-rechten de ver mindering 2.6 ton, en bij de hypotheek rechten ƒ41,000, welke verminderingen geheel hare verklaring vinden in de nieu we wetgeving. Bij het zegel is weder eenige vooruitgang waar te nemen. Over den suikeraccijns valt dit jaar niet te klagen. In Juli heeft hij 115,300, over de maanden 8.8 ton meer opge bracht dan in 1892. Vergeleken bij de raming voor 7/12 is er nog slechts het on beduidende tekort van 20,000. Van de accijnzen op vloeistoffen is alleen die op bieren en accijnzen vooruitgegaan (met 14,000)de wijn en het gedistil leerd gaven beide wat minder. Van den vei vallen zeepaccijns is nog een achter stallig saldo van een paar gulden bin nengekomen, en de vermindering van den zoutaccijns openbaarde zich in eene lagere opbrengst van 186,300. Het ge slacht is vrij wei op éene hoogte geble ven (slechts 900 meer)over de maanden beloopt bij dit middel de ver meerdering slechts 12,600, terwijl er bij de raming voor ?/13 een Dadeelig ver schil is van 1.3 ton. Het bovenstaande samenvattende, kan gezegd worden dat de maand Juli voor de schatkist slechts matig gunstig is ge weest. Voor een goed deel is haar lager totaalcijfer het uitvloeisel van de nieuwe belastingregeling en den toestand van vergang waarin men ten gevolge van deze zich feitelijk nog bevindt. Daarnaast staan bevredigende verschijnselen bijen-' kole middelen, in welke zich eeniger- mate de handelsbeweging afspiegelt, als loodsgelden, posterij, telegrafie, zegelrecht; doch deze goede indruk wordt weder ge temperd door de achterlijkheid bij ande re middelen, als de invoerrechten, de pa tenten en eenige accijnzen. In het geheel heeft de schatkist se dert den len 'Januari ƒ60,749,200 ont vangen, ƒ3,770,000 minder dan in de eerste maanden des vorigen jaars. AXËL, den lf> Augustus 1893. Aanstaanden Donderdag, den 17 dezer des voormiddags ten ure, zal ge meenteraad alhier vergaderen, ter be handeling van de volgende punten Mededeeling ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven verkozen raadsleden. Vaststelling gemeente-rekening voor 1892. Begrooting algemeen Burgerlijk Arm bestuur voor 1894 Aanbieding gemeente-begrooting En nu, iaat ons de groote onvermjjdelij ke gebeurtenis bespreken, die ons te wach ten staat. Hij trok haar op zijn knie en luisterde naar haar gebabbel. Nu was zji bet, die sprak, zij sprak bijna aileenhaar vol hart vloeide over van de reinste geluk zaligheid en het ontging haar, dat hij verstrooid was en vol gedachten. Zij had hare fantasie reeds laten werkenbeelden vol leven en geluk tooverde zij hem voor oogen en een schitterenden glans goot zij over hare rijke liefde tot hem. Zij zag niet meer zoo zwijgend en treu rig het rijtuig na, toen bij den volgenden dag wegreed om aan nieuwe lusten te gaan voldoenzij was toch niet meer al leen. Duizend zalige gedachten bleven haar bij in teedere zorg voor het kleine schepsel dacht zij en schiep zp, met groo te vljjt arbeidde zij aan al die sierlijke kleinighedendie het oog eener jonge moeder verrukken. Voorheen waren hare gedachten Her bert nagevolgd, zij zochten hem in de zalen en parken der Engelsche kasteelen, onder de schoone bevallige vrouwen, zij voor 1894. Verzoek van den heer Drog mans om vtrhocging van jaarwedde als te.iephoonkantoorhouder. Reclame tnofdelijken Omslag. De qommandant der brigade Axel, koninklijke marechaussee, de heer van der Weele, is als wachtmeester overge plaatst naar Muntendam. De heer De Cock, brigade commandant te Alfen naar hier overgeplaatst, zal hel com mando der brigade overnemen. Te Philippine is tol onderwijzer benoemd dhr. den Brok, te Nibbiks- .woud. Te Sluis is tot onderwijzeres: be noemd mej. de le Lijs van St Jan steen. Te Rotterdam stond een verliefd paar tje reeds eenige dagen met elkander op een gespannen voet, en nadat er Zater dagavond weer onaangename woorden gewisseld waren, sprong de minnaar uit wanhoop in den Coolsingel. Zijn bemin de vond dit toch wat al tev sterk en riep uit alle macht om hulp, welke spoedig opdaagde. De drenkeling werd uit het water gehaald en naar zijne woning in de Zandstraat gebracht Het meisje moest menige onaangename opmerking booren. Gisterenochtend was eene vrouw in de Tuindersstraat de aeur uitgegaan naar den dokter, hare twee kinderen achterlatende, na de deur te hebben op slot gedraaid. Een oogen blik daarna zag eene buui vrouw door een raam dat het vierjarig dochtertje, dat waarschijnlijk met lucifers had gespoeld, midden inde kamer in brand stond, waarop door de buren de deur werd opengetrapt en het kind naar het ziekenhuis werd gebracht Het was met brandwonden overdekt en is om uur in den namiddag gestorven. Het andere kind bevond zich tijdens het ongeluk in de keuken. Zondag avond is in de Lete onder Bellingwolde een moord gepleegd opeen 19jarig meisje IJ. Een jongeling, der Laan, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en voor een gevaarlijk sujet gehouden werd, was bij Jb. IJzer in diens woning, kreeg m9t den vader twist en doorstak de doch ter toen deze baren vader wilde ontzet ten. Hij gebruikte daarbij zijn lang dolkmes, waarmede hij altijd gewapend rondliep. De dood volgde bijna onmid dellijk. De politie heeft den onverlaat gegrepen, toen hij over de grenzen zocht te ontvluchten, en het gerecht uit Win schoten is ter plaatse van de misdaad gekomen en heeft den misdadiger gevan kelijk weg doen voeren. Op eon dorp in Zuid Holland be sloten de dominé en twee boeren zijner gemeente, alle drie mannen in bonis, om eene belangrijke hoeveelheid vlas tekoo pen en aat dan in den winter door de minder bevoorrechte gemeenteleden te laten bewerken. Zoo gezegd zoo gedaan, het vlas werd voor gezamelijke rekening aangekocht. Maar de prijzeD van het vlas begonnen in eens buitengewoon te stijgen. Jaap keek Maarten en Maarten keek Jaap bedenkelijk aan. „Kunnen we bet op die manier houden? »Neen, volgden hein op zijne rijtoeren en spele vaarten en somtijds mengde zich een smar telijk verlangen daartusschen om bij hem te mogen zijn. Hoezeer was die glans verbleekt, die haar eerst op die hoogten had gelokt, op die hoogten, wier schit tering zelfs hare liefde voor Herbert had versterkt. Nu was alleen die liefde ge bleven, machtiger dan al die nietige ij- delheid, overheersehte zij ieder ander ge voel en niet de lust en de pracht was het, die Magdalena der hooggeboren vrou wen benijdde, maar alleen het geluk, zoo dikwijls met en bij Herbert te zijn, (Wordt vervolgd.) JSW.J

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2