Buitenland. Binnenland. Zierikzee naar het Zijpe en van dien van Goes naar Gravenpolder zijn al de provinciale wegen het gevolg van den besproken mi-slag. De streken, waar zij gelegd zijn, kunnen ze beschouwen als een van de provincie ontvangen cadeau en waar men nu zoo bevoorrecht is bo ven zijn buren, die alle voor hunne we* gen te betalen hebben, klaagt men nu nog dat men voor het gebruik dier wegen om tolgeld wordt aangesproken. Men zal nog eindigen met paard en rijtuig er bij te vragen. De /heer Pompe van Meerdervoort Mijnheer de voorzitter, er bestaat nog een klein misverstand. De portee van het geen ik bedoel is, dat pogingen zullen worden aangewend om, op nader overeen te komen voorwaarden, tot opheffing der tollen te geraken. Natuurlijk bedoel ik daarmede dat de vergadering hare meening uitspreekt, zon der zich voor elk g6val te binden. Daarom kan ik, indien de heer Fruijti6r die beteekenis aan zijn gewijzigd voor stel geeft, daaraan mijne stem geven, terwijl het later van' de voorwaarde, waarop die opheffing zal worde:; voor gesteld, afhangt of ik daar of geen be zwaar tegen zal opperen. Ik meen dat, met die strekking voor het voorstel Fruijtier stemmend, de ver gadering zich later alle vryheid voorbe houdt hoe bij een eventueels opheffing van tollen te beslissen. De voorzitter doet voorlezing van het gewijzigd voorste! van den heer Fruijtier en stelt voor de zitting voor twintig mi nuien te schorsen. Hiertoe wordt besloten. Na heropening der bijeenkomst wordt de beraadslaging over de voorstellen van Gedeputeerde staten en den heer Fruijtier voorgesteld. De heer Van Deinse. Mijnheer de voor zitter, slechts een enkel woord wil ik spreken om mijn stem te raotiveeren, die ik tegen het amendement zal uit brengen. Ik acht bet beginsel om tol te betalen, voor het genot van eer. in goede orde gehouden kuustweg, billijk en vereenig mij geheel met de motie, door Gedeputeerde staten in 1888 aan gevoerd ten betooge dat behoud van tol heffing wenschelijk was. Ja er is meer. opheffing van tol op de provinciale we gen zou eene onbillijkheid wezen tegen over de bewoners van andere deelen der provincie, waar geene kunstwegen zijn en dubbel onbillijk tegenover hen, die tol op geconcessioneerde wegen moeten betalen of kunstwegen hebben aangelegd met eigen geld of uit verkregen renteloos voorschot. Wanneer eenmaal de tollen op de provinciale wegen werden opgeheven, dan zou men allicht komen op het denkbeeld om de rentelooze voorschotten van de provincie, waarmede wegen zijn aange legd met veiplichte terugbetaling na 20 belang inboezemde, eene voortdurende kennismaking aan en nam eenige maan den later na zijd herstel, de betrekking over van een adsistent-arts,i die deze be trekking neerlegde. Dit scheen hem, nu zijn plan om te reizen verijdeld was. de eenvoudigste ma nier toe, die hem beviel, om bezigheid te hebbeD, totdat Theresa's beslissing aan zijne plannèn eene bestemde richting zou geven en zonder zoodoende aan huis ge bonden te zijn. Wat Herbert betrof, dit besluit was hem onaangenaam. Het viel hem niet zoo licht den vriend zijner jeugd in te leiden in de Engelscbe kringen, als dit in Duitsch land bet geval was en hem in te leiden in zijn huiselijk leven, dit moest hij voor alles vermijden. Dit was oorzaak dat de wegen der vrienden steeds meer uit elk ander liepen en dat het Herbert moge lijk was zijn geheim ongestoord te be waren. Op den winter volgde de lente en de zomer. Magdalena was nu veel in den kleinen tuin, die bij het huis behoorde, zij ademde begeerig de zachte lucht in, jaar, ook uiet terug te betalen. Waarom toch zou de een verplicht zijn terug te betalen do gelden, tot aanleg van eenen kunstweg besteed, ter wij leen ander zonder eenige betaling genot heeft van gelijksoortigen weg uit provinciale middelen bekostigd Ik acht daarom opheffing van tol een gevaarlijk beginsel. Men hoeft gesproken van de hooge per ceptiekosten. Dat is in algemeen waar, doch geenszins in onze streek. Daar toch worden zeer hooge tolpacbten betaald, bijna gelijkstaande met de werkelijke ontvangsten, ter uitzondering van een enkel geval, dat de prijzen gedrukt wer den, indien concurreerende tolpacbters elkander uitkochten. Doch hiertegen kun nen Gedeputeerde staten waken. Wat. het zedeiijkheidsargument betreft dit legt niet veel gewicht in de schaal. Men zegtde tollen geven gelegenheid tot ophouden, de tol- herbergen lokken. Dit argument kan niet wegen. Wanneer de tollen zijn op geheven, worden dezelfde afstanden be reden, de gelegenheid zal toch gevonden worden om aan te leggen, al ware het slechts bij wijze van station. Hiervoor zullen de belanghebbende herbergiers wel zorgen, ook als er geen tol te innen valt. Thans met het amendement, als be ginselte verklaren, dat het wenschelijk zoude zijn de provinciale tollen op te heffen, zoodra de tollen op de rijkswe gen zijn afgeschaft, komt mij hoogst voor barig voor en in strijd met ons belang. Ik geef daarom de voorkeur aan het voorstel van Gedeputeerde staten en dring er bij de vergadering op aan af wijzend te beschikken op het aanhangig verzoek. De heer Van Waesberghe Janssen» aan wien voor de derde maal verlof wordt gegeven het woord te voeren Ik dank de vergadering voor haar welwil lendheid. Aanleiding vind ik in hetgeen de heer Snouck Hurgronje gezegd heeft, om nog een enkel woord te spreken. Indien ik den heer Snouck Hurgronje goed verstaan heb, dan moet men, in dien men de opheffing van tollen op de provinciale wegen wensebt, ook alle tol len afschaffen. Om hieraan te gemoet te komen stel ik voor Gedeputeerde sta ten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in deze provincie de tolheffing op alle de wegen in deze provincie af te schaffen. De voorzitter vraagt, of dit voorstel van den beer Van Waesberghe-Janssens voldoende wordt ondersteund. Als dit. blijkt het geval te zijn, leest hij het voor stél voor. Daar niemand verder het woord ver langt wordt de beraadslaging gesloten. Het voorstel van Gedepueterde staten in stemming gebracht, wordt aange nomen met 24 tegen 14 stemmen. Vóór stemmen de heeren Moes, Van Lynden, Buteux, Van der Bilt, De Bats, Den Boer, IJsebaert, Kakebeeke, Ham macher, Hollestelle, De Casembroot, Van Teylingen, Heijse, Van Buren, Snouck HurgronjeVader, RisseeuwFokker, Dronkërs, Van der Have, Noordijke. Van der Beke Calienfels en Van Deinse. bloemen en groen verkwikten haar oog en nochtans werden hare wangen bleeker en keken hare scboone oogen ernstiger. Somwijlen ging zij rijden, of deed zij vergezeld van hare dienstbode kleine in- koopenverder verbrak niets hare een zaamheid. Zij had er niet meer naar verlangd, Herbert te zien te midden van bet schitterend gezelschap waartoe hij be boorde en waarvoor zij niet bestond. Toen bij baar riituig voorbij vlood op zijn vu rig ros, zonder haar ie groeten, zonder slechts door een blik zijner oogen te ver raden dat hij haar kende, toen kromp haar hart ineen van ongekende smart. Hare door tranen verduisterde oogen volgden de ruiters en rijderessen, tot hun ne fladderende kleeren en de wapperende sluier» der dames voor bare blikken ver dwenen waren en hun vroolijke lach haar niet meer de ooren klonk. (Wordt vervolgd Tegen stemmen de heerenVan Waesberghe Janssens, Thomaes, Fruijtier Huvers, Moeidijk, Van Voorst Vader, Van der Meer, Lucasse, De Jonge, Pompe van Meerdervoort, Bolle, Hennequin, Van Rompu en Snijders. Bij deze en de volgende stemmingen is de heer Van Woelderen afwezig. De voorzitter. Ik meen dat, na de aanneming, van het voorstel van Gede puteerde staten, de andere voorstellen als vervallen kunnen worden beschouwd. De heer Van Waesberghe Janssens. Mijnheer de voorzitter, ik meen dat mijn voorstel van geheel andere strekking is dan dat van Gedeputeerde staten, ja dat het een geheel ander voorstel is. Mijn voorstel toch bedoelt Gedeputeeide staten uit te noodigen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om in deze provincie te komen tot afschaffing van al de tolheffiogen op de wegen in het algemeen. De voorzitter. Ik stem dit den heer Van Waesberghe Janssens toe. Het voorstel vud den heer Van Waes berghe Janssens, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 23tegen 14 stemmen. oor stemmen de heeren Moes, Van Waesberghe Janssens, Thomaes, Fruijtier Huvers, Moerdijk, De Bats, Van Voorst Vader, IJsebaert, Van der Meer, Lucasse, De Jonge, Pompe van Meerdervoort, Hol lestelle, Bolle, Hennequin, Van Rom pu, Van Buren, Vader, Risseeuw, Van der Have, Noordijke en Snijders. Tegen stemmen de heeren: Van Lynden, Buteux, Van der Bilt, Den Boer Kakebeeke,, Ham macher, De Casembroot Van Teylingen, Heijse, Snouck Hurgion- je, Fokker, Dronkers, Van der Beke Cal lenfels en Van Deinse. De heei Fruijtier wenscht zijn voor stel, nu dat van Ged. staten is aange nomen, niet in stemming gebracht te zien. Te Zurich is bet socialistisch congres bij een. De eerste vergadering was zeer ru moerig; daarvan waren de anarchisten de schuld. Er bad toen eene discussie plaats om de anarchisten uit de verga dering T,e weren. Hierover had verder stemming plaats. De vertegenwoordigers van Duitschiand, Engeland, Australië, Oostenrijk, Boelgarije, Denemarken, Noord Amerika, Italië, RuslandZweden en Zwitserland stemden voor de verwijde ring der anarchisten, Belgie stemde er tegen, Nederland en Frankrijk onthielden zicb van stemming. De uitslag dezer stemming werd met oorverdcovend rumoer begroet. Vele narchisten scholden de vergadering uit bij het verlaten der zaal. Er moest ge weld gebruikt worden om de rumoerma- kers de deur uit te werpen. Den volgenden dag wildo de Nedër- landsche afgevaardigde Dornela Nieuwen- huis de vergadering op het besluit doen terugkomen, maar dit gelukte niet. Het congres besloot een adres van sympathie te lichten aan de werkstai- kende mijnwerkers in Engeland en eene collecte te hunnen bate te houden. Met algemeene stemmen is het besluit ge nomen, waarbij afkeuring wordt uitge sproken over de oorlogzuchtige houding door de Fransche en Engelsche bladen aangenomen in zake bet Fransch-Sia- meesch geschil. Volgens thans openbaar geworden han delingen der Fransche regeering heeft deze het er reeds van Februari af op aangelegd om twist te zoeken met Siam. De vijandelijkheden waren reeds begon nen eerdat er onderhandelingen waren gevoerd. Er weri uitgestrooid dat de Siameezen de aanvallers waren en toen kwamen de Fransche oorlogschepen. Dat Frankrijk zoo brutaal is opgetreden schrijft men hieraan toe, dat het wel wist, dat Engeland om Siam geen oorlog zou voeren. De Fransche gezant Pavie is Dinsdag te Bangkok teruggekomen zonder admi raal Humann. De gezant werd door de forten bij Paknam met dertien saluut schoten begroetaan boord van de louette werd het saluut beantwoord. Van de Fransche legatie wappert opnieuw de driekleur. Pavie bracht des avonds een bezoek bij den minister van buitenlandschê zaken. Dinsdag is te. Frankfort begonnen de 'conferentie dei ministers van financien van de Duitsche bondsstaten om te be raadslagen over de middelen om de kos ten der legerwet te dekken. Tot de vele belastingen die zullen worden voor gesteld, behoort een bedrijfsbelasting voor het rijk. Sterk was men tegen eene be lasting op de tabaksfabrikanten. Ver blijdend was de overeenstem mirrg van denkbeelden. Zondag heeft de plechtige opening van het kanaal van Korinthe plaats gehad, in tegenwoordigheid van de koninklijke* familie van Griekenlanden verscheidene gezanten van vreemde mogendheden. Na eene redevoering van den koning, over handigde de voorzitter der kanaalmaat schappij aan de koningin eene goudèn schaar, waarmede zij het zijden lint door knipte dat de beide oevers van het ka naal verbond. Vervolgens maakte de flottielje, voorafgegaan door het konink lijk jacht, een tocht door den nieuwen waterweg. Het kanaal van Korinthe is gegraven door de landengte van dien naam en maakt het schiereiland Morea tot een eiland. Door den directeur generaal der poste rijen en telegrafie is voorgeschreven dat, in verband met het veelvuldig voorko men van beschadiging van postpakketten, tengevolge van onvoldoende ver pakking, den ambtenaren een bij zonder toezicht op de verpakking wordt gelast, in het bijzonder bij postpakketten, die glas- of vaatwerk met vloeistof be vatten, en in voorkomende gevallen d6 afzenders uit te noodigen om, in hun eigen belang, voor een meer stevige verpakking zorg te dragen. Tengevolge van het uitbreken der longziekte te Assenede zijn ook de ver gunningen tot weiden van schapen in de grensstrook, in ons vorig nummer ver meld, tijdelijk ingetrokken en uit de ge meente Assenede mag geen mest wor den ingevoerd. AXEL, den II Augustus 1803. De collecte voor den gewapenden dienst heeft dit jaar opgebracht te: Axel ƒ24,43; Bosehkapelle ƒ1,50; CliDge ƒ1,30; Graauw 3,58®Hengstdijk ƒ1,45; Hoek ƒ11,35; Hontenisse ƒ9,64; Hulst 5,886; Koewacht 2,07 Osse- nisse ƒ3,03Overslag ƒ1,25Philippine 1,75*; Sas van Gent ƒ4,50; St. Jan steen 2,95 Stoppeldijk 3,59Ter Neuzen 35,35Westdorpe 4,12 Zaamslag 4,96 en Zuiddorpe 3,27. Te zaraen 125,98*. De'Brigadier Commandant der Bri gade „Axel, is benoemd tot wachtmeester bij Be divisie. Nadat eerst de zoogenaamde leiding aan den zuiddam was schoongemaakt en uitgediept, is men thans bezig den brandput aan den noorddam dezelfde be werking te doem ondergaan. Dit ging aanvankelijk met vrij wat moeilijkheden gepaaid. Thans is het water er üilge- malen, waarbij-eenige kolossale palingen en een paar snoekjes Zijn buit gemaakt. Men is nu aan het delven bezig. Het is een heel werkje en dan vooral met die bitte der laatste dagen, Zal wel wat duiten kosten, maar is een flinke verbetering. Als\het werk klaar is, ho pen we er nog eens op terug te komen; Volgens achterstaande advertentie is Concordia voornemens aanstaanden Maandag een uitstapje te maken en wel een prachtig uitstapje. Van hieraf naar Temscbe met den trein, daar een uu>,; of drie blijven, dan met de boot Wil ford naar Antwerpen, daar wat zien en ge nieten en eindelijk per spoor naar huis om uit to rusten.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2