Buitenland. Binnenland Gemengd Nieuws. de veeleischenö zijn. Zoo niet tot mij uitsluitend gericht, was dat woord toch zeer zeker voor een deel aan mijn adres. En om nu met een enkel voorbeeld te sta ven, dat zoodanig beweren niet ^alsch is, herinner ik aan de geschiedenis van den dienst Ylake—Walsoorden. nu uitgebreid tot den dienst Vlake—Walsoorden-Hulst. Toen door den wakkeren ijver vau'col lega Waesbeighe., een ijver waarvoor bij veler dank verdient, de lijn Ylake-Wals oorden met krachtige hulp uit de pro vinciale kas is in loven geroepen, was de verbinding met een wagendienst naar Hulst overgelaten aan de belanghebben de gemeenten, die daarvoor subsidie zou den geven. Al spoedig bleek men aan de overzijde ongenegen, om zoodanige bii drage op den duur te verstrekken, waar schijnlijk in de hoop, niet vrij van brutaliteit, dat de provincie dan ook daar in zou moeten voorzien; zooals dan ook bij de nadere regeling geschied is. In derdaad van geven weet men daar niet, wel van nemen. De heer Pompe van Meerdervoort Mijnheer de voorzitter, het geldt hier een zeer belangrijk onderwerp. Ik stel mij geheel en al op bet standpunt van Gedeputeerde staten, dat zij, die de lusten hebben van de wegen, ook in de eerste plaats daarvoor de lasten dragen moeten en ik kan mij daarom zeer goed voorstellen hoe het Gedeputeerde college tot dit voorstel gekomen is. Het staat echter ook vast, dat de len eene belemmering mogen genoe" orden en daarom zou ik wel een .uk willen vinden om de twee gevoelens tot een te brengen, lk meen dat de geachte voorsteller wel wat voorbarig is en ik zou niet gaarne nu reeds eene beslissing nemen dat na opheffing der iljkslolleu ook alle tollen van de provincie elk geval zul len worden opgeheven. Het doet mij leed dat ik de bewoor dingen van het amendement niet juist voor me heb. (De voorzitter leest nog eens het voor stel van den heer Fruijtier voor.) De strekking is dus, zooals ik ver moedde, dat de voorsteller wenscht dat de vergadering op dit oogenblik reeds be slissen zou dat alle tollen zullen worden af geschaft als de opheffing dei rijkstollen tot stand is gebracht. Ik heb daartegen echter bezwaar en zou den geachten voorsteller in overweging willen geven, zijn voorstel in dier voege te wijzigen, dat de verga dering zich er vooralsnog toe bepaalde om de wenscbelijkheid uit te spreken dat pogingen zullen worden amgewend, om, als de tollen op de rijkswegen zijn afgeschaft op intusschen overeen te ko men voorwaarden ook de tollen op de provinciale wegen op te heffen. Dan bindt de vergadering zich niet. De heer Fruijtier. Met een enkel woord wensch ik de objectie van den vorigen spreker te beantwoorden. Ik zie niet in en harer gedachten. Want de belofte, die Herbert haar g«daan hhd om bet lot der broeders na te gaan, kon of wilde hij niet houden, hi] verklaarde het voor een onmogelijkheid, berichten omtrent hen in te winnen, zonder dat dit in het oog zou vallen. Nauwkeuriger was hij natuurlijk inge licht omtrent al wat Constantijn aanging, de betrekking tusscheu de beide vrienden yan hunne jeugd af aan was niet afge broken, integendeel, de lichte verwijdering die op Tannensee bad plaats gehad, scheen voorbij te zijn. Dit scheen zoo, maar het rechte vertrouwen in elkander ontbrak hen beiden. Nooit had ConstantpD van zijn liefde vooi de jonge Italiaansche gesproken, nooit had hij het Herbert toevertrouwd dat hij bij haren vader oni hare hand gevraagd had en veroordeeld was tot een lang wach ten, tot de aanstaande vraag of zij dei- wereld of het klooster wilde toebehoor'1»:, zou zjjn opgelost. Niemand op Tannen see had de onrust bemerkt, die hem had overmeesterd met de gedachte aan een zoo lange proef, want hij was. het ge- dat Je vergadering zich erg zou bi. door aanneming van mijn voorste], .vel bestaat er dan een zedelijke band, uoch de voorwaaiden, waarop afschaffmg zal geschiedenblijven thans onbesproken en worden eerst later vastgesteld als het rijk is voorgegaan, maar ik ben bereid de verandering aan te biengen, welke de heer Pompe wenscht. Wat het door den heer Snouck Hur- gronje gesprokene betreft, dat het 4e en 5e district zoo bevoordeeld wordt, ook dat zie ik niet in. Wanneer er sprake van privilege kan zijn, dan is hetSchou wen, waar men bevoordeeld wordt. Daar toch zijn de tollen op den weg van Zie- rikzee Zijpe, die 13628 lang is, af gekocht tegen betaling van 1400 per jaar, terwijl, om een vooi beeld uit mijne omgeving te nemen, op den weg Hulst Walsoorden, die minder lang is, tollen staan, die thans ƒ5100 per jaar op brengen. Dat. Gedeputeerde staten deze onbil lijkheid wel inzien, bewijst dat tweemaal voorgesteld is aan de vergadering, het eerst in J872 en daarna in 1874, om weder tol te heffen in Schouwen. Dit werd echter afgewezen. De afkoop ge schiedde daar onder zeer voordeelige voorwaarden, ik erken het, in tijden toen de tollen minder opbrachten. Maar ook in de overige gedeelten van Zeeland brachten toen de tollen veel minder op. De weg_ HulstWalzoorden bracht in 1857 maar ƒ1784 op Het neemt niet weg, dat, zoolang het contract tot afkoop dat altijd schijnt verbroken te kunnen worden, blijft bestaanhet previlege wordt bestendigd. (Slot volgt). Door den gemeenteraad van Antwer pen is besloten met aanstaanden nieuw jaar de havengelden aanmerkelijk te verlagen. Naar schatting, op grond van de opbrengst der laatste vijf laren, zal zulks de stad op 750.000 francs 'sjaars te staan komen. Daar de maatregel voor het geheele land van belang is, heeft het gemeentebestuur er bij de regeering op aangedrongen, harerzijds de vuur- en bakengelden af te schaffen, de Iqods- tarieven te verminderen, de bevaarbaar beid der Schelde te verbeteren, enz. en ook om de aan Terneuzen toegekende gunsten in te tiekken. Tegen 12, 18 en 14 Augustus wor den ter gelegenheid der kermis, te Ant werpen groot6 feestelijkheden georgani seerd als: pi ijsvaren voor roei- en zeil- booten op de Schelde, paardenloopen en wielrijden, fakkeltocht, optocht van de maatschappijen, enz. Op 15 en 20 Augustus gaat een prach tige lichtstoel uit, zooals de Antwerpe naars alleen er kunnen inrichten Het electrisch licht, het beDgaalsch vuur, de duizendklenrige lantaarns vol- woon, ie waken over iedere uiting van zijn gevoel. Maar een plotselinge ver andering in zijne levensplannen getuigde van eene verandering in zijn binnenste, beter dar. woorden dff zouden gedaan heb ben. Hij vond in de onzekerheid van het hopen en wachten noch de aandrift cener vrijezelfwerkende bezigheidnoch de rust om een vaste plaats te kiezen voor zijn toekomstig beroep. Hij wenschte vol komen vrij te zijn, als na jaar en dag het beslissende woord over Theresa's lip pen zou komen. Nog voor Magdalena's geheimzinnige verdwijning had hij Tan nensee verlaten, naar het heette om zijn vader te bezoeken en midden in de opschud ding, die de onverwachte stap van het jonge meisje in de grafelijke familie maak te, viel het verrassend bericht, dat Con stantijn besloten had dienst hij de ma rine te nemen. Terwijl hi] mondeling slecht- niet zijn vader geraadpleegd had. had Constantijn dit bericht den ópper- jachtmeester schriftelijk medegedeeld en hem te gelijkor ti]d het verzoek gedaan, om zijnen invloed te doen gelden, zonder gen elkander op, meer dan vijf en twin tig prachtvolle wagens dingen naar uit geloofde prijzen. Dit alles geniet men kosteloos; zelfs de museums openen hunne deuren voor een ieder. Bijzonder^ maatschappijen richten schoone feesten in, waar de muziek en de verlichting opwekt tot het schoone en het ware kunstgevoel. De 2Gstö Augustus is de dag van den uitgang der oude, bewonderenswaardige en wereldberoemde processie van-de kerk. Er is toch maar Antwerpen De vechtersbazen uit het Engelsche lagerhuis zijn verzoend. Wederkeerig werden excuses gemaakt en alles kwam weer in de plooien, Is eigenlijk- nog de beste manier om W9er vrienden te worden. De lieeren waren blijkbaar ver legen met hunne positie tegenover het buitenland. Gladstone heelt een man van zijne meerderheid verloren. Misschien zullen meerdeien volgen. De beraadslagingen over het ffome~Rule-oniwe\"p zullen niet voor half deze maand in het Lagerhuis zijn afgeloopen, dan komt het halt Sep tember bet Hoogerhuis, waar de Lords het ongetwijfeld zullen verwerpen. Er zal van de verwezenlijking van Glad- stone's plan niet veel komen. Voorden ouden staatsman is dit misschien een groot geluk, daar bij eene aanneming van de wet zich nog maar eerst de moeilijk heden ,zouden gaan opdoen. Wie ook moeilijk zit, de Duitsohe mi nister van financiën. Zooals men weet, is de wet tot uitbreiding van de leger macht aangenomen maar er wordt oog steeds gezocht naar de middelen waar uit de uitgaven voor die legeruitbreiding moeten worden bestreden. Wie zal dat betalen Fresident Carnet is Donderdag van het Elysee naar het Lyonnev station rij dende, door de Parijsche bevolking met opmerkelijke hartelijkheid begroet. Te Fontainsbieau zal mee ditmaal zeer stil leven, geen garden partij ot andere ver makelijkheden zullen er aangeboden wor den. Alleen zal et telken Donderdag een ministerraad worden gehouden. Zooals in ons vorig nummer is me degedeeld, is te Assenede op eene hoe ve de besmettelijke longziekte uitgebro ken. Tengevolge van het uitbteken duzer zidkte worden de vergunningen tot wei ding van Belgisch rundvee in de Neder- landsche grensgemeenten Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe en verslag en van Nederlandsch rundvee in de Belgische gemeenten Bacboute, Asse nede, Selzaete en Wachtebeke geschorst en worden voorioopig geen nieuwe af gegeven. te spreken van de teden van deze ver andering. Intusschen werd de jonge dokter te leurgesteld in zijne verwachtingen. Was er werkelijk geen plaats open, was de voorspraak van den opperwachtmeester niet voldoende, of was die voorspraak lauw. &ndat hij zich gekrenkt gevoelde, dat Constantijn zijn raad niet had gevraagd over het verzoek werd afwijzend beschikt. Niettemin liet hij zich niet ontmoedi gen, hem ontbrak nu eenmaal in zijne tegenwoordige stemming de kalmte, om zich vooitdurend op éene plaats op te houden, hij geloofde de beproevingsperi ode alleen te kunnen doorstaan in nieuwe afwisselende omgevingen en nadat zijn eerste plan mislukt was, besloot hij zich aan te sluiten bij eene wetenschappelijke expeditie, die juist in Engeland werd uit gerust. Dit bood hein nieuws en opwek kends genoeg om hem te boeien, ver vreemdde hem niet geheel van zijn ei genlijk beroep en deed hem nieuwe be langen kennen. Een zekeie ijdelheid gaf den doorslag tot de toestemming zijns vadersde oude De weiding van rundvee wederzijds de grens is dus in die grensstreek voor loopig verboden. AXEL, den Augustus 189-1. Ds Snel, rustend predikant te Middelburg, heeft bedankt voor bet be roep naar de Ned. Kerv. gemeente Hoek, en aangenomen het beroep naar die gemeente te Stavenisse. De heer Boog te Hoctenisse slaagde Zaterdag te Bredavoc-r de boofd- acte. Bij het te Gravenbage afgenomen examen Engelsche taal is onder meer geslaagd dhr Jansen van Aar denburg, hoofd der bijzondere school al daar. Te Rheden was de landbouwer bezig met het rijden van kleiaarde, waarbij hij vergezeld was van zijn vijf jarig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en zoo achterover wipte, bemerkte hij niet, dat het kind achter de kar stond en onder de neerstortende aarde werd bedolven. Eerst eenige oo- genblikken later werd het kind door den vader, die vermoedde dat bet in zijne nabijheid liep spelen, vermist. Bij hefc omwoelen van den neergestorten grond, werd het jongetje daaronder ge vonden een paar zachte stuiptrekkingen werden nog waargenomen, maar de ge meentegeneesheer dr. de Jong kon slechts den dood cousiateeren. De stoomtram van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij van den Haag naar Scheveningen vervoerde Zondag circa tienduizend personen. Te Sneek móet het weer niet rus- lig zijn. Vrijdagavond jl. leverde de po litie een formeel gevecht met eenen hoop kwajongens en meiden, die zich betite len met den naam socialisten. Yan den wapenstok werd vrijgoed ge bruik gemaakt, waardoor schuldigen en ook niet schuldigen ongemakkelijk klop kregen. Zaterdagavond kwamen uit Ant werpen te Rosendaal aan eenige houder den Russische landverhuizers. Door de marechaussees werden zij een voor een in de stationswachtkamer gelaten, ten einde hun reispas te doen nazien. De menscben waren uitgeput van dorst en vroegen om water, wat hun natuurlijk werd verstrekt. De kinderen waren le gio de kleinen hadden blijkbaar geen bed noodig om rustig te slapen. Om streeks half tien mochten allen verder reizen. Zondag had de schipper wo nende aan het Kralingsche veer, het ongeluk aan den Hoek van Holland, bij het overstappen van zijn vaartuig op een ander, in het water te vallen. De heer van te Kralingen, sprong den drenkeling na, doch het gelukte dezen niet hem te redden. De verdronkene laat pene vrouw, en een kindje achter. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Rozendaal eene broodbakkerij geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. opperhoutvester zag in zijne gedachten zijn zoon als navorscber beroemd worden eu eer verwerven en hij schonk hem uit trotsch de niet onaanzienlijke middelen, die voor Oonstantijns wensch noodig wa ren. (Wordt vervolgd.) Tot onderwijzer aan de openbare school te Wouw (Plantage) is benoemd de heer Beijaert te Sluis. Bij kon. besluit is tot ontvanger der belastingen enz. benoemd te Aar denburg Jhr. Van Kinschot, surnumerair te Rotterdam.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2