Buitenland. Binnenland. ^Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nieuws. maken. In de toelichting lees ik„Nu wy met een voorstel tot nieuwe regeling komen, rijst van zelf de vraag, ot behoud van tolheffing wenscheiijk is. »Wij beantwoorden die vraag in be vestigenden zin. „De afscbafing van tolheffing zou een niet onaanzienlijke bate voor de provin cie doen verloren gaan. »De tollen in het 4e en 5e district brengen te zatnen ongeveer 8000 per jaar op. Doch er is meer. »Nadat de gemeenten in Zuid-Beveland (behalve Port Bath) zich verbonden had den te zamen gedurende 25 jaren van Januari 1874 het 19e jaar is dus nu loopende jaarlijks ƒ800 als af koopsom aan de provincie te betalen, is bij uw besluit van November 1873 (Notulen pag. 62 en Bylagen 190—191) afgezien van het heffen gedurende dat tijdvak van tol op den by de provincie in onderhoud' zijnden weg Goes- Gra venpolder. Voorts is by koninklijk be sluit van 25 April 1839 no 94 goedge vonden, dat tegen een jaariyksche bij drage ad ƒ1400 van de gemeenten Zie- rikzee, Bruinisse, Oosterland, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk de tolheffing op den weg van Zierikzee naar Zijpe werd op geheven. Schaft men nu de tolheffing op wegen in het 4e en 5e district vanwege de prvincie af zonder equivalent, dan brengt de billijkheid mede dat de gemeenten in Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland van de bijdragen worden vrijgesteld." Natuurlijk zou dat niet alleen billijk zijn, mijnheer de voorzitter, maar een conditio sine qua non der afschaffing, dat ook deze gemeenten ontheven werden van hun bijdragen. En aan komt deze zin, die nog al aan doenlijk is>Het jaarlijksch offer voor de provincie zou daardoor stijgen tot ruim 10.000". Maar mijnheer de voor- bitter, op dat^ cijfer heb ik nog wel wat af diDgen. Van dit cijfer moet wor den afgetrokken nagenoeg ƒ2500, dut de wagendienst -Walzoorden jaarlijks voor tolgeld aai provincie terugbe taalt en waardoor dan ook de subsidie voor genoemden wagendieDst volgens overeenkomst bij afschaffing der tollen zoude worden verminderd, zoodat het jaarlijksch offer van de provincie dan dus slechts ƒ7500 bediaagt. Wordt vervolgd). Bij het departement van koloniën is Maandag het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie -ontvangen „In den avond van 20 dezer is op het stoomschip onder Hollandsche vlag Rayah Kongsi Atjeh tusschen Telok Semaween Edi onder de Atjebsche passagiers een zal het ideaal der schoonste en der rein ste vrouwelijkheid voor mjj bij)venMag dalena deelt uwe liefde niet, waarom zou zij uwe muze niet zyn Werner! riep de schilder uit in na- melooze smart, ik ben zooveel ellendiger dan gijGij hebt alleen niet gekregen Wat gij begeert; ik heb verloren wat ik meende te bezitten. Gij zijt beter, ster ker, bedaarder dan ik en evenals gij zeiven bedwingt, zoo zult gij ook het ge luk dwingen om te dienen. Want als zij eens komt en spreekt: Uw God is myn God Dan is zij mijne, viel de kandidaat hem de rede op vasten toon. Ziet gij wel, zeide Ricbard droevig glim lachend, naast staat ongezien de hoop ik ga alieen. Laat mij mijn weg gaan, thijn ''jongen, hij leidt nip de wijde we reid in. Eerst ust ik nog eenige dagen bij uithet doet mij zoo goed, met te spreken en mp gehoorzaam te doen terechtwezen, en dan dan zoek ik my- ne verlorene muze. Werner knikte tevreden en reikte hem de hand. Uwe muze, dat is goed niet oproer uitgebroken. Het scheepsvolk werd aangevallen en grooteudeels ver moord ook de kapitein en de stuurman, b8iden Engelscben. Totaal gedood 34, gewond 15. Twee Europeanen, machi nisten, ongedeerd aan boord gebleven. De Atjehers verlieten met eenige door hen gevangen genomen passagiers, geen Europeanen, het schip b(j Diamantpunt. Drie gevangenen naar Telok Samawo gevlucht. Schip in onze handen." De gouverneur, de commandant der scheeps macht en de resident zyn naar de plaats van hot onheil vertrokken. Het vermoorden der beide Engelschen kan voor onze regeering vry wat moei- lijkheden opleveren. De door Frankrijk aan Siam gestelde eischen moeten gelijk staan met de ver brokkeling en den ondergang van Siam. Frankrijk zoekt daarmede feitelijk En geland te treffen, welks handel met Si am gedreven wordt door 13.500 Brit scbe ingezetenen en eene waarde ver tegenwoordigt van 2,500.000 pond ster ling per jaar, terwijl er in Siam slechts 250 Franscbe ingezetenen zijn, wier han del niet meer dan 8000 st. beloopt. Frankryk eiscbt den atstand van een gebied dat 95,000 vierkante mijlen be slaat, waartoe eene provincie behoort, welke docv Birma is afgestaan onder voorwaarde dat Siam haar nimmer aan eene andere mogendheid zou overdoen. Voorts hebben Frank rijks eischen be trekking op 50,000 vierk. mijlen in noord oostelijk Siam, waarheen nog nooit een Franschman doorgedrongen is, terwijl de gevraagde schadevergoeding van twee millioen franken het tienvoud vormt van hét oorspronkelijke bedrag. Frankryk wil toch geen ruzie met Engeland maken Het antwoord van Siam is als geheel onvoldoende beschouwd en de kust is door de Franscbe oorlogsschepen geblok keerd.; Behalve 50.000 doilais inkomen jaars, outvangt de president der Veree- nigde Staten nog 36.064 dollars voor personeel8000 dollars voor bureaube- boeften, 12.500 dollars voor reparatien, 4000 dollars voor het onderhoud van de tuinen bij het Witte Huis, 15.000 dollars voor stallen en paarden. In geheel geniet de „koning in zwarte rok" 125.000 dollars, wat in elk geval, bij Frankrijk vergeleken met zyn 600.000 franc» tractement en even zooveel aan repro sentatiegelden voor den president, nog zeer goedkoop is. Aristides en CinGin- nafus deden zeker goedkooper, maat in huu dagen deed men ook nog niet aan truffels, champagne en havana's van een dollar per stuk! Magdalena. Ook haar, ook haar, riep de schilder uit in diepe smartWerner, ik heb haar veiloren, zij mij niet. De band, die mij aan haar verbond, is onverbreekbaar, zoo lang ik geen zekerheid heb van de echt beid van haar geluk. Geheimnisvo! roept hare stern mij bij nacht en dag, wakend en droomend hoor ik die stem. Neen, Iaat mij wandelen, ik moet zoeken naar haar, ware het ook tol aan den rand des grafs ELFDE HOOFSTUK. Ja, zij was gelukkig Op Magdalena's venster schitterde de zonnesehjjn en be straalde met liefelijken glans een vreed zaam tehuis. Op hare knieën lag een bioeiend kind en in haar hart woonde de liefde. Zelden slechts vertoonde zich een wolk op haar stralend voorhoofd en wierp een vluchtige schaduw in de vriendelijke ka mer, het volgend oogeublik baadde alles weer in gloed en licht de zon bleef verwinnaar. En even zelden verduisterde eene zorgvolle gedachte den vrooiijktu geest van Magdalena. Het onwrikbaar vertrouwen op de liefde van haren man was de zon van haar hart, (Wordt vervolgd.) De minister van buitenlaadscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. blykens mededeeling van Harer Ma- jesteits gezant te Brussel, het grenskan. toor de Klinge (station), den 22sten Juli 11. voor den invoer van rundvee uit Ne derland gesloten en het hulpkantoor Kieldrecht mot ingang van dienzelfden datum voor dien invoer opengesteld is. De invoer langs laatstgenoemden weg zal eiken Zaterdag morgen van 10—12 uur mogen plaats hebben. De Invoer van Nederlandsch vee langs het kantoor Arendonck, welke tot dusver re eken Maandag was toegelaten, zal van den 27sten dezer ut eiken Donderdag ïOp dezelfde uren geschieden. AXEL, den 28 Jnfi 18M. Door den provincialen veeaits Bau- wens alhier, is verleden woek weder bij een voulen, lijdende aan kropziekte en toebelioorende aan Breyaert landbou wer te Koewacht, de luchtpijpsnede ver richt. Doordien een gezwel onder aan de keel zat, moest ditmaal de snede aan het on derste deel der luebtpyp gemaakt wor-" den, wat de operatie zeer bemoeiiykte. Bij de eerste snede viel het dier voor dood neder, Dai,ar de eigenaar het dier dood waande, verwyderde hy zic.h reeds, verzoekende het maar te laten liggen, omdat het toch dood was. Door het aanbrengen van nog een'paar flinke sneden was echter de luchtpijp open, fluks werd daarin een, buisje ge stoken, waarna het dier als ware her leefde. De eigenaar stond verbaasd toen hij zag, dat het dier met het buisje in de luchtpijp dadelijk naar de moeder liep en zich aan den flink voorzienen uier tegoed deed. Thans is het veulen radicaal genezen. Aan de Rijksnormaallessen alhier, zyn tot onderwijzers in het rekenen be noemd de heeren Cremer en Karstel, hoofden van scholen te Honte- nisse en te Zuiddorpe, Tot hoofd der Chr. school te Spui (gem. Axel) is benoemd de heer Laansma, onderwijzer te Delft. De hee ren Feringa, onderwijzer te Hilversum en Veefkihd, onderwijzer te Leiderdorp, stonden met hem op het drietal. Naar wy vernemen heeft de heer Laans ma de benoeming aangenomen. Hulst. Dinsdagnamiddag had even voor het station, op den weg naar St. Jan steen een droevig ongeluk plaats. De 20 jarige Aerts, wonende in den Heijkant (gem. St. Jansteen) reed met een kar graan, waar hij boven op zat, naa** huis. Het paard sloeg op hol en Aerts viel van de kar met bet ongelukkig ge volg dat hij met het hoofd onder de wie len terecht kwam en dadelijk een lijk was. Het hoofdbestuur van het derde Vlaamsch-Zendingsfeest deelt voor be langstellenden mede dat dit feest goed is geslaagd. De collecte voor de zending heeft opgebracht ƒ228,72, W8lke gelden verdjeid zijn als volgt: 50 Zending der Geref. kerken 20 Belgische Zendingskerk ƒ40 Ned. Zend. vereen.ƒ40 Utrechtsche Zend. vereen. 30 Java Comité30 Evaugel. Luth. Genootschap; ƒ18,72 Saiatiga-Zending. De heeren Geelboedt te Zaamslag en Gorissen te Sluis, slaag den deze week te Breda voor de hoofd- acte. De tweede luitenant van der Mieden van Opmeer, thans gedetineerd te Ter Neuzen, keert Augustus naar zijn garnizoen to Middelburg terug. Jl. Dinsdag is door den Brigadier der Marechaussees te Sas van Gent, on der de gemeente Westdorpe een hond geschoten, die door zijn eigenaar, naar men zegt een schaarslijper, na van hem een goed pak slaag ontvangen te hebben, weggejaagd werd. Daar men meende eenige teekenen van hondsdolheid te be speuren, zoo is hy op last van den bur gemeester door den plaatsvervangend districts-veearts, den beer Bauwens te Axei, onderzocht en is gebleken dat de hond geenszins aan hondsdolheid Jyden- de was, Zitting van Donderdag 27 Juli. Tegenwoordig allo leden benevens de Secretaris. Voorzitter de heer Ogge!. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Mededeeling van ingekomen stukken. Brief van den heer Dijkwel, waarbij hy zijnen dank betuigt voor de hem toegestane verhooging van jaarwed de ad 50. Idem van den heer Jansen; Missive van Ged. Staten, dd. 21 Juli, houdende goedkeuring vanbetraads besluit van 11 Juli 11. betreffende ver hooging der jaarwedde van een onder wijzer met verplichte boofdacte. Idem van een onderwyzer aan de openbare school, Idem houdende terugzending van het goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag dienst 1893. Idem van het kohier schoolgelden over het 3e kwartaal 1893. Worden voor kennisgeving aangeno men. II. Begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1894. Ten einde onderzoek in te stellen, wordt deze in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren Smies, Woltert en Lamaitre. III. Overlegging gemeenterekeniDgo- ver 1892. Wordt eveneens in handen gesteld, eener commissie bestaande uit de heeren Dieieman, Koster en Van Hoeve. IV. Reclame in zake Hoofdelyken Omslag. Daar dit punt in besloten vergadering zal worden behandeld vraagt de voorzit ter of een der heeren nog iets in raid den te brengen heeft in openbare zitting. Dewijl niemand het woord verlangt, wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan, tet het houden van eene be sloten vergadering. In kleinere gemeenten komt het wel eens voor, dat bij de oefeningen der „brandweer" de pijphouder den straal richt op de kinderen, die steeds in groe ten getale het grootsche en ongewone schouwspel komen bijwonen en de man schappen in hun bewegingen hinderen. In grootere gemeenten, waar men een goed georganiseerd coips heeft, doet men niet aan zulke aardigheden. Dat eenige voorzichtigheid bij derge lijk werk inderdaad niet overbodig is, blijkt uit het volgend bericht Te Heerenveen hield de gemeentelyke brandweer eene oefening met de brand spuit. Een jongen stond vlak voor den pijphouder, die een waterstraal op den knaap richtte, vlak in bet aangezicht. Hevig kermende en uit een zijner oogen hevig bloedende, viel de jongen tegen den gronder werd dadelijk geneeskun dige hulp ingoroepeQ. De politie heeft tegen "den spuitgast proces-verbaal opgemaakt. Het volgend adres is aan den Raad van 'sGravenhage gericht: „Eedel en Achttriare Heer en Burge meester onser gemeente van Rage. UE. onderdanige Dienaar Johannes Adrianus Spaan vraagt om zijn wet tig Regt om in de muur van de ge meente school in te Brate want ik hep er Regt ep daar de gemeenschap muur met moetwil is omgeworpen en op die muur is het school opgetrokken ik kan de getuig brengen die er tien gulden aan verdient heeft' toen hij niet te Huis waare hebben zij hem opgetrokte en hep ik het door vlijt verkregen daai de Hére God mij het voonegt schonk om gëduu».

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2