Buitenland. Binnenland. Gemengd Sienws. 70 percent van zijne verdienste, Ook de landbouwer heelt door z^Jne producten naar de plaats der verzending te vervoeren, een ruim aandeel in het betalen der tolgelden. Er zDd landbouweis, die in 1892 ge bruik maakten van tuig paarden, en aan tolgeld betaalden de som van ICO ruim, anderen, met tuig paarden, be taalden ruim ƒ70 fcolgeldep. De hoogere sommen, telkens by de verpachting der tollen besteed,, komen natuurlijk ten voordeele der provinciale fondsen, doch die opbrengst komt ook geheel ten laste der landbouwers en voorlieden. Adressanten achten dit, zoo niet onge oorloofd, dan toch zeer onbillijk. Dat het heffen van tolgelden door de publieke opinie is veroordeeld, biykt uit bet feit, dat noch gemeente- nóch polder besturen gebruik maken van de bevoegd- beid tot bet beffen van tolgelden op de bij hen in beheer zijnde wegen. Reden waarom ondergoteekenden zich tot uwe vergadering wenden, met het verzoek, ook de tollen op de provinciale wegen te willen opheffen. Wordt vervolgd). Onze buitenlandsche veehandel in gevaar, De Gazette van Eecloo schrijft »We mogen er gestadig onze oogen voor openhouden, de grenskwestiehoe- zeer ook daaraan gestooten wórdt, zien w\j toch geen enkeion stap vooruitgaan. Voor Belgie is de aangelegenheid en kel locaal en hier is de gestemdheid hoogst inschikkelijkvoor Holland is zy nationaal, en ddar streeft men tegen In Belgie treft zy slechts den grens- bewonenden landbouwerin Holland drukt zij op den landbouw on op den veehandel in algemeenBelgenland, Engeland, Duitscbiand worden door dien toestand zooveel gebaat, als er Holland aan toelegt. Engeland wil volstrekt geen Hollandsch veeDuitscbiand en Belgie nemen het enkel aan op voorwaarden die met verbod gelijk staanen toch weigert de koppige Hollander te capitu- leeren. De kwestie is voor Holland nog ver ergerd door het mislukken van den voö- deroogstDe Hollandsche veefokker moet zijn beestiaal afzetten en vindt gee. nen uitweg, gèenè markt, geert koopers Om het even! Langs weerszyden, in Belgie en in Holland, stuwt en dringt men bij den Haagschen minister aan om wat toe te geven aan Belgie en alzoo dit land voor den veeinvoer wede»* open te krijgen. Al vruchteloos! Waaraan toch is de zaak gelegen Aan het sluiten van een billijk akkoord tus- schen beide gebuurlanden. Dat Holland de kwellende maatregelen intrekke tegen de Belgische greusboeren genomen, en de zaak is geklonken, of dat Holland met Belgie overeenkome om langs weerszijden eene onzijdige streep voor het weiden van vee en het vervoe ren van mest op de grens in te stellen, en Belgie trekt ^yne afwerende maat regels op het Hollandsph vee in. Daaraan is de geheele kwestie vast.'* Door den Provincialen raad van Oost- Vlaanderen is met aigemeene stemmen ding, die zij ontvangen had in het huis van een vrijzinnig geestelijke, zooals va der geweest is en onderwierp mijn eigen doen en prediken aan een strcoge kritiek. Hg verwonderde zich, dat ik bovendien beteekenis hechtte aan eene zaak, die nau- weïijks meer ergenis opwekte, dan mgn eigen vrij verkeer met eene jodin, wie ik al het mogelijke, uitgenomen het christe lijk geloof had aangebracht. Hg verheel de niet, dat hij in dit drieste verzoek den raad zag van een onbescha&mden jood die geen begrip had van christelijke tucht of zeden en gaf mij een ernstigen wenk, om een omgang te vermgden, die slechts een ongunstige getuigenis kon afleggen van mgne geestelijke waardigheid. Daarmede werd ik voor altijd Afgewezen. (Wordt vervolgd.) aangenomen om den in 1892 genten wensoh te vernieuwen en by het staats bestuur aan te dringen, een einde te maken aan de belemmerende bepalingen betreffende het vervoeren van mest en het laten weiden van beestiaal over do grens. Verder deelt genoemd blad nog mode, dat op 28 Juli te Breskens onder leiding van den heer Hennequin eene conferentie zou gehouden worden van de Zeeuwsche landbouw-maatachapplj met de Land bouwcommissies van de Vlaamscbe grens kantons om een minnelyke schikking te ontwerpen. Uit het aangehaalde blijkt, dat wy groot gevaar loopen behalve Engeland, ook Duitscbiand en .Belgie voor onzen veehandel te zien verloren gaan, indien niet spoedig het middel tot oplossing ge vonden wordt. Duitschland als wa re voor ons vee gesloten en er bestaat kans, dat hierin geen verbetering zal komen, daar de Duitsche regeering thans rekening heeft te houden met de nieuwe party in den Ryksdag, de agrariërsde ze party, diw zich tot taak heeft gesteld de bevordering van de belangen der land bouwers, zal natuuriyk niet nalaten al het mogeiyke in het werk- te stellen om ons vee uit Duitschland te weren. Voor den uitvoer van ons vee biyft dus alleen Belgie over en dat nog wel met belemmerende voorwaarden, adres aan de tiendaagsche quarantaine. Die -belemmerende voorwaarden zyn echter een gevolg van de vele bepaJin gen aan onze zijde, waardoor even wol slechts Belgische greusboeren worden getroffen. Door de Belgische bepalingen lydt onze geheoie veehandel Hoelang zal het nog duren, oer men dit algemem inziet? Slechts een paar kamerleden werken met loffelijken ijver; de Noord Brabantscho en Limburgsclie afgevaardigden zwijgen erover, alsof die beide provinciën nooit aan Belgie ge paald hadden. Raadgevingen worden verschaft om den voedernood te ledigen en voor een nationaal belang als onze buitenlandscbe veehandel, is men ziende blind. Wie soms nog mocht veronderstellen, dat Belgie en Duitschland ons vee niet missen kunnen, heeft het leeiyk mis. Zij kunnen ons vee beter missen dan wij de Belgische en Duitsche kooplui. Gesteld evenwel, dat Belgie ons vee niet missen kan, -dan zou het zulke he lemmerende bepalingen kunnen maken, dat bet Hollandsch vee voor de helft der waarde zou moeten verkocht worden. Nu weder mag langs Clioge stacio geen vee in Belgie ingevoerd worden, wat is dat anders dan represaille? Wie weet hoe spoedig Selzaete statie gesloten wordt. Verblijdend by al het treurige is het te zien, dat enkele mannen van invloed zich de zaak met hart en ziel aantrek ken en alzoo onzen buitenlandschen veehandel voor algeheeien ondergang zullen bohoeden. Een bui hangt over Siam, een zware Fransche donderbui, die eerstdaags dreigt los te barsten. Ais Siam aan de door Frankrijk gestelde voorwaarden niet vol doet, het gevraagde uitstel is reeds ge weigerd, dan zal de Fransche gezant Bangkok verlaten en de kust onmiddel lijk geblokkeerd worden. Vijfhonderd man van het Fransche vreemdenlegioen zyn te Oran ingescheept naar Siam. Frankrijk bereidt zich inwendig voor op de% aanstaande verkiezingen, Men durft rèeds voorspellen, hoe de nieuwe kamer er^uit zal zien40 socialisten, 40 radicalen,, 40 zuivere royalisten, 60 rallies, 300 350 opportunisten. Ge- loove wie wil.^-^ Te Moskou Ms in éene gevaugenis de cholera uitgebroken. liet eerste slacht offer was eene vrouw, c^e haren man uit Kioff naar de gevangenisjevolgd was. De ziekte heerscht als gewbQnlijk het meest onder de arme klassen.^ö&over- beid heeft eenen krachtigen geneeskun digen dienst ingesteld. Het getal ge-- meentegeneesheeren verdubbeld. Den 12 en 18 dezer waren er 15 nieuwe ge vallen, beterenden en doodenen 81 patiënten onder behandeling. In Po- dolie maakt de cholera vele slaontoffere; bet laatste offlcieole weekbericht geeft daar 809 gevallen en 90 dooden aan, In de provincie Orel zyn de getallen vol gens dal vejslag 98. gevallen en 44 doo den, Be&sari biö 26 en Saratoff 17 en Viatka 12 en ook in Kursk, Tula, Cherson en Tebolsk komen gevallen voor. Naar men verneemt, is een wetsont werp op den leerplicht thans by den Rand van State ii, onderzoek. AXIÜL, dei» STÏÜÏi 1898. Donderdag 27 Juli, des voor middags ure, zal de gemeenteraad alhier ver gaderen ter behandeling der volgende punten Mededeeling ingekomen stukken, Begrootiog Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1894. Overlegging gemeente rekening ver 1892. Reclame in zake Hoofdelijken om slag. Gitteren morgen had ten Raadhuize alhier door Burgemeester en Wethouders de aanbesteding plaats van de levering van pi. 1200 liter Petroleum, waarvoor word ingeschreven door: Gast voor 5*'/100 en Veen huizen voor bva cent per liter. de levering van 7000 KG. Ruhr kolen. Hiervoor werd ingeschreven door: Loof vo<w 8,25 en van den Broeke voor 8,05 per 1000 KG. Aan de laagste inschrijvers is de le vering gegund. Te Ternenzen worden pogingen aangewend om de thans bestaande twee afdeelingen van het oud-gereformeerd kerkgenootschap (waarbij nog steeds de psalmen van Petrus Datheen gebruikt worden) tot éen genootschap te vereeni- gen. de bisschop van Breda, heeft Hontenisse tot kapelaan benoemd den weleerw, heer Speek# Bij den landbouwer Goethals te Philippine is tusschen Donderdag- en Vrijdagnacht inbraak gepleegd. Des mor gens zag men, dat al hot vleesch weg gehaald was, benevens eenig geld. Er is onderzoek ingesteld. Men meldt uit Philippine aan de Ct In den raad dezer gemeente is ge sproken over een verzoekschrift aan den minister van waterstaat, om deze ge meente te voorzien van een kanaal naai de Wester Scheldeten bate van de mossel handelaars, die bij aanslibbing van de haven broodeloos zouden zijn. De heer Meijer, candidaat te Leeuwarden is tot predikant benoemd bij de Christ. Gei. kerk te Scboondyke. Het volgende wordt uit Sas van Gent aan De Tijd gemeld Stellig is in Nederland nog niet te zien geweest wat Zaterdag en Zondag hier te aanschouwen was. Een schoon koets reed, of liever stoomde onze gemeente binnen. Ze onderscheidde zich in niets van een gewoon vierwielig rij tuig. Vier personen, twee heeren en "twee dames hadden daarin plaats go- nomen. Het was een vreemd gezicht, een rijtuig zonder paard, zoo geregeld zich te zien voortbewegen. Een paar bijzonderheden zullen den le zer stellig welkom zijn. Beschrijven, wat den uiterlijken vorm betreft is overbo dig. 'tls een rijtuig als elk ander. Ach ter, onder de rugleuning, bevindt zich een ketel met haardvan zulk oen vorm. dat het een noch het ander in oog valt. Alleen is een beduidend stoom lekken te zien. Midden in voertuig staat een toestelletje, waarmee be stuurd wordt, waai de stoomfluit weikfc on de hefboom tol hot in gang stellen en stilhouden ook aanwezig is; Vóöi eenigo maanden nam men'te Geut reeds proevëb, waar inen het een en ander omverreed, doch deze reis f't was een proofrit] is góed geslaagd. Wat gaan we toch vooruit Men deelt aan de JV.V Cf. mede. Toen 11. Woensdag te Sprang eohe samenscholing tot het plegen van onge regeldheden plaats had, dreef de brigade maiëchaussée te Waalwijk, na vergeef- sctie waarschuwing, de menigte met de bajonet uiteen, waarna de orde was her steld. Door den burgemeester is eene verordening tegen samenscholing uitge vaardigd. De boeren zijn door socia- listischo drijvers opgezet, de tienden niet af te staan, hoewel zy wel weten dat zy hun land kochten of pachtten met het tiendrecht er op en daarnaar betaalden. Men meldt uit Zaandam aan de Ct. In den nacht van Donderdag pp Vrij- dag zijn utt de weide van HerSchoen alhier, twee koeien gestolen*. Het mocht de politie, in den persoon van den hoofd agent Heijkoop, gelukken den da der, den veehandelaar alhier, spoe dig op te sporen. Na de koeien op de markt lo Leiden voor 239 verkocht, en een jongen stier voor 85 ingekocht te hebben, werd hij te Haarlem gear resteerd en geboeid naar hier overge bracht, nog in het bezit van 192.60, Vrijdagnamiddag klom aan den Haarlemmerweg een jongen in een boom om een kraaiennest uit te halen. Bj]na in den top gekomen, viel hij naar bene den en bleef bewegingloos liggen. Op dit 'Gogen blik passeerde juist een wagen, welks voerman den jóngen herkende. De jongen werd op den wagen gelegd, en naar zgne ouders te Sloterdijk mede genomen daar aangekomen, bleek hij echter reeds overleden te zyn. In de Nieuwe Teertuinen kwam Zaterdag morgen een jongen van een jaar of twaalf met een tobbetje kokend water van een bovenwoning Halverwe ge de trap gekomen liet hij het tobbetje vallen, met het ongelukkig gevolg dat de inhoud neer kwam op een jongetje van eh een meisje van jaren. Met brandwonden overdekt werden de beide kinderen per vigilante naar het gasthuis gebracht. Een ingezetene van Drachten, door ziekte in geldeiijken nood geraakt, vroeg H.M. de Koningin-regentes om hulp. De mandie als vurig sociaal-democraat bekend stond, ontving korten tijd daarna vanwege H.M. een bankbiljet van 40. Naar men zegt, heeft de man nu genoeg van de partij, waarvan, hg tot nu toe alleen heil verwachtte. De stoomtram van den Staatsspoor weg in Den Haag vervoerde Zondag naar Scheveningen ongeveer 14,000 passa giers, di9 van den Holiandscberi spoor weg 11,600, de electriftcbeo tram ruim 9000 en de paardentram Van de Haag- sche Tramweg-maatschappij 18,000 pas sagiers. In de afgeloopen woek werd meer- malen met steenen geworpen op voor bijgaande treinen; ter hoogte van Echt- Sust eren, tengevolge waarvan ruiten bra ken. Door de ijverige bemoeiingen der maréchaussee uibEcht is de dader uit Susteren, opgespoord en tegen hem procesverbaal opgemaakt. Te Tiverton zaten Donderdagavond twee manqeb" in een herberg drinken toen een van hen, een metselaarsknecht wedde dat hij een haiveu gitilou bier in tien minuten zou opdrinken, liet bleek dat hij dat zelfs in zeven minuten kon doen; maar nauwelijks had hij het ge daan of hij werd .-zeer ziek' en terwijl men hem naar zijn huis bracht, stierf hij, De bekende sociaal-democraat Geel is te Amsterdam Zondag op straat in gijzeling genomen, in opdracht van eet^ zijner schuldeischers.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2