Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. De kosten van deze bemesting ztjn de volgende: voor 100 150 KG. Cbilisalpeter ƒ12,50 de 100 KG. 12,60 18,75 voor 400 KG. slakkeDmeel 2,75 de 100 KG. 11 ƒ11, samen ƒ28,50 29,75. Voor die streken waar de gras-, bouw hoofdzaak is en waar bet van overwegend belang zou zijn nog eene tweede snede te maaien, moet worden aangedrongen op een zoo spoedig moge lijk begieren van geschikte perqeelen of het bemesten met 150 KG. Ohilisalpéter per HA. VI. Vorder moet de aandacht der landbouwers gevestigd worden op het feit, dat groote hoeveelheden groen voe der door inkuilen en persen bewaard kunnen worden. Daarvoor komen voor al in aanmerking de tweede snede gras (bij regenachtig weder), knollen, mangel- wortel- en bietenloofmet koppen, klaver, wikken, enz. In de meeste gevallen zal de volgen de -wijze van bewaring aanbeveling ver dienen. In gronden, die geen last van booge grondwaterstanden hebben, grave men een kuil met rechtopstaande wanden van ongeveer meter diepte, waarvan de wanden bovon den grond met zoden ste vig worden opgezet. Hierin brenge men het in te kuilen groen voeder, trappe de massa inzonderheid aan de kanten good vast en zorge door overdekken met eene laag aarde van ongeveer meter dikte voor eene zware belasting, die minstens 500 per vierkanten me ter moet bedragen. Voor gronden, waar rrmn last van wa ter heeft in den winter, zette men den lioop op den grond, zorge eveneens voor vast ineentrappen, het afsnijden van de kanten, waarbij het afgesnedene weder op den hoop wordt gebracht en vooi eene belasting van minstens 500 per vierkanten meter. VII. Nog moet den landbouwers wor den aangeraden om de benoodigde mest stoffen en voedermiddelen gezamenlijk (coöperatief) aan te koopen. Hoe meer zulks geschiedthoe voordeeliger kan worden gekocht. Ieder landbouwer, die nog nadere in lichtingen mocht noodig achten, wende zich tot den rijkslandbouwieeraar voor zijne provincie of tot den persoon, die Kern vervangt. Voor Zeeland is rijks-landbouw- leeraar de heer Gi Kakebeeke te Goes. Vrijdag was bet zeer druk in de stra len var. Parijs. Volgens de eerste be richten over di-n dag heeft de Parijze- naar zich door geen aansporingen en uitnoodigingen of protesten laten storen gen, om zijnen broeder de dirpe ontroe ring te verbergen, die bem had aange grepen, maar die ontroering weerklonk in zijne stem toen bij zeide Hoé lief heeft zij Hem -Werner vouwde langzaam den briet toe. Als een kind, zoo vol vertrouwen en zoo volgzaam, zeide hij. Wat mij echter be zorgd maakt, is" de diepe geheimhouding ook voor ons want Magdalena weet, dat wij door onvoorzichtigheid nooit het geheim zouden verraden, maar erkennen, wat toch onherroepelijk is. Wat mij be- augstigt, bet is hare onervarenheid haar gebrek aan menschenkennis. In dezen stap. dien zij gedaau heeft, ligt wel de zekerheid harer liefde voor hem, die haar zoo wist te leiden, maar niet de zeker heid zijnewaarde. Er moet toch vermoeden bestaan, wie h-i zon kunnen zijn, die deze bloem met wortel en tak rukte uit den vaderland- sehen bodem, zeide Richard. Wee hem, zoo hii haar liet verwelken en haar ont bladerd in het stof wierp in mij zou den alles te gronde gaan, wat goed is en edel en mensehalijk in z(jn feestvreugde op den nationalen feestdag. Een ontzaggelijke menigte woonde de revue bjj. Carnot werd bij z^jne ver schijning toegejuicht. Vooral tegen ure avonds veran derde het uiterlijk der stad, want velen kwamen terug van de revue, anderen van een uitstapje naar buiten en nog anderen, die thuis waren gebleven uit- vrees voor opstootjes, vertoonden zich op straat. Er werd later druk gedanst en den goheelen avond bleef er groote vrooljjk- heid heerschen. In het Quartier Latin was het rustig. Alleen op den boule vard Saint Michel wiei een troepje stu denten een estrade om, waarop muzi kanten zouden spelen. Een enkel per soon werd gearresteerd. Volgens oen offlcieele opgave van de prefectuur van politie werde.; bij de jong ste onlusten te Parijs 185 agenten van politie gekwetst, die hun dienst nog niet weder hebben hervat. Bij gelegenheid van het nationaal feest is aan 314 veroordeelden in zooverre gratie verleend, dat ze voorwaardelijk op vrije voeten gesteld zijn. Van Cornelius Herz, wiens overlijden onlangs is medegedeeld, loopen weder zeer gunstige berichten over zijn gezond heidstoestand, maar van zijn vervoer voor den rechter- hoort men vooralsnog niet. Door de Belgische kamer is bij de voortgezette beraadslagiug over de grond wetsherziening art. aangenomen, waar bij Belgie gemachtigd wordt koloniën te verkrijgen. Hiermede is dus vooruit zicht gegeven op de vervulling van konings wensch dat Belgie eenmaal in het bezit zai komen van den Congo staat Sedert eenige dagen liepen te Brussel geruchten over een ministerieele crisis. Thans wil de Patriote weten, dat vol gens geruchten in ministerieele kringen, de heer Beernaert, als hoofd van het kabinet en minister van financiën weldra zal aftreden. De Duitsche rijksdag heeft met 201 tegen 185 stemmen de legerwet aange nomen. De Tweede Kamer, tegen Dinsdag 25 Juli opgeroepen, zal, na de trek king der sectien, terstond de kieswet be handelen. AXEL, ile» IS Juli 1803. By de heden alhier gehouden verkie zing van leden voor den gemeenteraad zijn van de 321 kiezers 208 opgekomen. Zaterdag werd alhier eene verga dering gehouden van belangstellenden in het afschaffen der tollen op de provin ciale wegen. Deze vergadering was druk bezocht en Hjj sprong op en liep met onrustigen tred de kleine kamer op en neder. Gij moet toch op iemand vermoeden hebben, Werner, of gij hebt slecht over haar ge waakt riep hij eindelijk uit. De kandidaat schudde het hoofd. Wees niet onrechtvaardig, Richard mijn aan deel in de droeve gebeurtenis bestaat slechts in de verkeerde keuze der betrek king, die ik haar bezorgde; eenmaal in den schoot der Wangerlohsche familie was zg mijne directe waakzaamheid onttrok ken. Daar toefde de adel der talriike om liggende goederen, benevens eenige toe vallige gasten. Weken lang waren, de jon ge graaf Herbert "Wangerloh en dokter Wangen aanwezig. Snel wendde Richard het hoofd om. De jonge graaf, wat is dat voor een mensch hoe was zijne verhouding tot Magdalena Zoo onbevangen mogelijk. Steeds be leefd. beeft hij haar nooit en nergens met onderscheiding behandeld, maar openlijk gedongen naar de hand eener rijke erf dochter. Of dat ontwerp ter zijde ge schoven of sléchts uitgesteld is, weet men er is besloten weder eene adresbeweging op touw te zetten om afschaffing der tollen te vorkrijgen. Zooals in ons vorig nummer is mee gedeeld, hebben de provinciale Staten van Zeeland het voorstel aangenomen van den heer Van Waesberghe Janssen9, om Gedeputeerde Staten uit te noodigen een onderzoek in'te'(stellen naar de moge lijkheid orn in deze provincie de tolhef fing op de wegen af te schaffen. Te wenschen is bet, dat dit onderzoek een zoozeer bevredigenden uitslag moge hebben, dat alle bezwaren tot opheffing der tollen kunnen worden overwonnen. Bij kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Magdalenapoldbï de lieer Thornaes tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Visartpolder, de beer Lij baart. Bij het te Utrecht gehouden exa men voor, apothekersbediende is geslaagd rnej. van Pienbroek, geb. te Zaamslag. In een bosch te Ellehout (N.-B.) heeft de landbouwer Klijn een nest met drie jonge arenden gevonden. Toen hij zich het nest wilde tóeëigenen, moest hij de oudon, die woest rondvlogen, zich met geweld van hel lijf houden. De jonge vogels zitten thans bij de burge meester in eene kooi. De 70-jaiige van Lieshout te Gemert had jl. Woensdag de onvoorzich tigheid vau de in gang zijnde tram te springen, waardoor hij onder de wielen geraakte en hem beide beenen werden afgereden. Donderdag is hij ondei hevi ge pijnen bezweken. Uit Amsterdam wordt gemeld In den namiddag van Zaterdag heeft een zekere Bakker de viouw,'met welke hij sinds eenigen tijd samenleefde in een logement in de Goudsbloemstraat. eene straat in bet noordelijk gedeelte van de Jordaan, onverhoeds met een mes drie steken onder het hart toegebracht, in bedenkehjken toestand werd de gewonde naar het binnengasthuis vervoeid en daar verbonden en ter verdere verpleging op genomen. Bakker leefde in den laatsten tijd in voortdurende onmin met de vrouw die bij volgens de buren van ontrouw beschuldigde. Vrijdag echter scheen er juist eene verzoening tot stand te zijn gekomen. Zaterdag evenwel zeide Bak ker, zonder de minste directe aanleiding, op schamperen toon tot zyn vrouw, dat zij zich vergiste, wanneer zij meende dat hij gisteren geen cent meer op zak bad gehouden, haalde daarop een pas ge bocht mes uit den broekzak en volvoer, de daarmede de euveldaad. Terwijl de vrouw, badende in haar bloed, op den giond lag, SDelde hij naar het politiebu reau op de Noordermarkt en gaf zich daar aan de politie over, zijn misdrijf be kennende. Uit Grave wordt medegedeeld Op den openbaren weg te Gassel heeft zekere woonachtig aldaar, zij niet, de zeer verwarde omstandigheden van den graaf werden door zijn oom in orde gebracht en maakten voor het oo- genblik een rijke vrouw onnoodig, lieten ten minste nog eenig overleg toe. In ie der geval kwam de geldelijke hulp zoo korten tijd voor de atreize van den graaf, die tot dusverre zijne geheele opmerk zaamheid alleen der bedoelde jonge dame gewijd had, dat van de aanknooping ee ner nieuwe betrekking met Magdalena wel geen sprake kan zijn. Welke ver moedens men ook tuoge gehad hebben, aan graaf Wangerloh heeft niemand ge dacht. Bovendien heeft hij drie weken voor haar Tannensee verlaten, hij houdt verblijf te Londen, welke standplaats hij, zoo kort na het aanvaarden zijner be trekking, nog niet beeft kunnen verwis selen en Magdalena's brief is, naar het postzegel aantoont, van Parijs afgezonden. (Wordt vervolgd.) non halfbroeder Cornelis een idioot ten ongeveer Ya ura door een ge. weerscbot van het leven beroofd. Hij trof den verslagene in de mondhoek, en de kogel vond een uitweg aan de ach terzijde van het hoofd, dat geheel ver brijzeld werd. De moordenaar is toen nog thuis geweest, waar hij zich ver kleedde, en is daarna gevlucht ia de richting naar Kleef. Uit Weenen schrijft men Terwijl wij onder eene tropische hitte zuchten en de straten wel uitgestorven schijnen, is het noorden van Tyrol in den nacht van den Ilen op den I2en dezer door een groote ramp geteisterd. Er heeft' namelijk eene wolkbreuk plaats gehad, waardoor de dorpen Brixlegg, "Wörgl en Kundl gedeeltelijk vernietigd en vele menschenlevens verloren z\jn ge gaan. De ramp werd veroorzaakt door het plotseling zwellen en buiten de oe vers treden der Alpbach tengevolge van een zwaar 'onweer. De anders zoo on aanzienlijke boek was binnen weinige minuten tot een vervaal lijken stroom ge worden die, zijne bedding verlaten heb bende, de binnen zijn bereik liggende huizen van den grond losscheurde, men- schen, vee en bruggen in dolle vaart medesleepte en weilanden en akkers zoo danig onder rotsblokken en groote stee- nen bedolf, dat niet alleen de te veld staande vruchten vernietigd, maar de gronden tevenk voor den landbouw ver loren gegaan zijn. Onder de in Brix legg vernielde gebouwen behoort ook het theater waarop evenals in Oberammer- gau het passie-mysterie gespeeld wordt alsmede het postkantoor; de postmees ter beeft bij de ramp het leven verloren. In heta bij de toeristen zoo bekende Jen- bach, van welk dorp men naar het Zil- lerthal en de Achensee reist, luiden de berichten even treurig. Toeristen en dorpsbewoners, die des nachts in hunne bedden door het water verrast werden, moesten tot aan hunne borst door de woedende golven waden om hun leven te redden. In Wörgl, waar de spoor lijnen uit Munchen en Salzburg bij elk aar komen, kon de sneltrein niet ver- der gaan en hebben de reizigers den nacht in de waggons moeten doorbren gen. Uit latere berichten ervaart men nog dat in .Brixlegg, waar de meeste schade geleden is, reeds zes menschen worden vermist. Daar het verdeer met de die per binnenwaarts gèlegen dorpen nog door het water gestremd is, hééft men uit die streken slechts onvolkomen be richten, maar zooveel weet men reeds dat de door bet onheil veroorzaakte scha de zeer groot is. Van tot en met 15 Juli. Axel. 14 Huwelijksaangiften. 14 An gelus Maas (van Hootdpiaat), 25 jra. en Christina Buise, 28 jd. Geboorten. Pieter, van Jacobus Dieleman en Dingetje de Jonge. Ja cobus, van Adriaan Rottier en Bla- zina van den Berge. Pieter, van Jan Goossen en Adriana van Langevel- de'. Jannis Arij, van Cornelis Johan nes Schieman en Tanuetje Cappon. Valentina Maria, van Theophilus-Tul- ekens en Apna Catharipa Blijeuberg. Helena Cornelia'Maria, van Johannes Cornelis Jansen en Pieternefla Cornelia Verbrugge. 14 Pieter, van Abraham Dieleman en Fran§oise de Jonge, Overlijden. Adriaan Marinus Vpr- ijzei, 17 van Piecer en Johanna Pols. Blazinawan den Berge, 31' echtg. van AdriaanRottier. 10 Aaltje de Bruijn, 71 wed. van ReinierCoen- raad Mangold. Pieter Cornelis Mangold, van Jan en Jacoba FJorussen. 13 Pieter Jansen, 49 echtg. van Maria van Drongelen. Hoek. Huwelijks Aangiften. Maar ten van der Gouwe 20 jm. en Maria de Meester 19 jd.- Jacób Dieleman 21 jm. en Catharina Johanna Wolfert 21 jd.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2