No. 727. Woensdag 19 Juli 1893. 9e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee scVlaanderen. DIELEMAN, Herijk «Ier materi en gewichten. Gebrek aan Veevoeder. FEUILLETON. AXEL. Dit Blad verschijnt eiken IHnsdag- eri Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maan do 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie van tot regols 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berokend. Plaatsing maal. Advertentiè'n worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wij herinneren onzen lezers dat die herijk in dit jaar zal plaats hebben in de hiervolgende gemeenten op de daarbij aangegeven dagen Temeuzen, 19, 20 en 21 Juli, Westclorpe, 22 Juli des voormiddags, Sas van Gent,ook voor Philippine, 22 Juli des namiddags en 24 Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag25 Juli des vooi middags. Koewacht25 Juli des namiddags. Axel26 en 27 Juli. Zaamslag28 Juli. Hulst, ook VOOl' Clinge en St Jansteen 29, 80 Juli en Augustus. Rapenburg (gemeen Stoppeldijk) voor de gemeenten StoppeldijkHengstdijk en BoschkapelleAugustus. GraauwAugustus. Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse en Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den inspecteur van het mid delbaar onderwijs, belast met het toe zicht op de landbouwscholen, machtiging verleend om met de rijkslandbou wieeraren en waarnemende rijkslandbouwleeraren eene samenkomst te houden, ter bespre king van de vraag hoe deze ambtenaren de landbouwers zouden kunnen voorlich ten omtrent de wijze, waarop kan wor den vóórzien in dé1 bestaande behoefte aan groen voeder.; In verband daarmede is door bovenge noemde ambtenaren uitgebracht het hier- UW»® naai/ heï koogduitsch van CrOLO IIMJIUNI» DOOB De kandidaat nam uit eene lade zijner schrijftafel een geopend couvert, waarvan Riebard adres en poststempel nauwkeu rig onderzocht. Vervolgens nam de schil der den brief er uit, die, evenals het dres, door Magdalena's hand geschreven was. Hij keek er in, streek een paar malen met de hand over de oogen, als wilde hij een hinderlijk flikkeren doen ophouden, gaf den brief aan zijnen broeder en zei met gedempten stemLees gij, het Lart klopt mij te onstuimig en het bloed jaagt mij door de hersenen, zoodat mijn blik verduisterd is; ik kan mijn doodvonnis niet lezen. Werner nam den brief en las: /Dierbare Werner, trouwe bvoedeilijke vriend Steeds herhaal ik deze benaming, om mijnen moed te stalen tot de bekentenis, die ik te doen heb, tot de nederige be de, of gij mij niet bannen kult .uit uw onder volgende: Advies aan de landbou'we;s betreffende de middelen, die aangewend kunnen worden om te voorzien in de behoef te aan veevoeder. De langdurige droogte in dit voorjaar eu in den voorzomer heeft bijna allerwe ge groot gebrek aan veevoeder doen ontstaan en met veel zorg ziet men in verschillende streken den aanstaanden winter te gemoet. Brengen de volgende maanden gunstig weder, dan kan die zorg nog aanmerkelijk worden verlicht, wanneer de landbouwers er naar streven, om veevoeder te verbouwen, zooveel ze maar eonigszins kunnen. Het schijnt in de gegeven omstandig heden van groot belang, dat de landbou wers zich zooveel mogelijk houden aan de gewoonlijk gekweekte gewassen, om daardoor de kans voor mislukking zoo gering mogelijk te doen zijn. Door eene zorgvuldige behandeling en overvloedige bemesting met stalmest of hulpmeststof fen moet getracht worden een grooteren oogst dan gewoonlijk te verkrijgen. De aandacht der landbouwers wordt ge vestigd op de volgende zaken Op kleigronden en goede zandgronden verbouwe men een mengsel van gewone wikken en haver. Daar is als volgt te handelen. Zoodtv.de voor vrucht geoogst is, wordt op de stoppelen zoo noodig 12 HL. on- gebluschte kalk per HA. uitgestrooid en ondergeploegd. Is de voorvrucht niet met superphosphaat, slakken meel of eene andere phosphorzuurhoudcnde meststof bemest dan strooie 'men daarna 200 300 KG. superphosphaat van 14 percent hart. Ik heb eigenmachtig beschikt over mijn lot, Werner, ik heb tot leider en raad gever alleen mijn eigen hart gekozen en tot vertrouwde alleen den eeuwigen goe den God. Als gij deze regels leest, ben ik ver van uwen trouwen raad ontvlo den, maar toch voor immer geborgen in de bescherming van eenen dierbaren, bo ven alles beminden man, wiens vrouw ik geworden ben. Onveranderlijke betrekkin gen dwingen ons, onze verbinteuis geheim te houden; maar die verbintenis werd ge sloten voor Gods oogen en door des pries ters hand.. Voor1 mij ligt een zonnige toekomst, een' vast vertrouwen, zoet vol komen bevredigd geluk. Als djiar eeD schaduw valt op dit geluk, is het de droe fenis, zelfs voor en voor Rfcbard den sluier niet te mogen opheffen, den sluier, die zooveel zaligheid omhult, geduldig te moeten wachten, tot de ure slaan zal, waarin ik mij voor zal kunnen recht vaardigen. wees goed Werner, recht vaardig mij voor uzelven, zoo ook voor Richard, wiens toorn ik meer vrees' dan, den uwen. Geloof aan mij, vergeef pvij en verwerf voor mij Ricbards zachtheid en verzoening. Ik kan hem zelve niet schrijven, als weleer, als ik gelukkig w(a3; mij bekruipt een wonderbaar gevoel van angst en smart, wellicht omdat het be wustzijn van 'schuld tegenover mijne broeders, zich daarin mengt. per HA. uit en egge deze meststof met de vervolgons te zaaien haver, en wik ken onder. Voor zaaizaad gebruike men- lVa HL. wikken en HL. haver per HA.: De voor dit gewas te maken kosten- worden per HA. als volgt begroot: voor iy2 HL. lu de HL. ƒ15; voor HL. haver de HL. voor 200 800 KG. superphosphaat ƒ4.50 de 100 KG. ƒ13 50; voor 12 HL. kalk 50 cent den HL Te zaraen ƒ34* 38.50. II. Op kleig ron en en goe de zandgronden is verder de verbouw van witten mosterd aan te bevelen. Is de voorvrucht niet met superpbos phaat, slakkenmeel of eene andere phos phorzuurhoudende hulpmeststof bemest, dan strooie men na den oogst daarvan terstond 200 KG. superphosphaat per HA. uit, ploege deze met de stoppels onder en zaaie daarna 20 KG. wit mos terdzaad per HA. Als overbemesting gebruike men vervolgens 100 150 KG. Chilisalpeter per HA. De voor dit gewas te maken kosten worden per HA. als volgt begroot: voor 20 KG. wit mosterdzaad 50 cent de KG. ƒ10; voor 200 KG. superphosphaat 4,50 de 100 KG. voor 100 150 KG. ChilisalpeterJt 12,50 de 100- KG. 12,50 18,75." Alzoo te zamen BI,50 37,75. III. Ten einde een rijken oogst van ij rogge te kunnen verkrijgen, zal het best als vólgt kunnen worden ge handeld Zoodra daarvoor terrein besciiikbaaar komt, bemeste men dat overvloedig met stalmest. Kan men daarover niet be- Maar gij, mijn goede Werner, gij zult nip zacht richten, stem ook Richard goe dig, opdat ik vrooiijk blijveuwe liefde ben ik niet onwaardig geworden; vvant ik durfde met een getroost hart den ze gen afsmeeken der dierbare verheerlijkten, die mij in hun leven zoo trouw hebben, beschermd, Beproef niet mijn spoor te volgen be denk, welk eene beproeving gij /mij zpudt opleggen, daar ik, trouw aan bet gebod mijner zoete plichten, mij geheel aan onttrekken moet. Ik zal bericht doen toekomen uit de stille woonplaats van mijn geluk, waar en eerlijk, opdat gij niet be zorgd over mijbehoeft, te zijn// Ja. ik h.erhaal het, dat woord, hoe stout en def het ook moge klinken; nadat ik wen raadheb versmaad': Opdat gij niet be zorgd over mjj behoeft te zijn Acb, het is geen zelfbewustzijn, het is de angst, die krampachtig den band vasthoudt wel ke ons vereeuigtik kan het >gevo|l^hiet missen, dat ik toebehoor, ook met/in de volheid van mijn geluk. Van ulieden, en dit is de eenige wollc aan mijn hemel, van ulieden kan ik recht streeks geen bericht ontvangen, tot de verlossingsure slaat, tot ik tegenover zal staan, oog in oog, en uit uwen mond zal hoqren, dat gij mij nog goedgunstig gezind zijt. Maar uwe lotgevallen, die een goede God mogen besturep en waar voor ik dagelijks bid, zullen mg niet in schikken, dan gebruike men op zand- grond per HA. 600 KG. slakkenmeel en 600 KG. kaïniet, op kleigrond 400 KG. superphosphaat of 600 KG. slakkenmeei, In begin van September zaaie men vervolgens per HA. 2y2 HL. rogge uit, die, zoodra ze opkomt op zandgrond, eene overbemesting ontvangt met 50 KG. Chilisalpeter. Deze overbemesting wordt in het voorjaar met 100 KG. Chilisalpe ter herhaald. Op kleigronden geve men alleen in het voorjaar eene overbemes ting met 150 KG. Chilisalpeter -er HA. De kosten voor bemesting worden, wat de hulpmeststoffen aangaat, voor zand- gronden per HA. als volgt begroot: voor 600 KG. kaïniet 2,75 de 100 KG. ƒ16,50; voor 600 KG. slakkenmeel 2,75 16.50voor 150 KG. Chilisal peter ƒ12,50 ƒ18,75. Te zameh ƒ51.75. S'jkïjt. Voor kleigronden wordt de kostenbe-/ rekening aldus: yoor 400 KG. superphosphaat ƒ4,50 de 100 KG. ƒ18.00 'fff; voor 600 KG. slakkenmeel ƒ.2,75 de 100 KG16,50 voor 150 KG, Chilisalpeter ƒ12,50 ƒ18,75 18,75 Te zamen 36,75 85,25 IV, Om op lichtere zandgronden den groei van stoppelknollen te bevorderen, is ;vt het wenschelijk. vooral daar, waar niet over eene voldoende hoeveelheid stalmest kan worden beschikt, om 400 KG. slak kenmeel per HA. met de stoppels onder te ploegen. Men zaaie de knollen niet te dicht eu zorge vooral voor het opeg- gen. Kort voor het opeggen strooie men. per HA. 100 150 KG. Chilisalpeter uit. bekend blijvenmijn geliefde man heeft my dit beloofd. Hij zal overal berichten inwinnen en voor zoover als het oog deè gereid indringt ih de levensomstandighej. den der menschen, zullen de uwe open.-/^ liggen voor tnij. fff Ik zal het vernemen, wanneer gg- als predikant een eigen pastorie zult hebben;!tfi' als een lieve, geliefde vrouw daar hareji|/,; intrek neemt. Ik zal Richard met- verminderde belangstelling volgen op zgnèf kunstenaarsloopbaan zijn roem zal n?Rhr, geluk verhoogen en zijne muze moge ik'" blijven nog lang, nog lang. /fe Ik leef stil en vreedzaam in strenge v/i, teruggetrokkenheidik heb tijd en lust't om mij te veredelen voor den eenig en:;6 eeuwig geliefden, die mij tot zich ophief en ter wille van dezen invloed, ik weet het, zal hij eens dierbaar zijn. Laa.t,./ daarom hét gebeuzel der wereld nóch. krenken, noch op een dwaalspoor brengen; men zal mijn akndenken spoedig der ver-, getelheid- prijsgeven, ik heb toch zoo kort ohd,er de menschen vertoefd, zoo weinigen werkelijk toebehoord! En nu/leef wel, mgn trouwe, mijn:fef broederlijke vriend. Vergeel mij de smatt^É ;die ik wellicht heb aangedaan, wees//; mijn voorspraak bij Richard ik ben zoo gelukkig geworden door den moed om/', het te willen worden. Magdalena. De schilder hield de hand voor de oor ij-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1