Buitenland. Binnenland. noodig achtte, steeds wilde men die voor andere vakgonooten waarvan de opvat* ting ln dozen streed met de hunne. Is dit trouwens niet vrU wel natuurlek? Neemt aan dat wy landbouwers zoo dom zjjrt als de dwingers beweren, dat de ministers van binnenlaodsche zaken en oorlog geiyk hebben en wy onbekwaam 2(Jn voor do vrije uitoefening van ons vak, dan biyven wy toch raensohen, en het is zelden gewoon dat een menscb zichzelven onbekwaam rekent voor de uitoefening van bet bedrijf waarin en waarvoor bij is opgevoed en waarin bij hot middel van bestaan voor zich en zijn gozin moet vinden. In de circulaire zeggen de ministers dat zij voor alle provincion keuring noo dlg rekenen, maar aan de provinciën overlaten om die te verordenenwat voor allen noodig is, wordt rijksbelang en, is do ministerieele opvatting juist, dan ligt hot op den weg van de regeering om aan de vertegenwoordiging voorstellen tot regeling te doen. Waarom niet? "Vreezen de ministers soms tegenstand van mannon als mr. Van Houten, die in do Kamer verklaart dat by do voogd van een deel des volks door het andere bestrijdt, of van den Rotterdftmschen af gevaardigde, den lieer Plate, die in de zitting van 28 Juni terechtbetoogde by eene aanvrage tot eene soortgelijke be scherming van een deel der landbouwers ten koste van een ander deel, dat dit inderdaad eene zonderlinge bescherming beeten mag, en van velen die steeds de banier der vrijheid hoog hielden. Hoe rijmt de circulaire van minister Tak met de vei klaring van zijnen ambtgenoot van buitenlandsche zaken in de zooeven genoemde zitting van 28 Juni »1at bet niet aangaat te boeren voor den boer, omdat zeer stellig die hun eigen belang nog be ter weten in te zien dan de xegeering Handelb)z. 1584). Treurig noemde ik de circulaire des ministers en dat met grond. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zwichten reeds voor de ministerieele dreigementen, zy stellen gedwongen heng- stenkeuring voor en lichten dat voorstel in betrekking tot de circulaire toe als volgt: >Deze brief (de vooropgeno- mene circulaire), waaruit biykt dat de regeering, hoewel voor alle provinciën reglementering ooodzakeiyk achtende, noc$tafls aan een rijks-reglement vniet denkt, is voor ons nog eene reden te meer uwe vergade ring in de gelegenheid te stel leneene provinciale regle menteering in het leven te roepen. Heeren Gedeputeerden zitten wat in de war met hun veriedeu, waar in zy steeds de vryheid van het bedryf voorstonden en zoeken naar argumenten; zij vindeu tweede meerderheid in 18 (van de 41) afdeelingen in Zuid Hol land der Hollandsche Maatschappij van landbouw (berzeggo 18 van 41), vragen gedwongen keuriug, de vo.r populi wil die dusHet is de aanvrage om cura- teele op eigen verzoek; afgekeurde van den schilder. Dit is de 'eerste vin gerwijzing; men wist bare ydelheid en hare lichtzinnigheid te voeden in dat scbifc- terend huis, niet de verlatenheid der op zicbzelve staande gouvernante. zij was voorzichtig tegenover myal mijne via- gen verschatten mjj nog geen beeld van naar eigen leven. Zy sprak van hare betrekking, van haar werk en van hare plichten, maar van denaard harer genoe gens, van de menschen, onder welke zij leefde, nooitZij was in hare brieven bijna uitsluitend met mij bezig, zij volg de al myne lotgevallen en ik, ijdele dwaas ik hield dat voor zoete liefde uit vroege re tijden, die zichzelve vergat om mij nentwille. Hy liet het hoofd op de handen ziuken en er volgde eene kleine pauze. Toen nam hij het woord weder opLaat ons tot de hoofdzaak komen, laat my den brief zien dien zjjzelve schreef. (Wordt vervolgd») hengsten uit Gelderland en Brabant ko men in Holland, Maar, ellieve, heeren Gedeputeerden, ln Maart 11. weiden te Amsterdam een 4tal hengsten voor pre miekeuring aangeboden, slechts éen daar van werd preralewaarciig gerekend, en de in Noord-Holland afgekeurdever trokken naar Brabant, paar werden ze bekroond met de hoogste prijzen, en wat bet vrije Noord Holland afwees, werd gretig door Brabant aangenomen. Is clit voor een bew(js tegen de gedwon gen keuring My dunkt dat iedere streek zijne eischen beeft, en het vry wel na tuurlijk Is dat daarop gelet wordt; wat den een past, is niet altjjd goed voor den ander. Had het niet op den weg van Ged. Staten gelegen om eens te onderzoeken waar de vooruitgang het meest merkbaar is, in de vrijheidslieven de provinciën Groningen, Friesland, Zee land, Utrecht en Noord-Holland, of in Gelderland en Noord-Brabant? De bekroningsiysten van nationale en internationale tentoonstellingen geven daaromtrent eenig licht, b.v. Schevenin- gen en Leiden. In 1892 werden te Lei den prijzen uitgeloofd voor rubrieken hengsten, Uit Brabant, Gelderland en andere provinciën waren inzendingen, al de eerste piyzen en eere- pryzen gingen naar Noord-Hólland. De buitenlandsche kooplieden kunnen het antwoord geven omtrent de vraag waar de vooruitgang het meest zichtbaar is. Toen in 1892 te Haarlemmermeer eene paardenmarkt van jonge paarden werd ingesteld, was die in éen jaar gevestigd; er kwamen meer buitenlandsche koop lieden dan elders, de handel was vlug en de nieuw opgerichte markt nam in aantal van verkochte dieren plaats on- der de grootste van Nederland. De circulaire des ministers zet eene eerste schrede op eenen verderfelijken weg Waar zy de paardenfokkerij in banden willen sluiten, zullen weldra an deren volgen. De Amsterdammer geeft daarvan reeds het bewijsin de laatste nummers Van dat dagblad zyn hoofdarti kelen gewijd aan »het nnfcwerpwet op den suikeraccyns. De schrijver stelt voor, dat eene commissie zal worden benoemd die de fabrikanten zal voorschrijven hoe veel zij per 1000 KG. bieten aan den landbouwer zullen bebben te betalende redactie wil de fabrikanten laten fabri- ceeren voor den boer en geeft eene winst yerdeeling boven de pet. Ministers Tak en Seyffardt stellen voor protectie van enkele hengstenhouders reglcmentedirag van het landbouwbedrijf tegen de domme boeren de heer Brant- sen van de Zype in de Tweede Ka mer bescherming van de veehouders ten koste van hooitelers, de Ammerdammer reglementeering van het bedryf van in- dustrieelen voor de raacbtelooze boeren; wie zal volgen, het terrein is ruim. Vermakelijk is het dat de minister van oorlog eenen militair onder de curators wil opgenomen zien, terwyl diezelfde mi nister jaarlijks een generaais-traktement uitkeert aan den Engelschen veearts Bal ling by den aankoop van paarden in Ier land. Als onze miilitairen niet voldoende bekwaam zyn om do paarden voor het leger zelf te koopen en te keuren, zonder den Engelschen veearts, dan vraag ik of wy, paardenfokkers, daarin onze geschikte curators vinden. Ik kom op voor een beginsel, de vrij heid van bedrijf. Myn eigenbelang is daarbij toevallig minder betrokken. Mijn bedryf loopt slechts voor een klein deel in Zuid Holland, de groote uitgebreidheid daarvan maakt mij in dozen onafhanke lijk, en Noord-Holland blijft my over. Als Hollander vestig ik mijne hope op Noord-Holland; zoolang die provincie de banier der vrijheid hoog houdt en geen verbetering zoekt door geringschatting zijner ingezetenen, deze niet onbekwaam rekent voor de uitoefening hunner brood winning, maar steun geeft waar ge vraagd wordt by tekortkoming van krach ten, waar die provincie kracht zoekt in ontwikkelenden vooruitgang, zonder den vakman onder voogdij van andeie vakgo nooten of buiten het vak staanden te stellen, daar is nog niet alles verloren. Als de ministers van blnnonlandsche zaken en van oorlog somwijlen opnieuw dergeiyke circülairen als de vorenstaande uitvaardigen, dam verwacht ik dat hot voorbeeld van Zuid Holland niet zal worden gevolgd, maar meer dan eene provincie ten antwoord zal geven zy het ook in anderen vorm „Myne heeren de ministers, de Staten onzer provincie verkoopen de vrijheid van bet bedrijf hunner ingezetenen niet voor uwe subsidtén". De circulaire kwam mij Inderdaad merkwaardig genoeg voor om die te be spreken. Ik dank de redactie voor de mjj ver leende plaatsruimte. Bui/tman. HaarlemmermeerJuli 1893. De orde schijnt te Parys teruggekeerd, ook de vei'jaardag van de terechtstelling van Ravachol is rustig voorbijgegaan. Vooral de anarchisten worden ^oed in het oog gehouden. De heer Loze ia ver vangen door den heer Lépine als prefect van politie. Petite Repuhlique frangaise mel kt Op dat de heer Lépine vroeger secretaris der prefectuui van politie is geweest en zich toen onderscheidde door de grofheid zy* ner taal. Hij deed aan het hoofd der centrale brigade die hy met woorden en wenken ophitste, op den len Mei de plaats vm het Chdteau d'JEau schoonve gen. Later moest hij het spreekgestoelte in den Parijschen gemeenteraad verlaten, verdreven door bet geschreeuw en ge huil der gemeenteraadsleden, die ver ontwaardigd waren over de voorlezing van h&.eiyke politie rapporten. Die verandering schijnt dus geen ver betering te zullen zyn. Het garnizoen van Parys is met 20.000 man versterkt, want men vreest, dat de nationale feestdag van heden niet kalm zal afloopen. By de ontvangst van den voorzitter van den Duitschen ryksdag heeft keizer Wilhelm, naar aanleiding van de leger wet, gewezen op de militaire versterking in naburige landen. Tot behoud van don vrede is het noodigdat Duitschland hiermede geiyken tred houdt. Gerust stelling kan alleen verkregen worden door aanneming van de leger wet. Aangaande het gebrek aan veevoeder, wat in Duitschland groot is, zeide de de keizer, dat door de overheden des ryks al het mogelijke moet gedaan woi- den om ergere gevolgen te voorkomen. Veel rundvee is reeds van honger om gekomen, massa's zijn reeds voor wat of niemendal verkocht en hier en daar is de verkoop van hooi ten strengst© verboden. De milde regens der laatste dagen zullen, hoopt men, nog veel goed maken. Koningin Victoria heeft openlijk haren dank gebracht aan het Engelsche volk voor de flinke houding, bij gelegenheid van het huwelijk van haren kleinzoon, aan den dag gelegd. Dinsdag werd onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, jhr. mr de Brauw de vastgestelde vergadering gehouden van de staten van ons gewest. Tegenwoordig waren 36 leden en de griffier. Afwezig waren' leden, nl de heeren Bolle en De Smidi met kennisgeving, Snijders, Van der Lek de Clercq, Van Deinse en Van (Jije Pie terse zonder kennisgeving. De heer Snij ders kwam later .ter vergadering. uitslag van de verkiezing van een lid der Eersto Kamer was, dat gekozen werd de beer jhr mr Godin de Beaufort met 20 stemmen, D-rwijl op den heer jhr Six, aftredend lid 17 stemmen werder. uitgebracht Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet werd herkozen do heer Kakebeeke met 23 van do 37 uilgebiachte stemmen, terwijl de heer van "Waesbergho Janssens 11 stemmen en de heer Dronken» stem verkregen; briefjes waren blanco. Over het voorstel van Gedeputeerde staten tot afwijzing van bet verzoek van Staal om de tolheffing op de wegen, in onderhoud by de provincie, af te schaffen, werden langdurige dis cuss'ten gevoerd. De heeren Van "Waesbergho Janssens en Fruijtier verdedigden uitvoerig het adres. Laatstgenoemde deed een voor stel om in beginsel te besluiten dat, wan neer de tollen op de rykswegen wor den afgeschaft, dit ook op provinciale wegen geschieden zal. De denkbeelden van Gedeputeerde sta ten werden verdedigd door de heeren Snouck Hurgronje 'en Heyse, terwyi de heer Pompe van Meerdorvoort het denk beeld van den beer Fruijtier ondersteun de, dat de weissclieiykheid van afschaf fing worde uitgesproken zonder dat ech ter, de vergadering zich tot iets bindt. Later stelde de heer Van Waesber- ghe Janssens voor Gedeputeerde staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in deze provincie de tolheffing op de wegen af te schaffen. Mer, 28 tegen 14 stemmen werd het voorstel van Gedeputeerde statengoed gekeurd. Het voorstel van den heer Van Waes berghe Janssens werd aangenomen met, 23 tegen 14 stemmen. De begrooting is zonder boofdeiyke stemming goedgekeurd. De overige behandelde zaken waren voor onzo streek van minder belang. Onder dato 10 dezer maakt de Commissaris der koningin in Zeeland bekend, dat de opening Ier jacht op waterwid, zijndeeenden, duikers, water hoenders. watersnippen, schrieken, kemp hanen, strandloopers, wulpen en plevieren, iD deze provincie door Gedep staten is bepaald op Maandag 24 Juli aanstaande. AXEL, den 14 Juli 1893. Ais een bijzonderheid raag wel ver meld worden, dat een ingezetene alhier gisteren reeds rijpe droiven heeft ge plukt, welke in de buitenlucht gekweekt zijn. Deze week is in de kleine kreek een negenoog of prik gevangen. Deze visch behoort thuis onder de lampreien uit de orde der zuigbekkigen. Hij heeft geen kieuwen als de andere visschen; de kieuwen zijn in zakjes besloten, waar in door kleine openingen, ter zijde van het lichaam geplaatst, het water kan dóórdringenHet vleesch van dezen visch is zeer gezocht. Men heeft het dier- weer laten zwemmen. Aan den beer Dregmans, nota ris alhier, is op diens verzoek eervol ontslag verleend ais Ontvanger Griffier vau de polders de Looze gelegen te Hoek Lievens te Teroeuzen en Visschers te 'Axel en is in zyne plaats als zoodanig benoemd de beer Jacobus Dregmans Pz. te Axel. Met ingang van 14 Juli zijn ver plaatst: de Brigadier van Boven van Axel naar Boxtel, de Marechaussee Hen drikse van Dussen naar Axel en de Bri gadier De Haijer van Rozendaal naar Sas van Gent. Het gisteren nabijhet Zwaantje, gemeente Terneuzen,gehouden derde Vlaamsch zendingsfeest is in de beste orde afgeloopen. Ondanks het tamelijk on gunstige weder, wordt het getal bezoe kers toch op ongeveer 2000 geschat/ Terueuzeu. De beëi Bruin te Dord recht is benoemd tot onderwijzer aan schooi alhier. Tegen September heeft de beer Th. Cuijpers ontslag gevraagd als on derwijzer aan eene openbare school te St. Jansteen, De keuring van merriën den 19 Juni te Hulst gehouden, neeft tot uitslag gehad dat bekroond zijn de volgende paardenCollet van Jos Vael teSt Jah-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2