No. 725. Woensdag 1895, 9e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor sc li DIELEMAN, AXEL. Herijk der maten en gewichten. Straattetterkunde. 36. PB Buitenland. g°m- 'ïSS Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzondêrl. nuram. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oent' voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing *3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wij herinneren onzen lezers dat die herijk in dit iaar zal plaats hebben in de hiervolgende gemeenten op de daarbij aangegeven dagen Hoek. 17 Juli. Terneuzcn18, 19, 20 en 21 Juli, Westdorpe, 22 Juli des voormiddags. Sas van Gentook voor Philippine22 Juli des namiddags en 24- Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag25 Juli des vooi middags. Koewacht, 25 Juli des namiddags. Axel, 26 en 27 Juli. Zaamslag, 28 Juli. Hidst, ook voor Clinge en St Jansteen 29, 30 Juli en Augustus. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en BoschkapelleAugustus. Graauw, Augustus. Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse Osse- nisse en Augustus. Schrijvende over de eigenaardige din gen, die in onzen in zoo veel opzichten nieuwen tijd bleven zijn zooals ze vroeger, jvaren, weidt de chroniqueur der Nieuwe Groninger Ct. aldus over de straat letterkunde uit Sterk is, dat in een tijd, die men met minstens evenveel recht de papieren als de ijzeren eeuw kan noemen, in een tijd vHl couranten en »extrati)dingen", oüde straatliedjes, waarin mooie moorden en treffende ongelukken bezongen wor den, zich handhaven naast de prozaver- halen van vreeselijke voorvallen, die mis schien niet gebeurd zijn. Dat zij nog altijd gevent worden en verkocht langs de straten. Dat- er medelijdende harten zijn, weeke naturen, die misschien wel tranen storten bij het verhaal van een drama in onzinnigen stijl, met de slechtst mogelijke letter, op het grauwst moge lijke papier gedrukt en dat de gewone lezende wereld als het verhaalde toe vallig gebeurd mocht zijn reeds et.te lijke weken geleden in alle dagbladen heeft kunnen vinden. Ei* zijn bladen van alle soorten en prijzen. Sommige worden door welwil lende uitgevers kosteloos iedereen te huis bezorgd. Echter zijn er, die de voorkeur blijven geven aan het berijmde of rijm- Jooze verhaal, dat een straatventer hun verkoopt voor een paar bronzen centen. Er zijn nog beden genoeg in omloop om er eene uitgebreide verzameling van te kunnen maken.. Hier hebben wij een verhaal van oen vadermoord, welke gebeurd is te Rachel op eene aangename wijze. Waar dit Rac hel ligt, zouden wij niet kunnen zeggen, misschien ergeus in Vlaanderen, want dit poëtisch verhaal verraadt een Vlaam- schen oorsprong misschien op de maan. Wij hebben geen plan om onze aard rijkskunde tot Rachel uit te breiden. Men moet niet alles willen weten. De colporteur, die het lied verkocht, raison van een cent zoolang hij nog voorraad van oen aantal exemplaren had, en van twee toen zijn voorraad vermin derde, was, gelijk hieruit blijkt, een niet onhandig koopmfm, maar dat is ook het beste wat van ZEd. te zeggen valt. Hij zag er sjofel uit en scheen zich niet te NAAR HET IIOOGDUITSCH VAN «OÏiO RAIMF»» door Naar Westminster terug en vervolgens vandaar naar eene andere voorstad, zoo ging lange rit en eindelijk hield men stil voor een klein, tamelijk eenzaam ge: le«en buis, welks vensters alle verlicht waren. Ook hier schenen zij verwacht te worden, want de heer had nog geen tijd gehad om den zwaren geelkoperen knop te grepen, toen de deur reeds geopend werd door eene jonge-dienstbode, die bui gend voor hem stond en de jonge dame bij het uitstijgen'behulpzaam wilde zijn, welke dienst de jonge echtgenoot liever zelf bewees. De dienstbode ijlde voor de aangeko menen de trappen op en opende een hel verlichte kamer, waarin een vroolijk haard vuur brandde en twee 'groote lampen een zacht licht verspreiddenl Het vriendelijke vertrek sloot alle pracht uit, maar was vol onbeschrijfelijke behagelijkheid en be- yallige sierlijkheidingericht met de zorg- vuldigste 'bedachtzaamheid -ten opzichte houden aan de twee borrels, die volgens een geacht lid der vertegenwoordiging, den Nederlandschen man min of meer toekomen. Hij galmde met een versle ten baryton »Nu kan lezen van den vader, die zijne dochter niet wil laten trouwen en van Caiharina Margarine's kindWat de Margarine met het ver haal te maken heeft kunnen wij niet ontdekken, ook is in fraaie vers geen sprake van eenig kind. Nu er. dan be proefde de man het schoone dichtstuk te zingeu op de niet onbekende wijze van »Kolijn, den braven boeren zoon." maar hij legde het treurig af. Het ding is niet te zingen, noch op een aangena me wijzè, gelijk het opschrift zegt, nog zelfs op eene onaangename. Het begint met deze invitatie »Komt vrienden, wilt dit liedt aanhoo ren, Wat te Rachel is geschied, Het al is uw hart doorbore Luister met aandacht naar mijn lied, Hoe een vader van zijn kind, Hier zoo gruwelijk wordt verslind, Ai met haar minnaar aan haar zij, Zoo geraken zij in eene groote lij De vader wil niet, dat zijne dochter met »dèn minnaar aan haar zij" zal trouwen, maar de moeder wil het wel en nu maken moeder, dochter en minnaar een gruwelijk complot. »Den twaalfden Augustus wilt aan- hooren, Kwam haar beminde bij haar aan, Nu is hel goed hem te vermoorden, Of dat zij het wilde toestaan, Als dat de vader werd vermoord" De minnaar en het meisje wachten aen svader op »met een stok en een biooo- n>es" en geven dan aan demoeder ver slag van: géén er gebeurd is, op deze manier „Nu zal vader niet weer te huis ko men. Wij hebben hem gemaakt van kant, Hij leidt in zijn bloed gesmoord, Ouder de steenen, zooals het be hoort! Maar de buren vinden het lijk. De schuldigen worden gevat en naar Maas tricht »geregeledeerd." Een scherpzinnig rechter „heeft ras verstaan, Alsdat zjj zanten- de moord hadden gedaan Hy veroordeelt den minnaar en het meisje ter dood, terwijl de beminnelijke moeder met eene vermaning vrij komt en het schoone lied eindigt met de volgende ze- deles »Dus jonkheid voor het allerlaat ste. Neem hier voorwaar een spiegel aan, Als gij in het huwelijk wilt gaan, Vraagt aan uw vader en moeder konsent, Of zij hiermede zijn present, Maar doe nim mer toch een moord" Begunstigd door prachtig weder prijkte Londen Donderdag in feestdos ter eere van het huwelijk van den vermoedelijk ken troonopvolger, den hertog van York, met prinses Mary van Teek. De openbare gebouwen waren prachtig versierd. De voornaamste straten, voor- al die dooi welke de prinselijke bruids stoet zou trekken, hingen vol vlaggen. Vele huizen en winkels warén gedra peerd met bloemen behangen. Overal zag men zinnebeelden en opschriften, alsmede portretten van bruid en bruide- Er hoerschte onder de talrijke menigte op straat eene opgewekte stemming. Te bestemder ure tr de koninklijke van iedere wensch of behoefte vaneene vrouw. Het was een klein bekoorlijk te huis, zooals slechts de liefde weet te stich ten. Welkom te huis zëide de jonge man, welkom mijne' geliefde lieve vrouw.! Tehuis Herhaalde zij, hoe schoön klinkt dat LEh'uwe vrouw is het-dan waar, Herbert Zoo waar, als deze kus, mijne Magda- lena, hernam hij blozend en liet zijne blikken gaan over de slanke gestalte, die nu, licht omhuld, in idéale schoonheid voor hem stond Hij nam haar naast zich op de kleine sofa 'dicht bij den haard en drukte haar vast en teeder aan zijn hart..*. Zie om heen, mijne geliefde," dit is uwe kleine bescheidene wereld voor verscheidene la ren, zal zij niet te eng zijn eD te een- zaam Verlevendigd en versierd door uwe lief de lach te, zij. Herbert, dat alles is veel te schoon en te rijk voor mij de éenige grond daarvoor, dat gy dit para dijs schiept, is, dat gij het met' mij dee- lenzult. 'Maar niet altijd, mijn lieveling, zeide hij, wij, móeten de ui-en "van de omstan digheden afdwingen dubbel genieten, troostte zy. En in de uren der eenzaamheid dan zal ik myzelven verbeteren en volmaken, opdat ik meer nabij kom, hernam zij snel Ik zal vlijtig zyn ik zal: lezen, teekenen, musiceeren, mijne klei ne huishouding in orde houden hoe zoet klinkt dat, Herbert ikzalcoires- pondeeren \en verwachten Correspon-deeren, mijn arme lieveling, gij weet tocli wel, hoe beperkt uwe cor respondentie 2?al zijn. Ik zal, getrouw aan mijn woord, uwe- blieven aan uwe pleegbroeders nu eens van, deze, dan we der van gene plaats afzenden en ze hen allen zeker doen toekomenhunne ant woorden echter mogen den weg tot niet vinden, want ieder opgegeven adres zou onfeilbaar op ons spoor leiden en mijn verderf worden,/-.Gij kunt, zoo vaak gij wilt, hen geruststellen ten opzichte van uwe tevredenheid en uwen welstand hun ne lotgevallen kunt gij echter alleen in direct vernetpen door mij.. Moedig •Onderdrukte zi) den zucht, die hare lippen'wilde ontvlieden. Dat is mij ook genoeg.Herbert. Mag ilpshen ooit nietverblijden door eene openbartigheia, waarop zij Aanspraak hebben, zoo zal ik hen door mijne brieven ten nnnste vatj zorg kunnen bevrijden. En wat henzeive bëtrëfi, ik weet het Herbert, gij zult mij niet in angst laten zitten? Stellig niet, myne geliefde, en nu. zeg mij dat gij gelukkig zijt. "Zij sloeg hare armen zyn hals. Koe kan ik cjat in woorden zeggen, ipijn ge liefde Maar nu versta ik het, wat het beteeker.de, toen gij mij zeidet van do bloemen, die gij iny het eerst gaaft zij stierven, maar zij, leefden in glans en in licht. TIENDE HOOFDSTUK. Als wij klagen, dat de tijd een ver stoorder is, dat hij illusiën vernietigt, die ons gelukkig maakten, dat hij verbinte nissen losmaakt, aan wier bestaan wy ge-j loofden, dat hy gevoelens van dankbaar heid en liefde doet verflauwen, die oa- vei niinderd moesten blyveq voortleven, hij geelt toch ook een troost. De eeuwig voortvloeiende stroom voert ook branden de smart mede, hij vermindert het wee van droeve ontgoocheling en vernietigt het aandenken aan fouten en dwaasheden. Want iédere golfslag brengt nieuw geluk; mede eu nieuw leed; biedt andere ver-: schijningen en andere gebeurtenissen aan, dié het oog in spanning een korten tyd volgt, tot een nieuwe, golf die opuieuw overstroomt. Magdaiena's vlucht, anders wist in en hare verwijdering uit het huis des opper?; jachtmeesters niet te .betitelen, had, zoo-/; dra zij bekend geworden was, gedurende?; een'ge dagen de stof geleverd tot onder-; Houd in die farailienwelke het jonge: meisje gekend hadden, of wel door hunne, welwillendheid vereerd. Zij was eene te opvallende verschijning, wat betröjf. schoon: beid en geestesadel,, de mannen hadden

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1