724. Zaterdag Juli 1895. 9e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc li Vlaandere DIELEMAN, AXEL. De Grenskwestie. 35. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden 'franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar aanleiding var. het onder dit op schrift voorkomend artikel in ons num- mei van 28 Juni jl. ontvingen we van zeer geachte en niet minder bevoegde zijde een schrijven, waaraan we het vol gende ontleenen. De afdeeling Leiden van de Holland- sche maatschappij van Landbouw heeft naar aanleiding van het Kon. Besluit waarbij bepaald is, dat opstallen en af maken van aan mondr en klauwzeer lijdend vee kan worden bevolen, zich gewend tot de verschillende landbouw- maatschappijen om tegen die bepalingen op te komen. In de onlangs gehouden vergadering van he1: hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij is dit punt mode ter sprake gekomen en in die vergade ring is op voorstel van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur besloten, zich tot den Minister van Binnenlandscho zaken te wenden met de betuiging, dat men geheel medegaat met den weDsch uitgesproken door de bovengenoemde af deeling der Holl: maatschappij, dat bij afmaking van ahn mond- en klauwzeer lijdend rundvee'de geheele waarde zal worden vergoed. De kosten van opstallen van het vee achtte men niet zoo drukkend en bo vendien de schade bij bet nemen van maatregelen van dien aard zoo moeielijk onder cijfers te brengen, dat tegen dit. deel van hot kon. Besluit minder bezwa ren bestonden. ?Hieruifc blijkt, dat reeds voor een deel in den door oqs gewensenten zin is ge handeld. NAAR HET HOOG DU1TSCH VAN «SOllo BAIMÜS» DOOR De gravin verdiepte zich weder in het boek en Magdalena ging naar de slaap kamer, waar het kleine meisje reeds wacbt te. Nooit was zij zoo verstrooid geweest als dezen dag; de kleine keek haar met verwonderde oogen aan, als zij nu deze dan gene vraag verkeerd beantwoordde. Eindelijk was de tijd verstreken, die Magdalena heden zoo zwaar drukte. Met een gevoel van verlichting nam zij de boeken bij elkander. Voor langzeide het kind.' Magdalena knikte in gedachten vei- zonken en keek naar buiten op het land schap, waar de herfst regeerde. Ik ben treuiig omdat gij heengaat, zeide het kleine meisje, ik heb toch zoo lief, zoo liefIk wilde, dat gij hier hieeft. Magdalena streeldb teeder het jeugdige gelaat, dat zich vast tegen haar had aan gevleid. Alleen zeide zijIk kom weer. Na het. eten doorschreed zij nog een maal den tuin, .zij ging tot aan de boo- Dat onze ijverige afgevaardigde ter Tweede Kamer al het mogelijke doet om do grenskwestie tot oplossing te brengen, blijkt wel hieruit dat de heer Hennequin reeds bij herhaald onderhoud in het kabinet van den Min, van Bin- nenl. Zaken enkele verzachtingen van de gewaakte maatregelen heeft kunnen ver krijgen. Wij hebben de bedoeling van de woor don des heeren Hennequin niet goed gevat, waar deze sprak van willekeurige keuringskosten. Welnu, had de heer Hennequin in de Tweede Kamer zich niet moeten bekorten door de afwezig heid van den Min. van Binnenlandsche zaken, zijne woorden zouden ongetwijfeld aan duidelijkheid niets hebben overge laten. Ziehier de geschiedenis der keurloonen in het laatste jaar. In een brief van den Commissaris der koningin in Zeeland dd. Maart 1898 be trekkelijk de weiding op de grens, wordt gezegd: „Wanneer de sub bedoelde keuring bij den invoer van het ve8) verricht wordt door den district?-veearts of diens plaatsvervanger, komen de keu ringskosten ten laste van het Rijkde plaatsvervangende districts-veeartsen kunnen voorde te dier zake verrichte werkzaam hedon reis- en verblijfkosten alsmede va catiegelden, volgens de kon. Besluiten van Januari 1884 (Stbi. no. en van 19 Augustus 1880 (Stbl. no. in reke Ding brengen, doch zijn bevoegd daaren boven nog kosten in rekening te brengen aan de belanghebbenden Odzo afgevaardigde wees den Min. van BinnenL. zaken op de onbillijkheid in de gecursiveerde woorden uitgedrukt men bij het meer, die een zwijgend dak gewelfd hadden over haar jeugdig geluk. Nu waren zij kaalongehinderd blikten wolken en zonnestralen neder de ver latene plaats, rondom stilte, verwelken en sterven. Zij bad de zalige herinnering aan haar" geluk hier willen versterken, zij nam niets mede dan een gevoel, treurig tot stervens toe. Het laatste gedeelte van den namiddag en de avond gingen voorbij met inpakken, waarbij de kamenier der gravin haar be hulpzaam was en Hortense'toekeek. Toen de. koffer gesloten was, trad zij met het kind aan het venstervan den helderen nachtelijkeii hemel blikten duizenden ster ren groetend neer. Een vuurpijl riep de kleine Hortense in verrukking. Eene verschietende ster, verbeterde Mag dalena, kent gij die niet Zij zijn zoo schoon Maar zij brengen geen geluk aan, voeg de de kamenier er bij. Weet gij niet, juffrouw, wat uien in de volkstaal zegt Met .iedere verschietende ster valt' de ster van een mensch uit den hemel." Was het uwe ster; Magdalena^? vroeg het kind verschrikt, Magdalena dwong zichzeive tot lachen. Neen, mijn, lieveling, mijne ster staat vast. Welke ster is dat vraagde de kleine nieuwsgierig, hoe heet ze? Dit had tengevolge, dat de bepaling ge schrapt werd zoodat geene kosten door de veehouders moeten vergoed worden, dan in geval de keuring plaats heeft door een ander veearts dan den districts-veearts of zijn plaatsvervanger. Daar intusscben reeds verscheidene keuringen hadden plaats gehad en het den heer Hennequin bekend was, dat de plaatsvervangende districts veeartsen van 25 cent tot francs per kop hadden in rekening gebracht, werden door Z.Ed. pogingen in het werk gesteld, die ten om echte betaalde keurloonen terug te doen geven, wat evenwei geen gunstig gevolg heett gehad. Hoe licht zou deze keuringsgeschiede nis voor Belgie weder een aanleiding tot het nemen van weerwraak kunnen zijn; we weten tyj ondervinding dat er niet veel toe noodig is om aan de Belgische regeering redenen te geven, den invoer van ons vee moeilijkheden in den weg te leggen. Het nieuwe wetsontwerp op den Suikeraccijns. Eenige weken geleden gaven de dag bladen .een overzicht van bovengenoemd wetsontwerp, dat zeker door vele be langhebbende landbouwers belangstellend zal zijn ingezien. We wenscben hier in het kort de strek king en de mogelijke gevolgen voor den landbouw na te gaan, als dit ontwerp wet wordt. Daartoe is het evenwel noo dig, enkele woorden te zeggen over vroe gere toestanden en den legenwoordigen stand van zaken. Het is de liefde, dacht het jonge meisje en luid zeide zij: De liefde tot alle goede menschen en uwe trouw voor mij. NEGENDE HOOFDSTUK. Als een vaste, opeengepakte massa le gerde zich de Noveiubernevel op de hui- zenzee van Londen en deed de duizende 8n nogmaals duizende gasvlammen van straten en pleinen, van vensters en open bare gebouwen schitteren, als tallooze roodgloeiende stippen. Va Uit den chaos van equipages en om nibussen, die Westmïnster in alle rich tingen doorkruisten, maakte'zich een een voudige koets los en sloeg den weg iu naar eene der verst verwijderde voorsteden, waar het geruisch der reuzenstad, het bruisen en golven van het nooit rustend verkeer in de stilte, die hier heerschtein de eenzame straten met. hare nette huizen en sierlijke tuinen, slechts weerklonk als de zachte terugslag eener verre bran- .ding. In dien wagen zaten een Leer en eene dame, dicht tegen, elkander aan, maar zonder een woord te spreken. De. heer was jongde ouderdo der dame was niet te kennen, zoo dicht was zij omhuld door mantel en sluierTusschenbeide deed een huivering, als een zachte sidde ring, hare gestalte trillen en dan trek baar geleider zorgvuldig den pels omhoog om hare schouders en troki haar dichter Vóór 1891 hadden de fabrikanten de kouze om belasting» te betalen van de werkelyk geproduceerde suiker of wel te betalen pei H.L. sap volgens de dicht heid. De wet wees aan, wat per H.L. sap bij verschillende (lichtheden betaald moest worden. Daar nu bleek, dat de laatste wyze het voordeeligste was, gingen alle fabri kanten natuurlijk tot deze over. De toe nemende zuiverheid der bieten en de vooruitgang in de industrie maakten dat hoe langer hoe meer suiker werd ver- kregen uit een H.L. sap van bepaalde dichtheid en alles wat zoodoende meer verkregen werd, kwam zonder belasting in den handelmen noemde dit de vevponden. Het gevolg was, dat op- brengst van den suikeraccijus daalde, en de regoering op middelen zon, omlÜerV* aan een eind te maken. In Maart 1891. werd een wet. aangenomen, die bepaalde' dat 32 millioen KG. suiker op de oude wijze belast zou worden, doch van'alles wat meer geproduceerd werd, moest extra per 100. KG. betaald worden. Deze wet was aangenomen voor een tijdvak van jaren, zoodat met het einde van dit jaar de werking dezer wet op- houdt. Het gevolg van deze wet was, dat de fabrikanten de produktie beperkten, er werd hun veel meer land aangeboden, dau noodig haddendaardoor konden zij de prijzen drukken en het nadeel bij na geheel op de schouders van den land bouwer laden. Ten bewijze hiervan,, ge ven we het volgende lijstje, bevattende de termijnprijzen in Januari (de tijd waar in de contracten gesloten worden) en de prijzen per 1000 KG. bieten. naar zich toe. Voor eene kerk, wier omtrekken spook- achtig opdoken uit het avonddonker, hield de wagen stil.; de heer fluisterde de da me eenige woorden toe, drukte bare klei ne hand, die zich uit de omhullingen los maakte, teeder aan zjj'ne lippen en ver wijderde zich met den snellen zekeren stap van iemand, die met de plaats bekend is. Hij ging het plein over en eene zijstraat? in, waar hij aanbelde aan een der huizen," die door tuinen van elkander gescheiden waien en weldra door een bediende bin nengelaten werd. Hij moest stellig gewacht zijn, want hij keerde reeds na-korten tjjd terug, be-* geleid door een geestelijk heer, die door de kerkdeur verdween, terwijl de vreem deling de wachtende dame vol zorg uit het rijtuig hielp. Hij liet den warmen pels op da bank liggen en nV zag men, dat hare gestalte maagdelijk jeugdig en slank was, dat een wit gewaad baar omsloot en dat het sie raad eener Duitsche bruid, een volle mir tenkrans, haar de blonde lokken tooide.f De kerk was halt donker in de diepe schaduwen der bogen en pilaren gleed da bevende gestalte, die zwaar steunde op? den arm van den man, als een nevelbeeld daarheen. Eerst in de naaste omgeving "van het altaar verspreidden de aangesto ken kaarsen haar licht en dat licht hiel met verrassende uitwerking, de sehitto-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1