Buitenland, Binnenland. (wemengd Nieuws. Landbouw. langzamerhand hielden ook deze verscbgn- solen op. Hot was voorbij on werd vergeten, evenals do geheimzinnige geschiedenis die in November 1888 op den Zwanen* burgorwal te Amsterdam voorviel, die aanvankelijk; algemeen de aandacht trok, waaran de politie te pas kwm zonder resultaat, tot eindelijk de wetenschap het, volgens de berichten der Amsterdamsche bladen verklaardeals zenuwoverprik keling van een elfjarig meisje te z\jn. Het publiek was gerustgesteld v:n de gebeurtenis ging in den doofpot, even als zooveel reeds in de doofpotten der „Javaanache snelvingerigheid" en Bui tengewone buigzaamheid en lenigheid'' Is gestopt. (Tribune). In don mond dos volks wordt rtczo nog hot „Steen spook" genoemd. De geheels uitslag der Duitsche ver kiezingen is thans bekend en het alge meen oordeel zegt, dat de legerwet kans heelt te worden aangenomen door den nieuwen rijksdag. Gebeurt dit niet, dan zou keizer WiJbelm instaat zijn opnieuw tot ontbinding over te gaan. Op het internationaal socialisten con gres, den 6den Augustus te Zurich te ppeDen, zullen verscheidene belangrijke punten worden behandeld, zooals inter nationale invoering van den werkdag van uuis gemeenschappelijke bepalin gen over de viering van Mei, de staat kundige taktiek der sociaaldemocraten, houding ingeval van oorlogsverklaringen, onz. Een groot aantal voorstellen zijn over die punten ingekomen. De bond van Oost-Frankrijk stelt onder meer voor te besluiten de oorlog is in Europa af geschaft in allo in de laatste 50 jaren ingelijfde ianden mag de bevolking be slissen tot welke nationaliteit zij wil be hooren deze bepalingen worden uit gevoerd nadat zij door alle Europeesche parlementen zyn aangenomenelk parlement vaardigt voor elk millieen dei- bevolking een persoon af, die gedurende jaren zitting heeft in een scheidsge recht dit scheidsgerecht heeft tot taak de algerneene ontwapening. Er heeft weder een afstandsrit plaats gehad tussohe» Berlijn en Weenen doch nu niet met paaiden, maar metveloci- pèdes. Het beste record maakte Jozef Fischer, die den afstand van 580 kilo meter, zoo wat 104 en een half uur gaans juist in 31 uren en eenige seconden heeft afgelegd, terwijl indertijd de beste mili taire afstandsluiter 72 uren noodig heeft gehad. Fischer is 32 jaar oud. De tweede aangekomene was Franz Sorge uit. Keulen die bijna 32 uren noodig had. De gebeurtenissen in het Verre Oosten tusschen de Franschen en de Siameezen wekken vooral in Engeland bezorgdheid. In het lagerhuis vérkiaarde de onder-mi nister van buitenlandsche zaken, geen na dere inlichtingen te kunnen gevbn om trent de loopende geruchten van vijande lijkheden tusscben de Fransche en Sia meescbe troepen in do buurt van Mekong. Het is echter niet waar, dat een doel der Fransche vloot voor de monding der Meram is aangekomen. De vertegen woordiger van Frankrijk heeft de Sia- meeschb regeering gewaarschuwdde Fransche vloot heeft bevel gekregen naar Saigon, de hoofdstad van CochiD China, te gaan, en ais de' omstandigheden het vereischen, kan zij dadelijk naar Bang kok vertrekker). doei mij leiden. En wanneer wenscht gij te gaan vroeg de dame. Als gij het mij toestaat, mev-ouw de gravin, dan morgen vroeg. Ik behoef ^eene bijzondere toebereidselen voor de reis te maken. Goedinformeer dan naar het vertrek van den trein en laat den koetsier zeg gen, wanneer het rijtuig voor moet zijn. (Wordt vervolgd.) Frankrijk heeft de Engelsche regoerlng beloofd, haai op de hoogte te houden. Voor dien tjjd achtte de onder-minister het niet wenschelijk of geschikt eeno verklaring te vragen over do politiek, die Engeland noodig kan achton te* "vol gen, ingeval de zaken een hachelijken keer nemen, Deze politiek zal afhan gen van omstandigheden, die nu nog niet te voorzien zjjn. Tot bescherming van Engelsche onderdanen on bezittin gen ligt te Bangkok een oorlogsschip; er zal nog een twoedo daarheen gezon den worden en een derde zal gereed worden gehouden om onmiddellijk te vertrekken als hefc noodig woi-.ii. Blijkens bericht van IJr. Ms. gezant te Berlyn heeft de Pruisische minister van landbouw besloten de autoriteiten aan de Pruisische grenzen op te dragen bjj het onderzoek van paarden, welke grenzen passeeren, zoodanig te werk te gaan dat daardoor het grensverkeer op wegen en weiden zoo min mogelijk worde belemmerd. StCl) Zaterdag middag kwamen per trein te Vlissicgen aan do ministers van bin nenlandsche er. buitenlandsche zaken van marine en van koloniën, benevens eenige Kamerleden, waaronder de heereo mr Van Gennep, lid der Eerste, be nevens, de heeren mr Lucasse, Hennequin, Lieftin^k, Viruly Verbrug ge, De Kan ter, Cremer, Land, Pijnacker Hordijk, Schimmelpenninck van derOye en JU. Mackay, leden der Tweede kamel en den commissaris der koningin in Zee land jbr mr do. Braauw. De hooge gasten werden dcordenpre sident-commissaris, deu heer Arie Smit, en den directeur der Kon. Mij. de Schelde met open rijtuigen afgehaald en hun werd, met den burgemeester van Vlissingen, den directeur der fabriek en de ingenieurs er van in het Grand Hotel des Bainsdoor den heer Smit een dejeuner-dinatoir aange boden. Daarna werd met de Argus een zeetochtje gemaakt tot vijf' uredaarbij werden algemeen de inrichting en de capaciteit van het schip hoog geroemd. Te 6,15 vertrokken de hooge bezoe kers weder. AXEL, den Juli 1893. In de maand Juni werden door het Rjjkstelephoonkantoor alhier behandeld 111 telegrammen, waarvan 61 vei zonden en 50 ontvangen. Zondagavond omstreeks ure had alhier een treurig ongeval plaats. In de kleine kreek nabij de brug waren eeni ge jongelui aan het zwemmen, waaron der ook de bijna lSjarige Verijzer. Niet goed kunnende zwemmen, heeft bij zich ongetwijfeld te ver gewaagd, zoodat hy voor de oogen zijner makkers en een aantal toeschouwers in de diepte verdween. Of nu de bij het ongeval aanwezigen in het eerst niet vermoedden, dat gevaar liep te verdrinken, dan wel, dat de schrik hen belette onmiddellijk han delend op te treden, zooveel is zeker, dat niet spoedig genoeg hulp verleend werd. Daar men meende, dat de beide visch booten, toebehoorende aan den visscher Van Aerde aan den kant met een slot vastgelegd waren, werd spoedig de hulp ingeroepen van den zoon van Van Aerde die dadelijk de deur uitsnelde, den ket ting van een der booten, welke slechts om eene paal gewonden was, loswierp en in. minder dan geen tijd van wal stak, terwijl de spoorbeambte Jonkman hem in de boot nasprong. Jonkman wees de plaats aan, waar de drenkeling zich naar gissing moest bevinden en Van Aerde had dan ook het groote geluk hem met een der riemen te onderscheppen. Jonk man haalde hem toen door middel van een haak en bijgestaan door Van Aerde boven water. Onmiddellijk begon Jonk man de bekende armbeweging toe le passen, terwijl Van Aerde uit alle macht naar don kant rooide, wantde on gelukkige loefde nog Hulpvaardige handen deden al hot mo gelijke om de levensgeesten weder op te wekken, in afwachting van do inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp. Deze was echter in Axel niette vinden, zoodat oen rijtuig met spoed naar Zaamslag oni Dok ter Haitman werd gezonden.' Deze kwam dadelijk mee en verleende verderen bjj- stand. De levensgeesten keerden merke lijk terug, zoodat do algerneene verslagen gen beid voor blijde hoop plaats maakte. Hoeijdel is deze 'noop gebleken te zyn! Per brancard naar de ouderlijke woning gedragen, werd Adriaan te bed gelegd en Maandagochtend is hij omstreeks ure overleden. Groot en algemeen is de deelneming in dit zoo droevig ongeval. Zijne ouders verliezen in hem een op passend zoon, zijne verdere betrekkingen een geliefd pand, zijn oom bij wien hij als Jfimmerman werkz .am was, boven dien een ijverig en veelbelovend kneebt, het fanfaren-gezelschap Concordia een goed werkend lid en zijne makkers een besten vriend. Het is ons niet mogelijk de droefheid te schetsen van de velen, die Adriaan Verijzer oprecht liefhadden. Moge de algerneene deelneming hun eenigszins tot troost verstrekken. De heer van Baien te Goes heeft de benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, aangenomen. De heer Joh, van Dijk, onder wijzer te Dordrecht, heeft voor de be noeming voor hoofd der Ohr. School te Spui (gem. Axel) bedankt. De St. Ct. bevat de statuten van de Hulp-vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs te Axel. Deze vereeniging, gegrond op de on veranderlijke waarheden, door Gods woord geopenbaard en in de belijdenisschriften der Gereformeerde kerk uitgedrukt, gaat overigens van dezelfde beginselen uit, welke vervat zijn in het algemeen re glement van de hoofdvereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs, erkend bij koninklijk besluit van den 20sten De cember 1868 no. 13. De Hulpvereeniging tracht zooveel mo gelijk werkzaam zijn tot ondersteuning der hoofdveree niging door geldelijke bijdragen tot oprichting van een of me6r bij zondere Christelijke scholen, van welken aard ook tot opwekkiDg van algerneene sa menwerking omtrent al wat tot de plaat selijke en algerneene belangen van Ge reformeerd schoolonderwijs behoort. Zaïuiislaa. Juli Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 26 paarden, 15 stuks hoornvee en 24 varkens. De volgende premien werden toege kend voor het grootste getal paarden Jac. Dees 2,50voor het beste paard van tot jaar Jac. Dioleman Pz. voor het beste 3jarig paard, dezelfde 2.50voor het beste tweejarig paard Wed. Dees ƒ2.50 voor den besten jaarling van Cadsand te Axel 50; voor het grootste getal hoornvee oe Kraker Kz. 2.50 voor het yetste stuk hoornvee Abr. Dees Jacz. voor de beate baatgevende koe de Mul voor het grootste getal varkens Broek boven te Sluiskil Zij, bij wier naam' geen woonplaats vermeld is, wonen te Zaamslag. Zaamslag-, Zaterdag bad alhier de aan besteding plaats van de werken tot ver dediging van den oever aan den Kleine Lfm's5e?2-s-polder. Ingeschreven werd dooi de heerenden Exter van den Brink te Krabbendijke voor 8600, de Putter te Terneuzen voor 8470, Job. de Jonge te Biezelinge voor 8466, Abr. Tholens Dingz. te Terneuzen voor 8390, Jan de Bree Fz te Terneuzen voor 8ö80 en Adr. van der Beek te Zaamslag voor 8368. De wed. De Kraker, die wegens moord op haar echtgenoot werd veroor deeld en te Gorinchem gevangen zat, is naar de Midd. Crt. verneemt, in hare geestvermogens gekrenkt en' naar een geneeskundig gesticht ter verpleging op gezonden. Hulst, Juli. In hot atgeioopen 2e kwartaal van dit juor. werden alhier ter weekmarkt 281 stuks rundvee aange voerd. Do le en 4o premie konden slechts woiden uitbetaald. De le premie ad 25, aan d'Hoo gbe te St Jansteen voor een aanvoer van 96 stuks. De 4o premie aan van Overmeir te Huist voor een aanvoer van 36 stuks. Gesprek tusschen koetsier en paard. Naar aanleiding van de juist geëindig de werkstaking der Parijsche koetsiers, welke werkstaking zoo als gewoonlijk geen resultaat, heeft gehad, bevat eFi- garo het volgend gesprek tusschen een koetsier en zijn paard, dat den liefelij ken naam van Cocotte draagt. Sedert lange uren wacht het paar op een klant, maar niemand komt. CocotteMen zou haast raeenen,' dat de werkstaking nog voortduurde. De Koetsier: Dat is ook het geval» Ik heb alleen een voorloopig verlof aange nomen. (Een korte pauze). Ge waart niet tevreden over den passagier van he denmorgen Hoe weet je dat Ge hebt me ongemakkelijk gesla gen toen hij weg was. Hij zei toen hij me betaalde dat er ook een werkstaking in het fooien was. Waarom hebt ge eigenlijk het werk gestaakt? Ik weet het niet. Men had er toe besloten. Gij hebt dus een meester Een meesterIk Ik ben een vrij manMaar als Carnetiets zegt, dan gehoorzaamt natuurlijk ieder een. (neuriënde) C'était pas la peine, c'était pas la peine, non pas la peine, assurément, Maar dat is onze meester niet dat is de voorzitter van ons syndi caat. Dat is niet hetzelfde. Och kom Gij hebt het werk ge staakt zonder te weten waarom gij gaat weer aan den arbeid zonder te weten waarom en zonder iets te hebben ver kregen. Niets te hebben verkregen Ge zegt dat we niets verkregen hebben! Cairiere wordt president van beheer vsd een maatschappij met een kapitaal van 40 millioen frs En gij Ik Wel ik blijf koetsier, net als vroeger. Zoo, hm. Je bent nog stommer (Zij,,krijgt een ferraen tik met de zweep zoodat aan het gesprek een eiude wordt gemaakt). Het schietslachtmasker—Sigismund. In den laatsten tijd werd meermalen bet schietslachtmasker—Sigismund bespro ken, en het was voornamelijk de Neder- iandsche Vereeniging Hot bescherming van dieren te Gravenhage, die. het ter sprake bracht. Wij herinneren hier ter loops, dat op last van den toen maligen minister Tromp dit masker bij deN^der Iandsche marine is ingevoerd, omdat ge bleken was, dat het vleesch zich langer conserveert. Vrijdag werd de onbezol digd rijksveldwachter Hilgenga, in dienst van bovengenoemde vereeniging, op ver zoek van het bestuur der vereeniging te Dordrecht, daaiheen gezonden, om in te genwoordigheid vaneen groot aantal be langstellenden en belanghebbenden een zestal slagers waren tegenwoor dig met dit masker eer. proef te ne men. Een beest van ongehoorde afme tingen werd voorgebracht tot groote ont-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2