BERMRD ARTON W1LKING, Aankondiging. Openbare Verkoopingen. Huis met toebehooren en tuin Openbare Verkooping. Handelsberichten. Advertentien. het afgekeurd en hebben anderen er den draak mee gestoken, dat ik het inkomen vanhet hulppersoneel per uur heb be rekend, omdat een onderwijzer toch niet per uur wordt betaald. Maar ik vraag hun, hebben ze dan mijn stukje slecht gelezen, dat zij niet eens hebben opgemerkt hoe ik die berekening heb verklaard. Het is toch vreemd, dat zoo dikwijls verkeerd gelezen wordt juist datgene, wat men vooral onder de aandacht heeft willen brengen. Ik zelf zei, dat zulk eene berekening niet aanging (ik bedoel de nl. bepaling of vaststelling van loon), maar dat daarbij toch wel degelijk kan blijken, indien het aantal werkuren on gelijk is, of er eene goede verhouding tus- schen de tractemanten bestaat (bij ver gelijking dus). Evenwel, weet iemand een beter middel om de jaarwedden dei- onderwijzers met die der onderwijzeres bij zooveel vei schil in het aantal werk uren te vergelijken bij zal er mij een dienst mee doen zoo hij het wil mededeeleö. weet niets beters. Nu ben ik natuurlijk met dat gehaspel over ^ietractementen in cnzen gemeen teraad weer aan rekenen gegaan. Tot mijn genoegen vind ik nu, dat de on derwijzer met verplichte hoofdacfce, in dien het voorstel van en aange nomen wordt, ruim 55 cent per uur zal genieten en dus meer zal verdienen dan de onderwijzeres, die niet ten volle 55 cent halen kan. Dat is dan waarlijk een onbillijkheid uit den weg. Ja, die onder wijzer moet ƒ650 hebben. Ten aanzien van den straks genoem den onderwijzer zou ook eene groote onbillijkheid uit den weg geruimd zijn, indien het voorstel—Koster was aange nomen. Dit is helaas door ontijdig tus» schenkomen van den collega niet mo gen gebeuren. Ook bij aanneming van bet voorstel van en blijft dus de onbillijkheid bestaan, dat een gehuwd, oppassend onderwijzer met eene hoofd- acte minder salaris geniet, dan een on gehuwd onderwijzer met enkel hulp- acte en zeer vevfa staat onder eene onder wijzeres zonder eene enkele acte. Recht op verhooging heeft natuurlijk geen en kel onderwijzer aan onze schoolimmers de wet verplicht niet tot verhooging en allen genieten bet salaris, waarvoor ze vrijwillig zijn gekomen. Men dient echter in te zien, dat de omstandigheden tot dit laatste hebben kunnen' dwingen en dat dus verhooging billijk kan zijn. Men bedenke ook,' dat het minimum van400 wel nog (jam mer genoeg) in de wet bestaat, dochfei telijk niet meer 'bij oproeping, althans alleen bij uitzondering. Volgens de prijs courant van dezen tijd staan beide sup plianten op het' minimum En wie han delde dan het meest edel, hij die ge noodzaakt was om verhooging te vragen ot hij die vroeg omdat hij de kans schoon zag En zou de verhooging van den eenen ocdn wijzer niet meer in de beurzen komen van Axels ingezetenen, inzonderheid van de neringdoenden, dan die yan den anderen? Mijnheer de Redacteur, al gaat mij de zaak ook niet financieel aan, toch in teresseert ze mij als burger van Axel. De vingers jeukten mij reeds eenige da gen om dit voor uw blad klaar te ma ken. Ge wilt zeker weer wel zoo goed zijn Hartelijk dank voor de afgestane ruimte. Axel, 26 Juni 1898. ECLIPS. Mijnheer de Redacteur Vergün mij e9nige plaatsruim te voor het ondeistaande in uw blad: In het nummer van 24 Juni 11. komt een ingezonden stuk voor, waarin een deugdzame ^Satiricus" tzich gedrongen gevoelt, zijne meening bloot te leggen over eene zaak, die hem (zooals hij be- webrt) wel niet aangaat, maar!zijn eerlijk h^,rt toch to gevoelig treft, om er over te zwijgen. Ieder lezer zal wel gemeend hebben, /dat hier in zijn schrijven den onder- geteekende op hut oog heeft gehad daarom wensch ik omtrent de zaak nog het een en ander in het midden brengen. Gij weet, dat een onderwij zer alhier bij den Raad een request heeft ingediend, waarin hij eenige verhooging van jaarwedde vraagt. Ik wist, dat dit verzoekschrift zou worden ingediend en meende eerst den uitslag der bespreking in den Raad af te wachten, alvorens zelf verhooging van tracteraent te vragen. Had ik immers niet tegelijkertijd als mijn collega een veizoekschrift kunnen indienen Ik hoopte, dat in clen Raad eene flinke meerderheid zich voor ver hooging zou hebben verklaard. Toen het echter bij de behandeling bleek, dat het lot van het request aan een zijden draad hing en het al of niet aanwezig zijn van der Raadsleden hierop een' beslissenden invloed zou kunnen uitoe fenen, meende ik niet langer met het indienen van een verzoekschrift te moe ten wachten. Gesteld het voorstel-Koster ware bij tweede behandeling (dan toch ze ker met eene geringe meerderheid) aange nomen. Het zou dan waarlijk niet on mogelijk geweest zijn, dat in eene vol gende Raadsvergadering mijn (later in gediend) verzoek door afwezigheid van of meer Raadsleden ware van de hand gewezen. En dit drong mij nu juist, het indienen van een verzoekschrift niet meer uit te stellen. Men zal mij toch niet kwalijk nemen, dat mijne ei gene belangen bij mjj het zwaarst we gen? Ik meen, dat mijn optreden den toets der critiek vrij kan doorstaan. Mocht echter ook thans nog meenen, mijne handelwijze aan oneerlijke bedoelingen te moeten toeschrijven, dit staat hem vrij, ik gun hem dat genoegen. Waarom de schrijver van de ingezon den stukken in de voorgaande nummers zich achter een pseudoniem verschuilt, is mij een raadsel. Mij dunkt, iemand, die meent, up eerlijke wijze een zaak te bepleiten, behoeft niet zoo terughoudend te zijn. En nu, nog een woord tot zelf. Het komt mij voor, dat Gij juist geen hoogen dunk van Uwe stadgenoo- ten hebt. Gij laat er ten minste vrij minachtend over uit. moet Gij wel hoog boven Uwe medeburgers ver heven wanen, om te durven beweren, dat de een al lomper en onontwikkelder is dan de andei. Maar, ik geloof, dat Gij, als Gij dit laatste beweert, toch aan het lasteren zijt. Ik begrijp ten minste niet, watU dringt, in Axels in gezetenen lomperds en lastertongen te zien. Ik. die een geboren Axelaar ben (wat Gij misschien niet zijt) schat mijne stadgenooten te hoog, om hierin Uwe meening te deelen Drukken de zege- run gen van het leven hier te zeer, onttrek er dan aan, door el ders te vestigen. Afkeerig als Gij zegt te zijn van las teren, zoudt Gij wei overal de Axelaars aan het 9e gebod willen herinneren, door dit hier met gioote, daar met kleine iet ter aan te brengen. Zoudt Ge de klei ne letter soms bewaren, om het boven Uwe eigene deur te plaatsen Och, plaats het dan liever ook met groote letter daar om bet des te beter zelf te onthouden. Dan zult Gij niet door lasterzucht ge dreven woiden, om de handelwijze van anderen in een ongunstig licht te plaat sen. Jammer, dat Gij, die de daden van aDderen gispt, Uw naam niet noemt; dan toch konden Axels ingezetenen, voor zoover zij zich aan lastertaal of andere feilen schuldig maken, ten minste weten, aan wien zij zich moeten spiegelen. Gij beweert, reeds 37 jaren ge huwd te zijn. Jammer, dat het niet 37 weken is, Dan zou misschien de wereld met zich weldra kunnen vei heugen in de verschijning van een' Satiricus ju, die de blijde hoop zou doen voeden, dat liet geslacht der Sutiricusseu vooreerst nog wel niet zou uitsterven. Ontvang, miju' dank voor de plaatsing. Uw. dio. Dr. DIJKWEL. Schieten op Zondag, Sabbathschonnis. Mijnheer de Eedacteur! Toen ik Zondagmorgen jl. uit de kerk kwam, hoorde ik op de markt gekomen, plotseling een schot vallen r.aar ik meen in de buurt van den aislag Schande, niet waar? om op den Zondag te schie ten, men moet al heel weinig eerbied hebben voor den Rustdag, om zoo iets te doen Later vernam ik van iemand, dat het schieten op Zondag was verbo den, is dal zoo, dan ware heb terwille van de heiliging van den Sabbath, drin gend noodig dat de Gemeenteraad hierop een streng toezicht hield, 'tls treurig dat zoo iets in ons midden nog gebeurt Moge in deze de Raad onzer gemeente doen wat hij kan om dergelijke ergerlij ke dingen te voorkomen. Uw IJVERIGE LEZER AXEL, 24 Juni. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Rogge Wintevgei st 7,25 Zomergerst 6,25 Haver 8,75 Erwten paardeboonen 8,25 Ko<-»Uaad 0,00 Boter per kilo 1,15 2,80 8,25 5,25 7,40 6,50 8^50 8,50 0,00 Eieren per 100 stuks HULST, 26 Juni. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe 7.50 Rogge 6.30 Winter gerst Zoraergeist Havei 10.50 Erwten Paardenboonen 8,50 Duivenboonen 8.25 Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels 1,00 Koolzaad van 106 Boter per kilo 1.15 Eieren per 26 stuks 0.90 Er waren ter markt te koop gesteld 10 stuks hoornvee; verkocht 35 varkens; verkocht 15 ROTTERDAM, 26 Juni. Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Paardeboonen Bruineboonen 6,75 7,25 4,50 4,30 3,00 6,00 9.70 7,85 5,10 5,80 4,00 7,50 11,00 ƒ13,75 Gent, 23 Juni. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16.25, rogge 14.25, gerst 16.25 haver 17.50 tot 18, koolzaad 00, lijnzaad 25 tot 28, lijnzaadkoeken 20 tot 21kool zaadkoeken 14 tot 16. Boter per kilo 25 fr. Eieren de 26 1.80 fr. Heden overleed tot onze innige droefheid, na Qeneii kortstondige ziekte, doch gesterkt door de laatste H.H. Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de WelEd. Heer Lid van den Gemeenteraad in den ouderdom van 49 jaren. Wed. WILKING-Pieck en Kinderen. Rulst, 23 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders van AXEL doen te weten, dat te rekenen van den Juli aanstaande, eene op neming zal geschieden van den weg genaamd »DÖORJNDIJIC' No. 14 van den ligger dei wegen en voetpaden in deze gemeente. Axel, 27 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd OGGEL, Burgemeester. VAN VESSEM, Secretarie. De Notaris Van der Moer, te Terneu» zen. zal in het openbaar verkoopen op Zaterdag, den Juli 1893 des na middags te uur in de herberg »bet Hert", bewoond door Platteeuw. Het reeds vroeger geannonceerd aan de Noordstraat te Zaamslag. En onmiddellijk na afloopdaarvanaan gezegd woonhui»: Eene partij HUISHOUDELIJKE en an dere ROERENDE GOEDEREN. (Deze verkooping was door sterfgeval uitgesteld.) op Maandag Juli 1893 des namid dags te urein den van Lijnden polder rs ten verzoeke van Mevrouw de wed. VINK te Gravenhage, Ruim hectare WINTERGERST. hectare ROGGE. fa ten verzoeke 'van den WelEdeiG. heer EERCKEN teGravenhage. 4v2 hectare ERWTEN. Alle vruchten zijn tegen hagelschade verzekerd. Te beginnen aan den dijk van den Willem III polder. Voor hen, die terstond of binnen dagen betalen, worden slechts on kosten berekend. op Donderdag Juli 1893 des na* middags te uurten verzoeke van mej. de wed. VAN OOTEGHEM te Ter- neuzen lya hectare WINTERGERST, in den van Re moor terepolder. 2V« hectare ERWTEN, in den Sijdlitzpolder. Te beginnen aan den dijk tusschen deD van Remoortere- en den Vogalschor polder. Onbekende of niet solide koopers zul len zich van bij den Notaris bekende borgen of van behoorlijke bewijzen van gegoedheid moeten voorzien. Zij kunnen otn weigering in het pu bliek te voorkomen eenige dagen tevo ren vergunning tot koopen viagen. De Notaris Dregnianste Axel, zal ten verzoeke van de wed. en erven LEENDERT JANSEN VAN ROOSEN DAAL, aldaar op Zaterdag den Juli 1893 des namiddags ure, in het penbaar verkoopen Omtrent hectare GERST. Va TARWE. Ruim ROGGE. V3 HAVER. Omtrent s/.t AARDAPPELEN. alles wassende op landen bij hen in gebruik aan den Aimendgken om trent de kinderen Verbbuggen ge meente Axel. Te vergaderen op. het land aan den Armendijk.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 3