De Grenskwestie. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, Ingezonden. haal ontleenen wij nog het volgende ,De heer von Kessinger had Indië i'6eds verlaten, de oude Regent was gestorven en het kleine meisje bereids grootmoe der, maar nimmer werd de zaak opge lost, hoewel meermalen aanzienlijke geld sommen uitgeloofd werden aan dogeen, wien het gelukken zou het geheim te doorgronden. Zoo bleet het rot op heden Generaal Michiels sprak steeds met den groots'ten èrnst, doch ongaarne over dit voorval. In 1847 met den Generaal von Gagern in Indien aan tafel zittende, ver zocht deze dat Michiels het feit verhalen zou. Na eerst geweigerd te hebben vol deed hij eindelijk aan het vei zoek, doch toen von Gagern met het verhaal spotte, ontstond er een allerhevigst tooDeel, zoo dat von Gagern genoodzaakt was zijn verontschuldiging te maken. Ten gevolge van het regeeringsbevel liet de toenmalige resident van Soema- *Bahg niets onbepioefd om ook nog van verschillende andere zijden berichten over dergelijke voorvallen in te winnen. Hij vernam van den resident van Soekapoe- ra in het zuidelijk gedeelte van het re gentschap, dat er bij hei leven van zijn vader een gelijksoortige gebeurtenis was voorgevallen, waarvan hij zelf getuige 'was geweest. In het zuidelijk gedeelte van Sheka- poera woonde nabij de plaats van dien naam in 1834 de familie Teisseire, van Franschen oorsprong. Het hoofd van de- familie was opzichter over een gou- vemements-indigo fa'^ek. De familie "was algemeen bemin' In genoemd jaar vielen daar op zekeren dag, terwijl men a'an tafel zat, eenige steen en ter grootte van een ei midden op den disch. Het- zelfde verschijnsel herhaalde zich gedu rende 14 dagen in velschillende vertrek ken van hef huis. Eens vielen buffel* '•beenderen en zelfs een geheels kop in de kamer. Een ander maal werd de heer Treis- Beire buiten, terwijl bij op een bufielkar zat, met aaide en slijK geworpen. Geen levend persoon was ergens te ontdekken, "die het had kunnen doen. Ook hier viel de steenregen loodrecht ''neer en werden de steenen eerst of voet boven den grond zichtbaar. Nim mer wedervoei echter een doi bewoners 'eenig letsel. Wordt yervolgd.) In de Tweede kamer heeft de neer Goeman JBorgesius er op gewezen hoe de noordelijke provinciën veel hinder on dervinden van de belemmerende bepa lingen van Belgie en üuitschland om trent den uitvoer van vee. En waarom worden die maatregelen van woge Duitsch land genomen Alleen als maatregel van represaille. De zaak betreft dan ook meer buitenlandsche dan binnenlandsche zaken. Wij moeten zorgen die repre- saille-maatregelen niet uit te lokhen. Dat ware beter. Men zou dan preventief han delen. Sedert 1871 is hier te lande de regel verbod van -veeirivoer, met tijde lijke vergunningen nu *en dan met uit- zonderiDg van iokvee is de invoer van ander vee geregeld verboden. De ver gunningen zeiven zijn dikwijls zoo be- zwaiend, dat de grensbewoners er tocb den grootsten last van hebben. Voor Belgie geldt de vooi waarde dat de dieren 10 iagen in .quarantaine moeten blijven, hetgeen de kosten doet stijgen en de prijzen van het vee bij den invoer drukt. Willen wij sterk zijn tegenover het buitenland, dan moeten wij onzerzijds zoo weinig mogelijk bez waien aanande ren in den weg leggen. Door die maat regelen krijgen wij tocb geen faciliteiten, zooais nog onlangs ten opzichte van En geland gebleken is. Het beste ware een algemeene inter nationale ïegeling te treffen, waai bij door Belgie, Duitschland en Nederland een zeker rayon van besmetting werd aan gewezen, zoodat dan geen vei bodemaat geien zouden behoeven genomen te woideöj wanueei een of anderen uit- 'hoek van hefcj land veeziekte ontstaat, zelfver van fde grens. In dezen tweeledigen zin wenschte spreker door de regeering gehandeld te zien. De heer Hennequin lichtte nog nader toe de oorzaken, die tot de onaangena me stemming van onze vreemde buren hebben geleid. Hij wyst daarbij op de willekeurige heffiing van keuricgs kosten, op de aanwijzing van de afstan den, binnen welke het vee moest blijven. De Zeeuwsche Landbouwmaatschappij is in overleg getreden met de Belgische Landbouwraaatschappyen. Spreker hoop te, dat de minister van Binnenlandsche zaken aan die zaak zijn ernstige aan dacht zal wijden. Het doet ons genoegen uit den mond dezer beide geachte mannen datgene te hooren, wat wy in verschillende num mers van ons blad reeds hebben geschre ven. Het zijn louter represaille-maat regelen tegen de onzinnige bepalingen die niets kunnen bijdragen tot wering van besmettelijke ziekten, maar die de regeeringen en de landbouwers tegen ons ontstemmen en waarvan de Nederland» sche grensboeren vooral de dupe zijn. Die bepalingen getuigen verder, dat ons veeartsenijkundig staatstoezicht voor de haar opgedragen taak aan de grenzen niet berekend is. Waarom, zoo vragen wij nogmaals, aan Duitschland en Belgie al die moeilijkheden in den weg gelegd; kunnen de sirenge en onzinnige bepa lingen op den invoer van mest en wei ding van vee er?wel iets toe bijdragen om het mond- en klauwzeer te weren De meeste deskundigen zijn het er over eens, dat mond- en klauwzeer evenmin uit ons land is te houden als de Influ enza bij de paarden, al worden de gren zen ook met een dubbel cordon van mi litairen en veeopzichters afgezet. Gaarne hadden wij van onzen koenen afgevaardigde Hennequin nog gezien, dat hij den minister inlichtingen had gevraagd omtrent het koninklijk besluit, waarbij opstallen en afmaking van vee lijdende aan mond- en klauwzeer kan bevqlen wor den. De Geldersche maatschappij van landbouw heeft tegen dit besluit reeds geprotesteerdook de landbouwmaat schappij te Nijmegen was tegen het af maken van vee, lijdende aan mond- en klauwzeer. "Wat de heer Hennequin bedoelde met willekeurige heffing van keuringskosten is ons met recht duidelijk, daar toch de keuring kosteloos is, tenzij de landbou wer bij zich op stal laat keuren. was het voor den heer Walter eene gunstige gelegenheid geweest, om zich ook eens veidienstelijk te maken in het belang van de grensboeren; deze klagen over zijn stilzwijgen in zake de grenskwestie. Wel heeft de heer Wal ter zijn district bezocht, maar dat was bij gelegenheid van een 25jarig jubileum van een Heeroom, met belangstelling in het district scheen dit bezoek niet in verband te staan. Indien het vee wordt afgemaakt we gens mond- en klauwzeer,3 krijgt de ei genaar voor de zieke en rerdaebte die ren maar de helft der waarde, voor het opstallen krijgt hij geene vergoeding. Het spreekt dus vanzelf, dat de boerde gevallen van mond- en klauwzeer zoo veel mogelijk zal tracÈteD geheim te hou den. Het afmaken van vee lijdend aan mond- en klauwzeer, met bet doel daar door de ziekte te weren, is onzin. Het opstallen van vee kan in vele gevallen Duttig werken, maar dan moet men den boer ook schadevergoeding geven. Wa re het met beter, dat men, in plaats van 100,000 uit te geven voor vee- opzichters, het tiende gedeelte daarvan nog maar gaf aan de boeren wier vee aan mond- en klauwzeer lijdt, voor het opstallen en daarenboven nog een pre mie aan den boer, waar het eerste ge val geconstateeid wordt, inolen althans de ziekte tot zijn stal beperkt bleef. We gelooven, dat zulk een maatregel beter zou werkendan veeopzichters. Het eerste geval zou spoedig worden aangegeven en de boer zou zijn best doen dat de ziekte zich zoo mogelijk met uitbreidde; want zonder medewer king van den boer is het weren van mond- en klauwzeer onmogelyk. In naam van alle grensboeren betuigen wy onzen hartelijken dank aan onzen afge vaardigde Hennequin en hopen dat het hem moge gelukken de grenskwestie tot eene goede oplossing te heipen brengen. Wie by al onze belastinghervormingen best af zyn De Belgische eigenaren. Waarom Als een Nederlander voor tweemaal honderd duizend gulden land koopt, dan betaalt hij de grondlas ten. Een Belg ook. Maar de Nederlan der betaalt nog bovendien vermogensbe lasting en de Belg niet. Nu reeds is het grootste gedeelte van Zeeuwsch Vlaan deren in handen van vreemdelingen, die geen cent betalen in de gemeentehuis houding, door de toepassing der vermo gen sbelasting zal elke verkooping meer land in de handen van buitenlanders doen overgaan, indien niet eene verzwa ring van grondbelasting wordt toegelaten toepasselijk op alle personen, die buiten het rijk vertoeven. Er zijn gemeenten, waar een twin tigtal hofsteden en meer aan buitenland sche eigenaars toebehooren. Reken zoo'n hofstede op 40.000 dan wordt er in zoo'n gemeente van millioen gulden geen vermogensbelasting betaaldter wijl de opbrengst nog bovendien in het buitenland verteerd wordt en niets te rugkeert om nuttige instellingen te steu nen, armen te verzorgen enz. Daarover mag wel eens gedacht wor den. (Wbl. v.Z.-Vl. W.D.) Hare Majesteiten zijn Zaterdag in goede gezondheid op Het Loo aangeko men. Hare Majesteit de Koningin regentes bracht te Arolsen een bezoek aan het graf van haren vader, den vorst von Waldeck Pyrmont. De adjudant van Hare Majesteit de Koningin jhr. Van den Bosch is benoemd tot ridder 2de klasse der militaire orde van Waldeck en Pyrmont. AXEL, den 37 Juni ISiKI. Vooi eene vacante betrekking aan de Chr. Schooi alhier hebben zich geene sollicitanten aangemeld. Tot hoofd der Chr. school te Spui (gem. Axel) is benoemd de heer Joh. van Dijk, hulponderwijzer aan een Chr. Schoorle Dordrecht. Tot betaalmeester te Sas van Gent is benoemd de heer Heemskerk, thans surnumerair bij de administratie der publieke schatkist. By kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf vau den polder Elkolsih onder Biervliet, de heer de Groot tot dijkgraaf van den Kouoepolderde heer de Kraker; tot dykgraai van den Bontepolderde heer van der Hooft; tot dijkgraaf van den Melopolderde heer Francken; tot dijkgraaf van den Piorssensjoolder de heer Dees Pz. tot dijkgiaaf van het waterschap van den Nieuwen Passageulepolderde heer Sturm. Tot ontvanger der directe belastin gen te Domburg is benoemd de beer Lambreehtsen, thans te Aardenburg. Donderdag avond kwam te Katwijk eene vrouw, welke men reeds Maandag in de duinen en langs het strand tus- schen Katwijk en Schevingen had zien ïondzweiven. In het eerst gaf zij op de vragen, die men tot haar richtte, niets dan onzinnige antwoorden, maar ten slotte verklaarde zij uit Harlingen gevlucht te zijn, omdat haar man on trouw geworden was. Men verschafte der ongelukkige, die slechts met eenige lompen bedekt was, voedsel en kleeding en gaf haar een nachtverblijf in net wachthuis. Verdienen in andere jaren tal van arbeiders in de provincie Friesland een flink dagloon met maaien, dit jaar is het ook in dit opzicht treurig gesteld. Het vorige jaar betaalden de boeren 2.50 per mad; thans, tengevolge van het gebrek aan arbeid, slechts 1.50, of schoon het maaien veel zwaarder is door de taaiheid van het gras. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Abram Wischnewetz ky, een Rus, verdacht van diefstal van 26,000 roebels. Zijne opsporing en aan houding wordt verzocht en onmiddellyk bericht aan het depaiteraeffi van justi tie. Zondag namiddag is het café Slok ker, benevens bijbehoorende bottelarij en mineraalwaterfabriek te Muiderberg, door brand vernield. Van even groote lafhartigheid als boosaardigheid getuigt het volgende feit. Vier vaten vitriool zijn in de Gwen- draethrivier, in Wales, gestort, waardoor al de visch werd vergiftigd. Deze werd ten deele in Kidwelly en omstreken ver kocht, voordat de oorzaak van het drij ven van massa's zalmen en andere vis- schen aan de oppervlakte der rivier was ontdekt. Velen, die van de visch aten, werden ziekvan sterfgevallen hoorde men «„bter nog niet. Een treurig ongeluk wordt uit Soignies gemeld. Twee jongelieden, wa ren gaan baden. De oudste liet den andere op zijn rug klimmen, omdat hij niet zwemmen konnauwelijks waren zy in water of de jongen liet los. Verschrikt greep hij zijn metgezel bij-den hals met zulk een hevigheid en met zoo veel kracht, dat Lhoir stikte, ofschoon hij bovenmenschelijke pogingen deed om zich van Meur et te ontdoen. Zijn krach ten begaven hem en de beide ongeluk- kigen verdwenen in de diepte. Van tot en met 15 Juni. Koewacht, Huwelijks-Aangiften. Charles Louis Maes, 43 jm. en Jose phina Marie Ongenae, 30 jd. Geboorten. Frans, van Augustus de Block en Christina de Block. Do- minicus Eduardus Joannes, van Al- phonse Misseghers en Joanna Theresia Noens. Bonifacius, van Franciscus Verhoeven en Maria Julia de Wiele. 10 Augusta Benedicta, van Joannes Va- lent en Maria Paulina van Dam me. Overlijden. Aioijs Sturtewagen, 18 van Serapbien en Celeta Janssens. Cyrillus de Wolf, van Josephus en Amelia Vervaet. 10 Jacobus Fran ciscus van Poele, 78 wedn. uit het le huw. van Maria Schelman en uit het 2e huw. van Maria Theresia Verbrugge. Buiten "verantwoordelijkheid dor Redactie, Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden Waarde Heer Redacteur Toen ik nu juist eene maand geleden een bescheiden plaatsje vroeg voor eene vergelijking der tracteraenten van het onderwijzend hulppersoneel aan onze openbaie school/ was bet me on bekend, dat een der onderwijzers (door mij voorgesteld door de letter juist op dat oogenblik een request aan den gemeenteraad Had gezonden met verzoek zijn salaris te willen verhoogen. Had ik dat geweten, ik zou zeker met mijn schrijven tot na de beslissing gewacht hebben. Misschien heeft nu menig lezer gedacht, dat mijn schrijven dienen moest om het bedoelde request te steunen, iets wat niet bei geval was, mijn doel was enkel, omdat men mij op de vreemde verhouding der tractementen gewezen/' had, op mijne beurt hierop eveneens de aandacht van Axels ingezetenen te ves tigen. Naar ik hoor hebben sommigen -•ff,-1*-Tyyjj

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2