i\o. 7ia Woensdag 21 Juni 1895 9e Jaarg« üij is,#©- wgmfct Nieuws- en Advertentieblad voor wschaare D1ELEMAN, Tweede Manier. so. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag*- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bklöië 80 cent. Afzonder!, nutnm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentievan tot regels 25 oent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrydagnamiddag TWEE uren. Volgens de Handelingen der Staten-gene- mat luidt het door den heer Hennequin, afgevaardigde voor Oostburg, in de zitting der Tweede kamer van Donderdag Juni bij de behandeling van van art van het ontwerp voor een. belasting op bedrijfen andere inkom sten, en het amendement van den beer Poelman, gesprokene ter motivering van zijn slem tegen de vrijlating van den landbouw van die belastiDg als volgt: ^Mijnheer de voorzitter! Het zal de Vergadering blijken dat mijne verzeke ring,, die, ik als thans gebruikelijk aan hetgeen ik te zeggen heb doe voorafgaan, dat ik namelijk weinig tijd in het debat zal innemen, volkomen betrouwbaar is. Doch ik wil niet nalaten rekenschap te geven van mijne stem, omdat die stem zal worden uitgebracht in eene andere richting dan van hen, tot wie ik gere kend kan worden te bohoorer», als de belangen van den landbouw in bet bij zonder voorstaande, en misschien wel zou verwacht worden. Ik zal wsl niet behoeven te zeggen, dat ik allerminst wensch achter te staan waar het geldt de belangen van den landbouw te behartigen, maar ik wensch dit eenvoudig op andere wijze te doen dan door hen geschiedt. Wil men dit namelijk doen op de wijze, als in is aangegeven,, dan maakt men zich, naar m\jn inzien, schuldig aac inbreuk maken op hot systeem der wet, en begaat men eene onbillijkheid tegenover hen, die dooi de wet getroffen werden. De verschillende redenen Vrijdag dooi den heer Rutgers en anderen voor de NAAR HET HOOGDÜITSCH VAN €>0£0 ttilDIMI» DOOR ACHTSTE HOOFDSTUK. De herfst schreed door het woud, niet meer als een vreemdeling, die biddend huisvesting zoekt, maar als lieer en ge- bieder in zijn eigendom. Hij maakte opruiming onder den bon ten loofdos der booraen en streek,in het voorbijgaan de bladeren van de bloemen, die hier en daar nog bloeiden legde wit te rijp op de weiden en deed de spiegel ruiten v&n het slot Tannensee rinkelen. Daar binnen hield men zich stil; men bood hem geen weerstand in de van loof beroofde paden van den tuin en liet zich niet misleiden, als de zon een enkele maal baar aangezicht ontsluierde en met mat ten blik neerkeek op de verwoesting. Men bleef ir» de kamer, waar een heider .haardvuur brandde en sprak over ver- /trekken. Want, ledig als in den tuin, was bet ook in huis geworden Her- belt en Constantyu waren heen, vele van vrijstelling aangevoerd, hebben mij dan ook niet kunnen overtuigeneven min hetgeen door den minister is aangevoerd om zijne opvatting in deze zaak te ver dedigen. De minister heeft dan ook te genover hen, die hij niet konde oveitui gen, gezegd, dat, wanneer men het met de dooi' hem voor zijne opvatting aangevoerde redenen niet eens was, men tóch vooral de politieke zijde van het vraagstuk niet uit het oog moest ver liezen. Allerminst heeft mij bet betoog van der, heer Mees tot andere gedachten ge bracht. Inderdaad wij zijn van die zijde zoo weinig aan hulp gewoon, waar het geldt de bevordering van landbouwbe langen, dat ik, hem hoorende. dacht aan eenen Latijnschen versregel er zijn hier meer Ratijnsche citaten gebezigd en onwillekeurig voor den geest kreeg den bekenden versregel van Virgilius Timeo Danaos, et dona ferentes Ik vraag zijn geschenk niet ik wil'; het zeifs niet aanvaarden, en wel in de1 eerste plaats, omdat het aan den land bouw,-in het bijzonder niet toekomt. Immers, zal men ons dat geschenk later niet altijd kunnen tegenwerpen, wanneer wij er ons tegen verzetten, dat millioenen bij millioenen voor de bevor dering der handelsbelangen van de groote steden worden gevoteerdwanneer wij erop wijzen, dat spoorlijnen in de buurt van groote steden worden aangelegd, van welke lijnen het openbaar belang al zeer problematiek mag worden geacht wan neer door ons bedenkingen worden ge opperd tegen het verhoogen der staats begroting ten behoeve van de verkrij ging van eene nieuwe verbinding van de familien, die tot de naaste/kennissen behoorden, hadden reeds hunne goederen verlaten en de gravin gaf bevel in te pakken. De laatste weken hadden haar jaren verjongd, hare opgebeurde stem ming kenteekende zich in woorden en gebaren, het nieuwe genot en het nieuwe levensdoel, dat de onverwachte grootmoe digheid van graaf Wolf haar bood, be zielden zelfs de e<-uzaamheid, die haar anders zoo vreeselijk was. Alle zorg vér Herberts toekomst, alle angst over eigen toestand waren verkeerd in louter geluk en hadden haren moed zoozeer ge staald, dat zij het weltevreden eenige we ken langer in Tannensee uithield, tof haar huis in de residentie, overeenkomstig den veranderden toestand, waardig zou zijn ingericht. Hoe het gekomen was, dat graat olf zich opeens zijne familie herinnerd had, wie zijn hart goedgunstig had gesteund, wie hem de omstandigheden had blootge legd, dat bleet een raadsel, dat den op- perjachtmeester veel meer belang inboe zemde dan zijne gemalin, Voor haar had slechts het feit waarde, dat Herbert,/be vrijd van alle. zorgen, onbeperkt in zijne neigingen, met vermeerderde middelen en veihoogd crediet het leven mocht genie ten Duizend eergierige plannen door kruisten hare hersenen, de gunstbewijzen van haren zwager wierpen alle bedenkin gen van haren echtgenoot over boord, zij Amsterdam met den Boven-Rijn,* terwijl het dure Merwedekanaal nog pas tót stand gekomen is. Wat zullen wij dan nog kunnen zeggen wanneer voor dergelijke grooce eischen steeds inwilliging wordt gevraagd, terwijl voor. de bevordering der belangen van den landbouw de schatkist slechts zóo zelden geopend is? Zie Mijnheer de Voorzitter, wanneer ik pok al nog zoo gaarne waar hetpas geeft, voor de belangen van den land bouw opkom, wil ik van deze, bevoor-, rechting evenwel niet gediénd zijn. Im mers ik weet dat, wanneer de landbouw van dit geschenk aistand doet, hij latei- met des te meer klem voor zijne rechten zal kunnen opkomen/' De vei kiezingen in Duitschland wek ken de algemeene belangstelling bij uit nemendheid. De uitslag, voor zoover die bekend is, geeft niet veel hoop op eene meerderheid voor de leger wet. De agrariërs ,ende sociaaal-democraten be halen tot nog toe de meeste voordeelen.. De vrijzinnigende groep onder Richters leiding, hebben zware verliezen geleden. Zij hopen die bij de herstemmingen in te halen. Een knap man overigens, die uit de Duitsche politieke partijen kan wijs, wor den. Een Engelsch blad geeft het vol gende lijstje Oud-conservatieven en vrij conserva tieven, nationaal liberalen en liberale nionisten, vrijzinnige democraten (weer te verdeelen in de vrijzinnige volkspar tij en de vrijzinnige vereeniging) Zuid- waren haar een borgstelling voor de rij ke erfenis. In het publiek kreeg deze meening grond daardoor, dat niet Herbert zelve, maar de heer Nathan Ruben zich met de schuldeischers verstond hij verbreidde ee ne weldadige zekerheid omtrent de goede verstandhouding der bloedverwanten on der elkander en herstelde als door een tóoverslag nogeens het verloopen crediet, ook van den opperwachtmeester. Maar niet alleen in financieel opzicht ook in Herberts huwelijksplannen maak te de goedgunstige beschikking van graaf Wolf eene verandering. Gewond-en bloedend, zooals de gravin haren zoon het slot zag binnenkomen, zonken alle plannen in het niet voor den schrik die haar verlamdezij zag alleen het tegenwoordige en hierin het gevaar dat het zorgende moederhart duizendmaal vergroot beschouwde. Want in waairhèid was het niet meer, dan een licht schamp schot en het bloedverlies, waarvoor Con stantijn alleen rust bevolen bad, niet noe mens waard. Herbert had in zijne tegen woordige stemming geen middel zoo be- geerig kunnen aangrijpen, als juist dit; hij benuttigde het tot het lijden van een beslotenongestoord familieleven, dat hem, zonder in het oog te vallen, een volkomen ongedwongen verkeér ImetMag dalena verschafte en hem gelegenheid ge uoeg aanbood, om de geliefde, zij het ook Duitsche volkspartij en sociaal-democra ten. clericaler. en centrum, Antisemieten of Jndenhetzer in allerlei nuancesPolen, WTelfen, Denen, en Elzas-Lotharingers, allen Reicksftinde genoemd particularis tische Mecklenburgers. gekaöt tegeneen overheerschend Pruisen, agrariërs woe dend over de nieuwe handelstractaten, niet-agrariërs. protectionisten, vrijbande- laars, bimetallisten, Bisroarckianen, Ca- privi-isten, anti-keizer-mannen, enz. enz. Er schijnen dus nogal meer partijen te zijn. Volgens de Parijsche bladen gaat de geer Carnot langzaam vooruitdaaren tegen meldt een Berlijnsch blad dat de toestand van den president der Fransche republiek zeer ernstig is en men reeds over zijn opvolger spi eekt, natuurlijk den heer Constaos. De heer Cavnot schijnt een onwillig patiënt te zijn. Zijne geneesheeren heb ben hem geoorloofd naar Fontainebleau te gaan; hij heeft niet gewild; ook zouden zij hem wel naar Vichy, waar heen hij vroeger elk jaar ging, willen zenden, doch ook daarheen had hg geen1 lust. Het is eene kleine ijdelbeid van' den president om altijd gezond te willen schijnen. In een kuur te Vichy had hij' minder zin, omdat, de president vreest, het lot van alle souvereinen te deelen en tot voorwerp van nieuwgierigheid van de badgasten te zijn. Volgens een bericht aan de Times zullen de keizers van Duitschland en van Rusland in Juli of Augustus dezes jaars elkander op zee ontmoeteD, beiden vergezeld van een eskader. steeds voor korten tijd, alleen te zien en te spreken. Nimmer was zij bekoorlijker geweest, dan in dezen lentetijd der liefde, waarin de jubelzang van haar hart weerklonk uit ieder woord en uit iederen lach, waar* in een glans en een frischheid, een in nigheid van haar afstraalden, die een ie der in het oog vielen. Hoe goed zijt gij. zeide de kleine Hor- tense dikwijls teeder, boe schoon is zij, zeide de opper jachtmeester somwijlen, terwijl hij haar bewonderend nastaande. Haar hartsgeheim maakte haar niet na latig noch droomerig, het verhoogde slechts haar innerlijke leven, het ontwikkelde ha re talenten, die zij minder had gevoed in den tijd, waarin zij in de onzekerheid leefde en zij stond opwekkend en weg- sleepend te midden van den kleinen kring, die door Herberts ziekte was verminderde "Nu speelde en zong zij ook weer het was haar als had zij te voren nooit gezongen. Geene aria's uit de opera, zeide de gra vin, dat hooreii we spoedig beter in de stad. Een jong meisje als gij, moet al tijd slechts kleine liederen, volksliederen zingen. Mij dunkt, dat men die muziek welke men uitsluitend gehoord heeft en die natuurlijk in huis gewoonlijk werd gezongen, het "best kan uitvoeren. Magdalena lachte. Geen vuur of geen kooi kan braudeu zoo heet, als kèimèl$- ij

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1