Openbare Verkooping. Burgerlijke Stand. Ingezonden. Landbouw. Adverteistien. Ontbijt-, Snipper-, Sncade- en Candijkoek. SCHEELE Jzn. De yoorë. zégt dat het een kleinigheid is, wanneer een brief aan den Ingenieur wordt gericht met bovenbedoeld verzoek dit voorzeker zal worden toegestaan, nu echter is de Nortbonpomp aan de orde. Dhr Lamaitre zou er voor zijn eerst te probeeren met de pomp aan de ka zeme uit te diepen. Geeft dit werk goede resultaten, dan zou hij liever de pomp midden in Axel geplaatst zien. Dhr. Jansen zou wanneei hij den vo- rigen keer tegenwoordig was geweest in begmsel tegen het plaatsen van eene Northonpomp in de Oude Stad geweest zijn, dan had hij hem liever op de markt gezien, daar ?het water in die pomp stinkt. Dhr. Smies merkt aan dat er vele wo ningen worden gebouwd (als ze wonin en .mogen heeten), maar dal de ver huurders er nooit op rekenen aan, de huurders een welput te geven. Den last daarvan schuiven ze eenvoudig op den hals der gemeente. Dhr Koster vraagt of die op de markt ook niet kan verbeterd worden. De voorz. acht het goed eerst met de eene pomp die aan de kazerne), te beginnen, en mocht dit meevallen dan met de andere eveneens te probeeren, waartoe wordt besloten De voorz. vraagt of nog iemand iets in midden te brengen heeft, daar punt VIII, Reclames in zako hoofd, omslag met gesloten deuren zal behandeld wor jd. Dhr Jansen vraagt wie den Oost .am onderhouden moet. De voorz. antwoordt dat de weg door de gemeente moet worden onderhouden maar de kanten door de aangrenzende eigenaars. Dhr. Jansen zegt dat op den kant van dien weg zooveel brandnetels (zoogenaam de tingels staan), hij meent als de ge- Imeente onderhoudsplichtig is zLi ook zor gen moest dat die werden weggeruimd en moeten de eigenaars der aanpalende gronden dit doen, deze dan daartoe wer den uitgenoodigd. Dhr. Van Hoeve meent dat ieder de hebt zou moeten doen gemeente öigeuaar dei aangrenzende goederen. De voorz. zegt dat hij, voor zooveel noodig dit den karreman wel eens zal laten doen. De voorz. geett nog kennis dat aan de sloot bij Oornelissen eene heul gelegd wordt volgens mededeeling van den dijk- graal van den Noordpolder. De vergadering wordt* gesloten. pbia Paulina, van Petrus Antonius Audenaerd en Dosalia Kamoen. lose- pbus, van Karei Lodewijk Lippensen Apolonia Goossens. Jozinavan Pieter Oppeneer en Catharina Beens. 10 Cornelis, z.wan Jan Haraelink en Corne 3ia Adriana1' Kaüser. Paulina Helena Johanna, van Krijn "Wieland en Cor- nelia Jacoba Hendrika Kolijn. 11 Sopbia Anthonia, van Willem van Aalst en Janna Elisabeth Doorns 11 Ceryl, van Alphonsius De Bock en Maria Louisa De Potter. 12 Coinelis, van David van Koeveringen en Lenntje de Fuijter. 18 Adriana, van Reinier Jan jcheele en Cornelia de (Feijter. Ovei li)den. Judith Stasse, ra. van IJsbrand Paulus en Judith Visser. en 15 Simon Jan Lanrens, en Janna Jacomina Geertruijda Laurens, mud. zoon en dochter van Siraon en Pieternella Platteeuvv. Zaamslag. Huwelijks-Aangiften. Jan van Langevelde 37 wedn. van Geer- tiui de Vos en Janna XJzebaart 27 jd. Willem Faas 22 jm. en DeboraKrina Gerrits 23 jd. Geboorten. Johannes Pieter, van Jo hannes de Visser en Janna Pieternella den Hamer. Dirk, van Jacobus Bal kenende en Janna Suzanna DielemaD.8 Pieter, van Anthonij de Pooter Jan na Klasina Kempe. Daniël Jacobus, van Jacobus Hamelinken Helenavan de Voorde. WoudiDa Pieternella,' van Andnes IJ&ebaart en Sara 'Maas.. Overii]den. Jan Verpoorte, 22 van Arie en Dina van Hermon (overl 12 Pieter Jacobus Jansen, mnd. van Martinus en Dingetje van Dixhoorn. 26 Mei Leendert van Dixhoorn oveil. te Dordrecht, 21 van Andries en Kri na Oppeneer (beiden overleden). 14 Da niël Buijze, van Simon (overl.) en Dina Rouw. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Van tot en met 15 Juni. Hoek. Huwelijks-Aangiften. Jozias de Jonge, 32 wedn. en Paulina Catha [rina Haak, 21 jd. Gebooiten. Jacob Adriaan, van Adriaan de Pooter en Suzanna van Dron* gelen. Franqois, van Cornelis Diele- man en Sara den Hamer. 10 Antonina, van Leendert van Oosten en Janneke jBuijze. 13 Jan Johannis van Joos Ro bijn en Sara Gazina van Doeselaar. 15 Jelijntje van Willem Jansenen Anna Johanna van Tatenhove. Overlijden. Jan Kiel, mnd van Laurens en van Catharina van Tatenhove. Ter Keuzen. Huwelijks-Aangiften. Jacob Wolfert, 19 jm. en Laurina Don- 7ze, 19 jd. Jacobus Andiies Klaas- sen, 23 jm. en Jacomina Cornelia van 'den Ouden, 23 jd. Huwelijks-Voltrekkingen. Hubrecht Vercauteien, 24 jm. en Neeltje Oppe- neor, 20 jd. Marinus Meijer, 21 jhi. en Cornelia de Smidt, 19 jd. 15 Jacob Wolfert, 19 jm. en Laurina Donze, 19 jd. Jacobus Andries Klaassen. 23 jm. en Jacomina Cornelia van den Ouden, 23 jd. Geboorten. Hemi Bastiaan, van Bernardin Augustin Koevoets en Elisa- beth Adriana Bannier. Pieter Jacobus, van Arie Cornelis de Feijter|en ^An tonina Veerman. Elisabeth, van Ja- ,cobu£de Doelderen Elisabeth Hamelink. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. (Sij zult «-een valsche getuigenis spreken tegen uwe naasten Kegende gebod. Een gloeienden hekel heb ik aan dat eeuwigdurend kwaadspreken en lasteren, Is me dikwijls, alsof menschen de spraak gekregen hebben, om mekaar achter den rug zwart te maken. Je hebt bijvoorbeeld heel liefjes met den een en ander staan praten, je ver volgt je weg, je hebt nauwelijks zooveel passen gedaan, dat je gemompel niet meer verstaan kunt, of de lieve vrier; den en vriendinnen van daarstraks zijn diuk bezig je onder handen te nemen. Opvallend is de plotselinge storing van het gespiek, wanneer de luidjes, op een troepje bij elkaar gezeten, je hebben zien' aankomen en je draait dan even bij. Zoo dom zijn ze evenwel allemaal niet, of er is we! de een of ander bij die zoo snugger is, om met een grooten zucht de opuieiking te maken, dat het toch zoo warm is, of, dat het maar luchtjes is om buiten te zitten. Zou er een bewijs in kunnen zien dat over weer nog niet gesproken is, maar dat is haast niet aan te nemen. Waai over zouden de menschen praten? Gut mensch, de een is al lomper en on ontwikkelder aan de ander. Die nog een beetje weet, die nog eenigszins ont wikkeld is, doet zijn best het te verge ten. Wie zich veel onder de menschen be weegt, weet daar het best over mee te pralen. Als je zoo avonds, want het is nu in den tijd, eens rond gingemon- gezien de buiten zittende en staande groepjes afluisterde, wat zou je dan een kostje hooren Met een goeden-avond wensch en een inleiding over het weer wordt praatje begonnen en dan Och, de stof voor een jas of een tipje vah eeü rok van achter een hoekje te zien waaien, om op dréef te komen. En welk storvelihg is er, waarvan nu eens heelemaaF niets kan gezegd worden, hetzij goed, het/ij kwaad. Maar het goede is van een mensch gauw gezegd, het kwade wordt hemelsbreed uitgemeten. En weet de vergadering niets kwaads; dan wordt er gespelemeid op bet gebied der veronder stellingen. Zie daar' een der zegéningen van het dorps- en kleine stads-leven. Men kent elkaar op een prik, weet volkomen elkan ders doen en laten, weet noeveel zon- dagsc.be en daagsche broeken, jassen, kleeden, jakjes en rokken ieder heeft, weet wat Jan, Piet of Klaas mid dags heeft gegeten en morgen zal eten (ofschoon, zij hier tusschen haakjes ge zegd, dit laatste niet moéilijk is, daar zelfs zij die het heel goed kunnen doen, om dezen tijd eiken dag pap en sla ten)men weet hoe laat ieder gaat sla pen en opstaat en laat ik het niet ver beten, men weet ook haarfijn te ver tellen waar het tusschen man en vrouw niet goed gaat. Dat alles weet men neen, is te veel gezegd. Jfeniet, veel weet men er wel van, maar wat niet zeker geweten wordt, mqent, men weten en daarin schuilt'het kwaad. Op sommige moeningen wordt dan voortgebouwd^, en men komi; op; het val- schelijk getuigen* tegen de naasten.1 Als al die valsche getuigenissen eens onder eede moesten herhaald worden, wel, dan zat geregeld de grootste helft van de praters wegens meineed achtei slot, wat voor vele lasterende wezens niet kwaad zou zijn. Wai kan ook de meeste menschen interesseeren, waarover kunnen ze mee praten? Daarom wordt iedere gelegen heid aangegrepen om daarover te kunnen zwetsen, wat binnen hunne enge begrip pen valt en dan asjeblieft, hoe pikanter hoe liever. Sommigen, op iets heel pi kants belust, stellen zooveel belang in het doen en laten hunner medemen- scnen. dat ze die als echte spionnen af kijken en afluisteren. Men weet, hoe leelijk dczulkeD meestal mis z\jn. Tot moe wordens toe leest men op alle plaatsen Van Hoursn's Cacao, Sunlight- Zeep en dergelijke, maar als ik eens heel veel te zeggen bad, dan zou ik overal waar het maar mogelijk was, hier 'met groote, daar met kleine letter, voor ieder zooveel mogelijk, zichtbaar, het motto dat ik boven dit opstel plaatste, aanhrengen Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uwe naasten Op de hoeken van alle straten zou ik het zetten, vooral op dje hoeken, welke de gewone vergaderplaatsen zijn van oude en jonge kwaadsprekers, en dan avonds desnoods een licht er bij; in de woonka mers, in de salons, in de keukens daar vooralin de werkplaatsen, aan lantaarn 'telegraaf- en telefoonpalen, in de herbei gen (in plaats van de prentjes met een oog in een driehoekje „God ziet mij, hier vloekt men niet," want gevloekt wordt er toch) op de vrachtwagens en karren, in de wachtkamers, in de spoor wagens, al was maar van Terneuzen naar Hulst, waar men ze weer kan weg nemen, en voorts op alle zichtbare plaat sen. Ik geloof, dat in een plaatsje, als bijvoorbeeld Axel, waar zooveel kerken zijn en dus de menschen wel heel gods dienstig moeten wezen, dat herhaaldelijk zien van een artikel der Hoogste Wet, veel ten goede zou werken. Het is toch zoo hoog noodig Meneer de Redacteui, ik heb vergeten mijn stukje met den gewonen aanhef te beginnen. Plaats het asjeblieft, ik zal er (voortaan zeg ik maar je) dankbaar voor zijn. In het vervolg zal ik wel eens meer je gastvrijheid in roepen. Voor ditmaal genoeg. De groetenis met mijne hand, Meststoffen. Tn het ZeiUchrift des landwirtschaftlichen Vereinsfiir Rheinpreu- sen komen, tusschen do mededoelingen der proefstatie, inlichtingen voor over de de wijze, waarop de landbouwer weieens hij den aankoop van meststoffen kan lenadeeld worden Dit vooijaar kondigde eeu handelaar in M.-Gladblach prima Guano en weide mest aan. Naar het schijnt werd bij partijen van minder dan centenaar het pond 10 pfennig en bij grootere partijen de centenaar mark verkocht. Bij onderzoek door de proefstatie van Bonn, gaf de ontleding de volgeBde uit slagen op PhosphorzuurG.0 per cent Stikstof slechts in moeilijk oplosbaren toestand voor handen0.1 Andere meststoffen 0.0 Waaide .0.0 mark. In eene Vrijdag te Dordrecht ge houden vergadeiing der afdeeling Dord recht van de Philandsche Maatschappij van landbouw was aan de orde een verzoek van de afdeeling Leiden, om steun voor haar request aan den mi nister in zake het mond- en klauwzeer. In dat adres veroordeelt de afd. Lei den het stelsel van afmaking bij vee, lijdend um mond en klauwzeer, en vraagt bij eventueel© toepassing van dat systeem, vergoeding van de volle waar de der afgemaakte dieren evenzeer ver klaart zij zich tegen het stelsel van op- stalling, als onmogelijk voor den boer, omdat bij in den zomer veeltijds gebrek heeft aan stalvoeder, in den winter aan ruimte. Op grond daarvan wordt ook in geval van opstalling algeheele ver» goeding der kosten door den staat ver zocht. Vrij eenparig verklaarde men zich ook in de afdeeling Dordrecht tegen afma king, hoewel men niet geloofde dat de regeering daartoe zal overgaandaaren tegen werden van opstaUingen goede ge volgen verwacht en zag men de bezwa ren niec zoo donker in. Men besloet dan ook de missive van Leiden eenvou dig voor kennisgeving aan te nemen. Ondergeteekenden betuigen, jir*SF ook namens wederzijdsche fa milie, hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij ge legenheid van hun huwelijk ondervonden. Axel, 19 Juni 1893. MARIJS en Echtgenoote. Elisabeth Maria, van Marinus Potters eo Maria Wilhelmina Commerina Florus se. Amalia Maria, van Cornelis Ja- het verdei gesprek levert ieder voorbij cobs en Felictia Amelia Verstrate. So- ganger. Ze hoeven maar een slip van Op Maandag 26 Juni 1393, des voormiddags ten ure, ten raadhuize, toelating van KINDEREN aan de openbare lagere school. Opnieuw ontvangen echte Bredasche Vriendelijk aanbevelend, De Notaris DREGMANS, te Axel zal ten verzoeke van CORNELIS DIE- LEMAN Wz., landbouwer te Zaamslag op Dinsdag 27 Juni 1393, des namid dags ure in het openbaar verknopen Omtrent hectaren ROGGE. 37. WINTERGERST, 47a ERWTEN, alles wassende op landen in den Zaam slag en den Aan en Genderdijke polder gemeente Zaamslag thans nog in gebruik bij den verkooper. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond bij Marijs )ielbman Cz. iu AamLjktï.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 6