Binnenland. Gemengd Nieuws. ren tegen voorgenomen reis van den /föesfderit paar Bretagne in helft dezer maand. -—Ben -prefect van Bietagne is hiervan officieel, kennis gegeven. De heer Carnot heeft 50,000 francs gezonden voor de armen van de steden die hij van plan was geeest te bezoeken. In het begin van Augustus is de heer Carnot voornemens een bezoek aan het noorden van Frankrijk te brengen, te Maubeuge en te Rijssel. In berichten uit Brussel wordt in verband met dit reisplan opnieuw gesproken over de mo gelijkheid vaneen bezoek van den pre sident der Franscbe republiek aan koning Leopold te Brussel. Sedert het bezoek van freisief "Wilhelm te Ostende is daar over gesproken. Het gerucht liep opnieuw, toen" president Carnot het vorige jaar naar Rijssel ging. I-Iet bleek ecbter niets %4an~. een- gerucht. Of het ditmaal meer is, moet nog blijken. Naar roerig-verzekert zijn er b\j de Fransche regeering officieuse stappen ge- daan om Carnot te bewegen te Brussel /te komen. Koning Leopold moet het bezoek zeer wenschen, daar bij hoopt, /dat alsdan een eind zal komen aan de '!gèipciten ovpr een heimelijk verdrag ^tjösacWén 'püitscbland en Bëlgie/ Éindelijk is door het Britsche lager- 'imis artikel der Home Rule Bill aan genomen De meerderhöid der regeering béloÖpt tusschèn de 30 en 40 stem men. Ei'g vermoeiend, zulk eene behandeling, wat moéten die menschen trouw fiun post wezen Antwerpen is onder het venster van den procureur des konipgs een werk- iüig ontploft dat veel schade aanrichtte, 'dóch Waarbij niemand letsel bekwam. Öfit plÓffihg had plaats Zondag avond te flalt twaalf De procureur des ke- vniiigs; de lieer Berré, was op het oogén- blik der ontploffing niet te huis. Een buurman verzekert twee mannen hebben gezien die snel wegliepen. Er is* echtër van de daders nog. niets ont- vdèkt; Ook verdiept men zich in bespie gèiingéh ovër het gebruikte werktuig, waarvan evenmin eenig ovèrbiyfsel is gevonden. Éièts kenschets misschien beter het gebrek aan politiek leven en zelfstandig beid bij de Russische burgerij, dank zij het 'vadërlijk bestuur der regeering, dan "de zeer geringe deelneming van liet reeds •door de wet eng beperkte getal kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen. Zoo 'brachten onlangs bi] die verkiezingen te Sint Petèrsburg nog geen vijfdedeel der kiezers hun stem uit, te Odessa nog geen vierde, in andere gouvernements-hoofd- plaatsen ongeveer een derde. Zonderling is het te zien, hoe van de circa een millioen inwoners. van Sint Petersburg'slechts 1167 personen aan de stemming deelnamen te Moskou slechts ,1081, te Odessa 495. enz. De Russische regeering oordeelde tal- ierzoek vermijden, dat hij wilde iustëllén, 'eo hg ging voort terwijl hij zijn doel vaster in het oog hield Menigmaal denk ik} dat gij het Lenz verschuldigd zijt, de lesuren op te 'geveo ik heb niet/ ze kerheid vernomen, ds/* de president van het consistoriutn het hem kwalijk neemt, dat hij in eer, joodsch huis onderricht geeft. Voor "het eerst kleurde zij, de uiisuoegd beid deed haar het bloed naar de wangen stggeo. Dat moet hij zelve weien, bij zoude zich beleedigd gevoelen, als ook ik mij de vrijheid, veroorloofde hem onder cura tele te stellen. Mg zoude in zijne plaats zulk een dwang onverdragelijzgn, het zg die werdopgelegd door openbare «mening of door den hoogmoed van een hoofd. Een predikant moet zeer voorzichtig zijn, hernam de vader, om niette zondi gen tegen het licht kwetsbare godsdien stige gevoel zijner gemeente. Laat mij geheel openhartig zijn, Estber, men be schouwt deze .leeruren als een geschikt voorwendsel voor hem om uwe liefde te rfike verkiezings-bewegingen niet nuttig en beperkte bet getal kiezersmaar wat zal zij nu wel denken, wanneer zg ziet dat de bevoorrechten van dat voorrecht nog niet eens gebruik willen maken. Trouwens, in de tegenwoordige omstan digheden is het maar best in Rusland aan geen politiek te doen. Bij de in* het district Gouda Dinsdag gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer vacature Havelaar waren uitgebracht 2142 geldig9 stemmen Gekozen is de heer G.G. VA LET TE (liberaal en voorstanders der kies wetten) met 1132 stemmen. Op den heer Bastei (conserva tief en tegenstander dier wetten), waren er 999 uitgebracht. Ook de staat der rijksmiddelen voor de maand Mei vertoont, gelijk zich ver wachten liet, in groote mate de uit wer king van de wijzigingen, in het belasting stelsel. Het vervallen van den zeep- accijns en de vermindering van dien op hét zout, waarmede gepaard ging eene verklaarbare, doch tevens zeer aanzienlij ke inkrimping van de opbrengst van het gedistilleerd, deden de groep der accijn zen eene belangrijk kleiuere som afwer pen dan in Mei van bet vorige jaar. Gaf daar tegenover de suikeraccy ns ruim eene halve ton meer. terwijl ook wijn, bieren en azgnen, en vooral het geslacht, flinke bijdragen opleverden er bleef een achteruitgang over van bijna millioen gulden. Van de indirecte belastingen hebben de registratierechten 4000 minder op gebrachtklaarblijkelijk is de uitwerking van de verlaging der overgangsrechten voor een groot gedeelte goed gemaakt dooi de aanzienlijke vermeerdering der verkoopon van onroerend goed na 30 April. De hypotheekrechten hebben 82,000 minder gegeven. Van de zegel rechten is, dank zij wat grootere leven digheidinde toDdsênweield, de opbrengst met 15.300 gestegen. De successie rechten gaven ruim ton minder van daar dat van de gozamelijke indirecte belastingen 2.3 ton minder ontvangen is. Van de directe belastingen hebben in het bijzonder het personeel en de patenten ruim gevloeid. Onder de overige middelen vertoont de posterij eenen flinken vooruitgang (mot bijna 35,000), al kon de raming voor Vla wederom niet worden bereikt. Van de telegrafen blijit de opbrengst regelmatig stijgen. Naast eene matige vermeerdering bij de invoerrechten, staat bij de loodsgelden een vooruitgang van ƒ6000, of ruim 57« pet. Voor de eerste maanden beloopt de geheele ontvangst der schatkist 44.2 millioen of ongeveer 33-5,000 minder dan verleden jaar. De bijzondere invloe- winnen. Gij weet dat men dwaalt, vader, zeide zij bedaard. Lenz aanvaardde zijn ambt zonder mij te kennen, er bestond niets, waartoe een voorwendsel noodig was. Waar ik vervolgens na verloop van tijd de hóógste vereering en hoogachting voor hem koesterde, waar ook hij mij zijne achting schonk, zoo zie ik daarin noch eene verkorting van zijné priesterlijke waardigheid, noch een overtreding van zijn ambt, die afkeuring zoude verdienen van de zijde zijner hoofden. Een christelijk geestelijke zal evenwel eene jodin niet achten, Estheihij zal haar beklagen, of bekeeren. Opnieuw bloosde zij. Lieve vader, hij denkt noch aan net een, noch aati het ander. Uwe dochter, en ik gevoel mij dit in ieder opzicht, kan nooit een voor werp van médeljjden zijn. En wat de be keering, betreft op mij heeft niets uitwerking, dan mijne eigen overtuiging. Geen liefde zou mij kunnen lokken, geen bedreiging weerhouden, ais ik wan kelde, dat weet liij en dat weet ook gij. Ik ben geene Naomi die zegt„Uw, land den in aanmerking nemende, welke er ditmaal in hét spel zijn geweest, is deze uitkomst niet bepaald ongunstig. XE li. den 16 Innl 1863. Waarschijnlijk door het wegwerpen van een brandenden lucifer ontbrandde Woensdag het gras op het plaatje van den landman de Bruijne alhier. Door den wind voortgedreven breidde de brand zich vrij snel uit, zoodat ondanks spoe dig aanwezige hulp, niet kon verhinderd worden dat meer dan 20Ó roeden gras verbrandde benevens eenig opgaand hout dat zich daartusschen bevond. Daar zand niet voldoende bleek voor, het blusschings werk, nam men zijn toevlucht tot het water uit het nabij zijnde kanaal. Aan de spoedige blusscbing van het vuur is het te danken, dat de brand zich niet voortzette tot daar, waar de woning en de schuur van De Br. zich bevinden. Hoewel het geval vrij goed afliep, ken merkt het toch het bij uitstek droge we der, dat malsche weiden in dorre heide velden herschept. Dag aan dag neemt het aantal land verhuizers toe, \die op hunnen doortocht naar Amerika of Engeland zich enkele dagen te Rotterdam ophouden. Hoofd zakelijk zijn dit Israëlieten, uit Ru-land uitgeweken. Bijna al deze lieden zijn van passagebiljetten voorzien, die zij zich in den vreemde verschaften, doch velen hebben by aankomst aldaar ge brek aan geld om zichgedurende die enkele dagen van het noodige voedsel en logies te voorzien. Dit heeft tenge volge, dat het moerendeél der behoeftig sten, des nachts een onderkomen zoeken in het Toevluchtshuis van het Heilsle ger op de Delftschevaart, waarvoor slechts cent per persoon betaald wordt. Deze inrichting moeten zij echter des morgens ten ure verlaten, opdat men aldaar behoorlijk gelegenheid tot feiniging heb be, en zij kunnen die inrichting, een paar uren op den dag uitgezonderd, niet weder betrekken voor des avonds. Hier door zoeken zij hun toevlucht op straat en legeren zich by voorkeur in de Ba- gijnenhofstraat achter de inrichting van het Heilsleger. Deze straat is daardoor als hèt ware in eéne bivouac herschapen zuigelingen kinderen, mannen en vrouwen, alles kri oelt dooreen op de steenen ten getale van -50 er, meer, wachtende tot 'g<1 en wijle zij hun nachtverblijf weder kunnen opzoeken. Een dergelijke toestand is ook op andere plaatsen in de stad waar te riemen. Hoewel er nu wekelijks hon derden per scheepsgelegenheid vertrek ken, vermeerdert het aantal der aan komenden nog altyd, zoodat deze toestand bestendigd dreigt te worden, want men verwacht nog ettelijke duizenden dezer zal mijn land en uw God zal mijn God zijn.'' Ik kan niets doen tegen mijne vertuiging, zelfs niet ter wille der liefde. Een geluk, op leugen gebouwd, betee- kent niets. Aangedaan stréelde'hjj haar hoofd: gij zijt mijne goede, verstandige /Esthei de hoogste wgsheid is ook de hoogste goedheid. Maar Lenz zal hg even moedig zijn en zijne liefde -zich daarmede tevreden stellen? Gij' moogt hem niet geringer achten dan mij, hernam zij. Wij hebben nooit gesproken over datgene, wat ons scheidt. In ons hoogste streven zijn en bljjven wij éen. Of ook onze wegen in elkander zul len loopen, dat moet ik eerst zelve at. wachten, mijn vader doen zg het niet, zoo ben ik toch zeker daarvan, dat hij er mij niet te minder om zal achten. Zeg gy hem, wat hem bedreigt van de zijde zijner hoofden en laat hem kiezen wat hij win En als gij eene Naomi wordt uit over tuiging, zeide hij. Dan laat gij mij heengaan, vader. Er is geen land/geen wet, gr-en godsdienst, landverhuizers. De logementen feijtf alle met Jaridver- huizers, ook van andere nationaliteiten, gevuld. De 88jarige Joannes de/long. woon achtig in de buurtschap „De Tempel", gemeente Reeu wijk, is overleden, na 105 uren onafgebroken te hebben geslapen. Maandag-middag werd bij de po litie te Hilversum aangifte gedaan, dat in de woning van meviouw E.;in de Alb. Perkstraat, op eene slaapkamer uit een gesloten kistje van eene logee uit Dusseldorf ontvreemd was eenig geld, bestaande uit 50 mark en tiengulden stuk. Mocht den hoofdagent van politie van Essen en den agent van politie le kl. Ham gelukken den vermoedely- ken dader reeds uur na de aangifte in handen te krijgen- Iseen behan gersknecht. die op de slaapkamer eenig werk had verricht. Aauvankelijk ontkende hij, doch de ge noemde hoofdagent wist hem tot een volledige bekentenis te brengen. Van de 10 werd nog ƒ7.50 in zijn bezit gevondenhet Duitsch geld had hg in den grond begraven. Te Tbalkirchen, een plaatsje in Bei» eren, hebben de brandwachts bij een brand den arbeid gestaakt, omdat hun spuit in beslag was genomen door een schuldeischer* dei gemeente; en zij wei gerden zich te bedionen van materieel dat onteerd was door het zegel van een deurwaarder. Nog merkwaardiger echter was het gedrag van drie brandwachts in een dorp in de nabijheid van Brunswijk. dio op jsekeren nacht vol ijver hadden gewerkt oni een brand te blusschen. Nadat zij in de herberg van hun vermoeienis waren bekomen, begonnen zij na te denken; indien bet huis was afgebrand, dachten zij, zouden de wei klieaen arbeid hebben bekomen en zonder aarzelen begaven zich de kranige brandwachts naar het toooeel van den brand waar zij het vuur weer aanstaken. De rechtbank te Brunswijk veroordeelde hen, ondanks hün goede bedoeling, tot vijf en zeven maanden gevangenisstraf. Een jaar of twaalf geleden werd heel ons land in beroering gebracht door even brutale als veelvuldige diefstallen met braak, die toen werden gepleegd. Heden was het in het noorden, te Leeuwarden, waar op zekeren dag in eene villa al het goud» en zilverwork werd ontvreemd, morgen ^ascbiedde hetzelfde in het zuiden, te xdaastricht. Wat stout heid betreft, daarvan getuigt het meest de in de bladen breedvoerig omschreven inbraak etc. te Heemstede. De dief, Friedrich Mohmé, werd gevat den 31 Mei 1881 en veroordeeld tot 14 jak* ge vangenisstiaf Den 29en September daar aap volgende kreeg hij nóg jaar bij, wegens een, sedert aan het licht gekomen, ook door hem gepleegden>roof. Bijna eer. dozijn jaren van zijn langen straftijd ver streken, toen de man zoodanig ziek werd dat de geneesheer aan Set tuchthuis te Leeuwarden hier was hij ingesloten geen hoop meer had op zijn he'-stel. Toen volgden herbaalde smeekschriften van zijne, in Düitschland wonende moe der, om haar kind in vrijheid te stellen en hem ten harent te laten sterven. Up 16 Maart jl. werd daaraan éindelijk toe gegeven,, nadat de, dokter had verklaard, jl dat de patiënt, indien hij üadelyk werd ontslagen, nog 'zóu mogen wórden ver- voerd, maar eene week later niet raeér. Zoo bekwam de tr.an dun ontheffing van zijn verderen straftyd en bracht''men hem in den ga makkelijksten brancard en met waarbij ik niet uw dankbaar, gehoorzaam kind blijf! Mijne Esthei, zeide de oude man be wogen/de God onzer vaderen zg met gij zgfc de hoogste vrijheid waardig. (Wordt vervolgd.)/

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2