Breed of smal;. Buitenland» Binnenland. fll pi/ dat In Duitschland en Duitschland, omdat in Belgio mond- en klauwzeer €éerscht? Het verbod van invoer van varkens in Belgie sedert 1887 is daar van reeds een bewijs. Waartoe dienen dan del' maatregelen tot beteugeling der ziekte Niets anders dan tot belemme ring van onzen binnenlandscben vee- handel/ Pr Indien alle landen voor. mond- en klauwzeer hunne grenzen totaal sluiten, wat moet er dan .waarlijk komen van de landen die jaarlijks een massa vee te verkoopen hebben! Nu reeds is het verkiezingsparool van de boeren in Duitschlandprotectionisme en sluiting der' grenzen voor die landen, waar het vee aan besmettelijke ziekten lijdt. En ditniettegenstaande Duitschland zelf door en door besmet is. Indien Belgie, liet eenige land waarheen ons vee ^verkoopen„.blijft voortgaan metde strem ge bepalingen te handhaven, zooals .dorland het vóórdoet, vragen we, wat moét er dan van onze grensboeren niét alleen, maar van alle Nederlandsche landbouwers konen. De vreemde granen zijn de oorzaak der zeei lage graanprijzen en de belem- merende bepalingen voor den invoer van vee haar België, ala daar zijn rechten en |<eurloonen, zijn de oorzaak, dat ook ons vej ver boneden de waarde moet ver» ■kocht worden. Zulk een toestand is voor onze landbouwers onhoudbaar en daarom ware het in het waarachtig be- Zlang van ons volk wenschelijk, dat de leden van onze beide Kamers, provinciale Staten 60 landbouwvereenigingen al dat gene in het werk stelden, om de grens kwestie spoedig tot een goed einde te .brengen. W|j voor ons veronderstellen onzen plicht gedaan te hebben, met nog gmaals de aandacht op deze gewichtige :-zaak te hébben gevestigd. N.B. Wanneerer wordt verondersteld •dat veeopzichters het mond- eh klauw- //zeer kunnen ivoren, dan kon men ze ook wel opdragen andere ziekten, zooals bij- voorbeeld cholera, tegen te houden. De menschen moeten toch geregeld iets t6 doen hebben, want het mond- en klauwzeer zal hen niet gedurende gan- sche jaren handen vol werk geven, dat .kan een ieder begrijpen. Dr. Schaepman heeft in het Centrum twee artikelen geschreven waarin hij zijn meéning over partijvorming uiteenzet en zijn geloofsgenooten den weg wijst tot bijlegging der. bestaande oneenigheid. Uit gaande van de stelling dat er „groote en; hooge beginselen van waarheid en recht'/ zijndie „een eeuwige en volstrekte waarde" hebben en waarbij geen andere keuze is dan tusschen ja en neen., meent by echter dat de toepassing dier begin selen in allerlei onderdeelen en op aller- een standvastig, degelijk karakter. Zou ik mij zoo in hein vergist hebben De lieer Ruben baalde de schouders op. Men moet steeds de jnvloeden in acht •nemen, onder welke hij is opgevoed en tot man geworden. Als knaap reeds be vond hij zich in eene moeilijke positie en menig man zoude er niet tegen opgewas sen zijn, om volkomen waar en standvas tig en trouw daaruit te voorschijn te tre den. Hij heeft voorbeelden van lichtzin nigheid en wispelturigheid genoeg gezien in de omstandigheden waarin hij heeft geleefd. De graaf ging peinzend de kamer op en neder. Dat zou mij leed doeD, op recht leedDe man, die op de liefde dei- jonge dame vertrouwt, ik weet niet met hoeveel of hoe weinig recht ligt mij zeer na aan het hart en het is om zijnen niet 0111 harentwille, dat mij die zaak zoo ter harte gaat Denkt gij in staat te zijn nadere en voor ieder verborgene in lichtingen te kunnen inwinnen Ik hoop daarin van dienst te kun nen zijn, heer graat. Een familielid of pleegbroeder der jonge dame, een candi lei gebied, de regelen voor deze toepas sing, de gevolgtrekkingen die men in tweede en derde lijn weder als »begin- se.W doet gelden, van/ allerlei omstan digheden afhankeiyk zyn. Dr. Schaep man vervolgt dan »Nu kan men b|j eene party vorming op staatkundig gebied twee wegen in slaan/! Men kan tot grondslag van bet partijverband nemen de regelen, die oen nadere en meer bijzondere toepassing der hoogere beginselen beheerscben. In dat geval/wordt de lijn streng getrokken en de omtrek juist en scherp aangege ven. Men heeft dan niet alleen ééns- gezindheid, maar ook eenheid van mee- ning. Men verkrijgt dan een kleine, maar vast aaneengesloten schaar. »De tweede weg is deze. Het ken- teeken van.de hooge en eeuwige begin selen, de handhaving déi daarmede ver- bcndei)- rechten,'de verdediging der met deze samenhangende belangen. „Op deze punten bestaat niet alleen eensgezindheid, ntaar ook eenheid van meening. Voor het ovorigo vrijheid. Een vryheid, die, door de eensgezindheid wordt beiieerscht en geregeld. Een vrijheid, die de les volgtleveD en laten leven. Die aan hen, welke haar liefhebben, op eerste plaats leert de vrijheid lief te hebben. Die hen steeds oefent in de ge zonde practijk, om zich te verplaatsen in den toestand van wie een andere meening huldigen. Die ben uit eerbied voor het waarachtig absolute het valsche enschijnbare absolute doet verwerpen. Een vrijheid, die vooial waakt tegen de toepassing eener uiterst gevaarlijke me thode; het op zoodanige wijze aaneen schakelen van allerlei gevolgtrekkingen, dat inen ten langen leste alles wedei onder de beginselen, de rechten of de belangen brengt. Zulk soort van Sorites (kettingredeneering) wordt de triomf der sophisterij. Ik aarzel niet te zeggen, dat deze tweede wijze van partijvorming, de wreode ray onder de meeste omstandigheden de beste schijnt. Onbetwistbaar is zij, mijns inziens, de geschikte voor partijvorming Onder Katholieken. Het gaat niet aan, onder Katholieken aan eene richting van zeer bijzondere soort, aan een meening op staatkundig gebied, van welke men zonder eenige zorg verschillen kan en mag, den grooten en heiligen naam van Katholiek, hetzij bij uitsluiting, hetzij zelfs als vergelijking te geven. In ernst denkt hieraan niemand. Geheel iets an ders is het, wanneer Katholieken, die op of ander bijzonder punt ééne mee ning voorstaan, zich tot dezer verdedi ging willen aaneensluiten. Ik zie niet in, hoe men het recht daartoe zou be twisten en ook hier moet de vrijheid worden geëerbiedigd. Zondagdiemt bij de p'osterij. De Arnh. Crt. noemt de invoering in Belgie van nieuwe postzegels, waarbij de afzender daat ie de theologie, genaamd Lenz, is een kennis vbd ons; ik denk, dat bet niet al te moeilijk zal zyn, datgene te vernemen, wat gij wenscht te weten. Graaf Wangerloh staakte verrast zijne wandeling door de kamer. Dat is een merk waardige samenloop, bij is de broeder van hem, wiens wel en wee mij zoo na aan bet üarte ligt. De jonge man ik bid vergeet dit niet, Ruben mag vol strekt niets hiervan weten. Hij behoeft mjjnen naam niet te kennen, noch te we ten dat ik hier ben. Maar laat in lichtingen geven omtrent het jonge meisje en laathem ook van owe zijde niet on wetend betreffende de loopende geruchten. Wellicht loopen ze op niets uitmis schien echter zendt men het jonge meisje ter rechter tjjd een raadgever of steun. Ik zal alles stipt doen, heer graafhet is een feit, dat de jonge dame dikwijls met den dokter gezien wordt, meer dan anders overeenkomt met de etiquette, die in het grafelijk huis wordt in acht ge nomen. Graaf Wangerloh stampte zacht met den voet. Vergal mij de plotseling ont- indieu hij het strookje, dat het ver zoek bevat, althans niet van het zegel tje afscheurt, waartoe geperforeerd zijn de, als ware uitnoodigt de admi nistratie verzoekt den brief of bet druk werk niet te bestellen op een Zondag, niet anders dan eene dwaasheid. Ie mand, die verlangt, dat z|jn coi respon dent op den Zondag niet ontvangen zal wat hij hem gelieft toe te zenden, moet zich onthoudeu zijne verzendingen Za« tèrdag of Zondag ten kantore te bezor gen. Dat is hot middel om aan het kantoorpersoneel Zondagsarbeid te be sparen. Het heeft de Arnh. Crtaltijd toege schenen, dat van den Zondagspostdienst, van het uitsluitend economisch oogpunt beschouwd, veel meer misbaar woidt gemaakt dan de zaak verdient. Den dienst der posterijen op den Zondag of op eenigen anderen/onverschillig wel ken dag der week geheel te staken, opdat het personeel periodieke rust ge nieten kan, gaat natuurlijk niet aan, want er komen in het maatschappelijk en familieleven zooveel omstandigheden voor waar dadelijke schriftelijke gemeen schap een volstrekt vereischte is, dat het openbaar gezag dit niet zonder ver regaande wreedheid en groote schade aan allerlei moreele en materieeie be langen, geheel mag afsnijden. Daaren tegen wordt er op den Zondag roeds weinig, niet meer dan het onvermijde lijke geschreven en ter post bezorgd do dienst op dien dag is dus veel ge makkelijker en geringer dan de werk dagen, zoodat men met half personeel kan volstaan. Doet men dit, en geeft men dus het geheele personeel om den anderen Zondag vrij, dan doet het be stuur der posteryeD wat het kan, en heeft de beweging voor nog meer, nog meer Zondagsrust geen recht vao bestaan. Want verder kan men niet gaan dan op Zondag met een minimum van per soneel in den dienst voorzienhoe be perkt die is, in den dienst meet voor zien worden, vanwege het monopolie. En zoolang de Staten Generaal niet wei gerachtig zijn "om de middelen toe te staan, welke de regeering behoeft om het postwezen goed en deugdelijk te be dienen, bestaat er geen reden tot bewe ging en aanstellerij wegens den Zon dagspostdienst, die nimmer geheel kan gemist worden, maar hier te lande al binnen de allernauwste grenzen beperkt is. Sedert geruimen tijd bestaat er een werkstaking onder de wevers te Verviers welke zich langzamerhand heeft uitge breid tot Dison, Hodimont en Ensival en steeds grooteren omvang aanneemt. De ellende onder de arbeidende klassen te Verviers is wegens de lage loonen verschrikkelijk. Alle pogingen om een waakte deelneming in het lot van fa milie mijns broeders onwillekeurig rekent men Wangen daarbij niet, Ru ben. Hij weet het, dat dit meisje de bruid van een ander is; hij strekt onbe dacht de hand uit naar eens anders ei gendom en deze zaak roept herinneringen in mij wakker, die mijne deelneming als bloedverwant veel doen verminderen en mjj die deelneming alleen doen uitstrek ken tot den jongen schilder, die ruy zoo waarachtig dierbaar is. Houd gij den can didaat in het oogde broeders hebben elkander zeer iief, wat men den eenen bewijst, doet men voor den anderen. Groet hem hartelijk van mijnentwege. Eén zeldzame, half spottende, half smar telijke uitdrukking vertoonde zich op het gelaat vau den joodschen zaakwaarnemer; zwijgend boog hij. Nu, waarom staat gij zoo vol gedach ten, Ruben hebt gij nog iets op het hart? vroeg de graaf, die reeds naar zijn hoed gegrepen had. Niets heer graaf, wat hierop betrekking heeft. Zoo leef dan welgroet Esther van mij schikking met de patroons te treffen, z|jn tot dusver mislukt. Men is eindelijk vergegaan na verwerping van een door de véreeniging van patroons voorgesteld tarief, tot een referendum der eiksla king. Slechts 74 stemden voor hot einde 1179 verklaarden zieti voor de voortzet ting de»* grève. De rechtmatigheid van de grieven dei- wevers wordt algemeen erkend en men brengt hulde aan de waardige houding der werkstakers By de behandeling der Home Rule Bill door het Britsche lagerhuis stellen de tegenstanders zooveel amendementen voor, dat de beraadslagingen over arti kel nog niet zijn afgeloopen. Dooi de stelselmatige oppositie tegen deze wet wordt heel wat nationale tijd verknoeid. De Duitsohe sociaal democraten zullen in slechts 17 districten niet aan den stryd deelnemen. Onder dözë'1dis tricten bchooren, 14 Pruisische. Het hof van cassatie Parys heeft het beroep behandeld door de Panama veroordeelden Ch. de Lesseps, Cottu Fontane en Eiffol tegen het over lièn gevelde vonnis ingestold. Ch, de Lessops bevindt zich in de gevangenis. De drie anderen moesten zich in arrest begeven, wilden hun beroep behandeld zien. Daar de heer Cottu zich niet had aange meld, is zijn beroep vervallen en by in de kosten veroordeeld. Met de pleidooien werd een aanvang gemaakt. Een góedingelicht blad te Warschau verneemt, dat alle vreemdelingen bij de Russische ambassade aan aangesteld, met Januari 1895 zullen vervangen worden door Russische onderdauen, In Argentinië is op eigenaardige wijze een ministerieels crisis ontstaan. Pre sident Saenz-Pena venaste enkele mi nisters mét de mededeeling dat by hun ontslag wensriile, omdat hij een andere politiek wilde volgen. Nieuwe ministers zyn reeds opgetreden. Men ziet het: alles gaat tegenwoordig met stoom. De Koninginnen zullen op 16 dezer Flims verlaten en vertrekken van daar naar Augsburg, waër HH. MM. dag zullen verblijven. Van 17 tot 20 dezer zullen HH. MM. zich ophouden te Neu renberg. en van 20 tot 24 dezer een be zoek brengen te Arolsen. In den avond van den 24en zullen HH. MM. op het Loo teiugkeeren. Met verwijzing naar het bericht be treffende den invoer in Pruisen van paai den, herkauwende dioren varkens, opgenomen in de Ned.'Stctvan 20 April 11. no. 92, brengt de minister van bui tenlandsche zaken ter kennis, van be langhebbenden, dat blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Berlijn, door den regeeringspresident te. Aken/ met Jingatog van 28 Mei 11., de bepalingen onjtfent de dagen, waarop de vee invoer in zijn „Bozirk" is toegestaan, zyn gewijzigd als yolgt Onverminderd het bepaalde op den in voer van varkens, weike^ook des Maan dags geoorloofd blyft, zal de invoer in het algemeen 'mogen plaats vinden elke week des Dinsdags, des Donderdags en des Zaterdags. Yalt op Dinsdag of Don het spijt mij haar, niet gezien te hebben. Den volgenden brief moet gjj naar Ge-? nève zenden, aan roynén broeder achryf ik vandaag. De heer Ruben ging, nadat ®jj den voornamen cliënt tot aan de huisdeur uit geleide had gedaan, nogmaals zijne werk kamer voorbij naar de bovenverdiej;ing, waar zich zijne huiskamers bevonden. In een klein, sierlijk voorvertrek bleef hij staan luisteren tóen alles stil bleet, opende hij de deur van eene groote woon kamer, waarin een jonge dame zat te le zen. Eerst wierp zij een snellen blik op de pendule en vervolgens op den binnen komende. Zoo vroeg, vader vraagde zij is er iets bijzonders gebeurd (Wordt vervolgd.)/ fm

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2