l\o. 712, Jaar». IJ is rakel Nieuws- en Advertentieblad voor Zelaanderen. MELKMAN, 23. feuilleton. AXEL. Eene koninklijke receptie. Buitenland. Binnenland. Pinkstermaandag. Dit Blad versclnut eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco por post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver tent van tot regels 25 oent; voor eiken regel ineer cent. Groote letters wórden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentièn vforden /ranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en VrUdttgnamlddug TWEE uren. Ik behoorde Woensdag avond tot de dertig duizend genoodigden van den prins van Wales, als President van het Be stuur van het Imperial Institutet en ik weid later niet door gewetenswroeging verteerd, dat ik aan zijne uitnoodiging gevolg gegeven had. Zulk eene receptie zal ik niet spoedig vergeten. Voorwaar in vele dingen was alles behalve ko ninklijk, en als de geïn vit eerden tot de bloem der upper ten thomand van Lon den behoorden, dan munt die bloem niot immer uit door goede manieren. De bejuweelde hertoginnen en markiezinnen weton te dringen te duwen op eene manier, welke kwalijk overeen te bren gen is met haar stand en geslacht. De Prins van Wales en de leden van het koninklijke gezin, die hem op eenen in spectietocht door de feestelijk verlichte zalen en tuinen der groote instelling vergezelden, weiden heen en weer geduwd op alles behalve kiesche wijze; maar de ergerlijkste bejegening ondervond Glad- stone, de grijze premier. Hij werd door eenen troep adellijke er. met-adellijke dames zoo uitgejouwd, dat zelfs de Times, die anders, gelyk men weet, niet op mans zijde is, hare verontwaardiging er over te kennen geeft. De aanwezigen hadden zegt het blad, moeten bedenken, dat de oude man evengoed de gast was van den Prins van Wales als zij zei ven het waren. En dan hadden zij toch te doen met den eersten minister der ko ningin. De grootste taktloosheid was het echter, te vergeten, dat politiek niette pas kwam op eenen feestavond als deze. Zulke wanklanken echter waren niet NAAR HET 'IIOOGDUITSCH VAN «ULO BAIMIJID DOOR Aan doorrjjden viel niet te denken, Herbert kon zich gelukkig achten, dat hy er ongedeerd was afgekomen en moest besluiten, den verderen afstaod te voet af te leggen en van huis af hulp te zer. den. 'Het was geen moeilijke wegreeds na weinige minuten voerde eenvoetpad van de stoffige lahdstraat af onder de schaduwrijke boomen, die als uitloopers van het woud, het meer als een donke ren gordel omsloten. Hg ging vltig en mei den veerkracht!- gen tred der-jeugd wat hem zelden overkwam, de schoonheid rondom hem maakte indruk op hem. De zoele zo merlucht streek zacht en licht door de hooge toppen dér boomen en witte wolkjes trokken hoog door de blauwe lucht, zich Spiegelend in het; heldere meer, dat in /stille schoonheid zich uitbreidde voor zij- ,ne blikken. Nog baadde zich het meer in een zee van goud. maar onder de boo men was zachte, verkwikkende schaduw bij machte den luistervollen indruk van den avond uit te wisschen. Alles was grandioos en niet-alledaagsch de aanblik van den Exhibition Road omtrent tien of elf uur,' bedekt met de prachtigste equi pages, waaruit onverpoosd dames en hoe ren in 'tenue stapten er. door slikke- rige plassen het had zwaar geregend! naar den ingang waadden de aanblik der moeilijk genaakbare vestibules en gangen en hoven, opgevuld met eene norme menigte in feestdos, die boeden, jassen, sjaals, regenschermen, mantels ergens in eenen hoek had neergekwakt, in de hoop dat alles weer te vinden, want aan eene garderobe viel niet te denken by zulke drommeneindelijk de onvergetelijke aanblik der prachtig ver lichte tuinen, waar de hoogste adel zich tijdelijk verbroederde met de geldaristo cratie, waar bisschoppen en Indische prin sen, poortermeesters, sheriffs en officieren elkaar in de schitterendste kleedingeti tegen het lijf liepen, of, gezelschap van in diamanten stralende dames, neer zaten op den vochtigen grond, om te luisteren naar de tonen van Godfrey's of andermans orkest. Tot de pikantste onderdeeien dezer groote receptiq behoordb het departement der ververscbingen. Deze werden koste loos verstrekt en omvatten een koud souper, in veertien of vijftien kamers .van elf tot balf-twee in den ochtend op gedischt, en eene reeks van lichte ver snaperingen, uitgereikt aan een negen honderd voet lang „buffet in eene der gallerijen. De verbeelding duizelt bij de gedachte aan betgeen hier den ganschen avond door moet zijn genuttigd. Ik hoor de van drie ton aardbeziën, 40,000 gla- en de geur der woudbloemen en ruiden vervulde de lucht. De herinnering aan de laatste onaan genaamheden die hij in de hoofdstad met zijne schuideischers had gehad, de-veel vuldige gedachten over zijne naaste toe komst, die in hem waren opgekomen en zija geest verduisterd hadden, dit ailes viel at van zijne ziel als een grauw, leelijk gewaad hij gevoelde zich licht en vrij Zoo wandelde hij onbekommerd voort, steeds in de schaduw der hooge boomen, waaronder hij cuet Constantjjn gespeeld had en die bij ook later nog had opge zocht, als de landelijke verveling hem een boek ter hand deed nemen. Maar ook op anderen oefeoden zij hun ne aantrekkingskracht uit, die prachtige stammen in den met mos begroeiden grond want een licht gewaad schemerde door het kreupelhout en toen hij naderbij kwam zag bij een jong meisje, dat lezend onder een eik zat. Hg maakte eené lichte be weging zijwaarts, om hare trekken goed te kunnen zien en bleet toen staan, spra keloos van veibazing. Hij kerfde dit, ken de het maar al te goed, dat zachte, reine ovaal met die kinderlijke trekken en die uitdrukking van zielenadel en-goedheid Maar er lag geen smart op dit schoone aangezicht, de roode lippen glimlachten en het. heldere voorhoofd was onbewolkt Hij had gemeend, dat dit beeld ontstaan was in de aan schoonheidszin rijke fan- zen wyn van alle soorten, 30,000 kop pen thee, koffie en chocolade, 16,000 \js, 35,000 paar sandwiches. Laat ik ophouden Ik zou anders gaan verval len in eene statistiek der mijlen, welke die belegde broodjes zouden innemen, den omvang van den ijsberg, door die porties ijs gevormd, enz. enz. Men berekent, dat duizendpersonen elke minuut bediend werden, maar de dienst was uitstekend, en men behoefde slechts even te wachten. Ook liet de qualitiet der ververschingen niets te wen schen over. Kortom, was bet geheele feest eene advertentie voor het Imperial Institute dan zijn er wel annonces geweest, min der goed ineengezet dan deze. Te Hawarden hield Gladstone Maandag eene rede, waarin hij zijne voldoening uitsprak over het feit, dat er altijd.meer arbeiders in het parlement worden ver kozenwaar men hen gaarne welkom heet en waar zy zich door hun voorbeel dig gedrag onderscheiden. Zij staan met de meest beschaafde mannen op den bes ten voet en zijn gebleken bij vele wete ontwerpen vertrouwbare raadslieden te zijn. Ook den arbeiders, die tot regee riogs iuspecteurs en vrederechters wenfèn benoemd, evenals zoovelen in andere be trekkingen bracht de heer Gladstone hulde wegens hun uitstekende houding. Op een meeting van unionisten, ten getale van 5000, te Belfast, betuigde lord Salisbury zijn dank voor de hartelijke ontvangst, hem te Ulster bereid. Hij taaie eens kunstenaars en nu stond het voor hem, in vleesch en bloed, als oen jónge, aardsche, begeerenswaardige vrouw, Gedurende eenige seconden bleef hij be wegingloos staan, de verrassing benam heni bijna den adem maar opeens sloeg ëen hond aan, een groote Newfoundlander vloog door het kreupelhout met groote sprongen op hem toe. Het volgende oo- genblik weerklonk ook een jubelkreet der kleine Hortense, die het dier gevolgd was en nu wendde ook het jonge meisje het gelaat naar hem toe. Zijn hart klopte van verrukking Ari adneriep hij luid, alles vergetend. Mugdalena bloosde en het kind, dat reeds aan zyn hals hing, legde waarschu wend den vinger op den mond. Stil Herbert, zeide zij angstig, mama heeft hét verboden, 'streng, zeer streng, het mag volstrekt niet gezegd worden en de schilderij is afgenomen en naar Kat- tenstein gebracht. Maar hoe schoon is het, Herbert, dat gy nu de wereld" niet behoeft te doorkruisen wellicht moei; ge zélfs niét naar. Logden en blijft ge hier Alleenheet ze geen Ariadne, maar ine juffrouw Göri$|j en ik noem baar Mag- dalena, mijne lieve Magdalena Zij had deze laatste woorden terwylzij Herbert naar zich toe trok, op vleienden toon gesproken en legde teéderfgk haren arm om de schoone gouvernante, die was zeide, dat. de amendementen op het Mo» me .Meeontwerp, waarbij de sempreraatie van het parlement en het veto der kroon worden omschrevengeen afdoendèn waarborg van bescherming opleveren Aan het slot zjjner rede gaf hij allen den raad ora gematigdheid te betrachten en zich van alle geweldpleging te ont houden. Door de rechtbank te Middelburg is tot lid van den raad van beroep in Zee land. inzake de vermogensbelasting be noemd de heer tnr. Snouck Huv- gronje en tot plaatsvervangend lid de heer mr. Lucasse. XXEL, den 36 Mei 1893. In geen jaien is de tweede Pinkster dag hier zoo druk geweest, als thans bet geval was. En hiertoe bestond gereede aanleiding. Door het bestuür van het fanfaren- gezelschap Concordia was deze dag be stemd tot inwyding van de muziektent welke op het marktplein is verrezen. Om aan die inwijding meer luister bij te zet ten, had genoemd bestuur de gezelschap pen uit de naaste omgeving uitgenoodigd aan die feestelijkheid een werkzaam aan deel te nemen. Verschillende omstan digheden waren oorzaak, dat niet aan alle uitnoodigingen kon worden voldaan. Het muziekgezelschap van Zuiddorpe heeft in de laatste dagen enkelen der werkende leden naar Amerika zien ver trekken, Zaamslags korps had ook een Gedurende hét gesnap van het kiDd wai ook Herberta zelfbéheergching wederge* keërd, die hjj sedert vele jaren ten eer sten male verloren had. Hij legde zijne zuster de hand op den mond, om haar te doen zwijgen en begroette met een uit drukking van eerbiedige bewondering het ïonge meisje, dat verlegen voor hem stond Vergeef mij, zeide bij eerbiedig, de ver bazing bracht mij buiten mijzei ven, ik heb mij zeer onbehoorlijk gedragen. Maar hét beeld waarop gij gelijkt, heeft zulk een diépen indruk op mij gemaakt, dat het mij was, als stond ik er tegenover bet heeft zoo vaak mijn hart getroffen, dat ik ëen oogenblik meende, dat wij elk ander niet vreemd konden zijn en ik noem de bet met den naam en op den toon, waarmede en waarop ik het duizendmaal in stille uren heb aangesproken. Magdalena boog stilzwygend. Ggkomt langs een pnvërwachten weg, heer graaf, zeide, zg, zgne opmerking voorbijgaande, Aaarzij ier geen antwoord op wist te ge ven. Mevrouw de gravin ziet ongeduldig naaf het rijtuig uit. Dit antwpord klonk als een hoffelijk afscheid en als zoodanig werd het ook op genomen. Ik heb een klein ongeval ge had met het rijtuig, zeide hij, en zal mij haasten, een bericht te voorkomeu, dat mijne moeder wellicht onnoodig zou doen Schrikken. Hij groette eerbiedig, liet foè dat liet kleine meisje, liem aan den arm ,'it 'MaUnoaM garff mj Bal w9

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1