342ste Staatsloterij. Openbare Yerkoopiag. weigewassen Klaver te velde, te RUmLEESCH Landbouw. Ingezonden. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Handelsberichten. 6.70 7.75 6.57 7.75 8.15 8.50 Advertentien. 7.30 waard onder Tienhoven by Ameideis op Hemelvaartsdrig eer. knaapje levend ver- ;brand. Een 7jarig zoontje namelijk van zekere wed. de te Ameide had een eindje sigaar gekregen van een an deren jongen en dat in zijn vestzak ge stoken blijkbaar is daaraan nog vuur geweest, want een oogenblik daarna stond het knaapje in volle vlam, en eer men hem de brandende kleedingstukken van bet Iftf gerukt had, was hij van het hoofd tot de voeten zoo deerlijk gebrand dat hij reeds in den namiddag overleed. Men schrijft uit Tilburg: In weerwil van de groote verminde ring van den zoutaccijns, schijnt de lust tot zoutsmokkelen nog niet geweken te zijn. Dpor de ambtenaren te Hilvaren- beek werd een voerman uit Tilburg aan gehouden, die 50 kilo zout trachtte bin nen te smokkelen. Het zout, het paard en de kar, ter waarde van pi. ro. 460 werd in beslag genomen en naar bet ïykskantoor alhier opgeöracht, terwijl le gen den vervoerder proces-ver baal werd opgemaakt, Te Breda teekende 11. Donderdag een jonkman uit Oudenbosch, aan, doch berouw gevoelende over den gewichtiger, stap „teekende" hjj deze week wederom, doch thans bij de roode huzaren voor zes jaren, zoodat zijne bruid lang zal moeten wachten. Op Hemelvaartsdag is te Middelburg een gruwelijk feit gepleegd. Burghardt, machinist op de Zierik- zeèsche spoorboot, had, in gezelschap van zijn te Rotterdam wonendon, te Middel- buig voor pleizier vertoe venden vader, oen familielid naar de tram van 10.15 gebracht en keerde, na nog eene brief» kaart gekocbt te hebben, met zijn bejaar den vader door de Zusterstraat terug naar zijne woning in de St. Janstraat. Op Jen hoek van beide straten werden de vreedzame voorbijgangers, naar men wil zonder de minste aanleiding daartoe gegeven te hebben, plotseling aangeval len door een tweetal jongelui, die hen aanpakten, tegen den grond wierpen en mishandelden. Vooral was dit het geval met Burg- hart, die zeer hevig tegen een muur geworpen werd en wien door een der aanvallers een snede aan het voorhoofd en een over den rechterpols werden toe gebracht, Op het noodgeschrei van de aangevallenen namen de aanranders de vlucht. De gewonde, vader van drie kinderen zeer gunstig bekend staande, is Vrijdag ochtend aan de gevolgen overleden. Vrijdag in der. vroegen ochtend wei den twee personen, die van de euveldaad verdacht worden, geattesteerd. De agent van politie le klasse, Timmermans, commandant van de nacht wacht, kreeg van het gebeurde kennis en vernam dat oud 18 jaar, zonder beroep en' de oud 21 jaar van beroep smidsknecht, van den aan val verdacht werden. Hij ging onmid dellijk op onderzoek uit, en begaf zich dien ochtend omstreeks vier uren, ver gezeld vau den rijksveldwachter Buurman en den agent van politie Hendrikse, naar de woning van die te bed bevonden werd. Toen bij wak- ker gemaakt werd en de politie zag, was zijn eerste uitroep»wat is er; ik heb toch geen moord gedaanik heb Donder dagavond wel gevochten". Nader ondervraagd, verklaarde hij om- streeks tien uren in de St. Janstraat te gen twee Viissingers, die hij niet kende en met wie hij eene woordenwisseling kreeg, gevochten te hebbeD. Hij wérd gearresteerd, geboeid naar het raadhuis overgebracht en daar in verzekerde be waring gehouden. Daarna gingen de genoemde politie beambten na3r de woning van De die eveneens te bed lag, doch op bet verzoek der politie opstond en Je deur opende/ .üeze verklaarde ook wel in de St. Janstraat in gezelschap van met twee personen gevochten te hebben, doch Overigens nergens van te weten; hij werd aangepakt, naar hij zeiue, heeft toen klappen uitgedeeld en is daarna op de vlucht gegaan, Ook deze persoon werd geboeid en in verzekerde bewaring gebracht. Na de arrestatie van weid op dezen bevonden een zakmes, soort scheermes, op het hecht waarvan een rood vlekje was. De herkende bet mes als aan toebehoorende en had het hem nog kort geleden zien gebruiken. De houding van vermoedelijk de hoofddader is alleszins onverschillig; zelfs in het arrestlokaal zong hij het hoogste lied uit. Hij staat bekend als een slecht sujet dat drinkt, een twist zoeker van het eerste water, die zich reeds herhaaldelijk tegen ue politie ver zette. Zijne hoofdbezigheid is straatslij pen; werken doet hij hoogst zelden. De tweede verdachte is van niet veel beter allooiook hij drinkt, echter meer in bet geheim dan in het openbaar..Of schoon smidsknecht werkt hij niet veel. Ook hy neemt de zaak vrij wel van den kal men kar.t op. Naar men reden heeft te gelooven waren de laffe aanvallers op het oogeo blik dat zy de daad pleegden, wel onder den invloed van den drank, maar niét zoo erg dat zij niet wisten wal zij deden. Vrijdag is de politie met een nauw keurig onderzoek aangevangen en reeds onderscheidene getuigen zijn in deze droevige zaak gehoord. Er heeft zich reeds eene commissie ge vormd om in bet-belang van de weduwe en hare kinderen werkzaam te zijn. Zij doet een beroep op de algemeene lief dadigheid. Aan de Handelskade, vlak bij el kaar, liggen twee booten Oud-Londenen Nieuw Londen, de eerste varende onder Engelsche, de laatste onder Bollandsch® vlag. Losser, en laden de» booten is aange nomen door twee broedersvoor de En- gelsche boot door Boutsma, voor de Nederlandsche door Boutsma. Do Boutsma's kiegen Woensdagavond twist over het verhalen van een schuit. De eene broeder wildo voor den ander niet wijkoD. Eindelijk ging woorden strijd in handtastelijkheden over. Maar ook door deze krachtige argumenten liet geen der partijen zich van'ongelijk over tuigen. Integendeel, de woede klom de vechtpartij nam een ernstig karakter aan; de omstanders vermochten de vechtenden niet te .scheiden. Eensklaps zakte Boutsma ineen. Het bloed stroomde uit een gapende won de, hem door middel van een mes door zijn broeder toegebracht.' Toen kwam politie. Boutsma werd in hechtenis genomen en de gewonde naar het gast huis getransporteerd. Als een bewijs, dat onze grehsboeren met de wijze van keuring, zooals die door het rijk is geregeld, niet ingenomen zijn, deelt men ons mede, dat de meeste landbouwers hunne koeien op stal iaten keuren. Het wordt naar onze bescheiden «me ning hoog tijd, dat er personen worden geraadpleegd, die met de grenzen op de hoogte zijn en daartoe zijn in de eerste plaats de aangewezen personen, de pro vinciale veeartsen op de grenzen. Nu het hooldbestuur van de Maatschap pij van landbouw zich in betrekking heeft gestold met de Belgische maatschap' pij om over de grenskwestie van ge dachten te wisseleD, ware het wer.scne lijk bij die gedachten wisseling ook de provinciale veeartsen te raadplegen. In een volgend nummer hopen wij op deze zaak terug te komen. Buiton verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur Van de kostelooze keuring op eene bepaalde plaats aan de grenzen en niet op de stalleu zooals eerst gebeurdej zul len vele landbouwers niet gediend wezen De gevaren en onkosten, verbonden aan* het drijven van het vee naar eene bepaalde plaats, al is het ook maar een wat tier ver/ zijn zóo groot dat zy liever keuring op de stallen hebben voor eigen rekening. Toen vroeger jaren eveneens het vee op eene bepaalde plaats aan de grenzen gratis moest gebrand worden door de Rijks ambténaren, hebben de grensbe woners zich tot den commissaris des konings gewe met het verzoek om het vee op eigen kosten te huis te laten merken. Zijdie vroeger in bet voorjaar zulk eene keuring bij slecht weder hebben bijgewoond, huiveren er vour om met hun vee naar de grenzen te komen. Meer malen bekwamen de dieren ongelukken. Nu de keuring rijkszaak is gewoiden. gaat zij ook haar rijksgang, dat wil zeg gen slakkengang. Indertyd is door een Belgisch kamer lid de opmerking gemaakt dat, als de vee arts uit Middelburg moest keuren, dan de kostelooze keuring niets zou te be duiden hebben. De veearts moet nu niet uit Middel burg komen, maar nog verder en wel uit Dordrecht. Heeft hij geen tjjd, dan stuurt hy zijn plaatsvervanger. Hoeveel tijd hierbij soms zoek raakt, hebben we al ondervonden bij het heerschen der varkensziekte. Er kunnen dus bestette li)ke dagen verloopen, eei een landbou wer, die zijne vergunniug heeft ontvan gen, mededeeling krijgt, dat hij met zijn vee naar de grenzen moet komen. De districts-veearts schrijft naar de burgemeesters dat de boeren dan en dan met hun vee aan de grenzen moeten zijn. De burgemeester verwittigt de land bouwers en geeft tevens kennis aan den districts veearts. Is deze verhinderd, wat natuurlijk, vooral bij drukte/meermalen zal voorkomen, dan doet hij bericht aan zijn plaatsvervanger. Deze evenwel staat ook Diet altijd op die boodschap te wach ten en kan best eigens anders op uit moeten, bijvoorbeeld eene verlossing. Wie moet dan eerst bediend worden Het geval zou zich kunnen voordoen en heel goed zelfs, dat de boer onverrichter zake met zijn vee huiswaarts moest keeren. Neemt de landbouwer een veearts voor eigen rekening, dan wordt het vee da delijk gekeurd. Wat hij betalen moet aan keurloon, verdient hij dubbel aan boter en melk, doordien hij dadelijk de beesten in de wei kan sturen. Met vee drijvers en den nasleep van dien, zooals daggelden, bon els en pinten en gevaar voor verongelukken zijner beesten heeft hij dan niets te maken. Geen wonder dan ook dat de grens- boer uitroept: Liever te betalen, dan zulk eene kostelooze slakkenkeuring. Een Grensboer. Trekking van Vrijdag 12 Mei. 1000 no. 4607 15859 400 8952 9590 15467 200 79 1393 5538 6524 100 2889 5535 5751 12305 14283 15521 15869 16709 19604 Rogge Win tergerst Zomergerst Haver Erwten Paarden boonen Duivenboonen Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels Koolzaad Boter per kilo 12,50 0,80 van 106 0.95 AXEL, 13 Mei. Oude Tarwe 7,50 Eieren per 26 stuks 0.85 0,80 Er waren ter markt te koop gesteld; 33 stuks hoornvee; verkocht 19 12 varkens; verkocht 12 Gent, 12 Mei. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16 25, rogge 14.—, gerst 16.— haver 17 tot 17.50, koolzaad 00, lijnzaad 26 tot 28, lijnzaadkoeken 20 tot 21kool zaadkoeken 14 tot 16. Boter per kilo 25 fr. Eieren de 26 1.75 fr. De ondergeteekende, hare vleeschhouwerij aan haren zoon BLANKERT overgedaan heb bende, beveelt haren opvolger ten zeer ste bij het geachte publiek aan. Tevens betuigt zij haren innige» dank voor het vertrouwen haar zoovele jaren geschon ken. Wed. BLANKERT. Axel, 16 Mei 1893. Mij refereerende aan boven staande advertentie, beveel ik my minzaam bij het geachte publiek aan, belovende door eene flinke bediening mg het algemeen vertrouwen zoeken waar* dig te maken. BLANKERT. Axel, 16 Mei 1893. De Notaris DREG MANS, te Axel zal ten verzoeke van CÖRNELIS DIELE- MAN Wz., landbouwer te Zaamslag op Woensdag den 24 Mei 1893, des namid dags ten ure verkoopen RUIM HECTAREN op landen in den Zaamslag. en den Aan en Genderdy kepolder, gemeente Zaamslag thans nog in gebruik bij den verkooper. Verdeeld in fcoopen. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond door Marinus Dieleman Cz. in Aandijke. De Notaris Drogmans, te Axel, zai ten verzoeke van Madame de Weduwe van den heer DE MEESTER grond eigenares te Westdorpe op Donderdag den Sfei 181>3, des namiddags ten ure verkoopen OMTRENT HECTAREN Nieuwe Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Erwten paardeboonen Koolzaad Boter Eieren 6.50 4,50 6,75 5,50 6,75 6.75 6,75 8,00 1,20 2,90 7,75 7,50 4,60 rf- 5,60 7.00 7,00 8,25 Tarwe HULST, 15 Mei. Midden prijs per 100 kilo. op-eéne partij land gelegen in Uo Nieuw Papeschorpolder, gemeente Westdorpe. Verdeeld in koopen en te vergaderen ter plaatse. Bij gelegenheid der Kemie Puik zwaar bij BLAAKEItT, slager te AxoL Openbare Verkooping.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 3