Binnenland. tiëraengd Nieüws. Burgerlijke Stand. hartelijk. De werkstakingen te Huil en te Lon den duren nog steeds voort, ofschoon de geldmiddelen der stakers vrij wel zijn. uitgeput. Te Huil heeft een brand eene houtzagerij en acht woningen van vrije werklieden vernield, wat aan kwaadwil ligheid der werkstakers wordt toege schreven. De manifestaties voor den achtuurs- werkdag hebben over het aJgemeën eén kalm verloop gehad. Op enkele kleine schermutselingen na werd de orde niet verstoord. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes zijn Woensdag avond in goeden welstand te Ludwigsburg aam gekomen. Aan het station dér Wurlërri- bergsche residentie werden de Nederland sche Vorstinnen luisterrijk ontvangen Te harer. begroeting waven daar aanwe zig Hare Majesteiten de Koning en de Koningin van Wurtemberg en hunne dochter, prinses Pauline, benevens de Vorst en de Vorstin van Bontbeim, met talrijk gevolg. Eene groote en feestelijk gestemde menigte bewoog zich in de straten der stadelen droegen oranj cocardes en strikjes op de borst. De Nederlandsche Vorstinnen namen met Haar gevolg intrek in het koninklijk slot. koninklijke Wurtembergsche familie bewoont de villa Marienwakl. Zondag aanstaande des ochtends half elf zal op plechtige wijze de kerkelijke aanneming van de vijftienjarige prinses Pauline van Wurtemberg. nicht van onze Kóningin-regentes, worden gevierd in de Garnizoenskerk. AXEL, dén Mei 189S Bij kon. besluit is de heer Geluk, geb. te Axel, thans eerste klerk aan het departement van financiënafdeeling comptabiliteit en verificatie, benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Nieuwkoop. Door den minister van financien zijn, met ingang van 15 Mei, verplaatst de navolgende ambtenaren bij rijks belastingen Drevevan Eede naar Ellewoutsdijk; de Smit van Roosendaal naar Eede; OostLievense van Sas van Gent naar Brouwershaven Hart van Axel naar Sas van GentBoudens Az. van St. Jansteen naar AxelEckebus van Maastricht naar St. Jansteen Th. Eversdijk van Sas van Gent naar Terneuzenvan Hoeve van IJzen dijke naar Sas vaD Gentdón Braber van St. Kruis naar IJzendijkeEljke van Eede naar St. KruisHollebrand van Retranchement naar Terneuzen de Zutter van Stamproy naar Re tranchementvan Leeuwe van Biervliet naar IJzendijke en de Vuijst van IJzendijke naar Biervliet. lukklg tehuis* bouwen. Gij moogt niet met mij twisten, omdat ik Rome verlaten heb, daar ik het voor- loopig nog niet met Duitschlandj zal ver wisselen. Rome is nietde eenige plaats, waar de kunstenaar aanbidt, ook' Florence en Venetie hebben hare openbaring. En bad mijn eigenbelang mij niet voortge dreven, dan toch had mijn plicht mij be volen te gaan, dïijn plicht jegens de klei ne Theresa, Door Wangen opmerkzam daarop ge maakt, zag ik plotseling, dat zij, ten min ste lichamelijk, geen kind meer was en daardoor beschouwde ik ook hare steeds toe nemende genegenheid voor mij, waarvan dit jonge, arglooze wezen zelve het ka rakter zoo weinig kent, uit een geheel ander oogpunt. Ik weet toch dat ik de ze toegenegenheid nooit kan beantwoor den en wil ten minste handelen als eer lijk main." De lezer hield een oogenblik op en keek signora Lor en za aan, die met zichtbaar ongeduld met bare van ringen voorziene vingers op de taiel trommelde. De gek, zeide zij, waarom kan hjj dan De lijst der hoogst aangeslagenen in Rijks directe belastingen (hoofdsom en rijksopcenten) bevat', uit Oostelijk ZeeuwschVlaanderen de volgende namen, met de daarachter gevoegde woonplaatsen en aanslagen. Vogelvanger te Hulst ƒ1719.08; Hombach te Hulst ƒ1137.21 Huysséri Jz. te Teineuzen 870.30 Wielandi te. Terpeuzen 643.78 Wilking te' Hulst 588.62A.j van Haelst te Zuiddoi po 556 01Mr. van Deinse .te Hulst 514.93 Maertens 'te Hulst'445 14 'Staal te Graauw 407.8172Chr: Dieletnan te Zaamslug 378.54; Mr. Dronkers te Terneuzen ƒ361.93; van Waesberghe te Hulst 351.16 van Waesberghe te Hulst 327.28. Hondentrouw. Eenige weken geleden overleed iemand in de gemeente Acht- karspelenSedert ja "en was de overle dene in bezit gewviest van een hond, die zeer aan zijn meester gehecht was en dit vooral ook na zijns meesters dood be wees, want niet dan .nel moeite kon men hem vaD de lijkkist verwijderen. Het dier weigerde meestal voedsel te nemen en is dezer dagen van droefheid en honger gestorven. En zulke dieren mishandelt men nog. Schande voor den mensch Te Bergen-op-Zoom is Zaterdaga vond brand; ontstaan in de briquettenfa bliek yan de firma Asselbergs& Go. In zeer korten tijd stond het hoofdgebouw, dat opgevuld was met een grooten voor raad houtskool en andere brandbare stof fen, in lichte laaie en viel aan blusschen van den brand niet meer te denken. De brandweer van de gemeente en van het garnizoen, die spoedig na elkander aankwamen, bepaalden er zich dan ook uitsluitend toe om 'de bijgebouwen te be schermen en het verder voortwoekeren van het vuur tegen te gaan. Dank zij het prachtige weder, helderen maneschijn en weinig wind, mochten zij daarin sla gen. Bij het blusschingswei werd veel belemmering ondervonden door wat erge brek, daar telkens een of meer spuiten niet voldoende waW konden geven Het water moest nl. per sleeper wor den aangevoerd, uit de huizen van de nabijgelegen stiaten. Het terrein werd afgezet dooi de poli tie, daarin bijgestaan aanvankelijk door infanterie-patrouiües en later door de dienstd. schutterij. Te uur nachts was men in zoo verre den brand meester, dat geen ge vaar meer te duchten was voor de om liggende huizen. De schutterij rukte in, toen de meeste nieuwsgierigen huiswaarts waren gekeerd. De politie zorgde verder voorde afzet ting van het* terrein. de liefde van het arme kind niet beant woorden, daar hij zelve zegt, dat zij schoon is en goed. Verdiend is die liefde niet en het, zou geen bespreken waard zijn, als Theresa geen verdriet had. Gij zijt onverstandig. Lorenza, zeide de heer Stein toornig, heb ik dan aan doove ooren iets voorgelezen begrijpt gij niet, dat deze man zijne liefde reeds heeft weg geschonken en, zijn karakter spreekt mij borg daarvoor, voor immer? Gevoelt gij niet, hoe openhartig en mannelijk hij ge handeld heeft Het is hoog tijd hem ter hulpe te komen en Theresa's gevoelens, die ik niet kende, eene andere richting te geven, wil .mijn eigen hoop daardoor geen schipbreuk lijden. En du, hoor ver der. Hij nam den brief weder op en ging voort „Van dat oogenblik af heb ik Theresa* verbieden, haar opzettèlijk gekrenkt en ben, toen zij dit alles met roerend geduld verdroeg, hard tegen haar geweest, want een angstig voorgevoel zeide mij, dat ik de opflikkerende vlam in dit kinderhart niet zou knnneu verstikken. Ik was niet De brand heeft den geheelen nacht voortgewoed en duurde Zondag nog voort. Des'mofgèns is weder een Compagnie van de schutterij onder de wapenen gékóméri-oih Tfbt Terrein af te zetten De geheele fabriek is, uitgebrand, zoow dat de werkzaamheden yporloopig wórden gestaakt. De machines benevens de boeken, zijn geréd. De, schade is zeer) groot. Alles is verzekerd, huotdzakèlyk bij de Société Générale te Brussel; Aan het station Maas te Rotter dam wam .gisteren ayo.neen tr eiaan met ongeveer <106 mannen, vrouwen en kinderen, allen met het doel om Zater dag naar Amerika te vertrekken. Velen hunner waren in het bezit van kaarten, hun door verwanten uit Arae rika gezonden. De lieden zagen er allen welgedaan uit. Een bloeddorstige daad bedreef Wöéïïsdd'g ïgo'BKItïi'a Hij gaf zijn knapen van en jaar een goeden maaltijd, legde daarop bet jongste kind in bed, ging zelf eveneens te bed en beval den oudsten knaap op een stoel te gaan zitten. Toeu deze zijn vader een revolver uit den zak zag te voor schijn halen en op het jonge broertje ricfc ten sprong hij in doodelijken angst op, liep naar het raam en liet zich van een hoogte van naar beneden vallen. De vader had ook op hem geschóten doch niet geraakt. Snel achter elkander knal den in de kamer nog een paar schoten. Toen men, door den ontvluchten knaap gewaarschuwd, de kamer binnendrong vond men het jarig kind doodhet had twee kogels in de borst, terwijl de vader het nog met zijn zakmes vreese- lijk gewond had aan het onderlijf. Zelf had Koltha zich twee kogels in de borst gejaagd en zich eveneens met het mes verwondingen aangebracht in het onder lijf. Hoewel ernstig gewond, is de mo gelijkheid dat hij in het leven blijft., niet buitengesloten. Figaro vertelt, dat Donderdag vrij wat voik druk pratend op den boulevard te Parijs achter een heer aanliep. De man was echter netjes gekleed, en ge droeg zich heel ordelijk. Had hij dan zulk. een vreemd uiterlijk? Volstrekt niet Herkende men in hem een zakkeniollor of zoo iets Evenmin. Het volk was trouwens niet boos, maar alleen spotach tig. Waarom dan die drukte, was de man een origineel Juist dat was want hij droeg iets buitengewoons; in zijn hand, men zou haast, zeggen iéts buitensporigs, iets be lachelijks. Ik geef in tienen te ra dende man droeg een parapluie. De grap teekent de schier ongekende droogte, die sinds vele weken een groot déél van ons werelddeel bezocht. In de nabijheid van Eufalein Ala- bama is een daad van het ruwste bar barisme gepleegd. Een troep van eeD schuldig en toch scheen het mij toe, als bezondigde ik naï| aan beiden, aan Mag- daiena en aan haar, als ik geen heer schappij verkreeg ovei haar gevoel. Deze mij opgedrongen schuld verbitterde mij inderdaad en in waarheid in plaats van hard te blijven, werd ik kwetsend en ge raakte steeds verder van mijn doel. Nu gebeurde er iets, dat mij diep trof en dat het hart, hetwelk ik leeren wilde rustiger te deen kloppen, bijna voor iui mer had doen stilstaau. Dit gebeurde toen ik met dokter Wan geu en een der schilders een ver uitstapje maakte en ik, geprikkeld door hare vol harding, met stommen achteloozen groet haar verliet, zonder een woord tot haar te spreken. Dood, stil en beweegloos bleef zij op hare plaats staan, maar hare oogen, die zich strak en vol verwijt op mij vestigden en die zich vulden met tra nen van toorn, volgden mij den geheelen dag, over berg en dal. Ik nam mij voor bij onze tehuiskomst, vriendelijk tegen haar te zijn en mijn ver biijf bij den goeden dokter te verkorten, om nimmer weder te keeren want het tweehonderd personeD, voor een derde uit blanken bestaande;- de overigen .ne gers, hebben een néger levend verbrand. Zfi richtten een brandstapel opt~begoten den neger met petroleum en staken dam op allés in brand. In een oogenblik was de than;door vlammen tor hoogte van .20 voet omringd. Terwijl li(j hartver scheurende smartkreten liet hóoren; dans ten de duivels rondhet vuur;: Toen zijn fiandèn^'.waartnëllehij vastgebonden was, verbrand waren, trachtte hij zich te réd den, ,docb beuiep wierpen, jiepf tel kens weer'tèrug in het'Vuür schoten hem ten slotte neer. De lynchwet werd hier toegepast, wijl de neger 'een winkellade geleegd en den eigenaar zwaar gekwetst had, zoodat de ze aan zijn wonden overleed. Sedert geruimen tijd bloeide op verschillende plaatsen in Britsch-lndië een '"handel in blanke** slavintfeir op" groote schaal, waarvan vooral Duitscbe en Oos- teririjksctie.meisjea het slachtoffer%erden. Het hoofdkwartier van dezen afschuwe lijken nienschenhandei was ie Bombay gevestigd, en bestond uit een club van wel 100 mannen. Deze bende had ver takkingen door geheel Azië. De overheid te Bombay bekommerde zich niet om hun bedrijf, tot nu eindelijk de Duitsche en Oosten rijksche consuls, door onthul lingen in een Duitsch blad opmerkzaam gemaakt, de regeering van Bombay aan spoorden tussohenbeide te komen. Dit hielp. Onlangs zijn tien der schelmen uit het land verbannen. Zekere miss Richardson richtte te Bombay met te kostenlegging van haar gehóele vermogen een tehuis op voor meisjes, die onder valsche voorspiegelin gen naar India gelokt en daar aan pu blieke buizen verkocht werden. Zij ver haalt van een Zwitsersch meisje, dat door haar meester naar Kalcutia was verkocht en dat een einde aan haar leven wilde maken. Een meisje, uit Rome afkomstig, was met een der handelaars gehuwden werd in Bombay voor 300 rop. verkocht. Een Ooctenrijksche zocht na vijf maanden lijdens en vond bescherming bij den con sul Onder de meisjes bevonden zich vele jodinnen. De Poonah Observer merkt op, boe het verbazing wekt, met welke gemakkelijk heid het dezen oniaenschen gelukt arme onwetende vrouwen naar Indië te lok ken. Duitsche couranten worden gebruikt voor annonces, waarbij meisjes worden gevraagd voor keukenmeid, kamermeisje in boleis enz. en bovendien bestaan er particuliere agentschappen, die candida- ten winnen. Dikwijls wordt een huwelijksaanbod gedaan of het huwelijk bij aankomst te Bombay beloofd. Men maakt den jongen meisjes wijs, :dat fin Ihdiê! tal van huwelijks-candidaten zijn. Ingeval er geen geschikte echtverbintenis zich. voor doet, belooft menhaar eert pli^afslals dienstbode naaister enz. Wanneer deze ongelukkigen te Bombay aankomen, komen zij tot de ontdekking dat men haar bedrogen heeft. "Dan wór den allerlei middelen aangewend om ze te bewegen het afschuwelijk beroep te kiezen, dat haar den ondergang naar ziel en lichaam tegemoet voert Van 16 tot en met 30 April. Hoek, uwelijks-Aangiften. 22 Fro- derik Gefard van Tatenhove, 23 jon en Helena Meertens, 23 j.'jd 27 Goinelis den Ext6r, 22 jrn, en Suzanna RemijnsélG, 18 jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 20 Jan de' Bitter, 21 jm. en Maatje Adrina Meef- tens, 20 jd. 26 Bernardus Goethals 28 jm. en Filista van Hecke, 27 jd. Geboorten. 22 Elisabeth, van Salo mon Govnelis de Groote en Maria de volgend jaar het volgend jaar ben-ik tehuis bij Magdalena. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2