ffe 707. Zaterdag JFe« :I893. 9e Jaarn Nieuws- en Advertentieblad Ze wsc laanderen, DIELEMAN, mm FEIJ1LL ET EL. De Faillissementswet. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor 'België 80 cent. Afzonder!.numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Binsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De in de vorige week door de Tweede Kamer aangenomen faillissementswet zal, volgeös'bgna algemeene getuigenis in de perspveel verbetering aanbrenger.. Er is echter heeft zij het Staatsblad bereikt nog een invoeringswet noodig. Of deze spoedig komen zal, dat hangt, zegt de Telegraaf vooral af van de werk zaamheid'van het departement van jus titie. Het blad hoopt en durft veiwach ten,, dat de minister Smidt den voorbe reidenden arbeid toi stond zal doen aan vangen zoo spoedig mogelijk worde door hem de invoeringswet bij de Tweede "kamer ingediend. De aanwezigheid van hét ontwerp dier wet by den aanvang van elk volgend zittingjaar zou dan wer ken .als een voortdurend mementoVer geleken met al wat er noodig was om de invoering van h9t Wetboek van straf recht mogelijk te maken, noemt de Te legraaf het in gereedheid brengen van een ontwerprinvoeringswet voor de fail- liètenwef een betrekkelijk eenvoudig iets. Van een ander gevoelen is echter de bekende Haagsche briefschrijvei van de Zutphensche Ct. Hg schrijft aOndertusschen behoeven de burgers, die niet tot den stand der kooplieden behooron maar met hun minister van financiën op een slechten voet staan, zich' voorloopig nog niet erg ongerust te maken, want ondanks den spoed, die de Tweede kamer met de zaak maakt, zal hel nóg lang duren voordat de nieuwe wet in werking kan treden. Immers als de aanhangige wet door de beide takken der volksvertegenwoordiging zal zijn aangenomen en in het Staatsblad zal -P.trr vEecSi toen wy allen hem by zjjne fa milie gingen bezoeken, vonden wij hem schrijvend, in den wijngaard. Mijn. oog viel toevallig .op den brief, die zich reeds een© enveloppe bevond en ik zag tot raijne verrassing op het, adres het woord Tannensee. Dit is ra.ipyce gedachtep zoo, onafschei delgk van Magdalena, dat mijne plotse linge ontroering hem niet kon ontgaan. Ook werd zijpe nieuwsgierigheid opge wekt, want toen ik de gelegenheid zocht bïh, met hém'alleen te zijn, ontweek hg ahg niet. Op mijne vragen verhaalde hij "mg op zgne terughoudende manier, dat hg Tannensee zijn tweede tehuis noemde, daar hg met den jongen graal als broe der was opgevoed en ook nu nog kinder lijke rechten op de familie had. Ik voor mij had geèn rédèn om zoo voorzichtig te zijik vertrouwde hem toe, dat het kleine kasteel al mijn rijkdom bevatte en vroeg hem rondweg of hij gelooide, dat mijne7gelièfde' daar goed geborgen was. Het; scheen mij toe, Is wilde 'bij niet bepaald antwoord geven, ten minste be greep ik dat mijne liefde steeds een trou wer en sterker steun voor haar zoude zijn staan, wacht den minister van justitie een nieuwe en eeti moeilijke taak, nl, om onze geheele wetgeving burgerlijk recht en strafrecht met de veranderde regeling van het faillissement in overeen stemming te brengen. Daarvoor zal eene nieuwe, uitgebreide invoeringswet noodig zijn, en zoolang die nog niet tot stand is gekomen, zullen de thans bestaande bepaliogen op het faillissement ongewij zigd blijven." Dezelfde briefschrijver betuigt zijne ingenomenheid met het ontwerp, vooral na de wijziging in art. in deze rege- ien: »Vraagt men mij of ik bet wepschelijb vind, dat in de toekomst ook niet-koop lieden failliet kunnen worden verklaard, dan moet ik die vraag, althans met het oog op de Haagsche toestanden, beves tigend beantwoorden. Groot is hier het aantal ambtenaren, enteniers enz., die er, niet tegen opzien hun rekeningenon betaald te laten en schulden te maken, omdat zij er op vertrouwen, dat hunne crediteuren hen, bij de veie moeilijkhe den welke thans een vervolging veroor zaakt, wel ongemoeid zullen laten. We len zij, dat faillissement tegen hen kan worder» aangeviaagd, zoodra,zij ophouden te betalen, dan zal dit zeker met be trekking tot bestaande misbruiken een invloed ten goede uitoefenen, ofschoon bel niet te ontkennen valt, dat aan den nieuwen toestand ook bezwaren zullen zijn verbonden." De tentoonstelling te Chicagb is door president Cleveland persoonlijk geopend dan de mnren van Tannensee. In éen ding was hg openhartig, nu hij geen me deminnaar meer in mg zag en bleef hij,, ook steeds eenigszihs terughoudend ten opzichte van de personen, zoo schilderde hij toch het huiselijk en maatschappelijk leven zoodanig, dat ik eenigszins bekend geraakte met de neigingen en karakters vap eenige familieleden. De gravin schijnt eene dame te zijn, wier trotsch men niet kwetsen mag. Dok ter Wangen liet dooi schemeren, dat geheel beheerseht en geleid wordt door haren eenigen zoon aan wien» carriere, hartstochten; ja, dwaasheden zij alles ten offer brengt, zelfs hare betere overluiging. Hij moet hoogst begaafd zijn en van een allerinnemendst uiterlijk, maar woont niet in bg de familie in Tannensee en zal wel licht dezen winter naar Londen gaan. /Den. opperwachtmeester schildert an- gen als iemand van uiterst beschaafde vormen, die nog in het geheel niet ge broken heeft met de genoegens des levens Hij is niet rijk, maar toch moet hij zich, in de zekere hoop op de groote erfenis, die hij van een ouderen broeder, welke zich sedert langen tijd ergens in de we reld ophoudt, alle genoegens van den rijk dom verschaffen en onbekommerd over zijne omstandigheden leven". Signora Lorenza stoof op, als van een tarantula gestoken, maar eene .bijna be velende beweging met de hand van den in tegenwoordigheid van een 300.000 personen Op de tentoonstelling zijn drie honderd corresponden van buitenlandscbe bladen aanwezig. Donderdag heeft voor New York de groote maritieme revue plaats gehad, Morgens viel do regen in stroomen neder zoodat men de revue tot namiddags uitstelde. Het was een grootsch schouw spel. De Engelsche, Russische, Fransche, Italiaansche, Spaansche ec Braziliaansche schepen hielden de stuurboord-, de Ame- rikaansche, Argentijnsche, Nederlandsche en Duits,che schepen de bakboordszijde der twee rijen, waarin zij opgesteld wa ren. De karveelen Santa-Anna, Nina en JPintaboord aan boord gemeerd, namen aan bet hoofd der twee rijer, de eere plaats in. De schepen strekten zich van de 82ste tot de 96ste straat over meer dun drie mijlen uitzij waren 800 yards van elkander af geankerd en tusschen de twee rijen was een ruimte van 400 yards. President Cleveland voer tusschen de schepen op het adviesjacht Dolphin door. Zoodra de Dolphin in aantocht was, klonk op de oorlogsschepen het sein, en op het dek en in den mastsielden officieren enscheepsvolk zich op. Kwam de Dol phin voorbij gestoomd, dan salueerden de officieren en juichten de matrozen de muziek speelde het volkslied en de ka nonnen gaven een saluut van 21 schoten. Een half uur lang hield het donderen van hel geschut zonder tusschenpoozen aan. En van den oever en de heuvelen in den omtrek kwam het geluid der cho's en het roepen der tienduizenden. De opening der tentoonstelling waarvan in het begiu van dit opstelwordt mei lezer deed haar bedaard blijven. Een bit ter spotlachje vertoonde zich voor een oo genblik op de ernstige lippen, vervolgens las hg op denzelfden bedaarden toon ver der: „Het leven der grafelijke familie schijnt dan ook weelderig en hoogst rijk te zijn, want glans en verstrooiing zijn degelijk scbe behoeften. Gedurende den winter, in de residentie gaat hel zeer gezellig toe in den zomer wordt de zoogenaamde lanr delyke afzondering in Tannensee door im mer wisselend bezoek verlevendigd, wat dagelijks aanleiding geeft tot verstrooiing. Welk een rol speelt; Magdalena in dit huis? Neemt zij deel aan de genoegens, die voor haar, niet van duur kannen zijn wordt die weelde haar eene behoefte, waaraan bij ons toch niet zal kuunen vol daan worden en neemt zij uit dit leven een nutteloos verlangen mede naar eigen huis? Of lijdt zij dorst aan de bron, treurt zij, vergeten en onopgemerkt in de ledige schoolkamer over het genot van anderen? Ik weet niet, wat mij erger toeschijnt, doktér Wangen raadt mij met sterken drang aan, in verband met den wensch inijneï moeder, niet al te streng van ge weten te zijn, en dat zou ik eigenlijk moe ten toegeven, want hij is een bijzondei bedaard/verstandig man, die den gunstig sten indruk op mij gemaakt heeft, zoo gunstig, dat ik hein met betrekking tot ding gemaakt, had Maandag plaats. Hefc weder was zeer ongunstig. President Cleveland en de nakomelingen van Co- lumbus, de hertog de hertogin van Ve- ragua, werden luide toegejuicht. Achtereenvolgens spoelde de muziek nationale liederen, werd een gebed op gezegd en een ode aan Cleveland voor- godragen, waarna deze do openingsrede hield. In die rede werden de vertegen woordigers der vreemde mogendheden welkom', gebeeten en die der oude we reld'gewezen op de groot6 dingen, door de jonge wereld tot stand gebracht. Precies om twaalf uur drukte presi dent Cleveland op een knop, dieonmid- delijk alle werktuigen in de machine-ga lerij in werking bracht, evenals alle foo teinen. De artillerie loste salvo-schoten, de klokken luidden en een groot boor zong Handel's Hallelujak. Op dit oogenblik ging do vlaggentooi voor de estrade uiteen en vertoonden zich de vergulde modellen der Spaansche karveelen. Op al de gebouwen werden gelijktijdig de vlaggen van allo natiën ontplooid. Dit indrukwekkend schouw spel werd met uitbundige geestdrift groet. Na de inwijding volgde, onder voor zitterschap van Cleveland, bet galadiner waarbij de hertog van Yeragua de eere plaats innam; Het Diiitsche keizerspaar is uit Italië vertrokken en heeft zicb over Zwit- serscb grondgebied naar Karlsruhe be geven. In Zwitserland viel den keizer met zijne gemalin eene schitterende ont vangst ton deel, waarover Wilhelm her haaldelijk zijne tevredenheid betuigde.- Te Karlsruhe was de ontvangst ook recht Magdalena mijn geheele vertrouwen ge schonken heb. Lach niet en berisp mij nietik ben nu eenmaal niet zoo terughoudend als gij en wiens hart voelt zich niet verrukt als hij harer gedenkt in de betoovering van goedheid en schoonheid, die van haar atstraalt Werper, Werner, boe liet heb ik haar, hoe gelukkig zal ik, haar maken Als ik daaraan denk. dat zij de mijne zal wor den, niet alleen als mijn afgod, maar in derdaad en in waaiheid als mijne aard* sche vrouw, als ik mij het tehuis voor stel, dat ik haar wil aanbieden, tnij de. lietde zoo geheel bewust ben, die haar beschermen zal en behoeden, dan dunkt mij iedere dag verlóren, die mij, zoo lij delijk doet smachten naar de ure der be slissing en met dit gevoel,- met den aan drang mijner, ziel om ook, zij het. dan langzaam, te naderen, heb ik den wandel staf .opgenomen en trek langzaam huis waarts;. Dénk niet, dat ik door mijn smachtend verlangen een drootuer -geworden ben integendeel, ik ben meer practiscli en be dachtzaam geworden, dan dat gij mij ooit gekend hebt., Ik ben zeer vlijtig geweest, heb. veel geld verdiend en vei baas .mijn.jprigen,. ik heb het overgelegd Gij ziet. ik heb alle mogelijke gelijkenis met de.uvoge)en die een nestje maken, ik wil'ons ook een g-i J./fg.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1