BERICHT. Openbare Verkooping. Gezaagd Hout en Wagenmakersgerief. Openbare Verkooping. weigewassen KLAYER, weigewassen KLAVER, Openbare Verkooping. BEESTIAAL ais Huishoudelijk Goederen. OüÉitII Mare Klaver, NAAIMACHINES Rechtszaken. Handelsberichten. HUISHOUDELIJKE GOEDEREN Advertentien. Landbouw-, Stal- en Melk- gereedschappen. Paardeboonen Bruineboonen Paarden waaronder met veu len, tweejarig Paard, een Jaar— iingpaard, baatgevende Koeien waaronder dik van kalf, twee jarige en eenjarige Runclers, Melkkaivers, Loopvarkens, 12 Biggen, 87 Hoenders en Hanen, Eenden en een Waakhondje. Menwagens, een Speelwagen, Chais, Kar, Kar-en Chaiskus- sen, Zaai machine, ijzeren wale Ploegen, een houten aito, hou ten dito, Zeeuwsehe Ploegen, Eggen met houten en aito met ijzeren tanden, Sleden, Sle pers, Mestplanken, Galghouten, VoorladdersRol blokMolbord met ketting, Egtanden, Kruiwa gen, Windmolen, Snij molens, Geeselsteen met paard, Slijpsteen Stampbak mei stampers, Water bak, Bascule met gewichten, Zif ten, Maten, oud IJzer, Schapen vacht met beugels, Paardentuig, Netten. Touwwerk, Schoppen, Rie ken, Vorken, Rijven, Zeisen, Hou weelen, Bijl en Keggen, Mest— haken, Balken, Stijlen, Kiekens- hok, Zaadzeil met toebehooren, Graanzakken, Baalzakken, Lad ders Meelkisten, Spekkisl, Kaam,. Tonnen, Emmers, Teelen Boterbak en Kop, Mest in den mestput, drooge en groene Mut saard enz. enz. raad dr: Lehman en den Stadraad Heu- del. Bij den eersten os, die op Joodsche wijze weid geslacht, was de coriiea-re- actle (reactie, van de hooinhuid der oo- gen) na 3V9 minuut nog aanwezig; na minuten trad de dood in. Bij den daarna op dezelfde wijze geslacht wor denden os duurde de reactie mi nuut en b(j den volgenden minuten In de vierde plaats werd een os geslacht en gestoken na de zoogenaamde slach ting ontving het dier nog een neksteek de reactie duurde hier 372 minuut. Nu werd een os met het masker ge placht, gel(jk sedert October 1892 in Saksen verordend is; hier hield de eor- ncft-reactie onmiddellijk op en trad de dood dadelijk in. Het slachten der ossen op Joodsche wijze was voor de toeschouwers vreeselijk om aan te zien. Door het tegen den grond werpen ver kregen de diefen zware kwetsuren, bra ken de horens af enz. Wijders was het omdraaien en uitrekken van den hals wervel, waarbij de kop op de hoornen werd gesteld, zóo dierraartelend, dat men zich met afschuw moest omwenden. Nog ontzettender was de aanblik van de he vige kramp, die zich na het slachten bij de dieren vertoonde. Op eene weder- toelating van de Joodsche slachtwijze behoeft men in Saksen niet te rekenen." Uit het vorenstaande blijkt afdoende dat het rund door aanwending van het Siegismund-raasker op de minst pijnlijke wijze gedood wordt. De vraag rijst ech ter: blijtt bet vleesch zich wel goed con- serveeren? Bloedt het dier dan wel be hoorlek uit? Tot beantwoording daar van moge het volgende dienen. Door den toenmaligen Minister van Marine den heer Tromp werd welwillend het verzoek toegestaan van het Hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren dat met het schietslachtmasker-Siegismund proeven werden genomen aan boord van oorlogs schepen. Die proeven hadden plaats in 1887 aan boord van Zr. Ms. oorlogsschip „Zilveren kruis" op zijne reis om de wereld. In een zaakrijk rapport getuigde de heer Verboon, die als officier van administratie aan boord van geraelden bodem belast was met het toezicht op bedoelde proefnemingen, dat het gunstig oordeel, uitgesproken door het Hoofdbe stuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren over het bewuste masker, geenszins overdreven was en door ZÈdelgestr. volkomen werd gedeeld. Door aanwending van bedoeld werktuig, verklaarde die officier» wordt het rund terstond gedood en bloedt veel beter uit dan het rund dat door de /gebiuikelijke halssnede ter dood wordt gebracht. Ook conserveert het vleesch van een met het slachtmasker gedood diei/zich langer. Toen proefondervindelijk bewezen was dat het vleesch zich, zéifs in de warme luchtsti eken, uitstekend/hield, gat dit den toenmaligen minister, den heer Dyserinck, aanleiding om bedoeldWerktuig voor een groot deel in te voeren aan boord van de schepen der Koninklijke Nederlandsche marine en iii de slachtplaats op Rijks werf te Willemsoord. Ook op de sche pen der Nederlandsch -Indische marine werd het gebruik van bedoeld masker verplichtend gesteld. Sedert wordtmet meeste succes gebruikt in de voornaam ste slachthuizen te Helder, Alkmaar nog in andere plaatsen van ons vaderland. Inlusschen mag niet word9n verheeld dat in de grootsteden van Nederland het gebruik van het bovenaangeduid werk tuig nagenoeg onbekend is. Voor zoover bekend, wordt het te ravenhage alleen aangewend in de slach terij van „Eigen Hulp" en in die van den heer Romijn in de Bankastraat. Moge daarin spoedig verandering ko men Stellen de dierenvrienden den sla gers döh eisch dat in de slachthuizen al leén gebruik wordt gemaakt van het schietslachtmasker dan zal de ouderwet sche slachtwijze spoedig 'tot de geschie demjé behoqfen Het Bestuur der Wilhelmina Vereeniging-, afd. Axel van de 2Vec?. Ver. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Viijdag 28 April zjjn veroordeeld 58 huisvr. van werkster te Clinge, wegens nvertre ding van rijksbelasting, tot dagen ge vang. 19 te Clinge wegens als voren tot ƒ10 boete ot 10 dagen hecht. 60 werkman te Clinge, wegens als voren tot dag gevang. arbeider fe Clinge, wegens als voren tot 2X3 dagen gey. en X/3 boete of dagen hecht. 18 zonder beroep te Clinge, wegens als voren tot maand gev. 24 winkelier te Clinge, we gens als voren tot dagen gev. straf en boete of dagen hecht. te Koewacht, wegens als voren tot dagen gev straf. 49 arbeider te St. Jan steen, wegens als voren tot dagen gev. straf. arbeider te Clinge, wegens als voren tot 2X2 maanden gev. straf en boete of dagen hecht. Allen in de kosten, ook in die van bekeuring, met vei beurdverklaring der aangehaalde goederen. De 01VIt0JRRF/\l)R GOKDFREIV van de kinderenSCHEPPER, te Stoppeldijk zijn ingesteld als volgt perceel op 2000 120 2710 1790 1510 1710 2500 2760 40 10- 18 190 14 980 7,50 6,50 4,50 6,75 5,50 6,75 6.75 6,75 8,00 1,20 2,90 Mei. per 100 kilo. 7,75 7,50 4,60 AXEL, 29 April. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Rogge Wintevgerst Zomergerst Haver Erwten paardeboonen Koolzaad Boter Eieren HULST, Midden prijs Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardenboonen Duivenboonen Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels Koolzaad van Boter per kilo Eieren per 26 stuks 106 7.40 6.50 7.50 6.25 50 8.00 7.50 8.25 1.05 0.776 Er waren ter markt te koop gesteld 27 stuks hoornvee; verkocht 15 25 varkens; verkocht 20 alles per den hoop. VERBLIJF Maandag Mei 1893, des namiddags ure, bij Lemsen, te Rapenburg (Stoppeldijk). Notaris DREGMAX3. De Notaris Oregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Erven ANDRIES DIELEMAN Az. en ANTONINA JAN SEN, in leven echtelieden te Zaamslag ten hunnen sterf hui zo in de Veerstraat aldaar op Vrijdag den 19 Mei 1893, des voormiddags9ure precies verkoopen: Kabinet, Bureau, Linnenkast, Kast je, Tafels, Stoelen, Banken, Leu ningstoel, Spiegels, Lampen, plui men 'en .kapokken Bedden met toebehooren, Kooi met Oost Indische duiven, Spek en Ham. 13 zware olmen Boomstammen met tophout, zware eiken Boomstam men met tophout, eikei: Bochtstijlen Schragen, Spaken, Draaituig, Voor wielen, Achterwielen, gróote en kleine Eggetanden, Zaagtoestel, es- schen, olmen, en eiken Scbaalstuk ken, Kasboomstukken, Bankwagen stukken, 3y2duims Bwursstukken, Veil ingstu kkenPloegbalksstukken, Walebalk. Draaibank, Zaagmachine met toebehooren, Schoobers, 11 Avegaards, Handzagen, Boren, Mal len, Schaven, Bijtels, Dissel, twee Bijlen, Snijmes, Hamers, Nijptang, Moker, Speekhamei, Rongon, Ploeg bruggen, Bij lateien, Schoppen, Voeg stoelen SchrobblokPloegvoeten Trekzagen, Speekbanden, Kliefha mers, Keggen, 10 Dorschdeelen Draad nagels, Pompen lang 3'/2 meter, Pan latten, Vellingstukken. Ton met pek Brugvoetjes, Vleeschblok, Verfsteen Looper, Verfpotten, Kwasten, Schra gen, Boorkast, Kruiwagen, twee ge reedschapskistenStoven, Bussen, Kruiken, Kistjes, Werklamp. Tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Gaver ROTTERDAM, Mei. 6,75 7,25 4,50 4,30 3,00 6,00 9,70 7,85 5,10 5,80 4,00 7,50 11,00 ƒ13,75 Op Zaterdag 13 Mei, namiddags ten ure, zal de SCHOOLCOMMISSIE op het Spui aanbesteden het bouwen van eene bijzondere SCHOOL met' ONDERWIJ ZERSWONING op het Spui, gemeente Axel. Aanwijs Vrijdag Mei 1893, des na middags uur. Bestek ligt ter inzage bij den Wel- Eerw. Heer Ds. WOLF te Axel en bij den Heer LUTEIJN op Spui. De Notaris Dreguiaus, te Axel, zal ten verzoeke van VAN IIIJFTE en Kinderen te ^Koewacht (Zand), op Zaterdag,Mei 1893, des namiddags ure, in bet open baar verkoopen OMTRENT HECTARE wassende op hunne landen in de pol ders Oud en Nieuw Reoosteublg, ge meente. Koewacht. Daarna bij de kinderen DE VLIE- GHER te Koewacht, van OMTRENT HECTARE wassende als voren. Daarna bij de kinderen VAN LOOIJ vin Absdale. gemeente St. Jansteen, De Notarissen Dregnians te Axel en van der Moer te Terncuzen zul len ten verzoeke van de Weduwe en Erven van JAN DE PUTTERLz.,op de door de weduwe nog bewoond wordende hofstede in den Eendragtpolder, gemeente Zaamslag, op Donderdag den Mei 1893 des voormiddags ure precies verkoo- pen Boogkabinet, Bureau, Kastjes Naaimachine, Kastklok, Kleerkist Stoelen, Tafels, Kachel met toe behooren, pluimen-en kapok Bedden met dito, Spiegels, Lam pen, Prenten achter glas, Messen Vorken, Lepels, Geweren, Wa felijzer, Koper-, Tin-, Blik-, IJ zer—Glas—, Geleierd— en Aarde werk, Worstebak met snikken, Stoven, Spek, eene groote partij Boeken van godsdienstigen en an deren aard enz enz, Koopen tot en met kontanfc. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht desgevorderd, terwijl vreemde boopers zich van inlandsche borgen moe ten voorzien. Orgeldraaiers en liedjeszangers worden op de hoeve niet toegelaten. en van wassende op landen rond hunne hof stede, in voormelde gemeente. Alles verdeeld in kooien. (Duitsche Singers») Met jaar garantie. Gratis onder- richt. Levering franco. Bij ondergeteekend'e zijn prachtige, deugdzaane en goedkoope HAND- en TBAPNAAIMACHINES te bekomen. MACHINE-NAALDEN en OLIE- Alle reparatiën aan Naaima chihes worden ook door mij aan. genomen. Met aanbeveling, Axel. SLIJPEN. 5,60 7.00 7,00 8,25

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 3