txemeiigd Nieuws. de werf afgejaagd. Het was noodzake lijk de troepen te ontbieden om de orde te.lierstellen. Gedurende dienzelfden dag werden eenige katholieke meisjes door hare medearbeidsters verdreven. Later op den dag viel een bende de politie aan en wierp haar met steenen, zoódat'eén constable werd gewond. Verscheidene personen werden gearresteerd. Daar men meerdere ongeregeldheden vreesde?; wa ren politie en troepen geconsigneerdTweo nieuwe regimenten werden verwacht. De algemeene raad van den werklie den bond in Belgie heeft alle Belgische werklieden uitgenocdigd op Mei deel te nemen aan de betooging voor den acht urigen arbeidsdag en voor amnestie aan de veroordeelden wegens de ongeregeld heden bij de laatste werkstaking. In den Borinage d"urt de werkstaking op verscheidene plaatsen nog voort. Po gingen om eerie schikkibg tusschen pa- brengen, bleven tot dusver zonder resultaat. Een wonderlijke taktiek houden die, Bélgisc.he werklui er op na. Eerst ple gen ze strafbare feitenen dan wordt aan d8"'règoering voor de bédrijvers kwijt schelding van straf gevraagd, Zou janamer wezen als er naar geluisterd wéVd. Volgens geruchten schijnt daartoe dab ook geen plan te bestaan. AXEL, dei» 38 April 1893 Tot onderwijzeres aan de Bijzondere school ,ter Yersfbe is benoemd mej. M.nvan der Weele alhier, die hare benoe- ming; heeft aangenomen. Hiilst; Gisterennacht werden wij we der'opgeschrikt door bet geroep van brand en het kleppen der brandklok. Aan ludüt' kon men dadelijk zién,, dat noord waarts van onze gèmeénte een felle brahd woédde.'; At wat beenen had spoed de zich heenom brie uur was Hulst als yèrlateri en bewoog elk zich in de rich ting van het Hoogbüis waar. hét vuur zijn vernielende kracht op de daar aanwezige schürën en wagenhuis beproefde.; De prachtige, gehéél naar de eischen des tijds ingerichte; boerderij liet Hóogbuis. toébétïoorende aan den heer Jules Vogel vanger alhier en bewoond door een kasté lein, werd om'strëèks hall drie door vlam méiVaangetast, wellicht door eene, kwaad willige hand daarin gebracht. Reeds was >méh van ongeveer twee ure in de schuur aad;!'t werk, met melken was ihen toen' bétonnen en toch grepen de vlammen zoo snel om,zich been, dat aan redden, van vee anderszins niet te denken viel. De geheole schoone veestapel ongeveer 5u stuks van de beste beestéD, verbrandde. De hengst Max, welbekend van de laatste keuring, waar hij den eeisten prijs behaal de, redde zichzelven, doch is erg gehavend liet prachtige dier is met brandwonden overdekt, terwijl de oogen- grootendeels weg zijn, en ook de ooren. Ook drie koeien werden gered, benevens twee varkens, die ofsphoon het Italiaansch machtig, was van geslotene eenzelvige natuur, van wién men niets kon te waten komen. Nie mand in Venetïe keuclé de vreemdelingen en hét eenige bezoek,; dat zp ontvingen was?van een Duitschen dokter en gold meer de schoonheid der dochter, dan de betrekking des „vaders. Maar hoe eenvou dig naam óok klonk, de heer Stein had zich in die vertrekken vol aloude pracht zoo gemakkelijk neergezet, tip dronk zijne koffie zoo behageljjk uit bet mas sief zilveren servies, gaf bevelen met zoo bedaarde zekerheid, dat het wel scheen, als; ware hij levenslang niet anders ge woon geweest. Het was op den dag volgende op dien, waarop Theresa haren vriend had weder gevorideu en nog vjoeg in den morgen, dat5 haar vader reeds in zgne werkkamer zat! Door het breede, wijdgeopende ven atir uaaidë een verfrisscbende wind en ief spelend hier en daar eene van de pa pieren opdie de prachtig besneden schrjjltafel bedekten, waaraan de bewoner dezei' kamer zat. Zfyoals. het morgenlicht daar scherp op als dooi een wonder bewaard in den kelder van bet verbrande varkenshok ongedeerd werden teruggevonden. De flinke schuren, het wagenhuis en alles wat er bij stond is verbrand, al leen het woonhuis is gespaard. Aan blusscben viel niet te denken, eensdeels doordat de vlammen zoo snel om zich been gréptm, anderdeels bjj gebrek aan water.' De koewachten is beden ochtend naar Middelburg getransporteerd. Naar men zegt heeft hg bekend den brand te heb ben gesticht. Alles was tegen brandschade vërzè- kerd. Bij de Woensdag te Terneuzen ge houden stierenkeuring waren acht stuks aangeboden. Eerste prijzen werden toe gekend voor de slieren van de heeren H.iWollort Dz; en Scbeele beiden te Terneuzen; tweede prijs voor d9n stier wan den heer van "Hoeve Zaamslag, en een reserveprijs voor den stier van den heer Wolfcrt te Terneuzen. Tót ouderwijzer aan een der open bare scholen te Terneuzen is benoemd de beer Jansen, thans waarnemend hoofd aan de openbai;e school te Biervliet, de eenige sollicitant. Hedenvoormiddag werd te Koewacht eene conferentie gehouden tusschen de Nederlandsche en Belgische justitie. De brigadier der marechaussee van hier, alsmede het parket uit Gent liaddeD zich daartoe naar Koewacht begeven. Deze samenkomst werd gehouden naar aan leiding van de onlusten wélke bij gele genheid der jaarmarkt aldaar hebben plaats gehad. Zooals misschien bekend is, beeft het toen tusschen Belgen en Hol Tanders weer leelijk scheef gezeten en waren de marechausséeY genoodzaakt geweest vuur te geven. Een karabijn- kogel is een heel eind op Belgisch grond gebied in een muur teruggevonden. De iust ora naar de Nieuw© Wereld te verhuizen blijkt vooral onder de inwo liers van.Zuiddorpe en Koewacht levendig te zijn. Zijn er reeds eenigen in het begin der vorige maand daarheen vertrokken, heden morgen togen weder anderen op réis óui hunne voorgangers te volgen. Het muziekgezelschap Om Genoegen te Zuiddorpe heeft door die landverhuizerij zooveel werkende leden verloren, dat het thans zoo goed als ontbonden kan be schouwd worden. Tot lid van den raad van Philip pine is bij herstemming gekozen de heer de Mulder, op wien 14 stemmen wa ren uitgebracht. Ofschoon slechts 16 kiezers waren opgekomen, bevonden zich in de stembus 17 briefjes. De commissie, belast met het tot stand brengen van eenen grindweg van Yzendijke naar Sasput (gemeente Schoon- dijke) verzocht daartoe van de gemeente zijne trekken viel, zag hij er ouder uit, dan in de zachte verlichting van den vpnd. ook verstond de oude dame die juist binnentrad, het niet evenals zjjn schoon kind; een bijna jeugdig lachje op de streng gesloten lippen lokken, en de zwijgen de, vorschende blik, waarmede hij eenen voor hem liggenden brief onderzocht, deed de rimpels om zijne mondhoeken sterk te voorschijn treden. Hoffelijk beantwoorde hij den eerbiedi gen groet der dame, maar ook met die zekere vertiouwelijkheid die den meerdere kenmerkt. Ik hoop, dat ik niet gestoord heb, Lorenza, toen ik verzoeken liet, eens bij mij te komen, zeide hij, het is nog vroeg, Theresa slaapt zeker nog Als een vermoeid vogeltje signor. Des te beter. Zet neder, Lorenza, ik heb veel roede te deeleh, Theresa heeft mij vau haar uitstapje van gisteren een hoogst merkwaardigen Duitschen brief medegebracht, een brief, die mij zeer ont roerd heeft, want hij betreft ons zeiven Theresa, en mij. De waardige dame liet een luiden kreet Yzendijke gedurende 20 jaar eene bijdra ge van ƒ700. In eene Maandag gehou den vergadering verleende de raad sub sidie tot een bedrag van 500. Omtrent den le Gravenhage gepleeg- den moord, waarvan een telegram Maan dag melding maakte, bevattende Haag- sche bladen de volgende bijzonderheden: Als naar gewoonte begaf zekere Yan Langen zich Zaterdag avond Daar de wo ning van zijn schoonvader, den herbergier in het s>Delft?cbe Veerhuis" aan het Zieken. Na bezetten iijd, omstreeks een uur, kwamen aan die herberg de polderjongen en de metselaar aankloppen om getapt te krijgen, Van Laugen ging naar buiten en maan de de late bezoekers aan, zien te verwij deren, aangezien er opdat uur niet meer geschonken mocht worden. Over die weigering ontstond twis' waarbij met een mangelrol zulkr.en hevigenslag het hoofd kreeg, dat hij ineen zakte. De verwonding werd echter aanvanke lijk niet zoo gevaarlijk geacht, als later is gebleken, zoodat de toegeschoten poli- tie-agent8n een einde aan den twist maakten, doch de daders niet dadelijk in arrest namen. Zondag ochtend is echter ovei- leden, waarop de politie den geheelen dag onderzoek deed naar de daders. Om uur in den namiddag mocht baar gelukken, beiden aan te houden in de Zoi gvlietstraat. Behalve de mangel rol, waarmede de slag werd toegebracht, moet ook nog in hun bezit gevonden zijn een bebloed mes. De polderjongen kwam leeds vroeger in aanraking met de justitie, we gens verzet tegen en mishandeling van agenten. Gebleken is dat de twee verdachten door hun slachtoffer waren uitgedaagd r.a een eersten twist en dat de daders niet beschonken waren. De heropende uitvoer van vee naar •België doet in Friesland reeds zijn in vloed gelden. De aanvoeren op de veemarkten in die. provincie nemen to6, daar do Bel gische kooplieden weer inkoopen. Ver leden Vrijdag vertrok een veetrein van Leeuwarden, van 50 wagens, waarvan een groot gedeelte naar België. Zaterdag vertrok een veetrein van 57 wagens, waarvan 25 voor België en 10 voor Vlissingen waren bestemd Iedere wa gen bevatte gemiddeld 10 ruoderen. Het is te voorzien, dat in de eerstvolgende weken de uitvoer van vee naar België belangrijk zal toenemen. Natuurlijk, dat de vraag voor België ook reeds eene ver hooging der prijzen ten gevolge had. Dinsdag werd, tijdens de openbare terechtzitting der arrondissements-recht- van verwondering hooren en sloeg leven dig de bruine, met talrijke ringen versierde handen in elkander. Daarom kunt gij nu reeds bijna raden, wie de afzender is, zonder den inhoud te kennen, en ik zoude ülijzelven «iet voor gemachtigd gehouden hebben om nader met den brief bekend te maken, als hij geene zaken bevatte, die en ons allen helaas slechte al te goed heugen. Sléchts een enkel punt is voor mij nieuwen ook onaangenaam, Lorenza; het is niet, zoo als men mij deed gelooveh, een kinder lijke vriendschap, die nujne dochter voor den iongen schilder gevoelt, het is het ontvlammen van een ontwakend hart en als Theresa nog te jong is, om kinder droomen en werkelijkheid duidelijk te kun nen onderscheiden, dan moeten zij, die ik haar tot hoeders gegeven heb,'voor haar zien en oordeelen. Signora Lorenza stond op en schikte met eene snelle beweging der haud de plooien van haar kleed, om hare houding indrukwekkender te maken. Ik heb de verhouding voorgesteld, zooals ik ze beschouwde, heer graaf, ant- bank te 's-Bosch, op last van de justitie aangehouden een persoon uit Osch, die zich onder het publiek bevond. Aanleiding tot deze aanhouding zou geweest zijn, dac deze persoon in ruwe taal eene bedreiging zou hebben geuit tegen het leven van den wachtmeester der koninklijke maréchaussee, die wijlen Hoekman als brigade commandant te Osch is opgevolgd. Zaterdagnamiddag half zes viel ai speleüde een zesjarig kind bij Hertogen- bosch in het Kanaal. Z(jne broertjes liepen naar huis en op de vraag der moeder, waar het andere broertje was, zeiden zijdie is in het kanaal gevallen. Terstond .is men aan het dreggen ge gaan wat werd voortgezet tot halftwaalf nachts, toen men het lijkje onder een schip vond. Dat het bijgeloof nog niet is uitge roeid, bleek daaruit, dal men avonds een bord naet een kaarsje er op te wa ter zetie om het lijkje te vinden, want, zoo zeide men, waar hef kaarsje staan blijft, ligt het lijkje, en nu bleef het kaarsie juist staan aan de overzijde van de plaats, waar het lijkje gevonden werd (Nbr.) Mén schrijit uit Bergen-cr "oom: Naar aanleiding van eenige {.^vallen van keelziekte, welke voorkwamen bij de militairen in de kazerne aan de Ko renmarkt, wordt genoemd gebouw ont ruimd ten einde te worden Ontsmet. De militairen van deze kazerne zijn Dinsdag, na ontsmet te, zijn, onderge bracht in de andere kazernes van het garnizoen. De keelziekte heeft een Z9er goedaar dig karakter en tot duev^re konden alle patiënten, die in het hospitaal werden opgenomen, spoedig als besteld worden ontslagen. Eene verdachte bewoonster uit de beruchte Armsteeg te Amsterdam, heeft Maandagnacht, waarschijnlijk met eenige handlangers, een buitengewonen brutalen streek uitgehaald. Een Belg, die voor zaken te Araster dam vertoefde, en die om zich „een beetje verzetten" Maandagnacht de Warmoes straat uitwandelde, werd door eene vrouw de Armsteeg binnengelokt. Een politieagent, die op den boek op post staat om de bezoekers te waarschuwen dat het daar bij nacht niet vertrouwd is, gaf ook dezen vreemdeling den goeden raad om maar liever terug te keeren. De man stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing, maar ging met zijn ge leidster een huis binnen. Een kwartier later kwam de man zich reeds beklagen, dat hij in die steeg bin nenshuis totaal was uitgeschud. Nauwelijks Was de deur achter hém dicht aldus luidde zijn verhaal of hij werd beetgenomen, en beroofd van alles wat bij bij zich had. Vooreerst; van eed portemonnaie mét 50 gulden, een'aan deel in een Russische spoorwegmaatschap ,.PÜi grocjt 1250 roebel, benevens een de posito bewijs op zjjn naam, van de Ne- dei landsche Bank, groot veertien duizend golden. Ook zijn gouden remontoir hor loge raakte hij kwijt. Terstond beeft de politie een onder zoek ingesteld, tnaar zelfs voor recher cheurs is het levensgevaarlijk in die steèg. Toch deed de politie Dinsdagavond een woordde zij gekrenktde harten door grond ik niet, noch neig die, dit laat ik_ over aan den Hémel, ik hecht geen waarde aan brieven, die op straat gevonden zij'é, en gij zult niet verlangen, heer graaf, dat ik mij verdedig tegen een verborgen aan klacht die mijne zorg en waakzaamheid voor het kind belastert. Neen, mijne goede Lorenza, dat vér- lang ik niet, ofschoon de plechtige aan spraak die gij houdt, wel Inkt op een begin daartoe. Hoor slechts bedaard naar den brief, gij zult dan vernemen, wat Hg bevat en tegelijk met mij overleggen, wel ke maatregelen wij nemen zullen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2