Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. chambreeren zonder eind een pêle-raêle, in plaats van Leen behoorlijke scheiding tusschën hoofden en minderen. De ver nedering is voor de eerstep bij zoo'n ge ïegënheid te grievende)-, omdat ze meest al wordt aangedaan ten aanschouwe van hun eig6n onderdanen^ Zes jaren geleden was "de tegenwoor dige koning Alexander van Servië, toen. een tien- of elf jarige knaap, .met zyne moeder, koningin Nathalie, te Baden bij Weenen. Met zijne opleiding was Dr. Dokitch belast. De jeugdige vorst was een trouw bezoe <er der zwemschooldaar hij echter niet kon zwemmen moest hij zich beporkon tot baden in den „pieron- bak", het ondiepe bassin. Dit verdroot den ondernemenden jóngen, en hij vei- kreeg toestemming om zwemlessen te cienties man eerst tién lessenaan den hengel, dan eenige aan de lijn, zoo luidde het voorschritt. Maar de Koninklijke Hoogheid vond die methode te langzaam. Bij de achtste les ontliep hij den hengel sprong in het water en zwom flink naar het diepe bassin. In doodsangst rende Dr. Dokitch langs het plankier. Maar het koningszoontje stoorde zich aan geen vermaningen en zwom kalm verder; bet eepig antwoord was, dat hij tol groot vermaak der omstanders zijn tong uitstak tegen den armen Dr. Dokitch. Zoo eindigden de zwemlessen voor den bepaalden tijd de wakkere knaap werd er geen minder goed zwemmer om. Zal de stoute stap, dien de jonge vorst voor eenige dagen geleden deed, t-oen hij zijne regenten wegzond, zijn ministers door anderen verving en zich zelf meerderjarig verklaarde, even ge lukkig afloopen Aan het einde van een maaltijd, waar op de ministers met de regenten ge- noodigd waren, stond de jonge koning op, en verklaarde den regenten, dat hij hun dankbaar was voor betgeen zij voor hém hadden gedaan, maar dat zij in den laatsièn tijd. door de benoeming van het liberale kabinet vooral door hunne houding bij de verkiezingen en tegenover de- nieuwe vertegenwoordiging, de con stitutie hadden geschonden. Daarin had koning Alexander gelijk. Maar de ver bazing der waardigheidbekleeders was onbeschrijfelijk, toen hij voortging met hun te zeggen, dat de regenten bet ver trouwen hadden beschaamd, dat zijn vader indertijd in hen bad gesteld dat hij hen daarom ontsloeg en föet hen het minis terie, en zichzelf op zijn zeventiende jaar meerderjarig verklaarde. Ten slotte verzocht hij den heeren, zich als zijne gevangenen te beschouwen. De staatsgieep was blijkbaar goed voor bereidgeen druppel bloeds werd vergo ten, en zoowel bet leger als het volk toonden zich met den maatregel bijzon- Er. ik ontsla ervan, Theresa, zeide bij goedig en legde haar weder de hand het hoold, waarbij "zij licht huiverde, en ik vergeel Sataneila dié kleine toove- rij. Men moet een'kind niet beknorren, omdat het kinderspelen uitvoert. Maar ik ben geen kind meer, hernam zy met zekere heftigheid, en als de straf ons leed doet, brengt zij gewin, zegt pa ter Innocentius. Ik zag dan op uwe ta fel onder een glazen stolp een gouden haarlok wat kon ik betev hebben! Weet gij signor, boe ik daarnaar vroeg, en hoe gij de lok er uitnaauit en ze los schuddet zoo lang en zoo zwaar, zoo fijn en zacht, als iknooit iéts bad gezien? In gespannen aandacht luisterde hij verder en knikte slechts met het hoofd zy ging voort; Wat ge echter niet weet, is, dat uwe oogen daarbij schitter den, dat zij als pijlen mijn hart doorboor den en dat die stralen langzaam verbleek ten, toen zij over mij heengleden. Bij die herinnering gevoelde zij een vernieuwde smart, want zij drukte hare hand-vast op haar kloppend hart en het lichte witte gewaad verkreukelde ondej Natuurlijk hebben zoowel de czar als het onlangs verzoende echtpaar. Milan en Nathalie, in deze voorbereiding, waar van het geheim zorgvuldig was bewaard, de hand gehad. Maar al heeft de jonge koning een goed geleerde rol gespeeld, men moet erkennen, dat hy het kranig heelt gedaan. In België hebben gisteren al de werk stakers weder de handen aan het werk geslagen, alles is nu rustig. Hoewel men geenerlei vrees voor verstoring der rust te'Parijs op den Mei verwacht, hield de Fransche minister van binnenlandsche zaken zich toch reeds bezig met de maatregelen, op dien dag ter handhaving van de open bare orde te nemen. Vooral in de provincie schijnen eenige socialistisch© gemeentebesturen aan dien dag jneer, het kai^ktpr(,van een .feestdag ""dan van een arbeidersmanifestatie te wil len geven. In ieder geval zal elke po ging tot het veroorzaken van wanorde lijkheden streng onderdrukt worden. Het Duitsche keizerspaar is op visitie by den rooverkoning, die met zijue ge malin de zilveren bruiloit viert. De kei zer heeft een krans gelegd op liet graf van Victor Emmanuel. Keizer Wilhelm rèed met koning Hum bert avonds over het Corso, toen het volk beproefde de paarden van het rij tuig te spannen. Hierin werd het even we! verhinderd. Zondag bracht het Duitsche paar een bezoek aan den paus. Donderdag is prins Ferdinand van Boelgarije met de prinses van Parma ge trouwd. De beide Boelgaarsche minis ters Stamboeloff en Grecoff woonden de plechtigheid bij Te 'sGravenhage is gisteien overleden de heer mr. Schimmelpenninck, oud minister van financiën in het kabi net-Heemskerk,. van Juni 1866 tot Juni 1868; van 1857 tot 1891 bijna onafgebroken lid der Tweede Kamer voor Gravenbage opperkamerheer 6n groot meester bij het koninklijk huis, presi dent van den Hoogen raad van adel. Hij was in de kamer de laatste ver tegenwoordiger der weleer krachtige con servatieve partij en onder alle standen bekend en bemind door zijn vriendelijk heid. AA li li, den April 181)3 Gisteren is een jongen van een schelf gevallen en heeft zich daarbij vrij ern stig bezeerd. Omtrent bet spook aan den Nieu wen dijk zyn verschillende verbalen in omloop. Ze komen echter allen hierop neer, dat de heele spookhistorie niets dan eene grappenmakerij geweest is, welke den krampachtigen greep. Nu wist ik, wat ik nemen moest en toen gij met uwen makker en dokter Wan gen het uitstapje maaktet, was het voor my geen hinderpaal, dat ik beide kamers gesloten vond en dat ook Marietta niet aanwezig was, om mij te helpen, maar naar het klooster was gegaan. Ik wacht te tot tante Lorenza zicli ter ruste had hegeven en toen Ik weet het, ik weet het Theresa, viel hij haar in de rede, greep hare hand en bekeek opmerkzaam het teedere gewricht, waaraan een groote fijne naad zichtbaar was, dolkop werd zoo streng gestraft voor de dwaze daad Ook hare zware haarvlechten lichtte hij op, die ter zijde opgenomen, aan het ach terhootd eene plaats bedekten, waar men her haar had weggenomen en waar het korte haar toonde, dat hier een diepe won de* was geweest. Zij hield zich stil ondei de liefkozende hand die zoo bedaard het schoone hoofd streelde en ging toen voort; Gij weet dit en ik wil ook niet ver tellen van uiiju waagstuk en van mijn on eigenschap deze spookgeschiedenis met de meeste dingen van dien aard ge meen heeft. Door de langdurige droogte zijn vele raenscben genoodzaakt minder zuiver water te drinken. In het belang der ge zondheid wordt een ieder aangeraden het tot drinken bestemde water flink te ko ken. Het is dan wei minder lekker, maar de organische stoffen die er zich in bo vinden zijn toch dood en daar is het om te doen. Water uit putten, slooten en ook uit regenbakken waarin sedert lang geen toevoer van versch water heeft plaats gehad, bevatten dikwijls stoffen, die zeer schadelijk voor de gezondheid zijn. Men bedenke, dat slecht drinkwater dikwijls de oorzaak van vele ziekten is. Gisteren middag omstreeks ure brak, te. Molenhoek gemeente Hontenisse bij den landbouwer en korenmolenaar Fassaert op zijne hofstede, een brand uit. Geheel de schuur, stal, annex wagen huis en al het daarin aanwezige, als 24 stuks hoornvee, paarden, eenige varkens en de land hou whalm werd een prooi der vlammen. Alle pogingen om iets te redden ble ven vruchteloos. De oudste zoon van genoemden. Fassaeit bekwam bij zijne pogingen daartoe een ernstige brand wonde aan de linker wang. De brandweer van Terhole en Lams- waarde waren spoedig ter plaatse, alhoe wel deze niet veel meer aan den vuur poel konden doen, gelukte het hun toch de in de nabijheid staande woonhuizen en stallen voor brand te behoeden. Alles was verzekeul. De oorzaak van den brand is onbe kend., Hulst. Gisteren avond omstreeks Ure werd men alhier weder door het geroep van brand! brand verschrikt. Het was bij den timmerman in wiens bergplaats een begin van brand was ontstaan. Een tiental jongelieden sloegen de banden iDeen en haalden eene partij hout, dat reeds brandde, er uit, hetwelk terstond door hen werd gebluschl. Ondertussclien was de brandweer aange komen, die alras het vuur in zijne macht had. Erge gevolgen zou de braDd, zoo geer spoedige hulp was opgedaagd, gehad heb ben, als men denkt dat in genoemds bergplaats, die tegen de hofstedeu van do landbouwers Spooseiée en Boel paalt, circa 15 var,en petroleum lagen geborgen. De schade is niet groot. Ook hier houdt de oorzaak zich schuil. Hulst, 24 April. Op de stierenkeuring die heden alhier plaats vond, waren stieren aangebracht. De le, 2e en 3e prijs werden respectievelijk behaald door; Jud. Krieckaert te Stoppeldijk, Ch. Ver hagen te Graauw en van "Waesberghe Janssens te Hulst. geluk, maar van mijne misdaad. Ik nam de lok onder de stolp weg, stak ze in mijn zak en ontkwam met het gerooide. Hebt gij haar niet vermist vroeg zij na een kort zwijgen, hebt gij er naar gezocht vol angst en vol smart Ja Theresa, ik heb er naar gezocht, maar niet vol angst. De banden, die mij binden aan de draagster dezer lokken, zijn sterker, daD die fijne gouden draadjes zij zijn onverbreekbaar. Een smartelijke gewaarwording vloog over hare zachte trekken. Verdacht ge mij vroeg zij. neen, hernam hij en beproefde zijn schertsenden toon van daar straks weder aan te nemen, ik hield Sataneila voor ver standiger. Ik wist «'.iet wat ik deed, zeide zij zeer ernstig, vergeef mij, signor Ricardo hier is de lok terug. Zij stond op en nam uit een juweel- kistie v-ar; cad-Florentijnsch maaksel het lange, zachte zijden haar, da£ zich kron kelde om hare slanke vingers. Vergeef mij, bad zij nogeens en hij naiu geruststellend en verzekerend hare baud in In de tapperij van Zeeker te 'sGraven hage is Zaterdagnacht een persoon, die twee anderen weigerde te lappen door dezen zoo hevig met een mangelrol ge slagen, dat hij Zondag overleed. De da ders zyn geanesteerd. In zake het terugvinden van een kind, te Laren wordt nader medegedeeld. Eene vrouw te Amersfoort was voor ongeveer jaar door haar echtgenoot verlaten, die een zijner kinderen, een meisje van bijna jaren, met zich mee nam. De vader leidde na dien tijd een zwervend leven en trok met zijn kind in gezelschap van eenige andere lieden van gemeente naar gemeente. In December 1.1. werd de vader ziek, en toen hij zijn einde voelde naderen, gaf bij het meisje aan een. kinderloos echtpaar, onder voorwaarde, dat dit het nimmer aan de moeder zoude afstaan. De moeder, dip nu bericht had ont vangen van hot overlijden van haren man en de aanwezigheid van haar kind in een kermiswagen, die toevallig oabjj Laren stond, kwam Maandagmorgen met een anderen man bij der. eigenaar van „het huis op wielen" en verzocht in te genwoordigheid van den dorpsveldwach ter, om het kind, aan welk verzoek onmiddelijk werd gevolg gegeven. Omtrent de zinsnede; dat te Laren »do bosschen" en „beschutte plaatsen" bij voorkeur door kermisreizigers worden op gezocht, verdient opgemerkt te worden, dat er hier geen bosschen zijn, en aan de woonwagens van wege ae politie een vaste standplaats aan den straatweg Laren Eeranes wordt aangewezen. Vrijdagavond vei maakten zich te Amsterdam eenige kinderen boven op een zolder met schommelen, toen door een ongelukkig toeval het touw brak, waarop een jongentje zat, met ,het on gelukkig gevolg dat de kleine uit het zolderluik werd geslingerd en voor dood op straat bleef liggen. Een dadelijk ge roepen geneesheer achtte den toestand zoo hopeloos, dat het kind niet meer naar gasthuis vervoerd mocht worden. De milicien, die de 100de vlag op de kazerne Oranje-Nassau te Amsterdam geplaatst heeft, is ontdekt. De zaak heeft zich op de volgende wijze toegedragen; Een korporaal van do compagnie, waartoe de dader behoort, had vermoedens tegen dezen gekregen. Toen hij bemerkte, dat de verdachte een brief begon te schrijven, plaatste de kor poraal zich naast hem, voorgevende in een dienst reglement wijzigingen te moe ten aanbrengen. Hij copiëerde evenwel letterlijk of liever cijfer voor cijfer den geheelen brief, die in cijfers gesteld was. Deze copie werd door hem aan den ka pitein van het 4e bataljon ter hand gesteld, die al spoedig den sleutel van dit schrift ontdekt bad. De milicien is onmiddellijk in arrest gesteld en in voorloopig verhoor genomen., Hij heeft bekend het vergrijp gepleegd te hebben hij weigert evenwel te ver klaren op welke wyze de zaak zich heeft de zijne. Niemand, zelts papa. niet, kent myne zonde, alleen Marietta weet er van en pater Innoceutius. Hij zeide mij, ik zou de Madonna bidden, my mijne goddeloos heid te vergeven en het geroofde, weder geven. En Marietta vroeg de jonge man schert send, liet zij dat zoo gewillig toe Zeker signor, -hernam zij met bekoor lijke naïviteit, zyvis> zoo vroom en dan zeide zij, dat ik het haar toch niet meer noodig had, sedert gij uw bloed in myne aderen hebt doen vloeien en daardoor voor eeuwig aan mij verbonden zijt. Theresa, Theresa wat zyt gij toch een kind, zeide hij lachendwilt gij dan niet losmaken van het bijgeloof en vrij en trotsch en sterk zijn, als de ^vrouwen van mijn vaderland? (Wordt vervolgd.) der ingenomen.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2