Buitenland. Binnenland. niet op mogen-vertrouwen in tijden van vyust?- »Maav, zeggen de vijanden van tiifcïiijeiding alweer, wat zal men niet by de^kiezers brengen orgeldraaiers, land- lóopers, kwartjesvinders enz. Spreker vraagt of dat aantal dan zoo groot is, dat het van overwegendeninvloed kan zijn. Zijn er dan in ons land bij 700000 kiezers 400000 landloopers, of kwartjes vinders? Sfeen, wanneer paen aan dan werkman kiezer denkt neme men niet als type den oproerkraaier, den door draaier of brasser naar den; fatsoenlijken werkman, die den ganschen dag rustig zijnen arbeid verl icht en na gedaan werk nog lust en tijd heeft om zich op de hoogte to stellen van wat er in het va derland omgaat. Bij kiosrechtuitbreiding mag verder niet de vraag zijn„Welke party zal er bjj winnen Zelfs dan, wanneer we zeker waren? te verliezen, moesten we er voor zijn. Wij weten niet'wat'dem hoe het ook ga onze beginselen zullen triumteeren, want de liberale partij dtirft de banier van rechtvaardigheid nog hoog houden. Toen Gladstone in 1867 een Wetsvoorstel dagen lang verdedigd had hield hij even voor de stemming nog ee ne lange redevoering, waarin hy zeide: kunt ons echec laten lijden, ons laten vallen' begraven, wy gunnen ui dat genoegen, maar dit zeggen wij „Op het graf zal eene tombe verrijzen, waarop als grafschrift* zal staan»Uit deze beenderen zal een ander opstaan, die ons idéé verwezenlijkt,» want g\j sttljdt tegen de toekomst."" Zooals onze lezers reeds weten werd van de gelegenheid tot debat gebruik ge maakt door den Bevw. heer Berstens, pastoor, te Terneu/.en. Daar ZEorw. niet luid en minder duide lijk sprak kostte het ons moeite hem te volgen, vooral in het begin, temeer, om dat het publiek de zitplaatsen verliet om zich in de nabijheid van den spreker te plaatsen. Bet is dan ook wel mogeiyk, dat. ons een en ander is ontgaan. fDeze spreker kwam terug namee- degedeeld te hebben, dat bij op sociaal gébied vrij wel eenstemmig dacht met dètt inleider op het feit dat de beer Odeman Borgesius in vereeniging met anderen een voorstel tot het houden eener entjuete in de Tweede Kamer had ge daan De heer Karstens betreurde het dat de heer niet in deze richting was voortgegaan, vooral onder het minis terie-Tak. Was hy op sociaal gebied vrij wel mot den inleider eens,, geheel anders was dit, wat betreft de kiesrecht hervorming. Hij wijst bierby op de toe- standen in Amerika, die treurig zyn, dat de jury er zelfs niet. meer vertrouw baar is. (De heer Kerstens bezigde bier ergens het woord »kiezersvee", wat de heer Goeman Borgesius liever niet uit zijn mond gehoord had). Voortgaande wijst de heer er op, dat bij uitbreiding van kiesrecht wel een grooler aantal kiezers komt voor de Tweede Kamer, maar niet voor de gemeente. Toch kan ieder zich beter op de hoogte stellen van de zaken der gemeente, dan van die van het: land. Toch zijn de êisChen om een bekwamen kiezer te zijn lager, wat betreft de gemeente, dan wat betreft het land. Wie niet bekwaam is voor bet mindere zai het ook niet zijn voor het méeideve. Wie niet kiezen kan voor den gemeenteraad zal het ook niet kun nen voor de Kamer. In de Kamer wor dende wetten gemaakt en wetten maken is niet zoo gemakkelijk als wetten uit voeren. ,In zijne repliek zeide^de heer Mr Goe man Borgesius het te apprecieeren, dat van de gelegenheid tot debat wordt ge bruik gemaakt. Bij apprecieert dit te moer nn dit geschiedt door een vertegen woordiger eener partij, die zoo zelden aan liet publiek debat deelneemt. Spreker is ten hoogste ingenomen met het door den geachten katholieken tegenstander gespro Icehe. Daaruit toch heeft hij vernomen ,daj';de debatter het op sociaal gebied ge heel met hem eens is. De heer heeft spreker herinnerd aan zijn voorstel tot hét" instellen der parlementaire commissie van enquete. Dit heelt nog al uitwerking gehad. Ware.de enquete niet gehouden, zou moeilijk geweest zijn den weg van Mr. Van Houten voort te gaan. Ja er is groote vooruitgangwy mogen niet terugdeinzen van het onderzoek, maar moeten zoo nu en dan de maatschappij eens mei/ den thermometer onderzoeken ten, einde te bepalen of ze aan koorts lijdt en hpe hoog de koortstemperatuur is. Niet geluisterd dus naar den wanhoopskieet van Mr. de Savornin Lohraan, vóór jaar geslaakt en boven vermeld over het aan hpt licht brengen der maatschappelijke woéden. Het is waar, armoede en ellende zullen daardoor niet uit de wereld gebannen worden, zoolang, zónde, oorlog, natuur krachten enz. blijven werken, maar toch kunnen door samenwerking van allen groo te verbeteringen tot stand gebracht woi- den. Spreker Vraagt nu dén heer Kerstens waaruit deze opgemaakt heefi, dat hy, spreker, niet op den ingeslagen is. yoort- gegaan. Dit voorwaar is onbegrjjpeljjk. En onder het vorig, onder dit minis terie, uieent hy steeds in dezelfde rich ting te zyn voortgegaan. Indien er iets- sis, waarin de liberale party bare eerstel- len kaó, dan is het, dat zjj ook onder het vórig niiniitwrie goede zaken warm heeft gesteund. En nog slechts drie maanden geleden heeft spreker er deze regeering een verwijt vrn gemrakt, dat zy nog gee- ne wet op de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen had ingediend. Toen is hem beloofd, dat die wet komen zou. Ware echter te wenscben, dat 'alle anti-libera len eenstemmig dachten met den geach ten debatter Anderen van die partij heb ben zich, echter menigmaal verzet. Toen in 1873 de Wet op den kinderarbeid in behandeling kwam was Dr. Kuyper nqg lid van de Tweede Kamer. Deze af gevaardigde hield toen eene prachtige speech, veel mooier zegt spreker „dan ik ze houden kan". Daarin zeide hjj ook „hoe betreurenswaardig het was, dat de kerk haar plicht niet had gedaan wa re dat toch het geval geweest dan zouden wetten als de toen voorgestelde niet noo dig zijn geweest." En ziet, toen het._op stemmen aankwam waren er tegenstem mers en daartoe behoorde ook Dv. brahani Kuyper Het is wel zeker, dat ook Dr Kuyper over dat punt thans ge heel andere denkt dan toen. Trouwens dat kan ook niet anders. Met den tyd ve»anderen ook de denkwjjzen en zoo ie mand beweert, dat hy nog dezelfde is van voor 25 jaar dan antwoordt spreker hem „Gij zyt een onverschillige, iemand die mooi op weg is eene politieke mum mie te worden". Zulke mannen zijn ech ter door de sociale wetten van het vorig ministerie terecht gezet. Wat h6t kiesiecbt betreft bestaat er groot verschil tusschen den geachten debatter en spreker. Waarom vallen de gemeenteraadsverkiezingen er buiten heeft de heerK. gevraagd. Spreker zegt, dat dit ontwerp daaromtrent in het geheel üiet beslist en dat na afdoening van dit ontwerp de regeling voor de gemeenten kan worden aangevangen, waarvoor ech ter de wijziging der gemeentewet nood zakelijk is. Wat het persoonlijk gevoelen van spreker aangaat, hij vraagt of het niet billijk..is, dat men om kiezer te zijn voor de gemeente eenigen tijd in de ge meente gewoond hebbe, wat niet noodig is voor de Tweede Kamer. Zijn tegen stander is vörder bang, omdat het kies recht zoo bijzonder uitgebreid wordt. Die uitbreiding wordt echter wel eens al te groot geschat. Tak schat het korps op 800.000 kiezers. Het verslag der Tweede Kamer spreekt maar van 500.000. Wat toch is het geval Eenige jaren geleden bedroeg het aantal miliciens die lezen noch schrijven konden 22 van het aantal ingelijfden. Thans bedraagt dit slechts Va Een groote vooruitgang dus. Naar dien vooruitgang berekent Tak de kiezers en komt zoo tot een hoog cijfer. Bedenkt men echter, dar. een groot aantal van hen, aie tot de 22 be hoorden, nog leven dat velen in hunne jeugd wel eenigszins konden schrijven, doch dit thans Diet nieev kunnen en dat de vereischten niet zoo heel gemakkelijk zullen zijn dan wordt het duidelijk, dat Takè cijfer te hoog is. Hoe het echter ook zij, met het getal raag geen rekening worden gehoudende eenige vraag moet zyn „Is het beginsel goed Wat de treurige toestanden in Ameri ka betreft, hoe bewijst mén, dat dit oen gevolg is van het uitgebreide kiesrecht? Veel meer is het de goudkoorts, het ego isme, dat daaraan schuld heeft. Zulke treurige toestanden kunnen ook wel voorkomen zonder dat uitgebreide kies; recht, wat we recht duideiyk zien in België en Rusland. Onder het volk is aandrang naar kies rechthervorming gekomen, omdat het be seft, dat het kiesrecht geen voorrecht is, dat van de wieg uitgaat, maar een staatsplicht voor elk burgerdat in de maatschappij niet belangen van indi viduen, maar van het algemeen moeten behartigd worden Men zy niet ai te be vreesd. In do politiek is vrees eene slechte raadgeefster, zei Thorbecke. Men blyve bedenken, dat, indien het het volk goed zal gaan, het boven alles besef van nationale onafhankelijkheid moet bezitten Maar geen nationale bracht is dencbaar, wanneer het volk niet mee mag spreken in de regeering „Uit het volk komen, zegt Prof. Quack, ook by ons to lande de helden der hooge kunst, de eenigen, die. te beginnen met Rombrandt, onzen .Hollandschen naam zullen doen leven, al3 alles bij ons afge storven en verdord is. Uit de volksklas se kwamen onze De Ruyter, zoovelen onzer vlootvoogden, die de onstuimige, geweldige zee hebben liefgehad en die inzagen, dat over de rollende, schuimen de baren de weg der vrijheid en van den voorspoed voor ons allen liep. Overal in gansch Europa hebben in de tijden van geestelijke afmatting ot verfijning juist de mannen van het volk den gezonden toon weder aangeslagen en het leven in zijn volheid tot zyn recht gebracht". Welnu daarmee houde men ïekening, met dat voor oogen ga men door in de zelfde richting en inderdaad, het zal stiekken tot heil van vaderland. By het sluiten der vergadering, waar van reeds in ons vorig nommer werd melding gemaakt, hoopte de voorzitter der kiesvereeniging dat het leerryk de bat voor allen nuttig zal geweest rijn. Is onze taak als verslaggever hier ge ëindigd het oordeel aan de lezers over latende, wij zouden niet billijk zijn, in dien we verzwegen, dat de inleider met de grootste aandacht door de opgeko- menen van punt tot punt werd gevolgd. Trouwens de heer Goeman Borgesius weet zijne hoorders te boeien. Gemak kelijke, duidelijke voordracht; sierlijke, schoongebouwde zinnen boeiende inhoud, wat wil men nog meer. Wij zijn er vast van overtugd, dat ook zijne politieke tegenstanders zich het bezoek aan het ^ederlandscb logement niet zullen be klaagd hebben. Aan blijken van belang stelling onder en bij het einde der lezing ontbrak het dan ook niet. Zooals was, te voorzien, zyn in Belgie nog heel wat ongeregeldheden" voorgeval- len. We laten hier eene verkorte bloem lezing volgen van hetgeen wij daaromtrent in andere bladen aantreffen. In de hoofdstad was de opgewondenheid wel het grootst Als men niet beter bad geweten, zou men gedacht hebben dat het Dinsdag een algemeene feestdag voor Brus sel was. Op de boulevards was het druk de hotels waren vol, alle bezigheden ston den stil en met levendigheid werd het onderwerp van den dag besproken. Om uren in den morgen hebben een 10,000 manifestanten eene betooging ge houden op grondgebied van Sint Jans Mo lenbeekde burgemeester Hollevoet had daartoe permissie, gegeven. Het liep in oi de af. Te Antwerpen was men Maandag de staking begonnen, welke den volgentien dag een groote uitbreiding verkreeg Werk stakers en politie kwamen herhaalde ma len met elkander iu botsing, waarom ook de burgerwacht onder de wapenen was ge roepen. Aan de dokken heerschte een waar oproer De Deensche stoomboot Haneen werd met steeneii gebombardeerd. Aan de kade ontstond brand in do katoen balen, wat echter zyn oorzaak vond in zelfoiitbran ding. Inmiddels breidden zich de ongeregeld heden uit en werden herhaaldelijk charges gemaakt, vooral by de aanvallen der werk lieden op de booten die in de havens la gen Van beide zijden word geschoten Op enkele plaatsen kleurde het bloéd de straten. Eenige arrestaties haddeii plaats doch de meeste arrestanten werden weder door hunne makkers uit de handen der politie gerukt. Politie, jageis en schutterjj konden nau welijks de massa bedwingen. De werk stakers gedroegen zich als razenden en li© pen recht op de geladen geweren in. In de voorstad Borgerhout werd bard gevochten drie werkstakers werden ge dood en vier erg gekwetst. Ook te Gent was het zeer oproerig, vooral in den omtrek van het lokaal van Vooruit. Daar werd herhaaldeljjk de me nigte door gendarmen en lanciers uiteen gedreven. Op den Boulevard de Plaisance werden de gaslantaarns omgegooid. In eene verbindingsstraat werd eene barricade opgeworpen van straatsteenen, trottoirban den, oude meubelen en al wat maar by elkaar was te brengen. De vrouwen hiel pen dapper mee. De politie was niet by machte in deze straat handelend op te treden, Dat in de fabriekswyken de op gewondenheid ontzettend was, laat zich begrijpen. Toen de politie genoodzaakt was vuur te geven, viel een werkman doodelyk ge wond neer, later stierf hij. Een troep op geroepen miliciens trok onder het zingen van oproerige liederen door de stad. De politie joeg ze uit elkaar. Verder komen berichten uit verschillende oorden van België omtrent gevechten, ont ploffingen en werkstakingen. Thans echter is alles rustig, dank zy de aanneming in de kamer van het voor stelNyssen, dat zeer dicht bjj algemeen stemrecht komt. De voornaamste bepalingen in dit voor stel vervat zyn De afgevaardigden der Kamér worden rechtstreeks door de burgers gekozen onder de volgende voorwaarden: Een stem wordt gegeven aan iederen Belg, die den leeftijd van 25 jaar bereikt beeft, in het bezit is van zijn burgerschaps rechten en sedert minstens een jaar in de zelfde plaats is gedomicilieerd. Verder worden nog supplementaire stem men gegeven aan hen, die een zekere som in de directe belastingen betalen, of die een zekere waarde aan onroerend goed of inschrijvingen op het grootboek, een zeker bedrag te boven gaande,' bezitten 'of ook die zekere diploma's bezitten of zekere openbare of daarmede gelijkgestelde amb ten hebben bekleed. Niemand mag meer dan drie stemmen uitbrengen. De stemming is verplichtend. Dit is dan het eindresultaat van het werk waaraan de kamer meer dan twee jaar gearbeid heeft. Moge de rust van het land er door verzekerd worden De Tweede Kamer heeft zicti deze week bezig gehouden met de faillissement-wei, AXEI/, den 21 April 1803 De overdracht van het kantoor der di recte belastingen enz. te Axel door den thans met de waarneming belasten sur numerair Rochat aan den nieuwbenoem de ontvanger is bepaald op 31 Mei en niet op Mei, zooals wij eerst mededeelden. Zaterdagavond zal ten huize van Dieleman een concert worden gegeven Belangstellenden verwijzen wij naar ach terstaande annonce. Te Terneuzen heeft naar we vernemen, het concert'Clementi veel succes gehad. Hulst, Woensdag avond omstreeks

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2