702 Woensdag 19 April 1893, 9e Jaarg* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsclaandereu. DIELEMAN, AXEL. Eene politieke rede. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels voor eiken regel meer cent. Groote berekend. 25 oent; letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren.' Verleden Zaterdagnamiddag trad in bet Neerlandscb Logement te Terneuzen, daar toe uitgenoodigd door de Lib. Kiesver. Burgerplichtvoor een matig talrijk pu bliek, waaronder ook een tweetal dames, als spreker op, mr. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer. Na een enkel inleidend woord van den voorzitter der kiesvereeniging vatte spre ker het woord. Het is nu ongeveer 10 jaar geleden, dat minister Modderman zeide: »Deze eeuw zal niet voorbijgegaan zijn, oer er eene groote sociale revolutie is uitgebro ken." Dat waarschuwend woord is dik wijls nagezegd, ja zelfs nagejubeld, soms met fatalisme, soms met. emotisch cy nisme en zeer velen in den lande, of schoon afkeuiing van het socialisme, ge- looven aan den noodwendigen afkeer der revolutie. Spreker gelooft daaraan niet. "Wel is onze maatschappelijke kunst nog voor ontwikkeling vatbaar, wel zal er nog veel strijd gevoerd moeten worden en zal het nog lang duren eer de Voor waarden voor 'den strijd om bestaan gunstig "zijn, nog lang eer die zijn ver wezenlijkt, maar des ondanks gelooft spreker niet aan den noodwendigen te rugkeer der revolutie. Tegenwoordig is een strijd der geesten geworden, wat vroeger een strijd der vuisten was. Vjji jaar geleden sprak Prof. Van Hamel in het Nut»De Franscbe revolutie is de laatste revolutie geweest, omdat ze in ruime mate de wapenen voor den strijd der geesten onder de burgers heeft rond gedeeld." In vorige eeuwen hadden we eene alleenheerschappijtegenwoordig hebben we eene volksregeeringtoen censuur nu vrijheid toen geheimhouding nu openbaarheid. De menscbelijke geest is goene vesting meer op eene rots ge bouwd, die alleen door berggeschut kan veroverd worden. Door onderwijs op de school en in de werkplaats wordt fcbans het gemoed vatbaar voor redeneering, voor medegevoel, ook voorde edele bezieling. indien de snaren des gemoeds getroffen, de vonken der verbeelding aangeblazen worden. Maar toch, al beeft spreker ge loofsvertrouwen in den vooruitgang, het is niet te ontkennen, dat er slechts lang zame resultaten zijn te verkrijgen. Men vergete echter niet, dat er geen strijd van dag gevoerd wordt: De pijlen der overreding moeten door taai omhulsel van vooroordeel dringen. Voor een deel li^t echter ook de schuld bij de strijdende paitijen. Spreker herinnerde achtereen volgens aan het gebruik van verkeerde wapenen, aan holle klanken, gevaarlijke opruiingen, verdachtmaking van het edele, verzwakking der opwekking door iets zwakkers dan eigen voorbeeld enz. Bij slot van rekening zal echter waarheid en rechtvaardigheid triomfeeren. Er moet nog veel strijd gestreden worden, maar toch zijn er lichtpunten. De winter is voorbij, de natuur herleeft en het is als of/ wij meer ontvankelijk worden voor lichtpunten, die wij kunnen ontdek ken. Evenals in dien winter was het in politiek dikwijls grijs, donker en ne velachtig. Nog zijn die nevelen niet weggevaagd, nog heeft de politieko recht vaardigheid niet gezegevierd, maar toch zijn er lichtpunten, wij hebben idealen en Thorbecke heeft gezegd „Idealen te ver wezenlijken is hoogst moeilijk, maar waar heen stuurt hij, die geen idealen meer heeft?" Welke eischen mogen bij den tegenwoordigen politieken toestand in Nederland worden gesteld? Spreker plaatst zich bij het beantwooreen dier vraag op dezelfde standplaats als Herman Snijders te Middelburg. Handhaving der maatschappelijke orde en van den tegenwoordigen regeerings- vorm tegenover de aanvallen der tegen standers, het tot stand biengen van in grijpende politieke en sociale hervormin gen, het aanbrengen van verbetering door samenwerken in den economiscben toe stand, een einde maken aan de staats regeling, waarbij de meergegoeden het voogdijschap uitoefenen over de minge- goeden. Trouwens op hetzelfde stand punt plaatste zich ook voor twee jaar de Liberale Unie in haar manifest, dat weer klank vond bij de natie. Het nieuwe ministerie onderschreef bijna geheel het irogram der Lib. Unie en in de eerste iroonrede werden vier groote hervormin gen aangekondigd, nl. hervorming van het defensiewezen, van de belastingen, sociale hervorming en kiesrechthervor ming. In hoeverre is thans aan die be loften voldaan of welke uitzichten zijn er voor do verwezenlijking gesteld? Aller eerst de opmerking, dat het ministerie niet aan de troonrede gebonden is Nog tal van andere maatragelen dan daarin werden genoemd zijn genomen. Spreker herinnert aan de voorziening der Wet op het faillissement, waarmede de Kamer op Dinsdag aanvangt, zoo hoog noodig, daar bij de tegenwoordige regeling de kosten drukkend zijn voor de crediteuren terwijl te gemakkelijk door faillissement hij, die in financieele moeilijkheden is ge raakt, tot beteren staat geraken kan. Verder denke men aan het nieuw mili tair strafwetboek en aan de Oost. Te lang gaven wij den Javanen niet, wat hun toekomt. Het koffieplanten geschied de voor een te laag loon, soms voor 10 15, ja zelfs voor cent per dag. Behalve den gewonen prijs der koffie ontvanger, zij nu ook plantloon. Ook voor het landbouwonderwijs is meer ge daan, terwijl voor het ambachtsonderwijs door dit ministerie een post is uitgetrok ken. Wat de hervorming van het defensie wezen betreft, die is reeds ondër het vorig ministerie ter hand genomen. Mi nister Bergansius stelde eene wet voor, die door de liberalen met sympathie werd begroet, maar juist door anti-liberalen, nl. door de katholieken weid bestreden. Deze regeering moest dan ook opnieuw de band aan den ploeg siaan en al hooi de men van velen de klacht, dat deze minister wat lang gewacht heeft, de wet is ingediend, waaraan het beginsel van persoonlijke dienstvervulling ten grond slag ligt. Op het gebied van het belastingwezen is in de laatste 25 jaar veel verzuimd, Ons belastingstelsel is onvolledig, gebrek kelijk, onbillijk. Toch is het beter dan voor jaren. Hebben we nu nog accijns op zout, bier, zeep, dertig jaar geleden hadden wij het op bijna al onze eerste levensbehoeften. Toen was de druk nog veel grooter, ook wat scheepvaart en hy potheekrechten betreft. Bovendien vta ren er niet alleen rijks- maar ook ge meentebelastingen, die zoo hoog waren, dat in Den Haag, destijds eene stad met 50,000 60,000 inwoners, niet minder dan 400,000 jaars aan gemeentebe lastingen werd betaald en wel voor bet meerendeel door de lagere klassen. El poort eener gemeente was dan ook, als het ware een sluitboom voor ft verkeer, waar men bij den fiscus te biecht moest. Veel is er dus gedaan, maar veel ook nog verzuimd. Nog altijd was er geen belasting naai- de draagkracht* Voor een deel hadden ook de liberalen schuld daar aan. Wel is waar stemden de anti-li beralen steeds tegen belastingvoorstellen' maar tocb, de liberalen zijn wel de meerderheid geweest om kans van slagen te hebben. En toen, twee jaar geleden, spreker zelf met «enige ambtgenooten eene belastinghervorming voordroeg, was het te laat, in weerwil, dat alle liberalen voor stemden. Toen zelfs had dr. Schaep man den treungen moed te zeggen »Wij moeten tegen, dit wetsvoor stel stemmen, al ware het alleen omdat het door liberalen is voorgedragen. Hooge politiek voorwaar Minister Pierson dit moeten ook zijne tegenstanders er kennen beeft niet stil gezeten. Met Mei wordt de vermogensbelasting ingevoerd, waarbij de zeepbelasting wordt afgeschaft, de zoutbelasting tot op de overgangsbelasting van 6°/o tot wordt veiminderd, en met Mei 1894, zoo zij wordt aangenomen, de bedrijfs belasting waarbij de patentbelasting wordt afgeschaft en alle inkomsten, die nog niet door de vermogensbelasting worden getroffen, worden belast. De heer noemt deze wetten een stap in de goede richting, evenwel voldaan is hij niet. De druk voor de lagere klassen blijft nog te groot, doordat de zoutbelasting niet geheel wordt afgeschaft. Ook is er te weinig voor de middenklasse gedaan (geen herziening van de personeel© belas ting). De financieele toestand der ge meenten behoeft verbetering. Hiervoor is enkel een noodwet gegeven. Evenwel er is bres geschoten in ,de betaling der mindere klassen ,ea dat is een stap in de goede richting. Ook komt er een einde aan bet privilegie van het roerend vermogen. Waar de arbeid door het pa tent, het onroerend goed door de grond belasting zwaar getroffen werden, wordt nu ook de couponbebber belast Deze belastingwetten zijn niet streng, er wordt bij het te laag opgeven van het inkomen met geene zware boete gedreigd. Pierson meent te mogen vertrouwen op het Nederlandsche volk ,0121 den fiscus le geven, wat den fiscus toekomt. Trou wens er zijn gunstige teekenen des tijds. In Rotterdam is een inkomstenbelasting ingevoerd. Ieder burger is er vrij gela ten om zelf aangifte te doen van zijn inkomen, dan wel om dat inkomen te laten schatten. Een der rijkste inge zetenen van Rotterdam besloot zelf geen aangifte te doen, doch af te wachten, hoe hoog zijn inkomen wel zou bepaald wor den. Doch wat gebeurde Hij moest zwichten voor de publieke opinie en werd als het ware gedwongen om tot vrije aangifte over te gaan. Het gevolg der vrije aangiften is, dat de belasting daar ter stede Va meer opbrengt dan vroeger. Het Nederlandsche volk toone dan ook het vertrouwen van Pierson waardig te zijn en make hem Mei niet beschaamd. Ten opzichte der sociale hervorming zijn drie maatregelen allereerst te nemen; 10 Leerplicht. In beginsel zijn velen hier tegen, omdat de vrijheid der ouders er door beperkt wordt, doch men ver geet, dat die beperking slechts middel is en geen doel, dat beperking der vrijheid in het algemeen belang soms zeer nood zakelijk is. In de maatschappelijke sa menleving wordt de vrijheid altijd be perkt. Vrij was Robinson Crusoë op zijn eiland maar in eene beschaafde maat schappij is men altijd gebonden aan wet ten. Waar die wetten overtreden wor den moet het staatsbestuur tusschen bei de komen. De maatschappij is een groot oiganisrae; wanneer lid van dat organisme lijdt, lijden alle leden. Voor af moet gevraagd woiden:Ts beperking noodig Men zegt, dat ouders met hun- 11e kinders doen wat zij willen. Vol komen waar, als zij er goed voor zijn. Maar als die ouders hunne kinderen mis handelen En als zij hen geestelijk mis handelendoor ze van het onderwijs verstoken te houden Spreker weet wel, het onderwijs is geen panacéa, geen ge neesmiddel voor alle maatschappelijke kwalen, maar het is tocb noodwendig om staande te blijven. Men zij ook niet bevreesd, dat bij invoering van leerplicht zooveel gestraft zal worden. De staat maakt wettenmaar meest voor de kwaadgezinden. Wat te denkenals men weet, dat het schoolverzuim schrikbarend is, dat de hoogste klassen onzer scholen, gedurende maan den per jaar voor 3/s ontvolkt zijn, door- dat de kinderen reeds van mm 7e of 8e jaar naar het veld moeten om in de brandende zon en de harde kluiten te arbeiden! Door leerplicht zal het be wustzijn, dat de ouders verplicht zijn hunne kinderen ter school te zenden, by het volk doordringen. In Duitschland is dit bewustzijn reeds geheel doorgedron gen. Spreker maakte een uitstapje door Nrd. Duitschland en wees verschillende moeaers daar op onze vrijheid inzake het ter school zenden onzer kinderen. „Eene 1110019 vrijheid voorwaar, waar we hier niet opgesteld zouden zijn antwoordden zij. Taks wetsontwerp, aan het departe ment reeds gereed, kome, als comple ment der kiesrechthervorming, dan ook zoo spoedig mogelijk. Maatregelen ter bevordering der veiligheid in fabrieken, en werkplaatsen. Nederland is het eenige industrieele land zonder voorschriften voor genoemde vei ligheid. Wil men eene fabriek oprichten dan behoeft men toestemming daarvoor van het Gemeentebestuur. De buren kunnen bedenkingen inbrengen met het oog op schade of hinderen. Op dien grond kan de toestemming geweigerd worden. Maar in het geheel denkt men er niot aan hij de oprichting of ook de arbeideis in gevaar zullen verkeerën. Volgens befc jaarverslag der fkbrieks- AXELSCHE

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1