Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. l)e Stiereiikeuriiigeit. dat zy niet alles krijgen wat zij vragen, zullen de he9ren de toepassing van het spreekwoord van de kan en het deksel moeten ondervinden. De Duitsche keizer heeft wel veel te zeggen, maar toch zooveel niet als zijn Russische collega. Eenige dagen geleden werd de burge meester van Moscou de hoer Alexejew vermoord door zekeren Andrianow, van wien men in het eerst zeide dat hij krankzinnig was. Het middeltje van krankzinnigverklaren heeft reeds zoo dik wijls dienst gedaan om aan eenige daad van gewicht de ware drijfvoer te onfc nemen, dat, er langs om meer nauw keuriger wordt onderzocht of bet met de krankzinnigheid wel zuivere koffie is. Zoo is nu ook gebleken, dat Andrianow volstrekt niet krankzinnig geweest is, maar dat bij. Alexejew heeft doodge schoten, omdat deze twee jaar geleden de nicht van Andrianow heeft verleid. En weet ge nu, wat de Russische re geering doet? Zij verbiedt eenvoudig aan de bladeu iets mede te deelen om trent de drijfveer van den moordenaar. Aldus gaat in her groote Czarenrijk veel den doofpot in. Toch kan hot niet belet worden, dat van vele zaken een en an der uitlekt en aan de groote klok wordt gehangen. »Vrijheid te minnen, dat is zaligheid" zingen wijeen vrijheidminnend Rus zou ons licht do hand voor den mond houden," als we het woord „zaligheid" wilden uitspreken, want op hoog bevel r.>ci(j een goed Rus aan geen vrijheid donken. De regeering beeft onlangs een wet af gekoudigd, waarbij bevolen wordt alle kïnctaien der Stundisten in de orthodoxe keik laten doopen en onder toezicht van ortboioxe geestelijken te stellen. Ook is het den Stundisten verboden ortho doxe bedienden in dienst te nemen. In Finland, waar het volk uog veel van zijne vrijheidlievende gezindheid be waard bad, is men diuk aan het Russi ficeer en. Patriottische liedjes mogen niet meer gezongen wordenvolksdichters niet meer vereerd, tooneelvoorstellingen, waarbij eigen stukken worden opgevoerd, niet meer gegeven worden, namen van Finsche plaatsen zijn in Russische ver anderd, kortom, met geweld wordt daar alles onderdrukt wat naar vrijheid zweemt Men schijnt het er op aan te leggen, om alle geestkracht bij het vulk te ver lammen. Volgens het Vaderland zijn bij het ge vecht aan de Tamiang tegen de Aljehers van de Nederlandsche marine korpo- laals der mariniers en mariniers ge sneuveld, een luit. ter zee le kl., Mensert, en minderen zwaar gewond, luitenants ter zee 2e kl., van Dijk en Leeman, en minderen in de pastorie had bewoond. Zij was een vreemde wereld ingetreden, alleen en onbeschermd endeze plaats zou haar eigendom zijn, voor eenigen tijd het toevluchtsooid harer tfieugd en smart. Smart neen, Magdalena schudde bij deze gedachte als afwerend het blonde hoofd in deze nette vertrouwelijke om geving kon alleen de vreugde wonen, venals in haar hart de hoop. Het theeuur, waartoe zij na eenigen tijd weder naar beneden geroepen werd, ging snol voorbij onder aangename ge sjirukktn, want Magdalena mocht spreken van haar tehuis. De gravin had takt om ie vragen en het jonge meisje verhaalde open hartig en luet vuur van hare kinds heul en van huur leven in de pastorie, van het leed, dat zij reeds had ondervon van den vroolijken moed, waar- Mie zij nu, steunend alleen op ziehzelve wrteld binnentrad. Er lag een zoete kind ihjke bekoorlijkheid in haar vertrou wen op de menschen, een zoete levens last, een verlangen om vreugde te geven te nemen. Toen men, reeds laat in den avond, licht gewond. Voorts is gesneuven le luit. der int. van der Schrot post-comman dant van Seroeway. Men schrijft aan het Vaderland uit de Molukken, dat de esident van Ter- nate en de controleur van Batjan door den gouverneur-generaal per telegraaf naar Batavia zijn ontboden; zeer waar schijnlijk naar aanleiding van de groote onordelijkheden, welke volgens aanklacht bij de justitie te Macasser van 1888 tot en met 189op de eilanden Kasiroeta en Mandioü zouden hebben plaatsgehad, zonder dat het bestuur van Tornate waaronder die eilanden bebooren. daar van ooit iets geweten heeft. AXEL, den II April 180» Zaterdag 11. had ten huize van Koole alhier van wege de maatschappij „Voor uitgang is ods streven" de aanbesteding plaats van PL 80.000 k.g. Kunstmest, be vattende pet. stikstof als ammoniak en pet. phosphorzuur. Hiervoor schreven in de hoeren Viaeminck te St. Jansteen voor £.40 en Scheele te Terneuzen voor ƒ8.82 PI. 40.000 k.g. Chilisalpeter, bevattende 15 16 pet. stikstof als sal peterzuur, waarvoor werd ingeschreven door de heerenAdriaansens Pz. te Honlenisse voor ƒ12.11, Adri aansens te Bergen-op-Zoom voor 12.06 en Oggel te Axel voor 12.u5 De levering van beide partijen is aan de laagste inschrijvers gegund. Donderdag 18 April des vooi- middags 10 ure zal de gemeenteraad al- bier vergaderen ter behandeling van het volgende Mededeëling ingekomen stukken. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente o;er 1892. Rekwest van den heer Dieleman te Axel houdende verzoek tot 110- leering van de sloot achter hunne wo ningen. Vaststellen van her, kohier der school gelden voor het 2de kwartaal 1893 Aan de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, alhier namen heden van de 321 kiezers 210 deel. Toen gisteren de dienstmeid van den heer hare kleerkist opende sprong er een rat uit, waardoor het meisje zoo ze»schrikte, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Concurrenten vangen eikaar altijd vliegen af als zij Jcunnen. Gisteren vist een meisje hier en daar zoodjes lamsooren ai tele veren, die eigenlijk aan eene andere ver koopster waren besteld. Met de vraag Is het hier, dat die lamsooren besteld is? lokte zij een toestemmend antwoord uit en maakte alzoo, dat de eigenlijke ver haar vrijliet en zij zich wedei in hare nette kleine kamer bevond, toen eerst durfde zij zich geheel overgeven aan de indrukken, dien dag door haai ontvangen en voor het eexst het genot der eenzaam heid genieten. Zij gedacht de geliefden, die zjj had verloren, de stille vriendelijke pastorie, die haar gelukkig tehuis was geweest. En terwijl die daar verrees voor haren geest, zoo vreedzaam en vertrouwelijk, terwijl weide en woudzootn niet de vergeten kin derspeler. hare berinnering machtig aan deden, daar trad uit deze schilderij de ge stalte van Richard helder en helderder te vooischijn, totdat, zij liet van iicht stralend middelpunt werd. Vei langen en herin nering overbrugden de verte en duizend innige gedachten togen die brug over in haar avondgebed. Het was laat, toen zij de lampen' en het zijden deksel over zich hev zij droomde haren eersten der vreemd dak. Maar die droom, hij was noch zccï zacht, de indrukken, dien dag ontvr verwarden zich en weefden zich koopster tweedens kwam en teleurge steld moest worden. Men neme dus geen lamsooren aan, dan van de vrouw aan wie men ze be steld heeft. Te Middelburg is aanbesteed het maken van eene keibestrating op een ge deelte van den weg van Axel naar de Axelscbe Sassing, behoorende tot de wer ken vun het kanaal van Terneuzen. Raming ƒ11250. Ingeschreven werd door de heeren de Putter 11000Tholens voor 10200 en Hooft voor 9346. Allen wonen te Terneuzen. De heer mr. Goeman Borgesïus zal Zaterdag namiddags ten half drie uur, jn eene openbare vergadering van de liberale kies vereen jging Burger* plicht te Terneuzen eene politieke iede houden. De vergadering zal ook voor niet leden toegankelijk zijn, tegen een entree van 10 cents, terwijl er gelegen heid tot debat zal gegeven worden. Midd. Crt.) Heden ochtend omstreeks half brak brand uit in een der ijzeren hangars aan het station te Terneuzen. De spuit der vrijwillige brandweer gaf het eerst water. De brand liet zicb niet ernstig aanzien, daar reeds spoedig een der aan wezige spuiten inrukte. Ds. van der Spek te Giesen- Nieuwkerk, heeft bedankt voor bet beroep naar de herv. gemeente te Hoek. Een W-klacht der Zutph. Crt. Wegen, waarlangs wandelaars wan delen, wielrijdeis wielerden, wagenrade ren wentelden, waren wezenlijk woelig. Weder was warm. Wervelwinden wanelden wilde wolken westzuidwest waarts, waardoor wandeldreven weerzin wekkend, waarover welgemoede wande laars werkelijk wanhopend werden. Waar waren water wagens? Wie weet waar Waterwagens waren warempel wen- schelijk, want weinige welgezinden waren weltevreden, wanneer warrelwinden weg stoven. Waterwagens waren willens wetens werkloos. Water-wagendirecteur was wonderlijk wreed. Wij willen wedden, weinigen wisten waarom. Een zwaar beladen wagen met huisraad, toebehoorende aan Neiboer, ging van Nieuw Amsterdam naar Weer- dingenr.ond. De Vledderdijk, een veen- weg, ter hoogte van plaats 18 21, stond in brand en ue vervener Jolings was met eenige aibeiders bezig het vuur te blusschen de voei man kon op dien smul len dijk niet dan vooruit, want van te- rugkeeren was geen sprakehjj zette de paarden daarom flink aan, op gevaar af dat de dieren de pooten verbrandden, om over bet vuur heen te komen, ter wijf de vlammen wel een hal ven meter hoog tegen de wielen opsloegengeluk- Kig ontkwam hij den vuurgloed, maar na omstreeks hondord passen verder gereden te hbbben, bemerkte hij dat de licht ont- brandbare stoffen op den wagen vuur hadden gevat. Hij slaagde er in het vuur te dooven en wagen en huisraad te behouden. der tot een bont beeld en beklemden haar het hart. Zij voer op het verre schitterende meer, waar zij voorbjjgeko men was, zj] hoorde Hortense yoepen Ariadne! Ariadne Wel wilde zij zeggen, wie zij was, 'T'-,ar zij kori zich haren naam niet her eren, zij keek om hulp zoekend, om ulp sraeekend naar de pastorie, maar de t"1 werd plotseling woelig, de golven Om Iden haar al hooger en hooger en vol «V.sf zaMagdalena haar tehuis in de Wordt vervolgd Nu in den loop dezer maand in bij kans alle afdeelingen onzer Zeeuwsehe Landbouw maatschappij (iu de meeste voor de eerste maal) op verschillende plaatsen stierenkeuringen zullen worden gehouden, mag een aanbevelend woord hier wel nog plaats vinden „Nieuwigheden" vallen niet altijd zoo dadelijk in den smaak, vooral niet wan neer men van het nut derzelve niet vertuigd is en daarom wensch ik dat nut even nader toe te lichten. Waartoe hebben wij hengsten markten? Opdat de landbouwers in de gelegenheid zouden worden gesteld de hengsten on derling te vergelijken, om daarna te kun nen beoordeelen, welk dier voor hun be- diijt het meest passend geacht wordt Met de stiei en keuringen wordt hetzelf de doel beoogd doch het ligt in den aard der zaak, dat de landbouwers in den re- gei uauweliiks de in hunne omgeving gehouden stieren kennen, en deze zelden te gezicht bekomen, daar ze voortdurend op stal staan, en niet zooals de heng sten rondgeleid worden. De nu te hou den keuringen kunnen, wanneer alle of ten minste recht vele stieren houders huncd dieren daarheen brengen, veel bij dragen tot verandering van dien toestand. leder landbouwer dient de stieren in zijne omgeving te kennen oin te kunnen beoordeelen aan welken liij de voorkeur moet gevendit kan aan de algemeene welvaart niet anders dan ten goede ko men. Een slecht of middelmatig kalf, kost evenveel om groot gebracht te worden als een goed kalf en zal nooit eene goede melkkoe worden. Wij weten allen dat de landbouwer een harden strijd te doorworstelen heeft, dat die strijd hem schier te snaar xvordt en hem met geheelen ondergang bedreigt Vermindering der bouwerij, uitbreiding van den veestapel, vermeerdering van weilanden en van de toelt van voeder gewassen kan hem tot grooten steun worden. Met uitbreiding van den veestapel (en het is niet te miskennen dat die reeds vrij algemeen plaats heeft gegrepen) dient gebiedend hand in hand te gaan verbetering van den veestapel! Om dat doel te bevorderen hebben bij na alle afdeelingen prijzen uitgeloofd, en ra het den stierenhouders gemakkelijk te maken met hunne dieren naar die keu ringen te komen, zijn in elke afdeeling zelfs drie vier verschillende plaatsen aangewezen voorts zal voor iederen aan beveleuswaardigen stier een eervolle ver melding met omschrijving zijner eigen schappen worden uitgereikt en zal dit in de verschillende Gemeenten worden be kend gemaakt waar zij gestationeerd zijn. Laat men niet enkel om den prijs te behalen ter keuring gaan, maar ook voor de eeren verder voor de toekomst. Ik zeg voor de toekomstHet Ned. Rundveestamboek heett voor zijne Mei vergadering te Zwolle een besluit aan de orde gesteld, om aan de Regeering eene jaarlijkscbe bijdrage van ƒ10,000 te vra gen tot bevordering van de veefokkerij» Op welke wijze dit het beste zal ge schieden hangt van tal van omstandig- heden af en moet in verband met de plaatselijke behoeften geregeld worden. In sommige provincies in Lim- burg koopt men Hollandsohe kalveren die dan publiek vei kocht worden wat daar op te kort komt betaalt de Maatschappij. Met een bijdrage van het Rundveestara boek zal men in plaats van 20 wellicht 100 kalveren laten komen en dit zou ook voor Zeeland aanbeveling kunnen verdie nen en de landbouwers een grooten stap vooruitbrengen. Zeer zeker zal Zeeland van die bijdrage zijn deel bekomen doch hoe groot dit deel zal zijndat zal gedeeltelijk van de algemeens belangstelling die in deze maand in de keu ringen gesteld wordtafhankelijk zijn. De afdeelingen hebben prijzen beschik baai gesteld, het hoofdbestuur onzer Land bouwmaatschappij heeft, ons door eeno Hl 'Hl.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2