Na. 699. Zaterdag 1895. 9e Jaam Nieuws- en Advertentieblad voor Ze wsch-laander en. BIELEMAN. AXEL. Militie-wet. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentievan tot regels 25 cent voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterijjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De regeering heeft eeD wetsontwerp ingediend tot regeling van den dienst bij de militie, zijnde onder toepassing van het beginsel van algemeenen dienstplicht de eerste categorie der dienstplichtigen, waarvan de tweede categorie door de schutterijen wordt gevormd. Bij het ingediende wetsontwerp zijn zooveel mogelijk de bestaande bepalingen van de militiewet gevolgd en de thans geldende beginselen gehandhaafd van den werkelijken dienst en de dienstbestem ming der militie. Het beginsel van de persoonlijke ver vulling van den militieplicht is in dit ontwerp neergelegd. Met het bestaande stelsel van vrij stellingen wordt gebroken'; zooveel mo gelijk iedereen die tot dienst geschikt is, moet dienen. Vrijstelling wordt verleend voor den geheelen of voor den nog onvervulden diensttijd aan den bedienaar van den godsdienst, den geestelijke en den zen- deliDg-leeraar. eD telkens voor éen jaar aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die, aan eene binnen het rijk gevestigde erkende in richting, tot bedienaar van den godsdienst tot geestelijke of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den orde broeder die tot eene binnen het rijk ge vestigde klooster-inrichting behoort. Het vervullen van den werkelijken dienst in vredestijd zal zoo weinig be zwarend mogelijk worden gemaakt en daarbij zal worden gelet op do maat schappelijke belangen en den toestand van het gezin, waarvan zij deel uit maken. Ten hoogste tweemaal telkens voor éen jaar, zal uitstel van werkelijken dienst kunnen worden verleend. Ten opzichte van eene vervroegde dienstvervulling is geen regeling in het ontwerp opgenomendeze zal verband houden met de toelating voor eene vrij willige verbintenis voor jaren, onder bijzondere voorwaarden. De ingelijfden bij de militie zullen tot het aangaan van een huwelijk niet lan ger de toestemming noodig hebben van wege de regeering. Vervallen is de bepaling, tengevolge waarvan soms den ingelijfde bij de militie te land, die zich niet kon doen vervan gen, wegens zijn dienstplicht deuitoefe ning van zijn burgerbedrijf onmogelijk moest worden gemaakt. Den verlofganger der militie zal worden vergund zich in de koloniën of elders buiten het rijk op te houden. Voor de grootste sterkte van het zoo genaamd blijvend gedeelte wordt het maximum verlaagd tot 7000 man (d6 jaarlijksche lichting zal 11500 man be- diagen). De bedoeling is om bij voor keur en zooveel mogelijk in werkelijken dienst te houden miliciens, die daarvan ook door ruiling van nummers vrijwillig deel wenschen uit te maken. Tot be vordering dier nummerruiling strekt de bepaling, dat zij, die voor het blijvend ge deelte onder de wapenen worden gehou den, behalve de gewone soldij, eene toe lage uitrijkskas kunnen genieten; als mede door vermindering van het groot ste aantal dagen tot herhalingsoefenin gen, te hunnen aanzien voorgesteld. De ingelijfde bij de militie, die anders dan tot straf, voor het blijvend gedeelte is aangewezen en daardoor in zijn be roep ol de voorbereiding van zijn beroep grovelijk zou worden benadeeld, zal bij onvermogen tot ruiling van nummer, kun nen worden vrijgesteld zonder nadeel voor derden. Tot de herhalingsoefeningen kunnen alleen de verlofgangers bij de militie woiden opgeroepen, die hun zesde dienst jaar niet hebben volbracht. Ook bij die oproeping wordt door verschillende bepa lingen rekening gehouden met de bij zondere belangen van den ingelijfde bij de militie. Ten aanzien van de zeemilitie is de bestaande toestand in beginsel onver anderd behouden. Het benoodigd jaarlijksch contingent voor de zeemacht zal niet langer over de provinciën worden verdeeld, in reden van het aantal, dat zien vrijwillig aanmeldt. En om de volledige beschikking over alle beschikbare elementen uit de zeevaren den van het militie-contingent te hebben, zal dat contingent worden afgeleverd voordat de inlijving bij de landmacht ge schiedt. Door herhalingsoefeningen in te voeren, wenscht men de waarde van de zeemiliciens te verbeteren. Daarmede zou ik eene nooit meer goed te maken dwaasheid begaan, dat ware on ze omstandigheden juist ontsluieren aan hen, voor wie ze het zorgvuldigst verbor gen gehouden moeten worden, juist om dat Wolf zich door dezen ellendigen jood geheel en al laat leiden. Hen die ons niet zoo van nabij bestaan, hebben wij veel minder te vreezenhij i3 veel te trotsch en ongenaakbaar, veel te veel ver vreemd, dan dat iemand het zou kunnen wagen, hem te spreken over de omstan digheden, waarin Herbert of ik verkeeren Maar éénen zou hij kunnen oridervragen en die eene is Ruben. Deze spitsvondige advokaat, ik weet dit, haat mij evenzeer als ik hemhij zou mij het loon voor den doop die ik hem vóór veertig jaar heb toegediend, bij deze gelegenheid met interest bptalen. Neen, Ruben is de man niet om mij te helpen, nogeens moet ik den noodlottigen en steeds bezwaarlijker /wordenden weg inslaan en Herbert, voor wien ik dat doe, moet dien weg veredenen door een huwelijk te doen. Heb hóe en waar laat ik aan over dat is het bij- zonder werk der vrouwen. En nu, moec gehouden Adelheid, niets is nog verloren De verjaardag van vorst Bismarck op Zaterdag April heeft weer tot menige hartelijke ovatie aanleiding gegeven. Zoo wel tal van industrieele vereenigingen als het personeel van ijzerfabrieken in Duitschland zonden hem adressen van gelubwensch. Uit Jever ontving de vorst zijn 101 kievitseieren en uit Weenen 101 het is alleen noodig op zijn hoede te zijn. Zjj slaakte een zucht van verlichting en liet het onaangename onderwerp varen, daar haar dochtertje met een prachtigen grooten hond uit een zijgang kwam aan gesprongen en hare ouders tegemoet snel de. Het kind was in haar spel nu eens voor, dan weder achteruit gegaan, tot het vooruithuppelend de trappen der veranda bereikte en door de opene glazen deur van den salon verdween. Het kleine meisje wilde haastig het ver trek doorloopen, maar bleef plotseling als aan den grond genageld stilstaan. Voor de schilderij van Ariadue stond, in aanschouwing verdiept, een jong meisje zoo wonderschoon als het portret zel ve, er zoo treffend op gelijkend, dat inen mee- nen zou, het was vleesch en bloed ge worden en nedergedaald uit de lijst. Al leen de uitdrukking verschilde, de trek ken der beschouwster waren meer onbe vangen, meer onbewolkt en een onmis kenbare verrassing gaf baar eene naïeve bekoorlijkheid. Ook het kleine meisje keek getroffen, toen Magdalena door het geruchf harer schreden opmerkzaam gemaakt, haar het gelaat toekeerde en bleef staan. Ach Ariadne! riep zij uit met kin derlijke verwondering de handen in elkan der slaande. Nietwaar, ge zijt toch riadne Magdalena lachte vroolijk en de opper- jachtmeester, die luist met zijne gemalin de deur berpikt had, stemde hiermede in Maar de gravin onderbrak hem. Hortense, hoe ongepast, liep zij uit, terwijl zij groe tend naderde. De dame is ongetwijfeld; juffrouw Göring en gij geeft dadelijk een proef, hoeveel moeite gij haar nog zult veroorzaken, eer zij een bescheiden klein meisje van gemaakt heeft. Maar voor dit oogenblik gehoorzaamde de levendige kleine gravin nog aan geen teugel. zijt ge de nieuwe gouvernante zei zij op teleurgesteiden toon, dat is jam mer voor Herbertwant die wil de we reld doorzoeken, tot hij Ariadne ik meen levende vindt. De gravin wierp hare kleine dochter een bestraffenden blik toe, die haar deed verstommen en Magdalena schoot het licht bewogen bloed in een purperblos naar de wangen nooit was harer scboonljeid on- bewimpelder en onbewuster hulde ge bracht. Wees welkom in Tannensee, waarde da me, zei de opperwachtmeester het kinder lijk gesnap snel afbrekend, ik denk dat uw invloed spoedig de kleine ondeugden' en overtredingen zal doen verdwijnen, waaraan Hortense zich, door haar al te levendig temperament, wel eens schuldig maakt. Wp beiden zullen wel goede vrienden worden, antwoordde Magdalena, en ik zal eendeneieren. Op Friedrichsruhe bad eene groote sa menkomst van eenige duizenden aanhan gers en bewonderaars plaats. In ant woord op eene toespraak van den direc teur van het gymnasium, Wallis uit Rends burg, wierp Bismarck een terugblik op de geschiedenis van Sleeswijk-Holstein, in welke provincie hij steeds groot be lang bad gesteld. Hij eindigde zijne rede niet een hoch op den keizer, als be schermheer van alle staramen van het Duitsche rijk. De aanwezigen stemden luide daarmede in. Onder de ontvangen telegrammen van gelukwensching bevond er zich een van den prins-regent van Beieren. vorst zag er goed uit. Naar men verzekert heeft keizer Wil helm den kleermaker Dowe te MaDnheim uitvinder der ondoordringbare uniform, onmiddellijk langs telegralischen weg naar Berlijn ontboden. Het bericht dat Dowe zijne uitvinding voor miilioen mark aan Caprivi heeft aangeboden, is onjuist, maar wel moet een Berlijnsche firma haar hebben ge kocht. Naar men zegt worden er reeds proe ven met Dowe's pantser genomen op gezonde varkens met Pransohe Lebelge weren. In de kerk te St. Die heeft een op stootje plaats gehad. De geestelijke Len- fant sprak over de biecht en schold op de vrijdenkers. Toen hij de arbeiders die niet ter biecht gingen voor leegloopers mijn best doen, uwe excellentie en me vrouw de gravin tevreden te stellen. Zij had zich bij de laatste woorden tot de dame des huizes gewend, maar het was een eenigszins gedwongen lachje, waar mede deze het trotsche hoofd toestemmend boog. Het kon Magdalena niet ontgaan, dat zij heimelijk onderzoekende vergelij kingen maakte tusschen de schilderij en de gouvernante en dat de uitslag een merkbaar mishageu op haar gelaat te voor schijn riep. Maar de geljjkenis was zoo verrassend, dat de opperjachtuieester, na dat men een en ander gesproken had over Magdalena's reis en over hare toekomsti ge betrekking, weer daarop terugkwam. Gij moet Hortense maar vergeven, zeide hij, een meer volwassen beoordeelaar zal hetzelfde ondervinden als hij naast het por tret ziet. Gij zijt het trek voor trek, men zou denken, dat gij er als model voor ge diend hadt. Dat heb ik niet, excellentie, maar toch ben ik het, hernam zij met vroolijke peuharti;|heid die haar bekoorlijk stond als een kind. Hier beneden op de schil derij bewijst de naam van den kunstenaar het mij en daarom stond ik zoo verheugd er voor. De schilder die het vervaardigd heeft, is een der menschen, die mij het naaste en dierbaarste zijn op aarde. Ik heb er zoo weinige, voegde zij er met lichte treurigheid bij, want ik sia geheel alleen. En daar de kunstenaar in zijn werken leeft, daar die een deel uitmaken van zijn eigen ik, daarom groette ik de schilderij als een lieven trouwen vriendin de vreemde omgeving. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1