Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. keizer "Wilhelm van Duitschland een be zoek brengen aan de hoofdstad. De keizerin gaat mede en laat zich reeds op de hoogte stellen van de bijzonder' heden van Rome. Bij dit bezoek zal het Duitsche kei- zerspaar zijn opwachting maken bij den paus, ofschoon niet bijster met de visite is ingenomen. Leo XIII weigert absoluut de katholieke vorsten te ontvan gen die Hmnberfc komen gelukwenschen. Vooral voor Oostenrijk is dit een moei lijk geval. Er loopen allerlei onheilspellende ge ruchten over anaichistische complotten tegen den Duitsohen keizer beraamd tij dons zijne reis naar Italië. Eerst werd het bestaan van zulk een complot te Ronio gemeld, daarop zocht men het op Zwitsersch grondgebied. De Zwitsersche regeering heeft echter te Berlijn laten weten, dat het laatste bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Of er tengevolge van de slechte ont vangst der legerwet eene ontbinding van den Rijksdag zal plaats hebben, is nog onzekeimaar zeker is het, dat alleen de sociaal-democraten daarbij voordeel zouden hebben en het aantal socialisti sche afgevaardigden van 35 tot 50 zou doen stijgen. Een kleermaker te Mannheim, Dowe genaamd, beweert een unifoim gemaakt te hebber, van eene stof, die voor ko gels ondoordringbaar is. Een paar jaar geleden moet een Oos- tenrijksch ingenieur ook iets dergelijks hebben uitgevonden. De stof bestond uit hennep, wol en ijzerdraad. Genomen proeven bewezen dat de kogels er niet doorgingen, maar het spul was te zwaar om unifoimen van te maken. Indien nu Dowe's uitvinding aan haar doel blijkt te beantwoorden, moeten er natuurlijk weer kogels uitgevonden wor den die wel door de stof gaan en op zoo'n manier blijft men aan den gang. Mannlicher, de uitvinder van het naar hem genoemde geweer, neeft zich naar Berhjn begeven, om onderzoek te doen naar het pantserkleed van Dowe. Mann licher heeft geen groote verwachtingen, maar acht het niet onmogelijk, dat eene dergelijke uitvinding kan gedaaD worden daar kogels, welke staal en hout door boren, reeds hun kracht en vorm ver liezen wanneer zij acht duim diep in bet zand dringen. Dowe is een man van 31 jaar hij was in zijne jeugd schaapherdersjongen en weid later kleermaker. Hij berekent dat elk pantser-uniform niet meer dan 15 mark behoeft te kosten. Dowe vraagt drie millioen mark voor zijne uitvinding. Caprivi heeft het in overweging genomen. De uitvinding van een kogelvrije uni form herinnert overigens aan eeneanec- dote van den hertog van Wellington. Een vreemdeling vervoegde zich aan het depaitement van oorlog en bij den her- Hieldt gij mij vóór zeven en twintig jaar ook voor te jong ,vroeg bij spottend' Hebt gij met bewustzijn en overleg die gruwzaamheid aan mij bedreven Een vonk van warm gevoel flikkerde voor een oogenblik in hare oogen wij hadden ook elkander lief. En dat doeu wij nog, Adelheid, zeide hij bewogen en kuste hare hand, daarin zijn wij zonder twijfel bevoorrecht geweest. Maar het is beter, die zoogenaamde vrij beid op te geven, dan alle gewoonten des levens, die bijna een deel van onszeiven geworden zijn. Herbert zou dat volstrekt niet kunnen, want hoe hoog gij heden ook den zoon stellen moogt boven den echtgenoot, dat zult gij uzelven zeker niet kunnen ontveinzen, in moed en in vast heid van karakter bereikt hij mij niet. Het is uwe. vooral uwe taak, hem ver trouwd te maken met de verhoudingen en aanstaande bekommeringen, hem het dwaze zijner eeuwig veranderende neigin gen onder het oog te brengen, alsook de noodzakelijkheid en den waarborg van een rijk huwelijk. Wat hij aan den eenen kant verliest aan vrijheid, wint hij aan den an tog toegelatenverzocht hij dat deze proeven zou laten nemen met een door hem uitgevonden kogelvrij pantser. „Kogelvrij riep de hertog„heel goed. Trek het aan, wilt ge?" De man deed het. De hertog schelde. Een officier trad binnen. „Zeg eens aan kapitein dat hij twee van zijn manschappen hierheen zendt met scherp geladen geweren." Toen de hertog zich weer omkeerde naar den uitvinder, was deze verdwenen! AXEL, den April 1893 Ten overstaan van Notaris Dregmans en ten verzoeke van de Weduwe en Erven Jansen van Roosendaal, had jl. Zaterdagnamiddag in het logement van de wed. Rolfï alhier, de vei kooping plaats van een woonhuis, schuur, wagenhuis, verdere aanhoorigheden en erf staande in de lange weststraat, groot aren 32 centiaren. Toegewezen aan Jan sen van Roosendaal alhier voor 3100; een woonhuis en erf in de Ooster straat groot are 84 centiaren. Hiervan werd koopster de Wed. Jac. db Kraker alhier voor ƒ460. Gedurende de maand Maart werden door het telefoonkantoor alhier behandeld 222 telegrammen als18 verzonden en 104 ontvangen. Er werd ontvangen 45.36. Aan de gisteren alhier door de doel boog maatschappij „Prinses Wilhelmina" uitgeschreven doelschiecing werd door 36 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door Al. Baert van Koewacht, de roosvogel door Mattens van Absdale, de eerste zijvogel door Mattelé te Axel en de tweede zijvogel door Bamelinck te Koe wacht, Hulst. In het afgeloopen kwartaal werd alhier ter weekmarkt 143 stuks vee ter verkoop bestemd, aangevoerd. De en premie konden slechts wor den uitbetaald. De le premie aan d'Hooge te St. Jansteen vooreen aanvoer van 78 stuks vee en de aan Aug. van Ovei meire al hier vooi een aanvoer van 40 stuks. Gemeenteraad van Zaamslag. Zitting van 31 Maart 1893 Voorz. dhr. de Bokx. Tegen woor dig alle leden benevens de Secretaris. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Circulaire van den Commissaris der koningin dat tot Rijks-landbouwlee- raar benoemd dhr. Kakebeeke en dat hij metterwoon te Goes zich zal vestigen. Brief van do Nieuwjaarscommissie dat door haar is gecollecteerd 551.75 en zak taiwe. Idem van den heer Hartman, dat de raming van 7000 benoodigd tot [het verbouwen van het gemeentehuis en in te richten tot dokterswoning, hem te hoog voorkomt eensdeels voor zichzelven anderdeels ten opzichte van de gemeente. Hij wensebt dei halve zijn verzoek in te tronken, terwijl hij zich voorbehoudt er later nog op teiug te zullen komen. Do kosten voor het opmaken der be grooting bedroegen ƒ30, die echter door deren kant aan onafhankelijkheid van mij non broeder. Als Herbert het bewijs le vert, dat hij nooit op de erfenis gere kend heeft, verzekert bij zichzelven het beste. De gravin knrikte, als ware zij overtuigd En hoe zal bet dan gaan met Herb°rts iaargeld, waarvoor gij bezorgd waart en dat Wolf billijkerwijze uit zjjne middelen zou kunnen verschaffer, arme jon gen kan toch tussohen vandaag en mor gen geen bruid zoeken, veilovmg en biui lofvieren, gij moet daarom zonder om slag tot Ruben wenden, die toch minister van financiën bij uwen broeder is en on beperkte volmacht heeft. Wordt vervolgd. dhr Hartman aan de gemeente werden gei estitueerd. Idem van Machielsen dat hij zich bezwaard acht met zijn aanslag op het kohier der schoolgelden en verzoekt gebracht ie worden van de 2e klasse. De voorz. vraagt of de leden willen, dat dit dadelijk behandeld wordt. Dhr. De Kraker is er voor om het straks bij de vaststelling van het ko hier hoofd, omslag te behandelen. II. Ondeihandsche verhuring van het kantoor in het gem. huis en van eene strook gronus der slachtplaats te Othene. Woidt besloten het kantoor te vei hu ren voor ƒ30 en 75 M2 van de slacht plaats te vei huren aan de Ru ij ter, doch uitsluitend voor moestuin. III. Opgaven van de besturen dei- in stellingen van weldadigheid van personen die bedeeld worden en op de kiezerslijsten voorkomen. Hieruit bleek dat in 1892 door de Gereformeerde kerken en noen door het Burgerl. Armbestuur iemand was bedeeld, doch dat van de Nederl. Ger. gemeente ondersteuning had genoten Jac. Lafeber. en stellen voor genoemden La feber van de kiezeislijsten te schrappen als hebbende onderstand genoten. Hiertegen voert dhr. Dekker in dat Lafeber hierom niet gevraagd beeft, maar het hem slechts is gegeven. Dhr. Van de Ree zegt dat de wet al leen vraagt of ze bedeeld zijn. Na in omvraag te zijn gebracht wordt Lafeber met algem. stemmen geschrapt. ïlla. Uit staat oninbaie posten der schoolgelden ovei 1892 bleek oninbaar te zijn ƒ134. III6. Wordt vooilezing gedaan van de begrooting der keibestrating van den op ril aan de Margriet. De kosten zouden beloopen wanneei keien van i4 bij 16 cM. werden gebruikt ƒ2325.75. De voorz. zegt dat dan de kaai ook ver bekeid wordt. Dbi. Van de Ree zou liever degeheele kaai bekeid zien, daar deze toch zichzelf betaalt. De voorz. brengt het voorstel—Van de Ree in omvraag dat met tegen stem die van den heer Van de Ree wordt verworpen. Het voorstel van en wordt met algemeen© stemmen aangenomen, ter wijl tevens en door den raad ge machtigd worden aan Ged. Staten de daai toe vereischte vergunning te vragen Niets meer in openbare zitting te be handelen zijnde gaat deze over in eene met gesloten deuren, ter behandeling van het kohier hoofdei, omslag 1893. De geheime zitting werd door alle le den goedgekeurd behalve door dhr. van de Ree die liovei in openbare zitting het kohier zou behandeld zien. Op het Protestantsche kerkhof te Osch werd Donderdag namiddag het lijk van den wachtmeester der kon. marechaussee ter aarde besteld. Eene groote schare belangstellenden was tegenwooidig. De kist was versierd met een prachtigen krans gezonden door majoor Prins te Heitogenbosch, uit naam van de le div. Nadat de stoet, die samengesteld was uit afdeehngen maiechaussee met don kapitein de Rooy en den le luitenant Avelingb, uit den gemeenteraad en uit den kerkeiaaden notabelen van de Ned. Ilerv. gemeente, en een groot aantal vrienden van den overledene, met de fa milie op de laatste rustplaats was aan gekomen, sprak kapitein Prins een hoog ernstig woord over de ontzettende mis daad, die gepleegd was en den dood van wachtmeestei Hoekman tengevolge had. Hij hoopte, dat dit afschuwelijk feit niet verbolgen zou blijven, maar dat ieder zich zou beijveren den dader aan het licht te biengen en aan de gerech tigheid over te leveren. Yei volgens sprak de predikant 11. Tijl een gevoelvol woord, om de verdiensten vah den over ledene in bet liebt te stellen en de keu rige tegenstelling te doen uitkomen van deze stiile week en het Paaschfeest met hot ontzettend feit in den nacht van Palmzondag gepleegd. Nadat een lid der familie bedankt had, keerde ieder terug onder den indruk, een biaaf man te hebben ter aarde besteld. In verband met den in het Zee manshuis te Rotterdam gepleegden dief stal en de bekentenis van vrouwsperso nen, met wie de drie aangehoudenen in aanraking kwamen, is uitgekomen dat de verdachten den dag nadat de diefstal gepleegd was, naar Antwerpen zijn ver Dokken, daar het geld hebben ingewio- seld en nieuwe kleeding hebben gekocht. Hier teruggekeerd, werden ook de be doelde vrouwhpeisonen met geschenken overladen en in een nieuw pak gestoken. Die kleeding is thans in beslag genomen, en evenzoo de kleeding, door de ver dachten voor zichzelven gekocht. Ook is bij het onderzoek gebleken, dat de verdachte Van Veen vroeger loopjongen in hot Zeemanshuis was, en dus uit den aard der zaak met den plaatselijken toe stand van dat gebouw volkomen op de hoogte- Dat deze diefstal tot klaarheid komt, is voor een groot deel te danken aan den ijver en de naspoiingen van den on der inspecteur Boudier. Het onder zoek, dat door de politie alhier te Ant werpen is ingesteld, werd geleid door den inspecteur van politie van der Hoeven, die zich derwaarts begaf om het gekochte te vertoonen, op te sporen waar men het geld gewisseld had, enz. Wederom is te Rotteidam een vrij belangrijke diefstal gepleegd. In het logement en koffiehuis Stadt Nijmegen van Th Engels, op het Spoiwater 22 vervoegde zich Donderdag namiddag een man, die zich daar als gewoon bezoeker van het koffiehuis nederzette. Terwijl deze bezoekei zich daar bevond, is En< gels, wiens vrouw ziek te bed lag, uit gegaan, en van deze gelegenheid werd door den bezoeker gebruik gemaakt om zich naar de binnenkamer te begeven en uit eene daar geplaatste kast een kistje te halen en mede te nemen. Dit kistje bevatte eene som van 1000.17 aan papier, goud en zilver geld, een post spaarbankboekje en twee gouden en 35 zilveren horloges, zeven doekspelden, een paar diamanten oorknoppen, verschillende gouden en zilveren armbanden enz. een en ander eene waarde van meer dan 2000 vertegenwoordigende. Aan de politie werd er kennis van ge geven, en den onderinspecteur Cas pers mocht het gelukken reeds des avonds een drietal vei dachten op te spoien, aan te houden en naar bet bureau op de Kaas maiktover te brengen. Deze verdachten, mannen en vrouw (Duitschers), werden in hunne woning aan de Schiekade no. aangetroffen, terwijl het kistje waarin het ontvreemde zich bevonden had, ledig op de Schiekade tegenover de Schiestraat teruggevonden werd. Het ontvreemde is tot op dit oogenblik nog niet gevonden. Van 16 tot en met 31 Maart. Heek. Geboorten. 16 Cornelia Fran- cina, van Mannus Riemens en Ca» tharina Cornelia Kif-lman, Jan "Willem, van Gerrit Jan Buter en Catharina Francina van don Bioe<e. 25 Jan, van Laurens Kielen Catharina van Tatenhove 27 Jan Pieter, van Jan Pieter Riemens en Janneke Overdulve. 31 Meeuwis, van Cornelis de Putter en Johaona Regt. Ovei lijden. 21 Jan Helmendach, 14 van Willem en van Sara Jansen. 23 Jan Rinkboud, mnd. van Petrus en van Aagje van Doeselaar. Zaamslag'. Geboorten. 21 Maria, van Cornelis de Bruijne en Janna Faas. Cor nelis Pieter. van Jacobus Haak en Dina van Maelsaeke. Overlijden. 17. Jacobus van Lange- velde 67 echtg. van Janna Jozina Kem pe. 21 Geertruij de Feijter 42 echtg, van Cornelis Wilhelmus. 26 Jozias da

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2